Ból biodra – przyczyny i objawy bólu w biodrze a stany chorobowe

Ból biodra czasem może przytrafić się każdemu. Przeważnie jest to objaw nadwyrężenia – zwłaszcza, gdy dotyka kogoś w młodym wieku. Czasem jednak może wskazywać na zwyrodnienie stawu biodrowego, zapalenia ścięgien, albo problemy z kręgosłupem. Ból w kości biodrowej jest o tyle niekomfortowy, że pojawia się przy poruszaniu i utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Warto wiedzieć, że może przenosić się także na inne obszary, wywołując na przykład ból w pachwinie czy w okolicy pośladków. Jakie ból w biodrze może mieć przyczyny, jakie konkretnie daje objawy i jakie leczenie można podjąć, by się go pozbyć?

Spis treści artykułu – wystarczy kliknąć, aby przenieść się do akapitu

 1. Charakterystyka bólów kości
 2. Przyczyny stanów bólowych
 3. Stany chorobowe związane z bolącymi biodrami
 4. Odczuwany dyskomfort w okolicy bioder podczas odpoczynku
 5. Ból bioder odczuwamy podczas ruchu
 6. Leczenie, profilaktyka i odpowiednie preparaty przeciwbólowe

Bóle biodra – charakterystyka i opis schorzenia

Ból w lewym biodrze lub ból w prawym biodrze mogą mieć różne natężenie i pojawić się w różnorakich okolicznościach. Jeśli objawy są łagodne, można spróbować leczyć je domowymi sposobami. Jeśli jednak ból pojawił się nagle i nie do końca wiadomo dlaczego, lepiej będzie zasięgnąć porady specjalisty. Do ortopedy należy się też zgłosić w wypadku, gdy ból staje się długotrwały i mimo podjętych działań nie mija. U człowieka kość biodrowa składa się z talerza i trzonu, oddzielonych przez kresę łukowatą. Trzon dzieli się na powierzchnię zewnętrzną i wewnętrzną, a talerz na powierzchnię pośladkową oraz krzyżowo-miedniczną. Przyczyną bólu w tym obszarze może być jednak również staw krzyżowo-biodrowy lub mięśnie.

Ból w biodrze – przyczyny dolegliwości

Przyczyną bólu biodra przeważnie jest jego przeciążenie, które może nastąpić na przykład po intensywnym treningu. Czasami człowiek podejmuje się aktywności, które wykraczają poza możliwości jego ciała. Jeśli ktoś nie jest wytrenowany, albo nie zaczął ćwiczeń od rozgrzewki, może nabawić się zwichnięć lub różnych uszkodzeń, albo po prostu przesadnie zmęczyć organizm i poszczególne jego partie. Jeśli dolegliwości bólowe rzeczywiście są efektem zwykłego przeciążenia, przy braku podejmowanego, przesadnego wysiłku, powinny ustąpić po kilku dniach. Przyczyny bólu biodra mogą być jednak i inne. To na przykład:

 • zwyrodnienie stawu biodrowego,
 • zespół podrażnionego stawu biodrowego,
 • zapalenie stawu biodrowego,
 • dysplazja stawu biodrowego,
 • ucisk na nerw, spowodowany zmianami w kręgosłupie.

Ból w biodrze może się też pojawić w efekcie jakiegoś urazu. W tym obrębie oczywiście również może dochodzić do złamań czy zwichnięć.

Ból biodra a stany chorobowe

Silny ból w biodrze spowodowany jest przeważnie urazem. Inne objawy, jakie mogą mu towarzyszyć, to krwiak i obrzęk. Ból może się utrzymywać stale, a nasila się zwłaszcza przy poruszaniu – przede wszystkim gdy człowiek podejmuje próbę obciążenia biodra. Jeśli ból jest lżejszy i jest skutkiem przeciążenia, pojawia się przede wszystkim wówczas, gdy człowiek chce poruszyć kończyną. Gdy dolegliwości są spowodowane przez przeciążone mięśnie, ból występuje przy poruszaniu w określonym kierunku – w zależności od tego, które partie mięśniowe wówczas pracują. Określenie konkretnego źródła bólu w innych przypadkach jest raczej trudne, dlatego przy długotrwałym lub ostrym bólu należy się zgłosić do lekarza, który skieruje chorego na dalsze badania, by dostosować leczenie do przyczyny. Przede wszystkim wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, choć czasami konieczna jest także tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub biopsja, badająca skład płynu maziowego w stawie.

Ból biodra z boku podczas odpoczynku

Ból lewego biodra czy ból prawego biodra może się umiejscowić z boku. Może być skutkiem nawet źle dobranego obuwia lub zbyt długiego spaceru po twardym podłożu. Może być jednak efektem zwyrodnienia stawu, zwłaszcza gdy pojawia się również uczucie sztywności, a sam ból promieniuje do nogi, pachwiny, na pośladek czy plecy. Ból biodra przy leżeniu na boku może nawet wybudzić chorego ze snu. Najczęściej jest to skutek właśnie przeciążenia czy urazu, ale może być skutkiem również przykurczu mięśni otaczających staw biodrowy. Może się tak zdarzyć, jeśli osoba odczuwająca dolegliwości zawsze śpi na tym samym boku, w niezbyt wygodnej pozycji, z podkurczonymi nogami. Nierównowaga stawowo-mięśniowa może powodować nawet skrócenie jednej kończyny.

Ból biodra w nocy można odczuwać nawet podczas snu!

Ból biodra może pojawić się w nocy – nawet wyrywając śpiącego ze snu. Jeśli ból jest tak silny, może wskazywać nie tylko na poważny uraz, ale też między innymi zmiany w obrębie kręgosłupa. Przyczyną takiego bólu może być również koksartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego. Ból pojawia się wówczas nie tylko w biodrze, ale także w przedniej części uda, w pachwinie, a nawet promieniuje do kolan. Ból biodra promieniujący na nogę początkowo występuje jedynie w ruchu, jednak później towarzyszy choremu także w pozycji leżącej, a nawet w czasie snu. Charakterystyczny objaw to pewna sztywność stawu po przebudzeniu – nogę jednak łatwo rozruszać. Mogą się pojawiać także przykurcze i opuchnięcia.

Ból biodra przy chodzeniu i wzmożonego ruchu

Ból biodra po bieganiu jest najczęściej skutkiem przeciążenia kości biodrowej i ogólnie nóg. Większość osób urządza treningi na twardym podłożu, na przykład biega po asfalcie, gdy tymczasem nie jest to zbyt zdrowe. Twarde podłoże – zwłaszcza przy nieodpowiednich butach – może po bieganiu po nim spowodować pojawienie się bólu. Do urazów dochodzi nie tylko w trakcie grania w koszykówkę, piłkę nożną, czy też tenisa, ale także przy męczącym chodzeniu wiele kilometrów dziennie. Jeśli przyczyną jest zespół podrażnionego stawu biodrowego, ból pojawia się właśnie przy poruszaniu, ograniczając ruchliwość konkretnej osoby. Charakterystyczne jest to, że ból ustępuje przy przerwaniu aktywności – na przykład w trakcie odpoczynku czy snu.

Leczenie bólów biodra oraz profilaktyka zachowawcza

Ból biodra to bardzo nieprzyjemny objaw, który utrudnia swobodne poruszanie się i zmniejsza komfort codziennego życia. W zależności od tego, co jest jego przyczyną, można podejmować różne działania, by się go pozbyć.

 • Jeśli to jakieś złamanie czy poważny uraz, oczywiście należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ konieczna może być nawet operacja.
 • Jeśli przyczyną są zmiany w kręgosłupie, należy podjąć odpowiednie wysiłki, by zapobiec ich postępowaniu. Pomagają odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz rehabilitacja. Lekarz kieruje na terapię manualną oraz masaże, które rozluźniają mięśnie, pomagają rozruszać staw oraz zmniejszyć ból.
 • Jeśli bolące biodro to skutek przeciążenia, najlepiej pomogą preparaty o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym. Mogą to być środki przyjmowane doustnie albo specjalne żele i maści, przeznaczone do wcierania w bolące miejsce, jak Harpagon Forte Max. Właśnie Harpagon to środek naturalny, którego głównym składnikiem jest roślina zwana korzeniem diabelskiego pazura. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale również wzmacnia strukturę kości, mięśni i stawów. Ponadto jest zwycięzcą naszego rankingu przeprowadzonego na początku 2019 roku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *