Ból kolana – przy zginaniu i pod. Leczenie i maść na bóle w kolanie

Ból kolana pojawia się u bardzo wielu osób, a przy tym jest bardzo uciążliwy. Przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności, które dotychczas nie stanowiły żadnego problemu i większego wyzwania. Stawy kolanowe są jednymi z najbardziej obciążonych stawów w ciele człowieka. Jednocześnie ich przeciążenie powoduje trudności z poruszaniem. Ból może mieć swoje źródło również w urazach czy zwyrodnieniach. Jakie rodzaje bólu wyróżniamy i co na ból kolana najlepiej się sprawdzi?

Spis treści artykułu – kliknięcie przenosi do odpowiedniego akapitu

  1. Czym są bóle kolan i skąd się biorą? Podstawowe przyczyny
  2. Bóle w kolanie w okolicach rzepki
  3. Ból w tylnej części pod kolanem
  4. Dolegliwości bólowe podczas ruchu i poruszania w różnych płaszczyznach
  5. Skuteczne maści na ból kolana – ranking produktów oraz rekomendacje skutecznych środków

Bóle kolana – charakterystyka i przyczyny

Staw kolanowy to największy staw w ciele człowieka. Jest stawem złożonym, składającym się z kości udowej oraz kości piszczelowej, które w tym miejscu się łączą. Staw współtworzony jest jeszcze przez rzepkę, dwie łącznotkankowe łękotki, więzadła zewnętrzne i wewnętrzne (więzadło krzyżowe przednie i tylne). Staw kolanowy potrafi wykonywać ruchy zginania i prostowania, a w zgięciu również ruchy rotacyjne. Jest jednak narażony na wyjątkowe przeciążenie – największe w ciele człowieka, tuż po stawie skokowym. Kolano może więc ulegać licznym uszkodzeniom. Ból może zaś spowodowany być przede wszystkim przez uraz, chorobę lub przeciążenie/przemęczenie.

Istnieją jednak różne rodzaje bólu, jaki może pojawić się u człowieka. Może to być nagłe, przeszywające kłucie, albo tępy, pulsacyjny ból. Może towarzyszyć człowiekowi stale, albo też pojawiać się od czasu do czasu. Warto zaznaczyć, że rodzaj bólu zazwyczaj pomaga w zdiagnozowaniu dolegliwości. Najczęściej jednak ból kolana przyczyny ma z powodu następujących elementów:

  • skręcenie lub zwichnięcie stawu
  • zapalenie bakteryjne
  • przeciążenie, na przykład po intensywnych ćwiczeniach, albo przenoszeniu ciężarów
  • brak ćwiczeń rozciągających przed podjęciem aktywności fizycznej
  • choroba zwyrodnieniowa
  • uszkodzenia metaboliczne, jak dna moczanowa
  • zapalenie kaletki maziowej czy zapalenie ścięgien
  • nieswoiste stany zapalne stawu kolanowego towarzyszące chorobom autoimmunologicznym, takim jak reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń rumieniowaty układowy.

Oczywiście, z wiekiem wzrasta ryzyko pojawiania się uszkodzeń, chorób i bólu. Także u osób otyłych czy z nadwagą ryzyko pojawienia się bólu jest wyraźnie większe. Na wszelkie uszkodzenia podatni są również ludzie, którzy prowadzą raczej siedzący tryb życia, po czym nagle postanawiają zacząć uprawiać sport i przystępują do tego z wielką intensywnością – wyjeżdżają na narty, robią sobie całodzienną wycieczkę rowerową, zaczynają biegać i to od razu wiele kilometrów itp.

Ból kolana z boku rzepki

Rzepka jest najbardziej wystającą częścią kolana, przypominającą serce lub trójkąt. Jej przemieszczenie się powoduje ból i dyskomfort, a niestety jest dosyć częste. Czasami ból rzepki w kolanie może rozlewać się po całym kolanie i trudno jest go wyraźnie umiejscowić. Przemieszczona rzepka może samoistnie wrócić na swoje miejsce, jednak nie zawsze.

Czasami ból pojawia się po złamaniu – rzepka łatwo ulega podobnym uszkodzeniom, jako że mocno wystaje. Złamanie prowadzi do pojawienia się charakterystycznego, silnego, ostrego bólu. Zwykle pojawia się też krwiak oraz obrzęk. Jeśli ból jest skutkiem przeciążenia, dolegliwości mogą pojawić się z przodu oraz z boku rzepki. To tak zwane „kolano biegacza”, chociaż oczywiście dotyczy również innych osób aktywnych fizycznie – tenisistów, piłkarzy, kolarzy itd. Gdy pojawia się ból kości rzepki, poszkodowany słyszy również charakterystyczne trzeszczenie w stawie i blokadę ruchów. Ponadto może się pojawić znaczny obrzęk.

Ból pod kolanem z tyłu

Jeśli chodzi o ból kolana, rzepka nie jest jego jedynym powodem. Ból kości pod kolanem to najczęściej objaw stanu zapalnego lub urazu. Przyczyną może być też tak zwana torbiel Bakera, czyli cysta wypełniona płynem. Ból może też być spowodowany zapaleniem ścięgna mięśnia brzuchatego łydki, tętniakiem tętnicy podkolanowej czy dolegliwościami ze strony układu krwionośnego. Proces leczenia musi zostać dobrany odpowiednio do konkretnej, rozpoznanej dolegliwości. Ze wszelkimi problemami należy więc zgłosić się do lekarza specjalisty – ortopedy.

Ból kolana przy zginaniu i chodzeniu – leczenie

Ból kolana przy chodzeniu czy ból kolana przy zginaniu nogi może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Wiadomo więc, że należy szybko podjąć odpowiednie leczenie. Jeśli dolegliwość nie jest bardzo uciążliwa, albo trzeba czekać na wizytę lekarską, warto wykorzystać pewne domowe metody leczenia. Jeśli jednak ból i obrzęk nie znikną, pojawiły się nie wiadomo dlaczego i przeszkadzają w codziennych czynnościach, to trzeba szybko zgłosić się do ortopedy. Podstawowa sprawa to porzucenie na jakiś czas wszelkiej aktywności fizycznej, by nie pogarszać swojego stanu. Dopiero gdy ból minie, można podjąć pewne ćwiczenia w odciążeniach. Podstawowe postępowanie w leczeniu bólu kolana, to:

  • fizjoterapia, jeśli ból w kolanie był przyczyną urazu
  • antybiotykoterapia, jeśli bolące kolano to skutek infekcji bakteryjnej
  • artroskopia, jeśli zakażenie w kolanie jest rozległe
  • stosowanie kompresu chłodzącego, który pomoże pozbyć się opuchlizny, jeśli ból występuje na skutek urazu
  • operacja, jeśli ból kolana to skutek choroby i związanych z nią zmian struktur stawu skokowego.

Żel czy maść – co na ból w kolanie warto wybrać? Czym smarować bolące miejsce?

Zastanawiając się co na bolące kolana będzie najlepszym preparatem, musimy przede wszystkim sięgnąć do farmakologicznych osiągnięć. Oczywiście, niezbędne będzie dokładne rozpoznanie przyczyny oraz wdrożenie postępowania o charakterze systemowym. Nie można jednak zapominać również o środkach doraźnie łagodzących dolegliwości, takich jak na przykład dobrej jakości leki na ból kolana. Czy stanowią one kompleksową odpowiedź na problem? Z pewnością takie twierdzenie byłoby nadużyciem w stosunku do większości dostępnych na rynku produktów. Jednak w wielu sytuacjach okazuje się, że są w stanie albo znacząco zredukować, albo wręcz całkowicie zniwelować dolegliwości. Znakomitym remedium na ból kolana, pomagającym gdy wynika on z przeciążenia czy urazu, są odpowiednie preparaty. Działają one kojąco i regenerująco, a występować mogą w formie żeli lub maści. Działają chłodząco lub rozgrzewająco, łagodzą ból i uśmierzają stany zapalne. Jakimi preparatami warto smarować okolice bolących kolan?

Oto produkty, które najlepiej sprawdzają się w zakresie doraźnego łagodzenia problemów z kolanami.

Rekomendowane suplementy i leki na ból kolana
Zalety i wskazania preparatu
Wady i przeciwwskazania
maść przeciwbólowa Harpagon Forte Max

Miejsce 1: Harpagon Forte Max - Harpagon Forte Max to zaawansowany żel na ból kolan cechujący się kompleksowym działaniem. Preparat odznacza się innowacyjną formułą, która umożliwia zarówno doraźne łagodzenie dolegliwości ze strony kolan, jak też systematyczne wsparcie czynności stawów. Produkt nie tylko redukuje ból oraz działa chłodząco, ale zawiera również przyczynowo: składniki preparatu powodują wzmocnienie struktur kostnych i chrzęstno stawowe.

Więcej o żelu na stronie dystrybutora: https://harpagonforte.pl/
  • Wyraźna redukcja dolegliwości bólowych a także działanie chłodzące
  • Działanie przyczynowe, dzięki któremu preparat może być z powodzeniem stosowany także w przebiegu przewlekłych problemów z kolanami
  • Skład zawierający wyłącznie bezpieczne substancje czynne
  • Mocne i odczuwalne działanie zarówno w zakresie doraźnego redukowania bólu, jak też w zakresie działania przyczynowego.
  • Preparat posiada podobny skład, co wysokiej jakości tabletki na ból kolan, jednak ze względu na postać żelu działa w sposób bezpośredni, wnikając w miejsce objęte bólem
  • Konieczność dokładnej aplikacji preparatu na bolące miejsce
  • Relatywnie mała dostępność w stacjonarnych punktach i sklepach medycznych
  • Ibum żel

    Miejsce 2: Ibum żel - Ibum żel to popularna maść na ból kolana a także inne dolegliwości ze strony stawów lub kości. Ibum żel cechuje się mocnym działaniem przeciwbólowym, dzięki czemu preparat można z powodzeniem stosować jako doraźną metodę redukcji bólu.
  • Nie najgorsze działanie przeciwbólowe
  • Stosunkowo przystępna cena
  • Forma żelu, a nie np. tabletek, która zapewnia możliwość aplikacji preparatu dokładnie na bolące miejsce
  • Ograniczony zakres działania: preparat może być stosowany raczej jako doraźna metoda łagodzenia dolegliwości bólowych, bez wpływu na przyczynę bólu
  • Główną substancję czynną stanowi Ibuprofen, który jest bardzo inwazyjny i źle wpływa na kondycję zdrowotną
  • Preparat nie powinien być stosowany w sposób długoterminowy
  • plastry rozgrzewające Perfect Plast

    Miejsce 3: Perfect Plast - Perfect Plast to oczywiście plastry na ból kolana, które działają na zasadzie ograniczonej redukcji bólu. Plastry Perrfect Plast zawierają składniki roślinne, które z jednej strony stymulują krążenie krwi, natomiast z drugiej strony wykazują również działanie rozgrzewające.
  • Skład oparty na substancjach pochodzenia roślinnego
  • Niska cena
  • Ograniczona skuteczność
  • Możliwość aplikacji jedynie na obszary skóry, które nie są w żaden sposób podrażnione lub zmienione chorobowa
  • Ryzyko wystąpienia podrażnień skóry, zwłaszcza w przypadku dłuższego stosowania plastrów
  • Postać preparatu, która utrudnia aplikację na cały obszar objęty bólem
  • PREL blue plaster chłodzący

    Miejsce 4: Plaster Prel Blue - w porównaniu do poprzedniej pozycji rankingu, plastry Prel Blue odznaczają się nieco mocniejszym działaniem redukującym ból. Preparat ma również formę zwilżonego okładu, dzięki czemu nie powinien powodować podrażnień skóry.
  • Lepsza skuteczność, niż w przypadku zwykłych plastrów
  • Skład opary na substancjach pochodzenia roślinnego
  • Brak działania drażniącego na skórę
  • Trudność aplikacji produktu na cały obszar objęty bólem(preparat to plastry o rozmiarze 8x12cm)
  • Trudność aplikacji na kolana: plastry co prawdą cechują się w miarę dobrą przyczepnością, jednak stosowanie ich na obszarze kolan jest kłopotliwe
  • Wysoka cena w porównaniu z innymi plastrami przeciwóbolowymi
  • Opakowanie zawiera tylko jedną porcję produktu(jeden okład)
  • Najlepszym w tym momencie preparatem, który nie tylko likwiduje ból, ale i wzmacnia tkankę chrzęstno-stawową jest Harpagon Forte Max. To delikatny dla skóry produkt – żel, który działa nie tylko na objawy, ale i na przyczyny. Liczne składniki aktywne pochodzenia naturalnego wspomagają nawet leczenie stanu zapalnego stawów. Główny składnik tego żelu to Harpagophytum procumbens, zwany potocznie korzeniem diabelskiego pazura. Roślina posiada udowodnione, przeciwzapalne i przeciwbólowe działanie.

    Źródła:

    1. Jaźwa, Paweł, et al. „Ocena funkcji kolana we wczesnym okresie po endoprotezoplastyce stawu i usprawnianiu operacyjnym.” Prz Med Uniw Rzesz 2 (2007): 142-6.
    2. Pop, Teresa, Katarzyna Hamerla, and Grzegorz Przysada. „Czynniki wpływające na redukcję bólu u chorych z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych.” Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego 4 (2007): 335-345.
    3. McMahon, Patrick J., and K. Klukowski. „Medycyna sportowa.” Współczesne metody diagnostyki i leczenia pierwsza edycja. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa (2009).
    4. Witoński, D. „Badania nad etiopatogenezą zespołu bólu przedniego przedziału kolana.” Akademia Medyczna w Łodzi, Łódź (1999).

    4 myśli nt. „Ból kolana – przy zginaniu i pod. Leczenie i maść na bóle w kolanie

    1. czarek28

      Największe problemy z kolanami miałem za czasów pracy biurowej. Okazało się, że siedzenie noga na nogę jest kompletnym zabójstwem dla tych stawów. Wiecznie czułem szpile w kolanie i wiecznie smarowałem się Opokanem. Jak się domyślacie, przestało dopiero, jak zacząłem normalnie siedzieć. A Opokan to w ogóle mi nie pomógł.

    2. lucek

      Hej.
      Co polecacie na zwyrodnienie stawów kolanowych? Mam ogromny problem z nimi, gdyż od jakiegoś czasu mam problemy kucaniem. Tak mi się wydaje, że to zwyrodnienie… Wizyta u lekarza też jeszcze przede mną.
      Chciałbym zastosować przede wszystkim jakiś rodzaj ćwiczeń… albo może jakieś maści. Tabletki u mnie trochę odpadają ze względu na zły stan trzustki.

      1. Loona

        Na zwyrodnienia najlepsze są ćwiczenia izometryczne i właśnie chłodzenie kolan czy to okładami, czy maściami. szczególni jeśli chłodzą. Polecam się zaopatrzyć w taką maść jak najszybciej. Jeżeli bardzo cię boli to polecam iść do apteki i poszukać czegoś skutecznego. Chociaż w necie na pewno będzie o wiele większy wybór jakichkolwiek leków. Nie ma co też brać pierwsze lepsze z podrzędnej apteki.

      2. paublo

        A strzelają Ci kolana? Puchną Ci po długim spacerze? Musisz napisać nieco więcej. Problem z ćwiczeniami jest taki, że nie wiadomo, czy Ci bardziej nie zaszkodzą, dlatego na początek lepiej do lekarza się wybrać. I kupić sobie dobrą maść na kolana – ona działa niezależnie od tego, co się dzieje w środku. Tym bardziej jak będzie naturalna, to nie zrobisz sobie nią krzywdy.

    Dodaj komentarz