Każda kobieta będąc w ciąży narażona jest na dolegliwości z nią związane. Jedną z nich jest ból w okolicy kości łonowej, występujący zwłaszcza w czasie II lub III trymestru oraz po porodzie. Warto wiedzieć czym jest i jak się objawia, by w razie jego pojawienia się podjąć odpowiednie kroki i zatroszczyć się o siebie w tym wyjątkowym czasie.
Spis treści do artykułu:
- Ból kości łonowej w czasie ciąży i po porodzie
- Przyczyny bólu kości łonowej
- Zapobieganie i leczenie bólów w okolicy kości łonowej
Ból kości łonowej w czasie ciąży i po porodzie
Kość łonowa to miejsce, w którym łączą się kości łonowe, wchodzące w skład miednicy. Dzięki chrzęstnej strukturze i hormonowi zwanemu relaksyną jest w stanie rozszerzać się, przygotowując tym samym miednicę na poród siłami natury. Natomiast po porodzie i spadku produkcji hormonu powoli wszystko powinno wracać do normy. Jednak sporo kobiet skarży się na ból kości łonowej po porodzie, ale również w trakcie ciąży. Warto więc zwrócić uwagę na objawy, takie jak ból podczas chodzenia, dłuższego stania czy siedzenia. W przypadku ich długotrwałego trwania, powinnyśmy udać się na konsultację do naszego ginekologa, by zdiagnozować problem.
Przyczyny bólu kości łonowej
Na pewnym etapie ciąży ból w okolicach kości łonowej jest naturalnie występującym i bardzo powszechnym objawem. Wynika on ze zmieniającego się poziomu hormonów, a im bliżej porodu będziemy tym ból może się coraz bardziej nasilać. Również nacisk dziecka na miednicę może powodować dolegliwości bólowe, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z ciężkim dzieckiem lub ciążą mnogą. Warto również zastanowić się nad swoją dietą. Ból może być skutkiem zbyt małej ilości wapnia w jadłospisie, zwłaszcza jeśli łączy się on również ze skurczami mięśni nóg. Jednak każde objawy bólu kości łonowej wymagają konsultacji lekarskiej i nie warto ich lekceważyć. Jeśli ból utrzymuje się, pomimo mijających dni i tygodni, możemy zacząć podejrzewać, że może być on efektem rozejścia się spojenia łonowego.
Zapobieganie i leczenie bólów w okolicy kości łonowej
Każdy uciążliwy ból, zarówno w ciąży, jak i po porodzie, warto konsultować ze swoim lekarzem. Dzięki temu możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji zlekceważenia problemu i działać zapobiegawczo, jeśli jest to możliwe. Przede wszystkim bardzo istotne jest przestrzeganie oszczędzającego trybu życia. Każde przeciążenie organizmu może tylko pogorszyć nasz stan i nasilić objawy. Warto również wprowadzić do swojej diety więcej produktów białkowych oraz witamin C i D. Dzięki nim w naturalny sposób wspomożemy odbudowę chrząstki. Pomocna może okazać się także aromaterapia, działająca rozluźniająco i relaksująco, a w poważniejszych przypadkach fizykoterapia, opierająca się na masażu spojenia łonowego.
Możemy także zainwestować w specjalistyczne pasy na rozejście się spojenia łonowego, które poprzez zmniejszenie ruchomości miednicy odciążają ją, zmniejszając w pewnym stopniu ból. Alternatywą dla specjalistycznego wyposażenia jest jeszcze specjalny krem, który pomoże ulżyć w tego typu bólach. Od siebie możemy polecić preparaty, które są w naszym rankingu najlepszych maści. Są to środki stosowane regularnie przez wiele kobiet, aby zniwelować powstały ból. Co wybrać, zostawiamy już w Waszej kwestii. Jednak zawsze rodzi się jedno pytanie – czy warto wybierać inwazyjne środki, kiedy istnieją te mniej wpływające na naszą fizjologię?
Nie taki diabeł straszny
Jeśli jesteś w ciąży lub po porodzie i doświadczasz bólu kości łonowej – przede wszystkim nie panikuj. Nie każdy ból będzie zwiastował rozejście się spojenia łonowego, może to być po prostu naturalna reakcja organizmu na trudy, jakimi poddawany jest Twój organizm w tym czasie. Istotne jest, by powiadomić o tym swojego lekarza, a on już zajmie się resztą. Jedyne, co możesz zrobić, to zrezygnować z obciążających organizm zajęć i obowiązków. I przede wszystkim nie martwić się, by w pełni móc cieszyć się czasem ciąży i połogu, a ból kości łonowej stał się tylko nieprzyjemnym wspomnieniem.
Źródła:
- Majchrzycki, Marian, et al. „Low back pain in pregnant wome.” Ginekologia polska 81.11 (2010).
- Marian, Majchrzycki, et al. „Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa u kobiet w ciąży.” Ginekol Pol 81 (2010): 851-855.
Problemy z kością łonową to normalka w ciąży… Naprawdę niewiele kobiet nie ma z nią problemu. Kluczowe jest to, żeby wasz lekarz się o tym dowiedział i właściwie rozpoznał. Nie bójcie się mówić, że Was cokolwiek boli!
W 19tc. okazało się, że mam problemy z rozchodzeniem się spojenia łonowego. Ból był okropny zarówno przy leżeniu, siedzeniu, chodzeniu. Cały czas. W moim przypadku konieczna była operacja i rehabilitacja. Niezbyt mogłam brać leki, bo karmienie piersią, ale ratowałam się maściami.
Z lekarzami też różnie bywa!
Skarżyłam się na okropny ból, mój lekarz w ogóle nie stwierdził rozejścia się spojenia. Dopiero jak poszłam do innego, bo ból był niesamowity, stwierdził, że to własnie rozejście się spojenia łonowego. Przez to, że tak późno został mi zdiagnozowany to i rehabilitację rozpoczęłam później… A mogłam wcześniej zacząć się leczyć. :/
A coś do tego brałaś, jakieś leki?
Brałam przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale zanim lekarz stwierdził, jakie mogę brać to trwało długo. Do tego jeszcze używałam maści. U mnie to akurat Harpagon Forte był, ale musiałam go zamówić z internetu stąd https://harpagonforte.pl/ bo stacjonarnie nie mogłam go kupić.
Wychodzi na to, że muszę zwrócić uwagę na ilość wapnia w diecie. 🙂 Tylko co jeść przy nietolerancji laktozy???