Ból lewej ręki, kciuka czy całej kości dłoni – dlaczego czujemy ból rąk?

 

 

Ból rąk pojawia się u wielu osób – zwykle jest to efekt zwykłego przeciążenia. Przecież cały czas posługujemy się rękami, chwytając coś, przenosząc, dźwigając, pisząc, wskazując, układając… W czasie gotowania, pracy i wielu innych, codziennych czynności posługujemy się stale rękami, więc trudno się dziwić, że bywają zmęczone, a nawet przeciążone. Niektóre zawody wręcz zwiększają ryzyko pojawienia się bólu rąk – czy to przy poruszaniu nimi, czy też nawet wtedy, gdy spoczywają nieruchomo. Co robić gdy pojawia się ból dłoni? Jakie mogą być tego przyczyny i jakie są sposoby leczenia, przynoszące ulgę w dolegliwościach?

Ból rąk – charakterystyka i opis dolegliwości

Ból ręki to najczęściej sygnał jej przeciążenia, przy czym zwykle dochodzi do tego w ręce dominującej, którą częściej się posługujemy. Może być to także skutek urazu, powstałego na przykład w czasie wykonywania jakiejś czynności czy po upadku. Przyczyną bólu rąk mogą też być neuropatie – coraz częstsze w naszych czasach. Dolegliwości bólowe zawsze jednak są nieprzyjemne, utrudniając normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności. Należy zwrócić uwagę których dokładnie miejsc dotyczy ból, gdyż może to pomóc w ustaleniu przyczyny objawów. Różne choroby posiadają swoje specyficzne lokalizacje.

Wiadomo też, że ból prawej ręki u osób u których jest dominująca może świadczyć o jej nadmiernym zmęczeniu, ale już ból lewej ręki może być nawet objawem zbliżającego się zawału. Może się zdarzyć i tak, że prawdziwą przyczyną bólu ręki lewej jest nerwica, a leczenie powinno wtedy tak naprawdę dotyczyć sfery psychicznej człowieka. Ból może się pojawiać w dłoni, w nadgarstku, w łokciu, w części od ramienia do łokcia. Może dotyczyć stawów, nerwów, mięśni i kości.

Ból lewej ręki i prawej – przyczyny bolących kości

Dłoń daje wyraźne sygnały, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Coraz częściej w świecie współczesnym ludzie mają do czynienia z uczuciem mrowienia i drętwienia palców. To skutek siedzącego trybu życia i pracy biurowej, przede wszystkim przy komputerze. Powstają różne nadwyrężenia, odkształcenia i ucisk na nerwy. Jeśli ból odczuwany jest w czwartym i piątym palcu, może wskazywać na uszkodzenie nerwu łokciowego. Z kolei ból po grzbietowej stronie ręki wskazuje na problemy z nerwem promieniowym. Ból kciuka przy zginaniu oraz drugiego i trzeciego palca wskazuje z kolei na możliwe uszkodzenie nerwu pośrodkowego. Stan zapalny w nerwie pośrodkowym nazywany jest zespołem cieśni nadgarstka. Osoba nim dotknięta ma postępujące problemy z czuciem, a nawet z utrzymaniem przedmiotów w dłoni. Ból ręki od łokcia do nadgarstka wskazuje właśnie na tę chorobę.

Bóle stawów rąk

Ból rąk może być spowodowany przez ból stawów. Kłopoty ze stawami mogą być wynikiem przeciążenia, dlatego najlepiej od razu przestać obciążać bolące stawy. Pomoże im się to zregenerować. Jeśli to stan zapalny, może się też pojawić obrzęk stawów, a nawet gorączka. W takim wypadku warto przyłożyć do bolących miejsc kompres (ciepły lub zimny) oraz zastosować jakiś lek przeciwbólowy czy żel przeciwzapalny. Ból stawów palców dłoni zwykle jest spowodowany chorobą zwyrodnieniową lub reumatyczną. Taki ból pojawia się po ukończeniu 50 lub 60 roku życia. Jeśli ktoś chce potwierdzić, czy to choroba reumatyczna, powinien zwrócić uwagę, czy ból jest większy rano, czy pojawia się również sztywność stawów, a także ich cierpnięcie.

Ból palców u rąk przy zginaniu

Ból kości dłoni bardzo utrudnia codzienne życie. Jednak jeśli pojawia się ból palców przy zginaniu najzwyklejsze czynności stają się niezmiernie trudne do wykonania. U osób starszych może być wynikiem choroby reumatycznej. U młodszych jest raczej objawem przeciążenia. Ból palców u rąk może się też pojawiać w zespole cieśni nadgarstka i w chorobie znanej jako zespół de Quervaina. Charakterystyczne dla tej drugiej choroby jest odczuwanie bólu w kciuku, promieniującego do przedramienia, jak również pojawienie się obrzęku. Stan zapalny jest powodem ograniczenia ruchomości ręki, a przyczyną choroby jest proces zapalny, który dotyczy pochewek ścięgnistych, otaczających ścięgna mięśni kciuka. To właśnie one kontrolują ruchy prostowania i odwodzenia kciuka.

Ból ręki od łokcia do nadgarstka

Ból w tym rejonie najczęściej jest wywołany przez zespół cieśni nadgarstka. Chory odczuwa jak gdyby brak siły w mięśniach. Pojawiają się problemy z czuciem, mrowienie, a jeśli choroba nadal postępuje, także trudności z utrzymaniem w dłoni różnych przedmiotów. Objawy mogą jednak wskazywać także na zespół bruzdy nerwu łokciowego. Ból może również wskazywać na zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa – zwłaszcza w odcinku szyjnym. W tej chwili coraz więcej osób ma problemy tego rodzaju – spowodowane są częstym korzystaniem z komputera czy ze smartfona, co skłania do pochylania głowy i garbienia się. Dlatego właśnie ból w karku i ból w rękach może więc dotyczyć coraz młodszych.

Ból stawów dłoni – domowe sposoby leczenia

Ból dłoni po zewnętrznej stronie może być spowodowany różnorakimi stanami chorobowymi. Podobnie, gdy pojawia się ból kości rąk czy ból palców. Są zawody, które do tego predestynują – kosmetyczka, fryzjer, informatyk, pisarz, pracownik biurowy, kierowca itp. Zawsze jednak gdy pojawia się ból, człowiek chciałby możliwie jak najszybciej się go ukoić. Doskonałym wsparciem będą domowe ćwiczenia rozluźniające, które pomogą pozbyć się napięcia w mięśniach. Ćwiczenia takie przyczynią się do ukojenia bólu i zapobiegną kolejnym przeciążeniom. Pomoże między innymi zakładanie rąk za głowę i łapanie się nimi wzajemnie za łokcie. Warto też wieczorami stosować na obolałe ręce kojące kompresy. Doskonałym ćwiczeniem jest też zaciskanie dłoni w pięści i trzymanie przez kilka sekund, a następnie rozluźnianie, przerwa i powtórzenie ćwiczenia. W innym ćwiczeniu kładziemy ręce na stole, rozsuwamy palce, a następnie unosimy każdy z osobna i powoli go opuszczamy.

Ćwiczenia takie powinny pomóc zwłaszcza osobom, które dużo pracują rękami – na przykład pracownikom biurowym czy muzykom. Można też zakupić akcesoria, pomocne przy gimnastyce dłoni. Jeśli te domowe metody nie przyniosą poprawy, warto zakupić środki zmniejszające ból – jak maść Harpagon Forte Max. Działa ona przeciwzapalnie i przeciwbólowo. To numer jeden, jeśli chodzi o maści na ból kości i stawów rąk. Już po pierwszym użyciu można odczuć poprawę. Jeśli jednak ból powraca, albo nie znika czy nasila się, należy skonsultować się ze specjalistą, by skierował chorego na odpowiednie badania i wdrożył specjalistyczne leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *