Ból kości strzałkowej – przyczyny bólu i możliwe leczenie

Kość strzałkowa (łac. fibula) jest umiejscowiona w kończynach dolnych. Zaczyna się tuż poniżej stawu kolanowego na zewnętrznej stronie nogi i rozciąga się aż do stawu skokowego. Kość strzałkowa w nodze jest długa, dość cienka i wydrążoną w środku (stąd jej nazwa). Niestety kość strzałkowa może być również źródłem sporego bólu i dyskomfortu zarówno u osób starszych jak i sportowców. Istnieje kilka głównych przyczyn bólu i wiele opcji ich leczenia. Nie warto jednak pozostać obojętnym na ból i godzić się na tego rodzaju dysfunkcję.

Znaczenie kości strzałkowej w ciele człowieka

Podczas gdy kość strzałkowa ma niewielki udział w utrzymaniu całej masy ciała, jest niezwykle ważna z uwagi na swoje połączenie z więzadłami znajdującymi się zarówno w stanie kolanowym jak i kostkowym. Do tego połączona jest z kością piszczelową syndesmozą, czyli grubym więzadłem. Pomaga ona stabilizować i wspierać mięśnie nóg, ciała, kostki i nóg. Kość piszczelowa i strzałkowa biegną ku sobie równolegle. Wśród osób, które nie są związane ze środowiskiem medycznym lub nie mają specjalistycznej wiedzy, nader często używane jest również określenie „kość strzałkowa ręki”.

Już na samym początku trzeba wyjaśnić, że w fachowej nomenklaturze coś takiego nie istnieje. To nazewnictwo może wynikać jedynie z wizualnego podobieństwa kości strzałkowej kończyny dolnej i kości przedramienia. Jednakże oficjalnie, termin ten w nomenklaturze medycznej zarezerwowany jest tylko dla części kończyny dolnej.

Ból kości strzałkowej – przyczyny

Ból kości strzałkowej, może być wyjątkowo dokuczliwy i utrudniać normalne funkcjonowanie. Osoba zmagająca się z tego rodzaju bólem, może mieć kłopoty ze staniem i chodzeniem. Nie wspominając o wszelkiego rodzaju aktywnościach fizycznych. W zależności od umiejscowienia urazu, ból kości strzałkowej może być odczuwalny praktycznie na całej długości dolnej części nogi – od kolana aż po kostkę.

Kość strzałkowa a złamanie

Pierwszym z objawów, które mogą powodować naprawdę silny i praktycznie nieustanny, promieniujący ból, może być złamanie. Może do niego dojść kiedy kość przyjmuje więcej nacisku, niż może znieść. Wówczas dochodzi do pęknięcia lub złamania, które musi zostać zdiagnozowane po uprzednim wykonaniu zdjęcia RTG. Złamania kości strzałkowej zazwyczaj powodują tkliwy ból po zewnętrznej stronie dolnej części nogi. Najczęstszym typem złamania kości strzałkowej jest uszkodzenie jej końca na poziomie stawu skokowego. Obrażenia te mają przebieg bardzo zbliżony do przypadku mocno skręconej kostki.

Kość strzałkowa nadwyrężenie a stawów i więzadeł

Ból kości strzałkowej jest bardzo często odczuwalny przez osoby związane ze sportem. Ból kości może być również powiązany z zapaleniem stawu kolanowego lub kostkowego. Nierzadko pod wpływem intensywnego treningu, więzadła przytrzymujące kość strzałkowa mogą ulec naderwaniu i naciągnięciu. Uraz ten powoduje ból, sztywność i obrzęk na zewnątrz kolana, a także drętwienie stopy. Wyjątkowo często, ból może powodować dobór niewłaściwych butów, które wymuszają niefizjologiczne ułożenie ciała, a co za tym idzie – dolegliwości bólowe ze strony kości strzałkowej. Istotną przyczyną bólu, której nie należy bagatelizować, może być również uszkodzenie syndesmozy, czyli grupy wiązadeł które utrzymują dwie kości nogi razem. Gdy syndesmoza jest uszkodzona, znacznie wzrasta ryzyko patologicznego złamania kości strzałkowej, które zazwyczaj leczy się operacyjnie.

Kość strzałkowa ból związany z innymi urazami

Dolegliwości ze strony kości strzałkowej, jeśli nie są związane ze złamaniem, najczęściej można powiązać z uszkodzeniami innych kości, więzadeł i ścięgien wokół kolana i kostki. Najbardziej charakterystycznymi symptomami mogą być wówczas – ból odczuwalny bezpośrednio nas kością strzałkową, obrzęk w obszarze złamania, zasinienie w miejscu urazu. Jeśli miejscowe leczenie nie przynosi ulgi lekarz powinien zbadać bolesne miejsce, a także przyjrzeć się stawom kolanowym i kostkowym pod kątem powiązanych urazów, które mogą mieć wpływ na uporczywy ból kości strzałkowej.

Leczenie bólu kości strzałkowej

Istnieje wiele rozwiązań, które mogą przynieść odczuwalną ulgę w leczeniu bólu kości strzałkowej. Obejmują one silne środki farmakologiczne takie jak np. maści przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne jedynie na receptę. Popularne są również ogólnodostępne preparaty apteczne takie jak np. Voltaren Max, Bengay itp. Jednakże, coraz więcej osób wskazuje maść typu Harpagon Forte Max. W internecie krąży bardzo dużo opinii, że przyniosła ona im największą ulgę w przewlekłych dolegliwościach bólowych mięśni i stawów.  Inną formą leczenia nadwyrężonej kości strzałkowej, jest około 2 – 3 tygodniowy odpoczynek od sportu. Jednakże jak to bywa w przypadku “odczekania” nie zawsze przynosi to oczekiwane rezultaty. Dlatego my – jako osoby czynnie uprawiające sport i łapiące regularnie kontuzje – szczególnie polecamy odpoczynek połączyć z jedną ze wspomnianych wyżej maści. W szczególności jeśli nasz wysiłek bardzo intensywny, a co gorsza – a tak zazwyczaj bywa – jest to regularne przeciążenie.

Leczenie poważniejszych urazów wymaga jednak większej i zazwyczaj bardziej inwazyjnej ingerencji medycznej. Dlatego też, tak istotna jest szybka reakcja polegająca na leczeniu stanu zapalnego, zanim spowoduje on groźniejsze konsekwencje. Jeśli złamana jest kość strzałkowa noga może wymagać operacji i okresowego usztywnienia. Po tego rodzaju zabiegach konieczna jest również dłuższa rehabilitacja, która pomoże pacjentowi odzyskać sprawność i przywrócić nodze  funkcjonalność. W przypadku wystąpienia rozległego zapalenia stawów, lekarz może zalecić wykonywanie specjalnych zastrzyków bezpośrednio w ich okolice. Jednak to są sytuacje bardzo skrajne, do których doprowadza się zupełnie lekceważąc swój stan zdrowotny.

Pamiętajmy!

Ból kości strzałkowej może być jednocześnie efektem przeciążenia, ale również groźnego stanu zapalnego stawów lub niebezpiecznego złamania. Jeśli lekarz wykluczy złamanie, nie można pozostać obojętnym na dolegliwości bólowe i szybko wdrożyć leczenie polegające na smarowaniu chorych miejsc skutecznym środkiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *