Ból głowy jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, dotykających ludzi. Zazwyczaj posiada całkiem niegroźną przyczynę, ale czasami jest także symptomem poważnej choroby. Ból głowy u góry czaszki może być spowodowany dolegliwościami bólowymi różnego pochodzenia – migrenami, napięciami, lub samoistnym, napadowym bólem zwanym klasterowym. Nie mijający samoczynnie, długotrwały ból kości czaszki, wymaga dalszej diagnostyki i wykluczenia poważniejszych schorzeń.
Spis treści do artykułu:
- Bóle głowy na czubku (u góry) czaszki i w innych źródłach
- Przyczyny bólu kości czaszki różnią się zależnie od miejsca
- Leczenie bólów kości czaszki
Bóle głowy u góry czaszki i w innych źródłach
Czaszka ma za zadanie ochraniać mózg i inne delikatne organy, zlokalizowane w obrębie głowy. W budowie czaszki wyróżniamy siedem rodzajów kości, połączonych szwami. Każdy z elementów kostnych czaszki może generować pewnego rodzaju dolegliwości bólowe, charakterystyczne dla różnych przyczyn.
Przyczyny bólu kości czaszki różnią się zależnie od miejsca
- Ból głowy na górze czaszki może być zlokalizowany w okolicy ciemieniowej bądź ciemieniowo-potylicznej. Zazwyczaj towarzyszy on napięciowemu bólowi głowy, będącemu najpopularniejszą dolegliwością bólową w obrębie głowy. Taki typ przypadłości będzie tępy, ćmiący, o dość dużym natężeniu. Może być spowodowany również wadami postawy, dużym stresem, czynnikami hormonalnymi bądź nadmiernym napięciem mięśni karku i szyi. Nagły, dojmujący ból na czubku głowy, który powtórzy się kilkukrotnie może stanowić symptom pękniętego tętniaka, wymagający natychmiastowej diagnostyki lekarskiej.
- Jeśli cierpimy na ból głowy na środku czaszki, jego powodem mogą być dolegliwości migrenowe. Tym często współtowarzyszą nudności, zawroty głowy, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Ból czaszki w jej środkowej części może być także spowodowany zwiększonym napięciem mięśniowym okolic szyi i karku, oraz okresowymi bólami klasterowymi, charakteryzującymi się umiejscowieniem w okolicy oka, łzawieniem oraz katarem.
- Ból u podstawy czaszki najczęściej również będzie miał pochodzenie napięciowe, a jeżeli jest to stan długotrwały z innymi, dodatkowymi symptomami, bezwzględnie wymaga wyjaśnienia jego przyczyny. Tak zlokalizowany ból możemy tak naprawdę odczuwać jako objaw problemów z ciśnieniem, przemęczeniem lub nadmiernymi, wyczerpującymi psychicznie emocjami.
- Gdy zauważymy ból czaszki przy dotyku, powinniśmy zadbać o odpowiednie rozluźnienie mięśni karku, zredukowanie stresu i napięć emocjonalnych oraz poprawę ogólnego samopoczucia. Nie spełnienie powyższych zaleceń może skutkować pojawieniem się ucisku w czaszce, odczuwanego jako ból przy dotykaniu.
Leczenie bólów kości czaszki
Preparaty na ból głowy przeznaczone do użytku zewnętrznego to najlepszy sposób na pozbycie się tego dyskomfortu. Zastosowanie miejscowe pozwala na przeniknięcie substancji leczniczych bezpośrednio do ośrodka bólu. Wiele osób ceni sobie je także za dodatkowy efekt chłodzenia. Cecha ta jest pomocna także przy gorączce. Środki na ból głowy w tej formie polecane są także do stosowania przy przeziębieniach, ponieważ mają właściwości inhalujące. Preparaty na ból głowy w formie maści i kremów są w pełni bezpieczne dla organizmu. Należą do najczęściej rekomendowanych przez lekarzy, ponieważ nie obciążają wątroby.
Więcej o żelu na stronie: https://harpagonforte.pl/ | szybkość działania | |
Typowe bóle głowy, którym nie towarzyszą niepokojące objawy, można z powodzeniem leczyć przy zastosowaniu odpowiednich środków przeciwbólowych. Warto także zadziałać od zewnątrz, stosując preparat skutecznie zwalczający przyczynę bólu kości, taki jak Harpagon Forte Max. Możemy również skorzystać z fizykoterapii, podczas której specjalista zniweluje dolegliwości za pomocą ultradźwięków, masażu, rozluźnienia napiętych mięśni oraz wprowadzenia technik relaksacyjnych. Jeżeli samodzielne metody walki z bólem nie przynoszą skutku, lekarz może przepisać wykonanie blokady nerwu, powodującego ból w obrębie czaszki. Warto pamiętać, aby zawsze mieć na uwadze swoje zdrowie, zwalczając ból głowy. Leki w formie żelu i kremów stanowią najlepsze rozwiązanie, ponieważ działają miejscowo, nie podrażniając wątroby. Większość ze środków widocznych w rankingu stosować mogą nawet kobiety w ciąży.
Podsumowując – bólu czaszki nie wolno mal lekceważyć!
Każdorazowo, gdy odczuwamy nietypowy i długotrwały ból czaszki, który nie został wspomniany w naszym artykule – powinniśmy się udać na konsultacje z lekarzem. Specjalista zaleci odpowiednią diagnostykę, opartą o badanie tomograficzne lub rezonans. Prawidłowe rozpoznanie przyczyny bólu kości, pomoże w jej skutecznym wyleczeniu, oraz zapobiegnie pogorszeniu stanu zdrowia i niepotrzebnym komplikacjom. Jednak pamiętajmy również, że bóle czaszki często są wynikiem bardzo prozaicznych dolegliwości, na które możemy wpłynąć sami. Dlatego zawsze warto spróbować samodzielnie wpłynąć na odczuwany dyskomfort i ból.
Źródła:
- Oleś, Krzysztof, et al. „Endoskopowe leczenie olbrzymich kostniaków podstawy czaszki.” Otolaryngologia Polska 65.6 (2011): 410-413.
- Jankowska, Elżbieta, et al. „Zastosowanie pola magnetycznego w leczeniu zespołów bólowych twarzowej części czaszki różnego pochodzenia–doniesienie wstępne.” Czas. Stomat 58 (2005): 11.
- Łukomski, Marek, et al. „Solitary fibrous tumor nosa, zatok sitowych i przedniego dołu czaszki.” Otolaryngologia Polska 62.3 (2008): 335-339.
Hej!
Czy ktoś stosował wspomnianą wyżej maść na ból głowy? Do tej pory w ten sposób używałam tylko Amolu, ale działał tylko na typowo „stresowe” bóle głowy. Nie przyszło mi jednak do głowy, żeby używać w ten sposób żelu, bo z tego co tu https://harpagonforte.pl/ widzę – to żel przede wszystkim na urazy.
Lubię testować niekonwencjonalne metody leczenia. Wyznaję zasady, że nie ma co się ograniczać. Dlatego zdarzyło się, że używałem różnych kremów na różne schorzenia. Nawet jeśli nie było to wspomniane w ulotce. Chociaż tego konkretnego Harpagonu nie używałem tak, to myślę, że jak najbardziej ma prawo zadziałać, jeśli jest przeciwbólowy.
Jeśli diabelski korzeń używa się w formie tabletek, przeciwbólowo, to czemu by tym samym składnikiem nie smarować bolesnych miejsc od zewnątrz?
Od kiedy pamiętam gnębią mnie migreny. Różnie mnie atakują, o dziwo najczęściej się składa, że trafia mnie w weekend. Nie mam siły wówczas na nic, a to jedyny moment w tygodniu kiedy człowiek może poogarniać własne życie. Domyślacie się, że po takim weekendzie człowiekowi się nawet do pracy nie chce wrócić…
Jeżeli ktoś cierpi na migrenę, to polecam – z własnego doświadczenia- zwrócić uwagę na to co jecie. U mnie powodował ją gluten. Nie brałam takiej możliwości pod uwagę, ale dopiero po jego zredukowaniu do minimum migreny przestały niszczyć mi życie.
Hmmm… osobiście nie jestem dietetykiem, ale bywają u mnie etapy w życiu, że nie jem glutenu w ogóle. Niestety migreny nie odpuszczają, wspomagam się za to bardziej… farmakologicznie…
Jak czuję, że migrena się zbliża to wtedy łykam Excedrin. W większości przypadków pomaga. 😉