Ból lewej ręki, kciuka czy całej kości dłoni – dlaczego czujemy ból rąk?

Ból rąk pojawia się u wielu osób – zwykle jest to efekt zwykłego przeciążenia. Przecież cały czas posługujemy się rękami, chwytając coś, przenosząc, dźwigając, pisząc, wskazując, układając… W czasie gotowania, pracy i wielu innych, codziennych czynności posługujemy się stale rękami, więc trudno się dziwić, że bywają zmęczone, a nawet przeciążone. Niektóre zawody wręcz zwiększają ryzyko pojawienia się bólu rąk – czy to przy poruszaniu nimi, czy też nawet wtedy, gdy spoczywają nieruchomo. Co robić gdy pojawia się ból dłoni? Jakie mogą być tego przyczyny i jakie są sposoby leczenia, przynoszące ulgę w dolegliwościach?


Spis treści do artykułu:

Ból rąk – charakterystyka i opis dolegliwości

Ból ręki to najczęściej sygnał jej przeciążenia, przy czym zwykle dochodzi do tego w ręce dominującej, którą częściej się posługujemy. Może być to także skutek urazu, powstałego na przykład w czasie wykonywania jakiejś czynności czy po upadku. Przyczyną bólu rąk mogą też być neuropatie – coraz częstsze w naszych czasach. Dolegliwości bólowe zawsze jednak są nieprzyjemne, utrudniając normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności. Należy zwrócić uwagę których dokładnie miejsc dotyczy ból, gdyż może to pomóc w ustaleniu przyczyny objawów. Różne choroby posiadają swoje specyficzne lokalizacje.

Wiadomo też, że ból prawej ręki u osób u których jest dominująca może świadczyć o jej nadmiernym zmęczeniu, ale już ból lewej ręki może być nawet objawem zbliżającego się zawału. Może się zdarzyć i tak, że prawdziwą przyczyną bólu ręki lewej jest nerwica, a leczenie powinno wtedy tak naprawdę dotyczyć sfery psychicznej człowieka. Ból może się pojawiać w dłoni, w nadgarstku, w łokciu, w części od ramienia do łokcia. Może dotyczyć stawów, nerwów, mięśni i kości.

Ból lewej ręki i prawej – przyczyny bolących kości

Dłoń daje wyraźne sygnały, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Coraz częściej w świecie współczesnym ludzie mają do czynienia z uczuciem mrowienia i drętwienia palców. To skutek siedzącego trybu życia i pracy biurowej, przede wszystkim przy komputerze. Powstają różne nadwyrężenia, odkształcenia i ucisk na nerwy. Jeśli ból odczuwany jest w czwartym i piątym palcu, może wskazywać na uszkodzenie nerwu łokciowego. Z kolei ból po grzbietowej stronie ręki wskazuje na problemy z nerwem promieniowym. Ból kciuka przy zginaniu oraz drugiego i trzeciego palca wskazuje z kolei na możliwe uszkodzenie nerwu pośrodkowego. Stan zapalny w nerwie pośrodkowym nazywany jest zespołem cieśni nadgarstka. Osoba nim dotknięta ma postępujące problemy z czuciem, a nawet z utrzymaniem przedmiotów w dłoni. Ból ręki od łokcia do nadgarstka wskazuje właśnie na tę chorobę.

Bóle stawów rąk

Ból rąk może być spowodowany przez ból stawów. Kłopoty ze stawami mogą być wynikiem przeciążenia, dlatego najlepiej od razu przestać obciążać bolące stawy. Pomoże im się to zregenerować. Jeśli to stan zapalny, może się też pojawić obrzęk stawów, a nawet gorączka. W takim wypadku warto przyłożyć do bolących miejsc kompres (ciepły lub zimny) oraz zastosować jakiś lek przeciwbólowy czy żel przeciwzapalny. Ból stawów palców dłoni zwykle jest spowodowany chorobą zwyrodnieniową lub reumatyczną. Taki ból pojawia się po ukończeniu 50 lub 60 roku życia. Jeśli ktoś chce potwierdzić, czy to choroba reumatyczna, powinien zwrócić uwagę, czy ból jest większy rano, czy pojawia się również sztywność stawów, a także ich cierpnięcie.

Ból palców u rąk przy zginaniu

Ból kości dłoni bardzo utrudnia codzienne życie. Jednak jeśli pojawia się ból palców przy zginaniu najzwyklejsze czynności stają się niezmiernie trudne do wykonania. U osób starszych może być wynikiem choroby reumatycznej. U młodszych jest raczej objawem przeciążenia. Ból palców u rąk może się też pojawiać w zespole cieśni nadgarstka i w chorobie znanej jako zespół de Quervaina. Charakterystyczne dla tej drugiej choroby jest odczuwanie bólu w kciuku, promieniującego do przedramienia, jak również pojawienie się obrzęku. Stan zapalny jest powodem ograniczenia ruchomości ręki, a przyczyną choroby jest proces zapalny, który dotyczy pochewek ścięgnistych, otaczających ścięgna mięśni kciuka. To właśnie one kontrolują ruchy prostowania i odwodzenia kciuka.
ból ręki

Ból ręki od łokcia do nadgarstka

Ból w tym rejonie najczęściej jest wywołany przez zespół cieśni nadgarstka. Chory odczuwa jak gdyby brak siły w mięśniach. Pojawiają się problemy z czuciem, mrowienie, a jeśli choroba nadal postępuje, także trudności z utrzymaniem w dłoni różnych przedmiotów. Objawy mogą jednak wskazywać także na zespół bruzdy nerwu łokciowego. Ból może również wskazywać na zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa – zwłaszcza w odcinku szyjnym. W tej chwili coraz więcej osób ma problemy tego rodzaju – spowodowane są częstym korzystaniem z komputera czy ze smartfona, co skłania do pochylania głowy i garbienia się. Dlatego właśnie ból w karku i ból w rękach może więc dotyczyć coraz młodszych.

Maść na ból ręki i kciuka – czym smarować bolące miejsca?

Dłonie, ręce i palce, w tym kciuk są częściami ciała szczególnie narażonymi na urazy i duże wahania temperatur. Duża ilość stawów powoduje, że są również często miejscem występowania reumatyzmu. Skuteczne maści na bóle tej części ciała swoje działanie opierają na pozytywnym miejscowym wpływie składników aktywnych na układ krwionośny i limfatyczny. Innymi słowy poprawiają ukrwienie, wspomagając naturalne procesy obronne i odtwórcze organizmu w różnych tkankach. Ich miejscowe działanie nie obciąża reszty ustroju, w tym wątroby. Zdecydowanie to odróżnia je od tabletek lub maści przeciwbólowych, których składniki tylko maskują objawy dolegliwości i oddziałują na cały organizm. Składniki takich maści są bardzo delikatne dla organizmu, więc aby osiągnąć odpowiedni efekt terapeutyczny należy stosować je regularnie przez okres ponad dwóch tygodni. Odpowiednia maść na ból ręki powinna także mieć szereg innych właściwości dodatkowych. Poniżej prezentujemy ranking najczęściej polecanych maści na ból rąk:

Polecane maści na bóle rąk
Zalety maści
Wady maści
maść przeciwbólowa Harpagon Forte Max

1. Maść Harpagon Forte Max – zdecydowanie najlepszy wybór w chwili obecnej. Łączy ona zalety pozostałych konkurentów. Sprawdzi się ona zarówno jako maść na ból ręki lub maść na ból kciuka. Działa najlepiej nakładana niewielkimi ilościami i powoli wcierana. Pełny efekt z odbudową tkanek łącznych (m.in. kostnej i kostno-stawowej) można uzyskać po stosowaniu przez minimum dwa tygodnie rano i wieczorem.

Więcej o produkcie na stronie: https://harpagonforte.pl/
  • Główną zaletą jest bogaty skład produktu, który jest tak dobrany, aby wszystkie substancje razem działały jeszcze lepiej niż osobno. Składniki są naturalne, i oprócz działania kojącego ból, poprawiającego ukrwienie i wspomagającego odbudowę tkanek, mają również działanie nawilżające skórę i stymulujące mikrokrążenie.
  • Kolejną zaletą jest wysoka skuteczność w walce z przyczynami bólów i wiele pozytywnych opinii konsumentów.
  • Inną zaletą produktu jest jego konkurencyjna cena oraz mnogość dostępnych promocji.
  • Wadą jest brak działania rozgrzewającego, co jednak najczęściej jest tylko sztucznym maskowaniem dolegliwości, a nie walką z przyczyną.
  • Extra Strong

    2. Balsam rozgrzewający Extra Strong – jedyny na tej liście, poza maścią Harpagon Forte Max o tak kompleksowym składzie i nie najgorszym działaniu. Preparat należy nałożyć obficie na skórę, po czym wcierać aż do pełnego wchłonięcia. Czynność tą należy początkowo wykonywać minimum 3-4 razy dziennie stopniowo zmniejszając ilość powtórzeń wraz z tym, jak objawy będą ustępować.
  • Główną zaletą jest mocne działanie rozgrzewające, które przy część dolegliwości może przynieść natychmiastową ulgę.
  • Jest to tylko tło do działania stężonej alantoiny, która wspomaga procesy odbudowy tkanek, a także nawilża skórę.
  • Do największych wad należy wchłanialność balsamu oraz bardzo intensywny zapach, który uniemożliwia stosowanie produktu w np. pracy czy szkole.
  • Problemem również jest niekiedy rozgrzewanie, które może prowadzić do podrażnień skóry i alergii.
  • hirudoid zel

    3. Żel Hirudoid – żel odznaczający się najprostszym składem na liście, zawiera on tylko duże stężenie mukopolisacharydowego polisiarczanu. Jest to prosty, łańcuchowy i organiczny związek chemiczny, który przy długotrwałym stosowaniu pozytywnie wpłynie na nawilżenie i elastyczność skóry, a także uelastyczni naczynia krwionośne. Maść należy stosować 3 razy dziennie przez minimum dwa tygodnie.
  • Pozytywny wpływ na skórę,
  • Działanie zapobiegające tworzeniu się różnych dolegliwości ze strony powierzchniowych naczyń krwionośnych.
  • Prosty skład, pozbawiony mocnego składnika aktywnego wpływa na obniżoną skuteczność żelu - mówiąc po prostu, w składzie brakuje składnika, który działał by intensywnie na miejsce dolegliwości
  • Nie można go używać jeżeli jesteśmy uczuleni na którykolwiek ze składników
  • Mocno podrażnia uszkodzone miejsca i błony śluzowe.
  • masc zywokostowa

    4. Maść żywokostowa – maść znana ze swojego pozytywnego działania w stanach napięcia mięśniowego. Głównym składnikiem jest alantoina, która wspomaga naprawę tkanek, zmniejsza obrzęki oraz wspomaga prawidłową regenerację. Maść należy stosować przez dwa tygodnie minimum 2-3 razy dziennie.

  • Prosty, naturalny skład,
  • Pozytywny wpływ na naskórek i jego strukturę,
  • Polecany przy delikatnych obrzękach pouderzeniowych.
  • maść pozbawiona jest kompleksowego działania, jakie posiadają maści z czołówki naszej listy,
  • Nie można go używać jeżeli jesteśmy uczuleni na którykolwiek ze składników
  • Żel jest produktem służącym bardziej do prewencji niż do faktycznego leczenia schorzeń i ich przyczyn.
  • Podsumowując, z tej listy wyłania się profil produktu, który będzie skuteczny jako maść na ból ręki lub maść na ból kciuka. Niezbędna jest substancja lub grupa substancji, które wpływałyby na procesy regeneracyjne tkanek oraz na ukrwienie miejsca objętego zmianami. Ponadto dobrze jest także wybrać produkt, który będzie mieć jeszcze więcej pozytywnych właściwości. Najwięcej dodatkowych korzyści otrzymamy stosując maść Harpagon Forte Max, która jako jedna z niewielu jest jest także w pełni naturalna i pozbawiona inwazyjnych środków, które negatywnie mogą wpływać na nasz organizm.

    Ból stawów dłoni – domowe sposoby leczenia

    Ból dłoni po zewnętrznej stronie może być spowodowany różnorakimi stanami chorobowymi. Podobnie, gdy pojawia się ból kości rąk czy ból palców. Są zawody, które do tego predestynują – kosmetyczka, fryzjer, informatyk, pisarz, pracownik biurowy, kierowca itp. Zawsze jednak gdy pojawia się ból, człowiek chciałby możliwie jak najszybciej się go ukoić. Doskonałym wsparciem będą domowe ćwiczenia rozluźniające, które pomogą pozbyć się napięcia w mięśniach. Ćwiczenia takie przyczynią się do ukojenia bólu i zapobiegną kolejnym przeciążeniom. Pomoże między innymi zakładanie rąk za głowę i łapanie się nimi wzajemnie za łokcie. Warto też wieczorami stosować na obolałe ręce kojące kompresy. Doskonałym ćwiczeniem jest też zaciskanie dłoni w pięści i trzymanie przez kilka sekund, a następnie rozluźnianie, przerwa i powtórzenie ćwiczenia. W innym ćwiczeniu kładziemy ręce na stole, rozsuwamy palce, a następnie unosimy każdy z osobna i powoli go opuszczamy.

    Ćwiczenia takie powinny pomóc zwłaszcza osobom, które dużo pracują rękami – na przykład pracownikom biurowym czy muzykom. Można też zakupić akcesoria, pomocne przy gimnastyce dłoni. Jeśli te domowe metody nie przyniosą poprawy, warto zakupić środki zmniejszające ból – jak wspomniana w poprzednim akapicie maść Harpagon Forte Max. Działa ona przeciwzapalnie i przeciwbólowo. To numer jeden, jeśli chodzi o maści na ból kości i stawów rąk. Już po pierwszym użyciu można odczuć poprawę. Jeśli jednak ból powraca, albo nie znika czy nasila się, należy skonsultować się ze specjalistą, by skierował chorego na odpowiednie badania i wdrożył specjalistyczne leczenie.

    Źródła:
    1. Domżał, Teofan M. „Ból przewlekły-problemy kliniczne i terapeutyczne.” Polski przegląd neurologiczny 4.1 (2008): 1-8.
    2. Zejda, Jan E., et al. „Dolegliwości ze strony kończyn górnych, szyi i pleców u osób wykonujących pracę biurową z użyciem komputera.” Medycyna Pracy 60.5 (2009): 359-367.
    3. Bręborowicz, Maciej, et al. „Symptomatology of carpal tunnel syndrome during pregnancy and puerperium.” Ginekologia polska 84.10 (2013).

    6 myśli nt. „Ból lewej ręki, kciuka czy całej kości dłoni – dlaczego czujemy ból rąk?

    1. Marita Brześć

      Moja, już świętej pamięci Babcia, cierpiała na reumatyzm. Tak jak piszcie – okropny ból sprawiał jej zginanie nawet palców. Nie pomagały praktycznie żadne tabletki przeciwbólowe, a maści rozgrzewające przynosiły jedynie chwilową ulgę. 🙁 Pamiętam, wówczas straciliśmy wiarę w to, czy jakakolwiek preparat na bóle reumatyczne tak naprawdę działa.

      1. ja_Nina

        Bardzo przykre jest to co piszesz.
        Przykro mi, że Twoja babcia musiała się tak nacierpieć, jak wiele innych osób z bólami reumatycznymi. Jednak na przyszłość – polecam poczytać sobie o czarcim pazurze, podobno ma fenomenalne działanie na reumatoidalne zapalenie stawów i podobne schorzenia. Nie otępia, nie obciąża wątroby, jeśli kupi się go w postaci maści. Nawet w artykule wspomniano o żelu z tą roślinką, polecam troszkę poczytać o nim więcej https://harpagonforte.pl/. Proszę nie uznać tego za chamską reklamę, ale uważam, że o dobrych preparatach trzeba mówić głośno. Tym bardziej, jeśli pomoże to ludziom w podobnej sytuacji jak wyżej koleżanka napisała.

        1. Miłosz K.

          Ja zawsze mega się cieszę, jak ludzie polecają coś, co się naprawdę u nich sprawdza. W słowa innego internauty wierzę o 100% bardziej niż w nachalne reklamy, które bombardują się praktycznie zewsząd. Dzięki!

    2. wieslava

      W pracach biurowych mało kto zapomina o ergonomii przy biurku. Ba, wiele osób mówi, że przecież taki rodzaj pracy wcale nie jest męczący, przecież to tylko siedzenie przy biurku i stukanie w klawiaturę!
      Wszyscy zapominają o zmęczonych oczach, krzyżu, karku i własnie – nadwyrężonych nadgarstkach i całych obu dłoniach.
      Czasami nawet profilaktycznie decyduję się na stosowanie przeciwzapalnych preparatów, które mogą wyleczyć problem u samego źródła, zanim te mikro urazy i mikro nadwyrężenia zamienią się w coś bardziej niebezpiecznego jak zespół cieśni nadgarstka czy inne.
      W tym wypadku, zapobiegania chorobom decyduję się najczęściej na naturalne, bezpieczne dla mnie i środowiska żele, które pomimo pozornie delikatnego składu mają bardzo skuteczne substancje. Moim ulubionym jest zdecydowanie diabelski pazur, mimo, że niestety w niewielu naprawdę dobrze wykonanych preparatach mogę go dorwać.

      1. anitka:)

        do wiesłava:
        Bardzo mnie zaciekawiło to co napisałaś i chciałabym spróbować, przetestować chociaż ten korzeń o magicznej nazwie! 🙂 Tylko do końca nie wiem na co się zdecydować, bo faktycznie niezbyt dużo mi się produktów pokazało w aptekach, czy sklepach zielarskich. Z drugiej strony to szukanie takich preparatów to nie jest mocna strona i chciałabym się co nieco dowiedzieć.

        Do tej pory znalazłam tak:
        Jakieś takie tanie http://www.herbarius.com.pl/produkty/masc-z-czarciego-pazura (nawet podejrzanie tanie, bo nie wiem czy same substancje wypełniające krem nie kosztując więcej od faktycznego składnika aktywnego… czarci pazur nie brzmi, jakby należał do najtańszych!)
        i te droższe… tutaj niektóre dostępne jedynie na zagranicznych stronach https://www.vsezazdravje.si/en/body-care/devil-s-claw-teufelskralle-naturhof-gel-500-ml i te droższe, dostępne w Polsce jak Harpagon Forte Max, który znalazłam tylko tutaj https://harpagonforte.pl/
        W którym kierunku powinnam pójść? Od razu mówię, że nie czuję się zbyt pewnie, jeśli chodzi o zamawianie czegokolwiek z naciskiem czegokolwiek z zagranicy 😉

    3. ewa.ewa

      Tak jak piszcie – są jednak zawody najczęściej predestynowane do takich typu kontuzji.Byłam masażystką przez 3 lata, jednak musiałam się hmmm… przebranżowić, bo wyszło zapalenie pochewek nadgarstka. Ból uniemożliwiał, dokładnie UNIEMOŻLIWIAŁ mi wykonywanie swojego zawodu, a nie chciałam stracić mobilności w ręce. Bez leków przeciwzapalnych się nie obyło, do tego rehabilitacja, dużo odpoczynku i delikatnym masaż lecznicy kremami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi.

    Dodaj komentarz