Czujesz ból kolana? Przyczyny i leczenie bólu w kolanie

Ból kolana pojawia się u bardzo wielu osób, a przy tym jest bardzo uciążliwy. Przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności, które dotychczas nie stanowiły żadnego problemu i większego wyzwania. Stawy kolanowe są jednymi z najbardziej obciążonych stawów w ciele człowieka. Jednocześnie ich przeciążenie powoduje trudności z poruszaniem. Ból może mieć swoje źródło również w urazach czy zwyrodnieniach. Jakie rodzaje bólu wyróżniamy i co na ból kolana najlepiej się sprawdzi?

Bóle kolana – charakterystyka i przyczyny

Staw kolanowy to największy staw w ciele człowieka. Jest stawem złożonym, składającym się z kości udowej oraz kości piszczelowej, które w tym miejscu się łączą. Staw współtworzony jest jeszcze przez rzepkę, dwie łącznotkankowe łękotki, więzadła zewnętrzne i wewnętrzne (więzadło krzyżowe przednie i tylne). Staw kolanowy potrafi wykonywać ruchy zginania i prostowania, a w zgięciu również ruchy rotacyjne. Jest jednak narażony na wyjątkowe przeciążenie – największe w ciele człowieka, tuż po stawie skokowym. Kolano może więc ulegać licznym uszkodzeniom. Ból może zaś spowodowany być przede wszystkim przez uraz, chorobę lub przeciążenie/przemęczenie.

Istnieją jednak różne rodzaje bólu, jaki może pojawić się u człowieka. Może to być nagłe, przeszywające kłucie, albo tępy, pulsacyjny ból. Może towarzyszyć człowiekowi stale, albo też pojawiać się od czasu do czasu. Warto zaznaczyć, że rodzaj bólu zazwyczaj pomaga w zdiagnozowaniu dolegliwości. Najczęściej jednak ból kolana przyczyny ma z powodu następujących elementów:

 • skręcenie lub zwichnięcie stawu
 • zapalenie bakteryjne
 • przeciążenie, na przykład po intensywnych ćwiczeniach, albo przenoszeniu ciężarów
 • brak ćwiczeń rozciągających przed podjęciem aktywności fizycznej
 • choroba zwyrodnieniowa
 • uszkodzenia metaboliczne, jak dna moczanowa
 • zapalenie kaletki maziowej czy zapalenie ścięgien
 • nieswoiste stany zapalne stawu kolanowego towarzyszące chorobom autoimmunologicznym, takim jak reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń rumieniowaty układowy.

Oczywiście, z wiekiem wzrasta ryzyko pojawiania się uszkodzeń, chorób i bólu. Także u osób otyłych czy z nadwagą ryzyko pojawienia się bólu jest wyraźnie większe. Na wszelkie uszkodzenia podatni są również ludzie, którzy prowadzą raczej siedzący tryb życia, po czym nagle postanawiają zacząć uprawiać sport i przystępują do tego z wielką intensywnością – wyjeżdżają na narty, robią sobie całodzienną wycieczkę rowerową, zaczynają biegać i to od razu wiele kilometrów itp.

Ból kolana z boku rzepki

Rzepka jest najbardziej wystającą częścią kolana, przypominającą serce lub trójkąt. Jej przemieszczenie się powoduje ból i dyskomfort, a niestety jest dosyć częste. Czasami ból rzepki w kolanie może rozlewać się po całym kolanie i trudno jest go wyraźnie umiejscowić. Przemieszczona rzepka może samoistnie wrócić na swoje miejsce, jednak nie zawsze.

Czasami ból pojawia się po złamaniu – rzepka łatwo ulega podobnym uszkodzeniom, jako że mocno wystaje. Złamanie prowadzi do pojawienia się charakterystycznego, silnego, ostrego bólu. Zwykle pojawia się też krwiak oraz obrzęk. Jeśli ból jest skutkiem przeciążenia, dolegliwości mogą pojawić się z przodu oraz z boku rzepki. To tak zwane “kolano biegacza”, chociaż oczywiście dotyczy również innych osób aktywnych fizycznie – tenisistów, piłkarzy, kolarzy itd. Gdy pojawia się ból kości rzepki, poszkodowany słyszy również charakterystyczne trzeszczenie w stawie i blokadę ruchów. Ponadto może się pojawić znaczny obrzęk.

Ból pod kolanem z tyłu

Jeśli chodzi o ból kolana, rzepka nie jest jego jedynym powodem. Ból kości pod kolanem to najczęściej objaw stanu zapalnego lub urazu. Przyczyną może być też tak zwana torbiel Bakera, czyli cysta wypełniona płynem. Ból może też być spowodowany zapaleniem ścięgna mięśnia brzuchatego łydki, tętniakiem tętnicy podkolanowej czy dolegliwościami ze strony układu krwionośnego. Proces leczenia musi zostać dobrany odpowiednio do konkretnej, rozpoznanej dolegliwości. Ze wszelkimi problemami należy więc zgłosić się do lekarza specjalisty – ortopedy.

Ból kolana przy zginaniu i chodzeniu – leczenie

Ból kolana przy chodzeniu czy ból kolana przy zginaniu nogi może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Wiadomo więc, że należy szybko podjąć odpowiednie leczenie. Jeśli dolegliwość nie jest bardzo uciążliwa, albo trzeba czekać na wizytę lekarską, warto wykorzystać pewne domowe metody leczenia. Jeśli jednak ból i obrzęk nie znikną, pojawiły się nie wiadomo dlaczego i przeszkadzają w codziennych czynnościach, to trzeba szybko zgłosić się do ortopedy. Podstawowa sprawa to porzucenie na jakiś czas wszelkiej aktywności fizycznej, by nie pogarszać swojego stanu. Dopiero gdy ból minie, można podjąć pewne ćwiczenia w odciążeniach. Podstawowe postępowanie w leczeniu bólu kolana, to:

 • fizjoterapia, jeśli ból w kolanie był przyczyną urazu
 • antybiotykoterapia, jeśli bolące kolano to skutek infekcji bakteryjnej
 • artroskopia, jeśli zakażenie w kolanie jest rozległe
 • stosowanie kompresu chłodzącego, który pomoże pozbyć się opuchlizny, jeśli ból występuje na skutek urazu
 • operacja, jeśli ból kolana to skutek choroby i związanych z nią zmian struktur stawu skokowego.

Co na ból w kolanie warto wybrać?

Zastanawiając się co na bolące kolana będzie najlepszym preparatem, musimy przede wszystkim sięgnąć do farmakologicznych osiągnięć. Znakomitym remedium na ból kolana, pomagającym gdy wynika on z przeciążenia czy urazu, są odpowiednie preparaty. Działają one kojąco i regenerująco, a występować mogą w formie żeli lub maści. Działają chłodząco lub rozgrzewająco, łagodzą ból i uśmierzają stany zapalne.

Najlepszym w tym momencie preparatem, który nie tylko likwiduje ból, ale i wzmacnia tkankę chrzęstno-stawową jest Harpagon Forte Max. To delikatny dla skóry produkt – żel, który działa nie tylko na objawy, ale i na przyczyny. Liczne składniki aktywne pochodzenia naturalnego wspomagają nawet leczenie stanu zapalnego stawów. Główny składnik tego żelu to Harpagophytum procumbens, zwany potocznie korzeniem diabelskiego pazura. Roślina posiada udowodnione, przeciwzapalne i przeciwbólowe działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *