Ból w skroniach pojawia się bardzo często, ale zawsze i dla każdego jest dużym dyskomfortem. Najczęściej jest to niegroźny objaw, wynikający z napięcia mięśni, przemęczenia, stresu czy ciśnienia. Może być skutkiem migreny, ale może być też związany z poważniejszymi schorzeniami, spowodowanymi przemijającym niedokrwieniem mózgu, albo ostrym napadem jaskry. Ponieważ istnieją różne powody, różne są też metody radzenia sobie z bólem! Warto dowiedzieć się na ten temat więcej, by w razie potrzeby przynieść ulgę sobie i swoim bliskim!
Spis treści do artykułu:
- Ból głowy w okolicy skroni – charakterystyka
- Ból w skroniach – przyczyny a umiejscowienie
- Ból głowy z lewej strony skroni
- Ból głowy z prawej strony skroni
- Ból głowy w skroniach i czole
- Ból głowy na skroniach – leczenie
- Maść na bóle głowy na skroniach
Ból głowy w okolicy skroni – charakterystyka
Ból skroni pojawia się dość powszechnie – bywa nawet że samoistnie, na przykład pod wpływem napięcia nerwowego. W tej chwili mnóstwo ludzi żyje w stresie, prowadząc szybki tryb życia – albo siedzący, albo przesadnie aktywny. Nieprzyjemne doznania bólowe zwykle wskazują na podrażnienie pewnych struktur w obrębie czaszki, czyli mięśni, stawów, nerwów czy naczyń krwionośnych. Ból kości skroniowej może być ostry, nagły, pulsujący, długotrwały, uciskowy, albo tępy. Czasem ból obejmuje oprócz skroni także i oko – mogą się nawet pojawić pewne zaburzenia widzenia. Ból może dotyczyć obu skroni, albo pojawić się tylko w jednej. Dla ocenienia jaka jest jego przyczyna, ważny jest każdy szczegół.
Ból w skroniach – przyczyny a umiejscowienie
Ból głowy w skroniach przyczyny ma zazwyczaj mocno uzależnione od jego epicentrum. Może być on obustronny i obejmować również czoło, albo może być tylko jednostronny. Może być też krótkotrwały, albo przewlekły. Wszystko to są istotne szczegóły, które należy wziąć pod uwagę, gdy chce się dotrzeć do źródła problemu i móc podjąć odpowiednie leczenie.
Ból głowy z lewej strony skroni
Jego przyczyną może być nadciśnienie tętnicze, choroby reumatyczne, choroby neurologiczne, ale też choroby związane z lewym okiem czy z lewym uchem. Ból głowy w lewej skroni może być spowodowany nawet chorym zębem – wówczas promieniuje od niego na lewą część głowy. Rzadka, ale możliwa, jest neuralgia nerwu trójdzielnego. Wówczas pojawia się ból nagły, ostry, przeszywający. Innymi objawami są wówczas skurcze twarzy, a także zaczerwienienie skóry czy łzawienie oka. Jednostronne umiejscowienie bólu głowy jest też typowe dla migreny – wówczas pulsujący ból może trwać nawet 72 godziny i posiadać różne, nawet silne natężenie. Migrena może być wywołana silnymi emocjami, stresem, ale też nawet zmianą pogody czy zmęczeniem. Jeśli ból pojawia się przy dotyku, może być spowodowany zapaleniem tętnicy skroniowej. Inne objawy to gorączka, zaburzenia widzenia w lewym oku, a także zmęczenie. Ból w lewej skroni może także być skutkiem nowotworu.
Ból głowy z prawej strony skroni
Taki ból głowy z prawej strony posiada identyczne przyczyny jak w przypadku lewej skroni. Może to być ból klasterowy – silny, o palącym, kłującym, a wręcz rozdzierającym charakterze. Może to być również ból migrenowy, pulsujący, z którym równocześnie występuje nadwrażliwość na zapachy i światło oraz zawroty głowy czy mroczki przed oczami. Ból w prawej skroni może być nerwobólem, może być związany z chorobą prawego oka czy prawego ucha, z problemami natury dentystycznej, ale może też mieć poważniejszy powód – na przykład nowotwór. Częściej jednak ból głowy jest skutkiem jakichś problemów z kręgosłupem, albo właśnie stresującego trybu życia.
Ból głowy w skroniach i czole
Przyczyną obustronnego bólu głowy może być silne napięcie nerwowe. Wówczas ból jest tępy, uciskający i ciągły. Jeśli promieniuje na czoło, może być związany z chorymi zatokami. Przyczyną bólu może być też przemęczenie wzroku, albo migrena. Niektóre osoby odczuwają ból przez kilka dni – i to tak silny, jakby ktoś założył im obręcz na głowę.
Ból głowy na skroniach – leczenie
Ból lewej skroni czy ból prawej skroni może występować oddzielnie, rzadko, ale też często i wspólnie z innymi objawami. Jeśli razem z takim bólem boli też kark, wiadomo, że przyczyną jest raczej przeciążenie kręgosłupa. Jeśli zaś ból pojawia się codziennie i towarzyszą mu inne objawy – jak nudności, zaburzenia mowy czy wymioty – należy szybko zgłosić się do lekarza, gdyż przyczyną może być guz czy krwotok wewnątrzczaszkowy.
Leczenie bólu w skroniach zależy od przyczyny jego pojawienia się. Skuteczny może być zwykły paracetamol lub niesterydowe leki przeciwzapalne, jak aspiryna, zaś na przewlekły ból głowy stosowane są leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Jeśli to migrena, ważne jest by zażyć leki przeciwbólowe, gdy tylko zaczną się pierwsze objawy – to zatrzyma ich natężenie. Jednak trzeba pamiętać, że wszystkie tabletki są środkami inwazyjnymi, które wpływają na nasz organizm. Każdy kto zażywał którykolwiek środek bólowy dłużej niż kilka dni, na pewno zna doskonale różne bóle i opuchnięcie samej wątroby. Warto też położyć się w ciemnym, wywietrzonym pokoju i odpocząć. Jeśli przyczyną nawracającego bólu są nerwy, należy zakupić ziołowe mieszanki uspokajające, nauczyć się pewnych technik relaksacyjnych, a może nawet zgłosić się na terapię. Jeśli zaś powodem bólu są problemy z:
- oczami,
- uszami,
- zębami,
- stawem skroniowo-żuchwowym,
- czy rozwijającym się guzem.
Wtedy obowiązkowe jest leczenie przyczyny – dopiero wówczas można sobie poradzić z bólem.
Maść na bóle głowy na skroniach
Maści na ból głowy w skroniach stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych tabletek. Są one znacznie mniej inwazyjnym, zdrowszym preparatem do leczenia, nie obciążającym niepotrzebnie całego organizmu. Działają miejscowo, łagodząc dolegliwości bólowe w wybranym obszarze. Osoby cierpiące na bolące skronie powinny wybierać preparaty, dedykowane do leczenia tego typu schorzenia. Wśród najlepiej działających maści na ból skroni warto wymienić Harpagon Forte Max, Vicks VapoRub, maść tygrysią, oraz balsam przeciwbólowy Himalaya.
Maść do zdobycia na: https://harpagonforte.pl | ||
Maść na bolące skronie ma za zadanie przynieść ekspresową ulgę w dolegliwościach, zlokalizowanych w obrębie głowy. Działając miejscowo, szybko dociera do źródła bólu, skutecznie niwelując go i przynosząc stosowną ulgę. Szukając produktu na ból głowy związany ze stanami zapalnymi czy urazowymi skroni pomoże z pewnością maść Harpagon Forte Max. To maść naturalna, której podstawowy składnik stanowi Harpagophytum procumbens, zwany potocznie korzeniem diabelskiego pazura. Czasem lepiej po prostu posmarować bolące miejsce maścią, stosując ją jako zamiennik tabletek przeciwbólowych, zwłaszcza, że często są to produkty zwalczające przyczyny i objawy schorzenia, pozwalające na szybki powrót do normalnej aktywności.
Źródła:
- Olszewska-Ziąber, Agnieszka, Jacek Ziąber, and Jacek Rysz. „Nietypowe bóle twarzy–neuralgia Sludera–leczenie miejscowe–przyżeganie zwoju skrzydłowo-podniebiennego fenolem–opis przypadków.” Otolaryngologia Polska 61.3 (2007): 319-321.
- Pyszora, Anna, Damian Jagielski, and Agnieszka Jagielska. „Physiotherapy for mysofascial pain syndrome in cancer patient.” Palliative Medicine in Practice 9.2 (2015): 55-58.
- Wróbel, Kamila, et al. „Effectiveness of laser therapy in the elimination of prosthetic stomatitis symptoms in a group of female patients with osteoporosis and unfavourable prosthetic foundation conditions.” Dental Forum. Vol. 41. No. 2. 2015.
Bóle klasterowe to najgorsze zło na świecie. Mój brat na to cierpi. Jak go złapie ból to trzyma 2 tygodnie. Potem odpuszcza na jakiś czas i tak znowu.
Zawsze mi się serce kraja, jak patrzę jak cierpi! Niestety, ale w tym przypadku nie pomoże nic, nawet najsilniejsze leki.
Rozumiem, że wiele ludzi uważa tabletki za jedyne rozwiązanie na wszelkie bóle głowy i migreny, ale ja zawsze, ale to zawsze polecam inne sposoby.
Choćby aromaterpia działa fenomenalnie, a ludzie jej nie doceniają. Podobnie jest z amolem, czy smarowidłami na ból głowy. Ile to razy od znajomych słyszałam, że to jakieś babcine sposoby, które w ogóle nie działają. A zarówno ja, jak i mój mąż właśnie smarujemy skronie przy bólach, zmianie ciśnienia i innych. 🙂
Aromaterapia jest naprawdę efektywna.
Ale czy myślicie, że przy każdym rodzaju bólu się sprawdzi? To znaczy, aromaterapia ma bardziej działanie odprężające, więc pewnie przy bólu głowy z nerwów lub stresu się sprawdzi.
Jednak nie jestem pewna czy to dobry pomysł przy problemach z zatokami czy migreną.
To byłoby zbyt piękne, żeby same zapachy czy olejki eteryczne miały tak silne działanie, że działałyby na WSZYSTKIE rodzaje bólów głowy.
Z drugiej strony, nie ukrywam, ze jestem ich fanką i lubię sobie zrobić taką odprężającą kąpiel. Stres zawsze odpuszcza.
Ale przyznam Ci rację… sama na innego rodzaju bóle głowy często wcieram amol. Chociaż on to jest aż za nadto drażniący, przez ten zapach ziołowy i alkohol…
Hej.
Chcę Wam od siebie coś polecić
Jak amol za mocny, a tabletki są za agresywne dla wątroby to polecam po prostu maść. Wiem, że to mało popularny sposób, ale smarowanie skroni kremem jest też bardzo skuteczne. Heh, oczywiście to zależy od kremu, ale dobry krem + lekki masaż = ulga.
Pozdrawiam, Maja