Ból barku – zapalenie stawu, zwichnięcie, ZBB i maść na bolący bark

odczuwalny ból barku

Ból barku może pojawić się tak naprawdę u każdego, a jego przyczyny bywają bardzo różne. Może on wynikać zarówno ze zmian powstałych w obrębie samego barku, jak i w otaczających go tkankach, kręgosłupie, czy nawet narządach wewnętrznych. Ból barków można leczyć na wiele sposobów, w zależności od etiologii tej dolegliwości u konkretnego pacjenta. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu problemowi, aby móc właściwie zareagować, w przypadku gdy zaczną nam dokuczać bolące barki.

Spis treści do artykułu:

 1. Charakterystyka i opis medyczny bólów w barku
 2. Przyczyny i patologie obręczy barkowej
 3. Co na ból barku? Najlepsze maści przeciwbólowe
 4. Domowe sposoby i zapobieganie
 5. Ćwiczenia na złagodzenie dolegliwości w obręczy barkowej
 6. Wizyta u lekarza oraz odpowiednie badania i diagnoza

Ból barku – icd 10 i charakterystyka

W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób każde ze schorzeń, również te związane z barkami, posiada swoje odpowiednie oznaczenia. Jeśli chodzi o ból barku ICD-10, tego typu dolegliwości posiadają symbol M75. Oznacza on wszystkie stany chorobowe związane bezpośrednią z tą częścią naszego ciała.

Budowa obręczy barkowej jest dość złożona, przez co dotykające nas dolegliwości bólowe mogą mieć różne podłoże. Należy przy tym podkreślić, że obręcz barkowa wyróżnia się wyjątkowo dużą mobilnością. Rezultatem czego jest właśnie pojawiający się u licznego grona pacjentów ból w barku. Jak zatem wygląda budowa stawu barkowego, dzięki któremu nasze kończyny górne są połączone z tułowiem? Staw barkowy składa się tak naprawdę z kilku stawów o szczególnie dużym zakresie ruchów. Każda kość w barku jest otoczona przez więzadła, mięśnie, ścięgna oraz kaletki. Tak zabezpieczone struktury kostne, do których zaliczamy kość ramienną, łopatkę, obojczyk i mostek, są odpowiednio ustabilizowane, a wykonywane przez nas ruchy są po prostu płynne.

Złożona budowa barku zapewnia nam jego sprawne funkcjonowanie, ale tylko do czasu. Dolegliwości bólowe mogą znacząco ograniczyć jego ruchomość i tym samym utrudnić nam wykonywanie codziennych obowiązków. Pojawiający się ból może mieć bardzo różny charakter. Czasem jest on stały, a w innych przypadkach krótkotrwały lub nasilający się przy wykonywaniu ruchów. Część pacjentów skarży się na charakterystyczne kłucie w barku lub też na rwanie i przewlekły ból, który może też promieniować do karku i łopatki. Jeśli doszło do urazu, dolegliwości tej może też towarzyszyć miejscowy obrzęk.

Ból barku – przyczyny, choroby i patologie obręczy barkowej

Ból w stawie barkowym to dość powszechna dolegliwość, która może dotknąć każdego z nas. Niezależnie od wieku oraz od tego czy dokucza nam ból ręki i barku, ból szyi i barku po prawej stronie, czy może dolegliwości wywołane przez uraz barku. Warto bowiem pamiętać, że jeśli chodzi o ból barku przyczyny takiego stanu bywają różnorodne. Mogą być to wszelkiego typu przeciążenia i systematyczne mikroprzeciążenia stawu barkowego, ale też urazy otaczających go tkanek, zmiany zwyrodnieniowe czy zapalne choroby reumatyczne.

Kiedy zatem zaczyna nam doskwierać ból kości obręczy barkowej, przyczyny jakie warto rozważyć to między innymi:

 • Urazy obręczy barkowej – obejmują wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne, takie jak uderzenie lub upadek bezpośrednio na ramię czy wyprostowaną rękę. Najczęstszym objawem jest bolący bark przy podnoszeniu ręki, a także tkliwość tej części ciała i miejscowy obrzęk. Urazy tego typu nie tylko wywołują dolegliwości bólowe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Mogą również prowadzić do takich schorzeń jak zapalenie splotu barkowego.
 • Skręcenie stawu barkowego – jest to bardzo częsta kontuzja barku, która dotyka zwłaszcza osoby aktywnie uprawiające sport. Skręcenie barku to uszkodzenie torebki stawowej, czego objawem może być ograniczenie ruchomości stawu, tkliwość w miejscu urazu, ból w stawie barkowym nasilający się podczas ruchu czy przy oddychaniu.
 • Uszkodzenie stożka rotatorów barku – systematyczne powtarzanie tych samych czynności (np. podczas treningów piłki ręcznej) lub nagłe szarpnięcie mogą spowodować przeciążenie lub nawet zerwania i zapalenie stożka rotatorów. Najważniejszym objawem jest ból barku przy podnoszeniu ręki. U niektórych pacjentów pojawia się też ból barku w nocy, który uniemożliwia zaśnięcie.
 • Zwichnięcie stawu barkowego – dolegliwość tę często określa się też jako wybity bark. Do urazu dochodzi najczęściej w wyniku uprawiania sportu lub podczas wypadków komunikacyjnych. Zwichnięcie barku, czy też wybicie, skutkuje przemieszczeniem się głowy kości ramiennej z panewki stawowej. Charakterystyczne objawy to silny ból barku i ograniczenie jego ruchów, a także obrzęk, zasinienie i zniekształcenie stawu. Konieczne jest nastawienie barku, a konsekwencją takiego urazu może być nawykowe zwichnięcie barku, które nawraca nawet przy niewielkich urazach.
 • Rwa barkowa – tak zwana rwa kulszowa barku najczęściej jest wynikiem ucisku na korzenie nerwowe w odcinku szyjnym kręgosłupa. Objawy to silny, piekący ból barku po nocy, który zwiększa się przy każdym ruchu. W przypadku tego schorzenia możemy odczuwać specyficzny ból szyi i barku z lewej strony, jak i ból w prawym barku.
 • Zespół bolesnego barku – w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 schorzenia barku, w tym ZBB, są oznaczone symbole M75. Zespół bólowy barku (inna nazwa to choroba Duplaya) obejmuje różne dolegliwości, w tym PHS barku, miejscowe stany zapalne, nadmierną ruchomość, czy niestabilność barku. Pacjenci często odczuwają ból barku po spaniu.
 • Zespół ciasnoty podbarkowej – cieśń podbarkowa charakteryzuje się tym, iż kość ramienna nie może w pełni wślizgiwać się pod wyrostek barkowy. Ciasnota barkowa wywołuje bardzo silny ból barku, który nasila się przy odwiedzeniu w zakresie 60–110°.
 • Złamanie barku – następuje zazwyczaj w wyniku upadku na wyciągniętą rękę. Objawem jest ból barku po upadku, jego obrzęk oraz znaczne ograniczenie ruchomości. Złamanie barku z przemieszczeniem leczy się operacyjnie.
 • Zamrożony bark – inaczej zapalenie torebki stawowej barku, wynika często z uszkodzenia stożka rotatorów lub z innych dolegliwości niezwiązanych ze stawem barkowym (np. zawał serca). Bark zamrożony objawia się głównie uczuciem zesztywnienia barku.
 • Niestabilność stawu barkowego – może być wynikiem nieprawidłowo leczonego zwichnięcia stawu barkowego. Niestabilność barku może powodować ból lewego barku lub ból prawego barku o różnym nasileniu w zależności od stopnia uszkodzenia.
 • Choroby stawów – ból stawów barkowych może wynikać bezpośrednio ze zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu oraz z zapalnej choroby barku. Do takich dolegliwości należą między innymi RZS, łuszczycowe zapalenie stawów, zapalenie kaletek maziowych barku, czy dna moczanowa. W wyniku chorób zapalnych może pojawić się płyn wewnątrz stawów. Mogą one również wywoływać zapalenie stawu barkowego. Jak długo trwa leczenie, gdy chodzi o zapalenie barku? Niestety nie da się tego określić jednoznacznie, ale jest to proces trwający miesiącami.
 • Wady postawy – ból barku z przodu lub z tyłu może wynikać z różnych wad postawy. Głównie wyróżniamy takie jak skolioza, kręcz szyjny czy odstające łopatki. Występuje wówczas ból barku i szyi, a w niektórych przypadkach również mięśni karku. Pacjenci mogą oczywiście odczuwać zarówno ból w lewym barku, jak i ból prawego barku.

Maść na ból barku – leczenie farmakologiczne i prewencyjne

Jeśli chodzi o ból barku leczenie tej przypadłości może przybrać różne formy, w zależności od tego jakie jest jego nasilenie oraz co jest przyczyną dolegliwości bólowych. W sytuacji, gdy zależy nam przede wszystkim na zastosowaniu leczenia objawowego, a zatem uśmierzeniu bólu, zniwelowaniu obrzęków i zasinień powstających chociażby przy urazach i stłuczeniach, możemy sobie poradzić bez pomocy specjalisty. Pada zatem pytanie: co na ból barku? Pomóc mogą nam między innymi zimne okłady (zmniejszają obrzęk barku), lekkie ćwiczenia rozciągające, a także kuracja farmakologiczna. Najczęściej stosowane suplementy czy leki na ból barku to tabletki przeciwbólowe na bark oraz leki przeciwzapalne na bark.

Pacjenci mogą również sięgać po dobrej jakości, sprawdzoną maść na bolący bark. Preparaty tego typu skutecznie niwelują ból w barkach, który wywołało na przykład stłuczenie barku (zwłaszcza stłuczenie barku po upadku). Maści te mają również działanie przeciwzapalnie, przeciwobrzękowe oraz chłodzące, dzięki czemu są w stanie przynieść prawdziwą ulgę pacjentom. Jeśli więc naszym problemem jest kość barkowa leczenie powinno obejmować tego typu specyfiki. Problematyczny może być jedynie ból barku w ciąży, gdyż nie wszystkie maści mogą być wówczas zastosowane.

Ranking maści na ból barku
Zalety i właściwości stosowania
Wady i przeciwwskazania
maść przeciwbólowa Harpagon Forte Max

1. Harpagon Forte Max - żel, który nie tylko uśmierza ból, ale również likwiduje jego przyczynę. Dodatkowo łagodzi stany zapalne i wzmacnia nasze kości i stawy. Dzięki temu doskonale radzi sobie z bólem barku różnego pochodzenia. Można go stosować na bóle mięśni czy stawów, jak i na zbitą kość w barku. Żel rozsmarowuje się w miejscu, w którym odczuwamy ból, aż do wchłonięcia.
 • zastosowanie innowacyjnych składników (w tym czarci pazur);
 • likwiduje nie tylko objawy, ale także przyczyny bólu;
 • skuteczny w przypadku bólu stawów i kości;
 • szybkie działanie;
 • delikatny dla skóry.
 • dostępność w stacjonarnych punktach,
 • forma żelu wymaga po posmarowaniu czasu na wchłonięcie.
 • żel Heel Traumeel S

  2. Traumeel Heel - maść działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowana jest przede wszystkim w przypadku urazów, również takich jak naciągnięty bark. Maść należy wcierać w chore miejsce, ale można też nałożyć opatrunek z maścią.
 • zastosowanie naturalnych składników;
 • posiada właściwości antyseptyczne;
 • szerokie zastosowanie;
 • może być nakładany bezpośrednio na otwarte rany.
 • nie można stosować na dużych powierzchniach ciała;
 • dla pełnych efektów wymagana jest co najmniej tygodniowa kuracja;
 • w przypadku kontaktu z materiałem - maść bardzo szybko wchłania się w obcą powierzchnię.
 • żel Voltaren Max

  3. Voltaren Max - żel działający przeciwbólowo, który zawiera diklofenak dietyloamoniowy, czyli niesteroidowy lek przeciwzapalny, zmniejszający również obrzęki podskórne. Działa kojąco na mięśnie, stawy oraz bolące kości barkowe. Żel należy delikatnie wetrzeć w skórę dwa razy na dobę.
 • działa do 12 godzin;
 • umiarkowane działanie;
 • bardzo dobrze maskuje objawy bólu.
 • nie może być stosowany u dzieci poniżej 14 roku życia oraz u kobiet w III trymestrze ciąży;
 • maskowanie bólu zamiast leczenie przyczyn.
 • Chłodząca maść końska

  4. Maść Końska chłodząca - naturalna maść o działaniu chłodzącym, która łagodzi dolegliwości ze strony mięśni, stawów oraz kości, w tym przeciążenie barku. Łagodzi także obrzęki oraz objawy zmęczenia lub napięcia ciała. Preparat należy nałożyć na skórę w takiej ilości, aby po wmasowaniu całkowicie się wchłonął.
 • stworzona z ekstraktów ziołowych i roślinnych;
 • szerokie działanie;
 • przyjemne działanie chłodzące.
 • może wywoływać podrażnienie u osób z wrażliwą skórą;
 • bardzo intensywny zapach, który ciężko jest usunąć;
 • może brudzić ubrania.
 • Należy przy tym podkreślić, że maść jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż tabletki, które podrażniają żołądek i w wielu przypadkach jedynie tuszują odczuwane przez pacjenta dolegliwości. Dobra maść na ból kości barkowej, dzięki zawartości wartościowych składników, uśmierza ból i zmniejsza efekty urazów, realnie niwelując dręczące nas dolegliwości. Co więcej, maść nakładamy bezpośrednio na bolące miejsce, dzięki czemu nie narażamy innych naszych narządów na uszkodzenie.

  Co jeżeli powyższe preparaty przeciwbólowe to za mało?

  W sytuacji, gdy ból barku i ramienia jest intensywny lub odczuwane dolegliwości stają się coraz bardziej intensywne, należy zgłosić się do specjalisty. Przeprowadzi on stosowne badania, postawi diagnozę oraz zaleci najlepszy sposób leczenia, tak by skutecznie uśmierzyć ból kości w barku. Może to być:

  • fizjoterapia barku pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty oraz kinezyterapia (zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z poważniejszymi schorzeniami w obrębie barku);
  • unieruchomienie na bark – jest to metoda zachowawcza, usztywniacz na bark jest zakładany zwykle na okres ok. 1-3 tygodni;
  • orteza na bark – często stosowana przy zwichnięciach i złamaniach, ale też przy zwyrodnieniach i w zespołach bólowych. Bardzo często wykorzystywana jest orteza barku typu Dessault;
  • zastrzyk w bark – swego rodzaju ostatecznym rozwiązaniem, które może przynieść przejściową poprawę są zastrzyki na bolący bark z kortykosteroidu.

  Ból barku – domowe sposoby i leczenie naturalne kości w obrębie barku

  Ból w stawie barkowym możemy leczyć różnymi sposobami, również na własną rękę. Jeśli więc naszym problemem jest uporczywie bolący bark, domowe sposoby radzenia sobie z taką dolegliwością mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Są to na przykład:

  • lodowe okłady na bark – ulgę w bólu przyniosą zarówno okłady z lodu, jak i naprzemiennie stosowane okłady zimno/ciepło (np. w postaci zmoczonej w wodzie ściereczki) przykładane do barku;
  • masaż barków – nawet amatorski masaż barku może uelastycznić i rozluźnić mięśnie, co jest w stanie zmniejszyć ból barków;
  • oszczędzanie barku – jeśli jakieś czynności wywołują u nas ból barku konieczne jest ograniczenie lub nawet zaprzestanie wykonywania danego ruchu;
  • odpowiednia dieta – przyjmowanie właściwej ilości witamin i minerałów z pożywienia jest również bardzo ważne. Na przykład, domowe sposoby na zamrożony bark obejmują zwiększenie spożycia czarnego sezamu, będącego źródłem miedzi i cynku;
  • preparaty do smarowania – domowa terapia może obejmować wspomniane w artykule maści na krótkotrwały i przewlekły ból barku;
  • kinesiotaping – specjalne plastry na ból barku mogą być wykorzystywane przez nas w domu, ale najpierw należy skonsultować się z lekarzem, który pokaże nam w jaki sposób się ich używa.

  Ból barku – ćwiczenia, które złagodzą dolegliwości

  Odpowiednio dobrane ćwiczenia na ból barku mogą pomóc nam zniwelować nieprzyjemne dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy dokucza nam właśnie ból barku ćwiczenia powinny być dopasowane do sprawności i wydolności organizmu, a także do stopnia zaawansowania naszego schorzenia. Ćwiczenia na bolący bark powinny być wykonywane regularnie, najlepiej codziennie. Przed wysiłkiem należy pamiętać o lekkiej rozgrzewce, która pozwala przygotować ciało do pracy. Poniżej znajduje się kilka przykładów takich prostych ćwiczeń, które w miarę możliwości wykonujemy w 3 seriach, początkowo po 3-5 powtórzeń, by stopniowo zwiększać ich liczbę do 10-12.

  1. Ćwiczenia na zamrożony bark z drążkiem

  Jako drążek może posłużyć nam zwykły kij od miotły lub mopa. Drążek chwytamy oburącz za plecami, zginając przy tym łokcie. Następnie, powoli przesuwamy drążek w górę i w dół, starając się sięgnąć możliwie jak najwyżej, do granicy bólu.

  2. Zespół bolesnego barku – ćwiczenia w domu z hantelkami

  Znajdując się w pozycji leżącej, rozkładamy wyprostowane ręce na boki, trzymając w dłoniach hantle o niewielkim ciężarze. Następnie zginamy ręce w łokciach i powoli odkładamy je na miejsce.

  3. Ćwiczenia na staw barkowy bez obciążenia

  Pochylamy się delikatnie do przodu i luźno opuszczamy ramiona. Wykonujemy ich ruchy wahadłowe na prawo i lewo. Początkowo powinny być to lekkie ruchy, a następnie w pełnym zakresie.

  Jaki lekarz pomoże w przypadku bólu barku?

  Kiedy zaczynamy odczuwać niepokojący ból barku, jaki lekarz będzie w stanie nam pomóc? Czasem w uśmierzeniu bólu może nam pomóc specjalista rehabilitacji medycznej, którego specjalnością jest właśnie dobrze dobrana rehabilitacja barku. Jeśli przyczyną bólu jest uraz lub przeciążenie, pierwszym wyborem powinien być natomiast ortopeda. Gdy jednak bóle barku wiążą się ze sztywnością stawu i objawami ogólnymi (np. gorączka), pomóc nam może raczej reumatolog. Każdy specjalista zleci jednak odpowiednie badanie kości obręczy barkowej. Mogą być to takie badania jak:

  • USG barku – w celu stwierdzenia niestabilności barku i oceny uszkodzenia stożka rotatorów;
  • RTG kości w barku – pozwala na przykład wykluczyć złamanie barku, gdy istnieje podejrzenie niestabilności barku;
  • rezonans magnetyczny barku – badanie MRI pozwala precyzyjne zdiagnozować uszkodzenie stożka rotatorów. Rezonans barku umożliwia też wykrycie pozakostnych przyczyn bólu;
  • tomografia komputerowa – pozwala ocenić stan zarówno tkanek miękkich, jak i struktur kostnych;
  • artroskopia stawu barkowego – zabieg medyczny z użyciem endoskopu. Artroskopia barku pozwala precyzyjnie ocenić wnętrze stawu barkowego.

  Podsumowanie

  Gdy boli bark wykonywanie codziennych czynności staje się znacznie trudniejsze. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków można z nim walczyć w bardzo prosty sposób. Często wystarczy zmienić nasze dotychczasowe nawyki, wprowadzić do codziennej rutyny odpowiednie ćwiczenia oraz w razie potrzeby stosować dobre maści na bolący bark. W sytuacji, gdy takie działania nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, pozostaje konsultacja z lekarzem, który po wykonaniu szczegółowych badań będzie w stanie postawić diagnozę oraz wdrożyć skuteczną formę leczenia.

  Źródła:

   1. Martynów, Renata, and Ryszard Podemski. „Bóle barku.” Przewodnik Lekarza/Guide for GPs 4.11 (2001): 112-117.
   2. WYTRĄŻEK, MARCIN, et al. „Neurofizjologiczne aspekty bólu mięśniowo-powięziowego.” Nowiny Lekarskie 78.2 (2009): 153-158.
   3. Burbank, K. M., et al. „Przewlekły ból barku.” Lekarz Rodzinny 9.133 (2007): 860-869.

  7 myśli nt. „Ból barku – zapalenie stawu, zwichnięcie, ZBB i maść na bolący bark

  1. Pannka

   Piszę to, żebyście nie zmarnowali swojego czasu i pieniędzy na TRAUMEEL.
   Traumeel to czysta homeopatia! Tam nie ma w ogóle niczego AKTYWNEGO w składzie. 30 złoty w aptece i nic nie dał.
   Homeopatia nie szkodzi, ale na pewno nic nie dają.

  2. Kostek

   Co sądzicie o blokadzie terapeutycznej? Nie mogę przyjmować doustnie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (problemy z żołądkiem). Nie uśmiecha mi się brać zastrzyki prosto w staw, ale co zrobić… Chyba mam zespół bolesnego barku, leczenie podobno obejmuje blokadę. Miał to ktoś?

   1. luśka1

    Nie miałam blokady terapeutycznej, ale wiem o czym piszesz. Blokada ma rację bytu, jak rehabilitacja nic nie daje. Byłeś na rehabilitacji? Faktycznie nie działa? Próbowałeś maści na naturalnych ekstraktach, które nie obciążają żołądka i wątroby?
    Jak nie, zacznij od tego. Dopiero potem blokady terapeutyczne.

    1. Warx

     Kostek, słuchaj luśka1. Blokady nie można sobie zażyczyć od tak. Najpierw musisz wyczerpać inne opcje. Jeśli naprawdę myślisz, ze problemy z żołądkiem wykluczają cię z leczenia farmakologicznego, to mylisz się. Sprawdzałeś kremy na bóle kości z wyższej półki? Jeśli oryginalny harpagon stąd https://harpagonforte.pl/ ci nie pomoże, to dopiero poszedłbym na blokadę. U mnie ten krem całkowicie odblokował kolano, które strzelało i bolało.

  3. bolący_bark

   Od paru miesięcy boli mnie własnie prawy bark. Biorę leki przeciwzapalne, ale jak na razie nic nie dają. Po nocy ból jest bardzo mocny, potem w ciągu dnia przechodzi. Kolejna noc – znowu to samo.
   Nie przeciążyłam barku w żaden sposób. Do jakiego lekarza z bolącym barkiem mam iść? Jakie zrobić??

    1. robert macią

     Sprawdziłbym odcinek szyjny kręgosłupa. Może RTG? Od tego trzeba zacząć. Ortopeda powinien się tym zająć.
     Zanim odwiedzisz lekarza kup sobie dobrą maść przeciwbólową. Jeśli brałaś już leki przeciwzapalne to dla bezpieczeństwa kup sobie naturalną maść. Leki przeciwzapalne na dłuższą metę wcale nie są zdrowe. Maść dokładnie wmasować w bark, już sam masaż powinien zmniejszyć ból.

  Dodaj komentarz