Ból kości strzałkowej – przyczyny bólu i możliwe leczenie

Kość strzałkowa (łac. fibula) jest umiejscowiona w kończynach dolnych. Zaczyna się tuż poniżej stawu kolanowego na zewnętrznej stronie nogi i rozciąga się aż do stawu skokowego. Kość strzałkowa w nodze jest długa, dość cienka i wydrążoną w środku (stąd jej nazwa). Niestety kość strzałkowa może być również źródłem sporego bólu i dyskomfortu zarówno u osób starszych jak i sportowców. Istnieje kilka głównych przyczyn bólu i wiele opcji ich leczenia. Nie warto jednak pozostać obojętnym na ból i godzić się na tego rodzaju dysfunkcję.


Spis treści do artykułu:

Znaczenie kości strzałkowej w ciele człowieka

Podczas gdy kość strzałkowa ma niewielki udział w utrzymaniu całej masy ciała, jest niezwykle ważna z uwagi na swoje połączenie z więzadłami znajdującymi się zarówno w stanie kolanowym jak i kostkowym. Do tego połączona jest z kością piszczelową syndesmozą, czyli grubym więzadłem. Pomaga ona stabilizować i wspierać mięśnie nóg, ciała, kostki i nóg. Kość piszczelowa i strzałkowa biegną ku sobie równolegle. Wśród osób, które nie są związane ze środowiskiem medycznym lub nie mają specjalistycznej wiedzy, nader często używane jest również określenie „kość strzałkowa ręki”.

Online lékárna https://nova-lekarna.com/ v České republice.

Już na samym początku trzeba wyjaśnić, że w fachowej nomenklaturze coś takiego nie istnieje. To nazewnictwo może wynikać jedynie z wizualnego podobieństwa kości strzałkowej kończyny dolnej i kości przedramienia. Jednakże oficjalnie, termin ten w nomenklaturze medycznej zarezerwowany jest tylko dla części kończyny dolnej.

Ból kości strzałkowej – przyczyny

Ból kości strzałkowej, może być wyjątkowo dokuczliwy i utrudniać normalne funkcjonowanie. Osoba zmagająca się z tego rodzaju bólem, może mieć kłopoty ze staniem i chodzeniem. Nie wspominając o wszelkiego rodzaju aktywnościach fizycznych. W zależności od umiejscowienia urazu, ból kości strzałkowej może być odczuwalny praktycznie na całej długości dolnej części nogi – od kolana aż po kostkę.

Kość strzałkowa a złamanie

Pierwszym z objawów, które mogą powodować naprawdę silny i praktycznie nieustanny, promieniujący ból, może być złamanie. Może do niego dojść kiedy kość przyjmuje więcej nacisku, niż może znieść. Wówczas dochodzi do pęknięcia lub złamania, które musi zostać zdiagnozowane po uprzednim wykonaniu zdjęcia RTG. Złamania kości strzałkowej zazwyczaj powodują tkliwy ból po zewnętrznej stronie dolnej części nogi. Najczęstszym typem złamania kości strzałkowej jest uszkodzenie jej końca na poziomie stawu skokowego. Obrażenia te mają przebieg bardzo zbliżony do przypadku mocno skręconej kostki.

Kość strzałkowa nadwyrężenie a stawów i więzadeł

Ból kości strzałkowej jest bardzo często odczuwalny przez osoby związane ze sportem. Ból kości może być również powiązany z zapaleniem stawu kolanowego lub kostkowego. Nierzadko pod wpływem intensywnego treningu, więzadła przytrzymujące kość strzałkowa mogą ulec naderwaniu i naciągnięciu. Uraz ten powoduje ból, sztywność i obrzęk na zewnątrz kolana, a także drętwienie stopy. Wyjątkowo często, ból może powodować dobór niewłaściwych butów, które wymuszają niefizjologiczne ułożenie ciała, a co za tym idzie – dolegliwości bólowe ze strony kości strzałkowej. Istotną przyczyną bólu, której nie należy bagatelizować, może być również uszkodzenie syndesmozy, czyli grupy wiązadeł które utrzymują dwie kości nogi razem. Gdy syndesmoza jest uszkodzona, znacznie wzrasta ryzyko patologicznego złamania kości strzałkowej, które zazwyczaj leczy się operacyjnie.

Kość strzałkowa ból związany z innymi urazami

Dolegliwości ze strony kości strzałkowej, jeśli nie są związane ze złamaniem, najczęściej można powiązać z uszkodzeniami innych kości, więzadeł i ścięgien wokół kolana i kostki. Najbardziej charakterystycznymi symptomami mogą być wówczas – ból odczuwalny bezpośrednio nas kością strzałkową, obrzęk w obszarze złamania, zasinienie w miejscu urazu. Jeśli miejscowe leczenie nie przynosi ulgi lekarz powinien zbadać bolesne miejsce, a także przyjrzeć się stawom kolanowym i kostkowym pod kątem powiązanych urazów, które mogą mieć wpływ na uporczywy ból kości strzałkowej.

Leczenie bólu kości strzałkowej

Istnieje wiele rozwiązań, które mogą przynieść odczuwalną ulgę w leczeniu bólu kości strzałkowej. Obejmują one silne środki farmakologiczne takie jak np. maści przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne jedynie na receptę. Popularne są również ogólnodostępne preparaty apteczne takie jak np. Harpagon Forte Max, Voltaren czy Altacet,  itp. Coraz więcej osób wskazuje maść typu Harpagon Forte Max. W internecie krąży bardzo dużo opinii, że przyniosła ona im największą ulgę w przewlekłych dolegliwościach bólowych mięśni i stawów.  Inną formą leczenia nadwyrężonej kości strzałkowej, jest około 2 – 3 tygodniowy odpoczynek od sportu. Jednakże jak to bywa w przypadku „odczekania” nie zawsze przynosi to oczekiwane rezultaty. Dlatego my – jako osoby czynnie uprawiające sport i łapiące regularnie kontuzje – szczególnie polecamy odpoczynek połączyć z jedną ze wspomnianych wyżej maści. W szczególności jeśli nasz wysiłek bardzo intensywny, a co gorsza – a tak zazwyczaj bywa – jest to regularne przeciążenie.

Polecane maści na bolącą kość strzałkową

Przy bólach kostnych oraz stawowych, najczęściej polecanymi preparatami przez lekarzy, są właśnie maści. Wykazują dużą skuteczność przy niwelowaniu bólu kości strzałkowej, ponieważ działają miejscowo. Substancje aktywne w nich zawarte docierają bezpośrednio do miejsca obrzęku. Często, prócz działania przeciwbólowego, mają także właściwości kojące. Wszystko to za sprawą funkcji rozgrzewającej bądź chłodzącej określone miejsce. Wybór odpowiedniej maści może przynieść ulgę w dyskomforcie, jakim jest boląca kość strzałkowa. Dlatego warto, jest zdecydować się na taką, która charakteryzuje się działaniem kompleksowym.

Ranking maści na bóle w okolicy kości strzałkowej
Pozytywne strony smarowania
Wady produktów
maść przeciwbólowa Harpagon Forte Max

1. Harpagon Forte Max- maść w formie żelu na bóle kostne oraz stawowe. Polecana jest zarówno w przypadkach silnych bólów kości i mięśni, jak i obrzęków oraz potłuczeń. Maść daje bardzo wygodną możliwość aplikacji, ponieważ wystarczy nałożyć odrobinę w bolące miejsce i delikatnie wmasować. Forma żelu sprawia, że Harpagon Forte Max jest bardzo wydajny, dzięki czemu wystarcza na długo. Jego głównym składnikiem jest korzeń diabelskiego pazura, czyli Harpagoghytum procumbens, który wykazuje bardzo silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Maść ta nie tylko uśmierza ból w kości strzałkowej, ale jest również lekiem, który wzmacnia strukturę tkanki kostnej.

Maść dostępna na https://harpagonforte.pl/
 • wygodna forma aplikacji
 • leczy przyczynę bólu
 • silne działanie przeciwbólowe
 • naturalny skład
 • działanie kompleksowe
 • dostępny tylko w sklepie internetowym, jest to problem ze względu na czas oczekiwania na dostawę, czyli około 24h
 • nie zawsze uda się złapać produkt na promocji
 • Maść roślinna Psie Sadło

  2. Maść rozgrzewająca Psie Sadło - maść wykonana na bazie roślin, olejków eterycznych oraz wosku pszczelego. Wskazaniem do jej stosowania są bóle różnego pochodzenia. Polecana jest również przy przeziębieniach, ponieważ olejki działają korzystnie na układ oddechowy. W celu aplikacji należy natrzeć obolałe miejsce. Działa rozgrzewająco, dlatego też polecana jest, aby uśmierzyć ból i przynieść ulgę w przypadku bólów kostnych.
 • uniwersalne zastosowanie
 • działanie rozgrzewające
 • przyjemny zapach
 • słabe właściwości przeciwbólowe
 • lekko kleista konsystencja
 • żel przeciwbólowy Altacet

  3. Altacet - żel o silnym, mentolowym zapachu. Jego substancją czynną jest octanowinian glinu. Wskazaniem do użycia jest boląca kość strzałkowa, obrzęki, dolegliwości bólowe stawów oraz oparzenia. Lek ten należy nanieść na czystą i suchą skórę, najlepiej za pomocą okładów. Można stosować go do 4 razy na dobę. Mentol ma działanie chłodzące, dzięki czemu pozwala na poczucie ulgi w bólu. Altacet to lek działający przeciwbólowo, ściągająco oraz przeciwobrzękowo.
 • działanie chłodzące
 • mocne działanie przeciwbólowe
 • zwalcza opuchliznę
 • może wywoływać reakcje alergiczne
 • Aromatol Hot żel

  4. Aromatol Hot - naturalny żel o działaniu rozgrzewającym. Poleca się go stosować pomocniczo przy bólach reumatycznych, a także przy przeziębieniu. Łagodzi obrzęki kostne w tym ból w kości strzałkowej. Aplikacja żelu jest bardzo prosta, wystarczy nanieść jego niewielką ilość na bolące miejsce i wmasowywać aż do wchłonięcia. Aromatol Hot działa rozgrzewająco, pobudzając przy tym krążenie obwodowe.
 • naturalny skład
 • działanie rozgrzewające
 • może powodować podrażnienia
 • niewielkie właściwości lecznicze
 • Leczenie poważniejszych urazów wymaga jednak większej i zazwyczaj bardziej inwazyjnej ingerencji medycznej. Dlatego też, tak istotna jest szybka reakcja polegająca na leczeniu stanu zapalnego, zanim spowoduje on groźniejsze konsekwencje. Jeśli złamana jest kość strzałkowa noga może wymagać operacji i okresowego usztywnienia. Po tego rodzaju zabiegach konieczna jest również dłuższa rehabilitacja, która pomoże pacjentowi odzyskać sprawność i przywrócić nodze  funkcjonalność. W przypadku wystąpienia rozległego zapalenia stawów, lekarz może zalecić wykonywanie specjalnych zastrzyków bezpośrednio w ich okolice. Jednak to są sytuacje bardzo skrajne, do których doprowadza się zupełnie lekceważąc swój stan zdrowotny. Dla znacznej większości schorzeń związanych z okolicami kości strzałkowych wystarczą zwykłe działania odciążające nogę oraz jedna ze wskazanych maści, aby szybko i bezproblemowo wrócić do pełni zdrowia.

  Pamiętajmy!

  Ból kości strzałkowej może być jednocześnie efektem przeciążenia, ale również groźnego stanu zapalnego stawów lub niebezpiecznego złamania. Jeśli lekarz wykluczy złamanie, nie można pozostać obojętnym na dolegliwości bólowe i szybko wdrożyć leczenie polegające na smarowaniu chorych miejsc skutecznym środkiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

  Źródła:

   1. Biernat, Ryszard, and Dariusz Czaprowski. „Rehabilitation protocol of „runner’s knee”(Iliotibial Band Syndrome-ITBS)–a case study.” Advances in Rehabilitation 26.3 (2012): 35-40.
   2. KUBASIK, MGR WOJCIECH, et al. „Osteotomia kości piszczelowej w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.”

  7 myśli nt. „Ból kości strzałkowej – przyczyny bólu i możliwe leczenie

  1. Marcinoo

   Kiedyś regularnie trenowałem piłkę nożną i urazy kości strzałkowej były na porządku dziennym przez notoryczne podcinanie nóg. 😀 Raz jednak tak dostałem, że nie byłem w stanie się pozbierać i spędziłem 3 tygodnie na zwolnieniu. Słusznie wspominacie, Bengay u nas w szatni to był klasyk, spora liczba typków się nim smarowała. 😛 Ja z kolei mam dużą wytrzymałość na zapachy, ale BenGay to przesadził… :/

   1. pytająca-monika

    Tylko czy Wam on pomagał, czy smarowaliście się z przyzwyczajenia? 😉

    Kiedy mój facet przyszedł ze zbitą nogą po treningu karate… od razu pomyślałam, że BenGay się sprawdzi. Oczywiście na upartego nie chciał wybrać się do lekarza, więc zrobiłam mu od razu okład z lodu i skoczyłam do apteki po BenGaya. Pięć dni regularnego smarowania i robienia okładów – opuchlizna zeszła, ból pozostał, a mój Tomek musiał zawiesić treningi. BenGay dodatkowo okropnie śmierdzi, naprawdę, myślałam, ze na forum SFD przesadzają, ale ani trochę w tym przesadyzmu nie ma…
    Co innego mogę mu zafundować? Mimo, że Tomek udaje, że wszystko jest cacy to widzę, że wkurza go ten ból..

    1. Zosiak80

     Czyli rozumiem, że teraz minął ponad tydzień a Twój facet nadal nie ma ochoty wybrać się do lekarza? Ja bym to rozważyła, w końcu nie wiecie, czy to nie poważny uraz. Z drugiej strony zawsze mnie wzdryga jak sobie pomyślę w ilu kolejkach trzeba się nastać lub ile pieniędzy do tego zapłacić za konsultację. Część pewnie jeszcze mieszka na wsi, gdzie dostęp do prywatnych, a czasami i publicznych lekarzy jest bardzo, bardzo utrudniony… :

     1. pytająca-monika

      Poniekąd o to chodzi. Jedna przychodnia, czegoś takiego jak „lekarze prywatni” zwyczajnie nie ma, a najbliższy szpital 50km dalej. :]
      Inna sprawa – tak jak mówiłam, on troszkę ściemnia, że go nie boli. Faceci…

      1. lola

       Hejjj!
       Skąd ja to znam!!!
       Mieszkam na małej wsi w mazowieckim i jest okropny problem z dojazdami, gdziekolwiek, tym bardziej, gdy ktoś nie jest zmotoryzowany! :/ Nawet apteki są takie biedne, że praktycznie wszystko co zamawiam jest przez internet! Tak m.in jedną z maści zamówiłam, bo skoro już się o coś pytasz to polecę – Harpagon Forte Max. Warto było na niego poczekać i wydać troszkę pieniążków na żel, ale jakość i komfort mojej jazdy konnej polepszyła się o niebo!! 🙂 BenGay to tani śmierdziuszek, co prawda rozgrzewający, ale nie wydaje mi się, żeby miał składniki, które na zbite mięśnie pomagają.

      2. pytająca_monika

       Dzięki! I to jest konkretna odpowiedź 😉
       Poszperam i postaram się go zamówić. A czy to jakiś preparat z podobnym składnikiem tzn. salicynem metylu?

  Dodaj komentarz