Ból łokcia – przyczyny i leczenie bólu w łokciu przy poruszaniu

Ból łokcia może się przydarzyć każdemu i najczęściej jest wynikiem jakiegoś urazu – na przykład stłuczenia. W przypadku łokci nie jest wcale trudno o uraz, bo upadając wyciągamy je odruchowo, by się podeprzeć. Ból kości w łokciu jest jednak bardzo nieprzyjemny. Może być wynikiem stanu zapalnego, albo choroby reumatycznej. Może też pojawić się w związku z jakąś neuropatią w tym obrębie lub być związany z chorobami kręgosłupa. Dolegliwości bólowe mogą się pojawić zarówno u osób, które uprawiają sport czy pracują fizycznie, jak i u tych, którzy prowadzą raczej siedzący tryb życia i pracują w przestrzeni biurowej, przed komputerem. Jakie dokładnie mogą być przyczyny bólu i jakie są sposoby leczenia objawów?

Bóle łokcia – objawy i charakterystyka schorzenia

Staw łokciowy u człowieka łączy ramię z przedramieniem. Jest stawem zawiasowo-obrotowym, dwuosiowym, złożonym z 3 połączeń i otaczającej je torebki stawowej. Staw ten złożony jest z 3 kości – to kość promieniowa i łokciowa w przedramieniu oraz kość ramienna. W obrębie tego stawu znajdują się również mięśnie i ścięgna, które pozwalają na poruszanie się kończyny górnej. W łokciu więc jest wiele elementów, które mogą boleć. Odczuwany ból może mieć przy tym różny charakter i różne natężenie. Może się również pojawiać jedynie w niektórych miejscach – na przykład ból łokcia po zewnętrznej stronie lub ból łokcia po wewnętrznej stronie. Może także pojawiać się jedynie gdy ręka przyjmuje określoną pozycję – na przykład kiedy się ją zgina lub prostuje. W zależności od tego, co jest przyczyną, różnie wygląda leczenie objawów.

Warto dodać, że jeśli nie jest to żaden uraz łokcia, ból najczęściej występuje w ręce dominującej, czyli u większości osób w prawej. To bowiem ręka dominująca jest częściej używana i łatwiej w niej o wszelkie przeciążenia czy zmiany chorobowe.

Ból łokcia – przyczyny

Przyczyny bólu łokcia mogą być różne. Najczęściej ból jest spowodowany urazem mechanicznym, ale może to być także zapalenie ścięgna, uszkodzenie więzadła, albo ból promieniujący, który tak naprawdę związany jest z szyjnym odcinkiem kręgosłupa. Ból może być wywołany przez neuropatie, entezopatie, zmiany zapalne czy zwyrodnieniowe. Uraz może być z kolei związany z przeciążeniem, przemęczeniem, ale może mieć nawet postać zwichnięcia czy złamania. Najczęściej dochodzi do tego w 3 miejscach – właśnie w okolicy łokcia, nadgarstka, a także trzonu kości.

Ból łokcia przy prostowaniu i zginaniu

Kiedy pojawia się ból ręki przy prostowaniu, przede wszystkim należy pozwolić jej odpocząć. W większości sytuacji ból spowodowany jest po prostu przez przeciążenie. Ręce tak naprawdę cały czas pracują w ciągu dnia – stale ich używamy. Jeśli za dużo dźwigamy, albo na przykład przez wiele godzin piszemy przy biurku, z lekko ugiętą ręką umieszczoną w powietrzu, mięśnie, stawy i kości w końcu się przemęczą, zbuntują. Z podobnym bólem – jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas – należy się zgłosić do lekarza, który oceni wygląd łokcia, zakres jego ruchomości oraz dotykiem sprawdzi, co może nie być w porządku. Zwyrodnienie stawu łokciowego, ból spowodowany zwyrodnieniem kręgosłupa, łokieć tenisisty, łokieć golfisty – to najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych. Zwykle gdy ból pojawia się przy prostowaniu, występuje także przy zginaniu. Ból łokcia przy zginaniu najczęściej zaczyna się od wewnętrznej strony, a następnie rozprzestrzenia się do przedramienia, nadgarstka i palców.

Ból łokcia przy opieraniu

Dotkliwy ból łokcia, który pojawia się przy opieraniu, może świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych, które dotyczą chrząstek lub kości łokcia. Przyczyną bólu w tym wypadku może być między innymi zespół kanału nerwu łokciowego. To neuropatia uciskowa, przy której – prócz bólu – pojawia się również mrowienie, pieczenie, drętwienie, ból małego i serdecznego palca czy ból łokcia w nocy. Neuropatia ta częściej dotyka mężczyzn, niż kobiety. Konieczna jest odpowiednia rehabilitacja i zmiana przyzwyczajeń pacjenta, choć czasami wymagane jest operacyjne uwolnienie nerwu z ucisku.

Ból łokcia przy podnoszeniu

Ręce często muszą dźwigać ciężary – trudno się więc dziwić, że czasami dochodzi do ich przeciążenia. Ból w łokciu prawej ręki pojawia się przy tym częściej niż w lewej (o ile ktoś jest praworęczny), ponieważ to właśnie ta ręka częściej musi dźwigać ciężary. Ból najczęściej wynika z pojawienia się pewnych nieprawidłowości w obrębie stawu łokciowego. Mogło dojść na przykład do złamania wyrostka łokciowego, artrozy (choroby zwyrodnieniowej, atakującej stawy), albo młodzieńczego, idiopatycznego zapalenia stawów. Za ból przy podnoszeniu może też odpowiadać łokieć tenisisty. Gdy osoba cierpiąca choruje właśnie na to, dolegliwości zwiększają się właśnie przy podnoszeniu czy chwytaniu. Ból pojawia się po zewnętrznej stronie łokcia i promieniuje do przedramienia.

Ból łokcia przy dotyku

Kiedy ktoś zgłasza się do lekarza z bólem łokcia, musi przygotować się na gruntowne badanie, mające na celu ustalenie przyczyny dolegliwości. Lekarz sprawdza między innymi czy występuje tkliwość w bolącym miejscu. Jeśli ból zwiększa się nie tylko w czasie ruchu, ale i przy dotyku, najczęściej wskazuje to na entezopatię, powstałą przez przeciążenie. Może też chodzić o tak zwany łokieć tenisisty. Wówczas pojawia się nie tylko ból po bocznej stronie stawu łokciowego, ale także wrażliwość na dotyk. Żeby zminimalizować dolegliwości, trzeba przede wszystkim wykonywać ćwiczenia rozluźniające. Może być też konieczne przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a w niektórych przypadkach także odpowiedni zabieg chirurgiczny.

Ból łokcia – leczenie domowe i farmakologiczne

Ból łokcia, który nie jest spowodowany na przykład złamaniem, możemy początkowo leczyć samodzielnie, w domu. Dopiero jeśli dolegliwości nie ustąpią, albo nasilą się, trzeba się zgłosić do specjalisty ortopedy. Sprawdzą się ćwiczenia rozciągające, masaż, a także ciepłe lub zimne kompresy, które złagodzą ból. Warto również na jakiś czas pozwolić ręce odpocząć. Nie przemęczać jej czy to nadmiernym dźwiganiem, czy też uprawianiem niektórych dyscyplin sportowych. Sprawdzi się masaż lodem, okrężnymi ruchami, a także ćwiczenie zwane “wykręcaniem żarówek” i inne ćwiczenia rozciągające.

Można również – dla zmniejszenia bólu – zastosować środki farmakologiczne, jednak niestety większość jest dosyć inwazyjna. Lepszym pomysłem będzie więc zadziałanie od zewnątrz – zastosowanie maści, która zmniejszy ból lub nawet całkiem go zwalczy. W tej chwili najchętniej stosowanym preparatem jest Harpagon Forte Max, eliminujący zapalenie stawów i likwidujący bóle kości. Warto wiedzieć, że preparat wzmacnia również strukturę kości, mięśni i stawów, przeciwdziałając kolejnym kontuzjom czy dolegliwościom bólowym w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *