Domowe sposoby na bóle w okolicach kręgosłupa

ból kręgosłupa

Ból karku czy ból kręgosłupa może mieć różne przyczyny. Najczęstszą jest nieodpowiedni, siedzący tryb życia, powodujący stałe napięcie mięśni i przeciążenie oraz ból kręgów kręgosłupa. Oczywiście nie trudno domyślić się, że najlepszym remedium na takie problemy byłaby zmiana trybu życia. Jednak w dzisiejszych czasach nie jest to takie łatwe.
Spis treści do artykułu:

Domowe sposoby na bolący kręgosłup a nawyki

Przecież nie możemy rezygnować z pracy a tym samym środków do życia tylko dlatego, że wymaga ona od nas ośmiogodzinnej pracy przy komputerze. Pogodzenie życia zawodowego i rodzinnego z aktywnym trybem życia też nie zawsze jest proste, nie każdy znajdzie czas na wielogodzinne treningi w środku tygodnia. Są jednak sprawdzone sposoby na to, by złagodzić dokuczliwy ból krzyża, ból szyi czy łopatki. Wprowadzając drobne zmiany do swojego życia, będziemy mogli dłużej cieszyć się zdrowiem.

Po pierwsze – na ból szyi odpowiednie krzesło!

Jeżeli Twoja praca wymaga wielogodzinnego siedzenia przy komputerze, pamiętaj o tym, by zachowywać przy nim odpowiednią postawę. Głowa powinna być oparta na siedzeniu, tak by móc odciążyć mięśnie karku. Warto też pamiętać o przysługującej nam 5-minutowej przerwie przypadającej na każdą godzinę pracy za biurkiem. Wykorzystaj ją na krótki spacer, delikatny masaż i rozciąganie karku.

Po drugie, gdy czujemy ból karku potrzebne jest więcej ruchu!

Pozycja siedząca nie jest najlepsza dla naszego organizmu, dlatego musimy minimalizować jej negatywne skutki. Warto wygospodarować godzinę w tygodniu np. na zajęcia jogi, które pomogą nam się zrelaksować, a w wolne dni starać się spędzać czas aktywnie np. spacerując lub jeżdżąc na rowerze. To istotne! Utrwalanie nieprawidłowej postawy ciała powoduje nie tylko dokuczliwy ból w krzyżu (oraz kręgów, które są jego fundamentem), ale również bóle lędźwiowe.

Po trzecie, co ma wspólnego ból krzyża i szklanka wody?

Jak pamiętamy z lekcji biologi, poszczególne kręgi naszego kręgosłupa oddzielone są od siebie tak zwanymi dyskami. Ich funkcją jest utrzymywanie prawidłowej pozycji kręgosłupa i amortyzacja przy ruchu ciała. Działają one na zasadzie gąbki a w przypadku odwodnienia łatwo o ich degeneracje, którą odczuwamy właśnie, jako niedyspozycje i bóle kręgosłupa. Dlatego pamiętajmy o tym, by pić odpowiednią ilość płynów i wody. Fizjoterapeuci i dietetycy zalecają, by było to minimum 1,5 litra.

ból kręgosłupa

Po czwarte, dieta i suplementacja a uporczywe bóle lędźwiowe

Warto też przyjrzeć się swojej diecie pod kątem zdrowych źródeł wapnia. W tym celu wzbogaćmy ją o nabiał, jajka, ryby, orzechy oraz rośliny strączkowe.
Innym składnikiem kluczowym dla prawidłowego funkcjonowania naszych kości kręgosłupa, jest witamina D3. Zazwyczaj nasz organizm pozyskuje ją z kontaktu słońca ze skórą. S szczególnie w okresie zimowym, w którym korzystanie z kąpieli słonecznych jest praktycznie niemożliwe, powinniśmy ją suplementować.

Gdy odczuwamy bóle kości przyczyny mogą mieć wpływ na wybór leczenia

Oczywiście, bóle kości przyczyny mogą mieć zgoła różne, ale najczęstsza jest właśnie nieodpowiedni tryb życia. Nie musisz obracać go o 180 stopni, wystarczą niewielkie zmiany i zdrowe nawyki, by móc cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Warto jednak podjąć takie kroki możliwie jak najszybciej, bo długotrwałe bóle i napięcia mogą prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, a wtedy jedyną formą pomocy może być kosztowna i długa rehabilitacja. Jak mawia stara mądrość lepiej zapobiegać niż leczyć i w tej sytuacji dobrze jest wziąć ją sobie do serca.

Źródła:
    1. Klasyfikacja bólu przewlekłego: opisy zespołów bólu przewlekłego i terminologia bólu, Harold MerskeyNikolai BogdukJan DobrogowskiJerzy WordliczekJanusz Bromboszcz, Rafał Śmietana, Rehabilitacja Medyczna, 1999, Uniwersytet Kalifornijski, ISBN: 8390908417, 9788390908410
    2. Low Back Pain: Mechanism, Diagnosis and Treatment, James M. Cox, Wydanie: 7, Lippincott Williams & Wilkins, 2012, ISBN: 1451180454, 9781451180459
    3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4499985/

7 myśli nt. „Domowe sposoby na bóle w okolicach kręgosłupa

  1. Alina G

    Jak to mówią starość nie radość. A ja tam mam 54 lata, nadal chodzę dużo, ruszam się dużo. Myślę, że to ćwiczenia mi dały nadal taką mobilność w stawach. Na czarną godzinę mam za to Harpagon, dałam się namówić koleżance na zakup, bo zachwalała i zachwalała. Okazuje się, że te opinie nie są wyssane z palca! 🙂

    1. Boenka3

      Dobrze Pani pisze, pani Alinko. Mój mąż zaczął mi podkradać Harpagon, gdy zobaczył, że pomaga mi przy bólu w łokciu. Kość kiedyś była uszkodzona (niefortunnie upadłam) i teraz często daje mi się we znaki. Teraz jednak zamówiłam trzy opakowania, bo bardzo szybko się u nas w domu kończyły! Ale w sumie wyszło to nawet taniej niż chodzenie do prywatnego ortopedy, więc bardzo się cieszę.

      1. iwonna20

        Zaciekawiły mnie Panie bardzo, gdzie mogę to kupić, albo przynajmniej zobaczyć, jest jakaś strona, czy w aptece iść szukać? Chciałabym go kupić, bo podobnie jak Pani cierpię na ból kości w łokciu i próbuje go wyleczyć od chyba 2 lat ;(

    1. goji

      Niestety, ale ćwiczenia w codziennym życiu są bardzo ważne. Bez nich to szybko dochodzi do różnego rodzaju zwyrodnień itd. zaczyna się jakieś łamanie w kościach i przyczyny, które nie powinny mieć w sumie większego wpływu na nasze zdrowie całe przekłada się na kręgosłup i kręgi. aż mnie mdli jak tylko sobie przypomnę jak mój biedny dziadek się męczył przez ostatnie lata swojej starości, niech mu ziemia lekką będzie

    2. bogdan

      Mi pomagały ćwiczenia, ale do czasu. Potem musiałem zacząć łykać jakieś tabletki przeciwólowe. Czasami rezygnowałem bo bolało. Teraz stosuję taką maść Harpagon, czy Harpagon Max Forte chyba jest pełna nazwa i bardzo mi pomaga. Musiałem zmienić bo nie chciałem łykać środków przeciwbólowych, a harpagon jest tylko z naturalnych składników.

Dodaj komentarz