Kategorie
Ogólne informacje

Domowe sposoby na bóle w okolicach kręgosłupa

ból kręgosłupa

Ból karku czy ból kręgosłupa może mieć różne przyczyny. Najczęstszą jest nieodpowiedni, siedzący tryb życia, powodujący stałe napięcie mięśni i przeciążenie oraz ból kręgów kręgosłupa. Oczywiście nie trudno domyślić się, że najlepszym remedium na takie problemy byłaby zmiana trybu życia. Jednak w dzisiejszych czasach nie jest to takie łatwe.
Spis treści do artykułu:

Domowe sposoby na bolący kręgosłup a nawyki

Przecież nie możemy rezygnować z pracy a tym samym środków do życia tylko dlatego, że wymaga ona od nas ośmiogodzinnej pracy przy komputerze. Pogodzenie życia zawodowego i rodzinnego z aktywnym trybem życia też nie zawsze jest proste, nie każdy znajdzie czas na wielogodzinne treningi w środku tygodnia. Są jednak sprawdzone sposoby na to, by złagodzić dokuczliwy ból krzyża, ból szyi czy łopatki. Wprowadzając drobne zmiany do swojego życia, będziemy mogli dłużej cieszyć się zdrowiem.

Po pierwsze – na ból szyi odpowiednie krzesło!

Jeżeli Twoja praca wymaga wielogodzinnego siedzenia przy komputerze, pamiętaj o tym, by zachowywać przy nim odpowiednią postawę. Głowa powinna być oparta na siedzeniu, tak by móc odciążyć mięśnie karku. Warto też pamiętać o przysługującej nam 5-minutowej przerwie przypadającej na każdą godzinę pracy za biurkiem. Wykorzystaj ją na krótki spacer, delikatny masaż i rozciąganie karku.

Po drugie, gdy czujemy ból karku potrzebne jest więcej ruchu!

Pozycja siedząca nie jest najlepsza dla naszego organizmu, dlatego musimy minimalizować jej negatywne skutki. Warto wygospodarować godzinę w tygodniu np. na zajęcia jogi, które pomogą nam się zrelaksować, a w wolne dni starać się spędzać czas aktywnie np. spacerując lub jeżdżąc na rowerze. To istotne! Utrwalanie nieprawidłowej postawy ciała powoduje nie tylko dokuczliwy ból w krzyżu (oraz kręgów, które są jego fundamentem), ale również bóle lędźwiowe.

Po trzecie, co ma wspólnego ból krzyża i szklanka wody?

Jak pamiętamy z lekcji biologi, poszczególne kręgi naszego kręgosłupa oddzielone są od siebie tak zwanymi dyskami. Ich funkcją jest utrzymywanie prawidłowej pozycji kręgosłupa i amortyzacja przy ruchu ciała. Działają one na zasadzie gąbki a w przypadku odwodnienia łatwo o ich degeneracje, którą odczuwamy właśnie, jako niedyspozycje i bóle kręgosłupa. Dlatego pamiętajmy o tym, by pić odpowiednią ilość płynów i wody. Fizjoterapeuci i dietetycy zalecają, by było to minimum 1,5 litra.

ból kręgosłupa

Po czwarte, dieta i suplementacja a uporczywe bóle lędźwiowe

Warto też przyjrzeć się swojej diecie pod kątem zdrowych źródeł wapnia. W tym celu wzbogaćmy ją o nabiał, jajka, ryby, orzechy oraz rośliny strączkowe.
Innym składnikiem kluczowym dla prawidłowego funkcjonowania naszych kości kręgosłupa, jest witamina D3. Zazwyczaj nasz organizm pozyskuje ją z kontaktu słońca ze skórą. S szczególnie w okresie zimowym, w którym korzystanie z kąpieli słonecznych jest praktycznie niemożliwe, powinniśmy ją suplementować.

Gdy odczuwamy bóle kości przyczyny mogą mieć wpływ na wybór leczenia

Oczywiście, bóle kości przyczyny mogą mieć zgoła różne, ale najczęstsza jest właśnie nieodpowiedni tryb życia. Nie musisz obracać go o 180 stopni, wystarczą niewielkie zmiany i zdrowe nawyki, by móc cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Warto jednak podjąć takie kroki możliwie jak najszybciej, bo długotrwałe bóle i napięcia mogą prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, a wtedy jedyną formą pomocy może być kosztowna i długa rehabilitacja. Jak mawia stara mądrość lepiej zapobiegać niż leczyć i w tej sytuacji dobrze jest wziąć ją sobie do serca.

Źródła:
  1. Klasyfikacja bólu przewlekłego: opisy zespołów bólu przewlekłego i terminologia bólu, Harold MerskeyNikolai BogdukJan DobrogowskiJerzy WordliczekJanusz Bromboszcz, Rafał Śmietana, Rehabilitacja Medyczna, 1999, Uniwersytet Kalifornijski, ISBN: 8390908417, 9788390908410
  2. Low Back Pain: Mechanism, Diagnosis and Treatment, James M. Cox, Wydanie: 7, Lippincott Williams & Wilkins, 2012, ISBN: 1451180454, 9781451180459

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *