Ból kości nóg – jak sobie z nim poradzić?

ból kości nóg

Kości są stosunkowo silną i odporną na urazy tkanką. Musimy jednak pamiętać, że ich ewentualne kontuzje i bóle nie dotyczą tylko profesjonalnych biegaczy czy kolarzy, a każdego z nas. W poniższym artykule opiszemy najczęstsze dolegliwości bólowe związane z naszymi kończynami dolnymi. Napiszemy też o tym, w jaki sposób możemy ich unikać i kurować, kiedy już się zdarzą. Odpowiemy na pytanie dlaczego ból kości udowej przyczyny ma często identyczne jak ból kości łydki oraz co ma wspólnego ból kości nóg pod kolanem z kością piszczelową. Zajrzyj koniecznie!
Spis treści do artykułu:

Bóle kości nóg utrudniają mi życie. Znasz to?

Ból któregokolwiek organu w naszym organiźmie potrafi bardzo nieprzyjemnie uprzykrzyć nam nasze codzienne obowiązki. Zwłaszcza, kiedy dolegają nam dolegliwości związane z bólem naszych nóg zaczynamy szukać rozwiązań i remediów, które pomogą nam zarzegnać te uporczywie nawracające, bolesne stany. Poniżej przedstawiamy i charakteryzujemy najbardziej popularne schorzenia układu ruchu zgodnie z ankietą portalu MedOnet.

Ból kości piszczelowej i strzałkowej

Najbardziej bolesnym jest zapewne ból kości piszczelowej. W końcu kto z nas nie pamięta kultowego tekstu z dzieciństwa „ała nie w piszczel”, który pomagał nam zaznajomić się z anatomią kości nóg i prewencją urazów sportowych. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to bardzo wrażliwa i mocno unerwiona część naszego ciała. Zaś ból kości piszczelowej może być na tyle uciążliwy, że może uziemić nas na długie tygodnie. Szczególnie nieprzyjemna jest sytuacja w której ból piszczeli doskwiera nam w nocy.
ból kości piszczelowej

Ból stopy i kości śródstopia 

Ból kości stopy to dolegliwość, z którą często zmagają się pracownicy sklepów czy hoteli, czy restauracji. W takiej sytuacji nie warto oszczędzać na obuwiu. Lepiej wybrać takie, które będzie pomagało nam w utrzymaniu odpowiedniej postawy ciała. Zapewniając odpowiedni komfort i wentylacje. Ból kości w stopie często jednak może być też objawem innych chorób. Nie jedynie niewłaściwego trybu życia. Dlatego jeżeli nie ustępuje warto jest wybrać się do lekarza i poszukać przyczyn takiego stanu rzeczy.
ból stopy

Ból pięty

Inną często przypadłością jest ból kości piętowej, często wynika on z nieodpowiedniego obuwia oraz konieczności pracy w postawie stojącej.  W przypadku gdy dokucza nam np. ból śródstopia lub zauważamy, że zaczynają nam się formować tak zwane haluksy, warto wybrać się do dobrego ortopedy. W takich sytuacjach bardzo pomocne mogą okazać się specjalne wkładki, ale również odpowiednie ćwiczenia i masaże tej części ciała.
ból piety przy chodzeniu

Profilaktyka i leczenie doraźne

Pamiętajmy, by nie ignorować sygnałów wysyłanych nam przez organizm. Ból to jasny komunikat ze z naszym zdrowiem dzieje się coś niedobrego. Warto więc przyjrzeć się swojej diecie, trybowi życia oraz sięgnąć po doraźne środki przeciwbólowe, takie jak np. Harpagon Max Forte. Jeżeli zmiany te nie przyniosą żadnej poprawy, nie pozostaje nam nic innego jak udać się na konsultacje do dobrego lekarza. Ten pomoże nam zdiagnozować źródło problemu do którego dobierze odpowiednie leczenie.

Źródła:
 1. Recepta na ból: Jak diagnozować i leczyć chroniczny ból bez interwencji chirurgicznej, Mitchell Yass, Illuminatio, 2016, ISBN: 8365442884, 9788365442888
 2. Stress, Management of Leisure, Rehabilitation and Physical Activity – Key Issues, Muszkieta RadosławSowińska BożenaNapierała MarekDolomatov SergeyZukow Walery, 2010, ISBN: 8392955145, 9788392955146

12 myśli nt. „Ból kości nóg – jak sobie z nim poradzić?

 1. Katarzyna

  Ja kiedyś miałam problemy z bólem stopy, bolało mnie przez miesiąc i przeszło. Myślałam, że już po problemie, a ból powrócił z kilkukrotnie większą mocą. Co mam zrobić? Lekarz nie wykrył żadnego problemu. Sprawdzał czy nie mam haluksów, zrobił prześwietlenie i nic.

  1. PrzemekStarczyk

   Może to jakieś nerwobóle albo naciągnięcia mięśni? Polecam jakąś maść, ja stosuję harpagon forte max zawsze, można tutaj o nim poczytać – https://bit.ly/2KF3jMx

   1. paweł1122

    Brzmi ciekawie, a gdzie można to kupić, jakaś apteka, czy strona? Może też powiniennem spróbować?

 2. justynka

  Mnie bardzo boli kość piszczelowa i strzałkowa i nie wiem co zrobić, czekam na wizytę u lekarza. jeśli on nie pomoże, to zacznę szukać jakichś preparatów, które mogą mi pomóc.

  1. Barb

   W takim wypadku radzę Ci zapamiętać, ze jest taki preparat jak Harpagon. Mi on naprawdę poprawił komfort życia, gdyż kiedyś lekarz przepisał mi coś w stylu 4flex na bolące biodro i nic to nie dał, a kosztuje kolosalne pieniądze. Smarowanie Harpagonem w tym wypadku przyniosło ogromną ulgę.

   1. Joanna

    Często mi się wydaje, że lekarze specjalnie przepisują te droższe leki, żeby nakręcać sprzedaż, mimo, że jest tańszy odpowiednik.
    Kiedyś miałam taką sytuację z probiotykiem Dicoflor. :/

  2. Panko

   Zapisz się do lekarza, jeżeli Ci to nie przejdzie albo co gorsza, jeśli się pogorszy i zobaczysz opuchliznę. Nie ma co czekać.

 3. Karwin

  Ja kiedyś miałem problem z achillesem, dlatego musiałem w ogóle przestać grać w piłkę nożną. Kontuzje są okropne, trzeba dbać o mięśnie głębokie, bo to one trzymają stawy w ryzach.

 4. Matylda

  Zgadzam się z tym artykułem – wystarczy nawet krzywo stanąć, a już kontuzja gotowa i więzadło naderwane. Tym bardziej gdy np. w okresie jesienno zimowym łatwo o wychłodzenie stawów i dodatkowe ich osłabienie.

  1. Teresa - w zimę uważajcie w lesie;)

   Mało powiedziane. Ja skręciłam tak kolano w ostatnią zimę. Poszłam na spacer, połazić w śniegu. Dla zdrowia. Tiaaaa. Chyba z kwartał próbowałam doprowadzić swoją nogę do ładu, a i tak skończyło się na rocznej rehabilitacji ze stabilizatorem. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że jedynie to zaleczyłam i do tej pory ciągle odczuwam ból rzepki jak tylko źle stanę

 5. fabian

  Ja jakieś trzy lata cierpiałem na ból kości udowej, czego to nie robiłem, żeby to wyleczyć. Niby to tylko udo, ale dopiero, kiedy nie można normalnie funkcjonować, człowiek zdaje sobei sprawę jak bardzo utrudnia to życie. Ani to wstać z łóżka rano, ani iść dalej niż na drugą stronę pokoju. Dopiero po tym przekonałem się jak bardzo ból kości w nogach to ciężka sprawa :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

÷ trzy = 2