Archiwum kategorii: Ogólne informacje

Rozejście spojenia łonowego w ciąży i po porodzie

Rozejście spojenia łonowego to przypadłość, która w naturalny sposób dotyka większości kobiet w ciąży. Jeżeli jednak dojdzie do zbyt dużego rozejścia, wtedy możemy mówić o stanie patologicznym. Nie powoduje on wprawdzie zagrożenia dla zdrowia i życia matki, lecz naraża ją na silny ból i znacząco ogranicza komfort codziennego życia. Dowiedz się zatem czym jest spojenie… Czytaj dalej »

Co oznacza ból kości? Czym one w ogóle są?

Być może pytanie wydaje się banalne, ale warto sobie na nie odpowiedzieć. Kość jest narządem budującym układ kostny. Jest to układ, który pełni w naszym organizmie wiele kluczowych funkcji. Począwszy od ochrony naszych delikatnych narządów takich jak np. mózg czy serce, poprzez wsparcie układu mięśniowego aż do tych mniej oczywistych, jak np. magazynowanie wapnia i… Czytaj dalej »

Czujesz ból uda? Poznaj przyczyny bólu kości udowej

Ból w udzie to dosyć częsta dolegliwość dotykająca zarówno osoby mniej jak i bardziej aktywne fizycznie, profesjonalnych sportowców, starszych oraz młodszych. Ze względu na dużą ilość przyczyn bólu uda, różne objawy oraz umiejscowienie ciężko jest samemu stwierdzić jaka choroba nas dotknęła. Dlatego w przypadku długotrwałych bólów, które nie chcą przejść, trzeba pamiętać, że zalecane jest… Czytaj dalej »

Ból pośladka – przyczyny i leczenie bólu kości w pośladku

Ból kości pośladkowych to częsta przypadłość, która może wynikać zarówno z prozaicznych przyczyn, jak i wiązać się z poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Często wpływa na znaczące obniżenie komfortu życia pacjenta. Dolegliwości bólowe nieraz stopniowo narastają, powodując ostry ból w pośladku. W części przypadków ognisko bólu znajduje się w kręgosłupie i promieniuje do pośladków.

Ból nadgarstka – nadwyrężenie czy skręcenie? Leczenie bólu w nadgarstku

Ból w nadgarstku czasem może dopaść każdego, a jego przyczyną bywa przede wszystkim przeciążenie. Dolegliwości mogą być także skutkiem urazu, o który nie jest trudno, gdy prowadzi się aktywny tryb życia. Ból nadgarstka po zewnętrznej stronie przeważnie dotyka osób starszych, ale coraz więcej młodych ludzi również go odczuwa. Może to być skutek nadwyrężenia przez długie… Czytaj dalej »

Ból łopatki – jak sobie poradzić z bólami kości łopatki?

Ból w łopatce, tak samo, jak ból innych części pleców, jest bardzo powszechną dolegliwością. Łopatki są szerokimi kośćmi, w których znajdują się mięśnie oraz ścięgna. Niestety ból łopatki spotyka dużą część osób, zwłaszcza tych przemęczonych codziennymi obowiązkami. Nie należy go jednak lekceważyć, gdyż może być on także sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych.

Ból lewej ręki, kciuka czy całej kości dłoni – dlaczego czujemy ból rąk?

Ból rąk pojawia się u wielu osób – zwykle jest to efekt zwykłego przeciążenia. Przecież cały czas posługujemy się rękami, chwytając coś, przenosząc, dźwigając, pisząc, wskazując, układając… W czasie gotowania, pracy i wielu innych, codziennych czynności posługujemy się stale rękami, więc trudno się dziwić, że bywają zmęczone, a nawet przeciążone. Niektóre zawody wręcz zwiększają ryzyko… Czytaj dalej »

Ból kolana – przy zginaniu i pod. Leczenie i maść na bóle w kolanie

Ból kolana pojawia się u bardzo wielu osób, a przy tym jest bardzo uciążliwy. Przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności, które dotychczas nie stanowiły żadnego problemu i większego wyzwania. Stawy kolanowe są jednymi z najbardziej obciążonych stawów w ciele człowieka. Jednocześnie ich przeciążenie powoduje trudności z poruszaniem. Ból może mieć swoje źródło również w urazach czy… Czytaj dalej »

Ból głowy na skroniach z lewej strony lub prawej – co oznacza i jak go leczyć?

Ból w skroniach pojawia się bardzo często, ale zawsze i dla każdego jest dużym dyskomfortem. Najczęściej jest to niegroźny objaw, wynikający z napięcia mięśni, przemęczenia, stresu czy ciśnienia. Może być skutkiem migreny, ale może być też związany z poważniejszymi schorzeniami, spowodowanymi przemijającym niedokrwieniem mózgu, albo ostrym napadem jaskry. Ponieważ istnieją różne powody, różne są też… Czytaj dalej »