Kategorie
Ogólne informacje

Ból kości łonowej w ciąży i po porodzie – przyczyny i leczenie

Każda kobieta będąc w ciąży narażona jest na dolegliwości z nią związane. Jedną z nich jest ból w okolicy kości łonowej, występujący zwłaszcza w czasie II lub III trymestru oraz po porodzie. Warto wiedzieć czym jest i jak się objawia, by w razie jego pojawienia się podjąć odpowiednie kroki i zatroszczyć się o siebie w tym wyjątkowym czasie.


Spis treści do artykułu:

Ból kości łonowej w czasie ciąży i po porodzie

Kość łonowa to miejsce, w którym łączą się kości łonowe, wchodzące w skład miednicy. Dzięki chrzęstnej strukturze i hormonowi zwanemu relaksyną jest w stanie rozszerzać się, przygotowując tym samym miednicę na poród siłami natury. Natomiast po porodzie i spadku produkcji hormonu powoli wszystko powinno wracać do normy. Jednak sporo kobiet skarży się na ból kości łonowej po porodzie, ale również w trakcie ciąży. Warto więc zwrócić uwagę na objawy, takie jak ból podczas chodzenia, dłuższego stania czy siedzenia. W przypadku ich długotrwałego trwania, powinnyśmy udać się na konsultację do naszego ginekologa, by zdiagnozować problem.

Przyczyny bólu kości łonowej

Ból kości łonowej
Na pewnym etapie ciąży ból w okolicach kości łonowej jest naturalnie występującym i bardzo powszechnym objawem. Wynika on ze zmieniającego się poziomu hormonów, a im bliżej porodu będziemy tym ból może się coraz bardziej nasilać. Również nacisk dziecka na miednicę może powodować dolegliwości bólowe, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z ciężkim dzieckiem lub ciążą mnogą. Warto również zastanowić się nad swoją dietą. Ból może być skutkiem zbyt małej ilości wapnia w jadłospisie, zwłaszcza jeśli łączy się on również ze skurczami mięśni nóg. Jednak każde objawy bólu kości łonowej wymagają konsultacji lekarskiej i nie warto ich lekceważyć. Jeśli ból utrzymuje się, pomimo mijających dni i tygodni, możemy zacząć podejrzewać, że może być on efektem rozejścia się spojenia łonowego.

Zapobieganie i leczenie bólów w okolicy kości łonowej

Każdy uciążliwy ból, zarówno w ciąży, jak i po porodzie, warto konsultować ze swoim lekarzem. Dzięki temu możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji zlekceważenia problemu i działać zapobiegawczo, jeśli jest to możliwe. Przede wszystkim bardzo istotne jest przestrzeganie oszczędzającego trybu życia. Każde przeciążenie organizmu może tylko pogorszyć nasz stan i nasilić objawy. Warto również wprowadzić do swojej diety więcej produktów białkowych oraz witamin C i D. Dzięki nim w naturalny sposób wspomożemy odbudowę chrząstki. Pomocna może okazać się także aromaterapia, działająca rozluźniająco i relaksująco, a w poważniejszych przypadkach fizykoterapia, opierająca się na masażu spojenia łonowego.

Możemy także zainwestować w specjalistyczne pasy na rozejście się spojenia łonowego, które poprzez zmniejszenie ruchomości miednicy odciążają ją, zmniejszając w pewnym stopniu ból. Alternatywą dla specjalistycznego wyposażenia jest jeszcze specjalny krem, który pomoże ulżyć w tego typu bólach. Od siebie możemy polecić preparaty, które są w naszym rankingu najlepszych maści. Są to środki stosowane regularnie przez wiele kobiet, aby zniwelować powstały ból. Co wybrać, zostawiamy już w Waszej kwestii. Jednak zawsze rodzi się jedno pytanie – czy warto wybierać inwazyjne środki, kiedy istnieją te mniej wpływające na naszą fizjologię?
ból w pachwinie

Nie taki diabeł straszny

Jeśli jesteś w ciąży lub po porodzie i doświadczasz bólu kości łonowej – przede wszystkim nie panikuj. Nie każdy ból będzie zwiastował rozejście się spojenia łonowego, może to być po prostu naturalna reakcja organizmu na trudy, jakimi poddawany jest Twój organizm w tym czasie. Istotne jest, by powiadomić o tym swojego lekarza, a on już zajmie się resztą. Jedyne, co możesz zrobić, to zrezygnować z obciążających organizm zajęć i obowiązków. I przede wszystkim nie martwić się, by w pełni móc cieszyć się czasem ciąży i połogu, a ból kości łonowej stał się tylko nieprzyjemnym wspomnieniem.

Źródła:

  1. Majchrzycki, Marian, et al. “Low back pain in pregnant wome.” Ginekologia polska 81.11 (2010).
  2. Marian, Majchrzycki, et al. “Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa u kobiet w ciąży.” Ginekol Pol 81 (2010): 851-855.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *