Ból łokcia – przyczyny i leczenie bólu w łokciu przy poruszaniu

Ból łokcia może się przydarzyć każdemu i najczęściej jest wynikiem jakiegoś urazu – na przykład stłuczenia. W przypadku łokci nie jest wcale trudno o uraz, bo upadając wyciągamy je odruchowo, by się podeprzeć. Ból kości w łokciu jest jednak bardzo nieprzyjemny. Może być wynikiem stanu zapalnego, albo choroby reumatycznej. Może też pojawić się w związku z jakąś neuropatią w tym obrębie lub być związany z chorobami kręgosłupa. Dolegliwości bólowe mogą się pojawić zarówno u osób, które uprawiają sport czy pracują fizycznie, jak i u tych, którzy prowadzą raczej siedzący tryb życia i pracują w przestrzeni biurowej, przed komputerem. Jakie dokładnie mogą być przyczyny bólu i jakie są sposoby leczenia objawów?


Spis treści do artykułu:

Bóle łokcia – objawy i charakterystyka schorzenia

Staw łokciowy u człowieka łączy ramię z przedramieniem. Jest stawem zawiasowo-obrotowym, dwuosiowym, złożonym z 3 połączeń i otaczającej je torebki stawowej. Staw ten złożony jest z 3 kości – to kość promieniowa i łokciowa w przedramieniu oraz kość ramienna. W obrębie tego stawu znajdują się również mięśnie i ścięgna, które pozwalają na poruszanie się kończyny górnej. W łokciu więc jest wiele elementów, które mogą boleć. Odczuwany ból może mieć przy tym różny charakter i różne natężenie. Może się również pojawiać jedynie w niektórych miejscach – na przykład ból łokcia po zewnętrznej stronie lub ból łokcia po wewnętrznej stronie. Może także pojawiać się jedynie gdy ręka przyjmuje określoną pozycję – na przykład kiedy się ją zgina lub prostuje. W zależności od tego, co jest przyczyną, różnie wygląda leczenie objawów.

Warto dodać, że jeśli nie jest to żaden uraz łokcia, ból najczęściej występuje w ręce dominującej, czyli u większości osób w prawej. To bowiem ręka dominująca jest częściej używana i łatwiej w niej o wszelkie przeciążenia czy zmiany chorobowe.

Ból łokcia – przyczyny

Przyczyny bólu łokcia mogą być różne. Najczęściej ból jest spowodowany urazem mechanicznym, ale może to być także zapalenie ścięgna, uszkodzenie więzadła, albo ból promieniujący, który tak naprawdę związany jest z szyjnym odcinkiem kręgosłupa. Ból może być wywołany przez neuropatie, entezopatie, zmiany zapalne czy zwyrodnieniowe. Uraz może być z kolei związany z przeciążeniem, przemęczeniem, ale może mieć nawet postać zwichnięcia czy złamania. Najczęściej dochodzi do tego w 3 miejscach – właśnie w okolicy łokcia, nadgarstka, a także trzonu kości.

Ból łokcia przy prostowaniu i zginaniu

Kiedy pojawia się ból ręki przy prostowaniu, przede wszystkim należy pozwolić jej odpocząć. W większości sytuacji ból spowodowany jest po prostu przez przeciążenie. Ręce tak naprawdę cały czas pracują w ciągu dnia – stale ich używamy. Jeśli za dużo dźwigamy, albo na przykład przez wiele godzin piszemy przy biurku, z lekko ugiętą ręką umieszczoną w powietrzu, mięśnie, stawy i kości w końcu się przemęczą, zbuntują. Z podobnym bólem – jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas – należy się zgłosić do lekarza, który oceni wygląd łokcia, zakres jego ruchomości oraz dotykiem sprawdzi, co może nie być w porządku. Zwyrodnienie stawu łokciowego, ból spowodowany zwyrodnieniem kręgosłupa, łokieć tenisisty, łokieć golfisty – to najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych. Zwykle gdy ból pojawia się przy prostowaniu, występuje także przy zginaniu. Ból łokcia przy zginaniu najczęściej zaczyna się od wewnętrznej strony, a następnie rozprzestrzenia się do przedramienia, nadgarstka i palców.

Ból łokcia przy opieraniu

Dotkliwy ból łokcia, który pojawia się przy opieraniu, może świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych, które dotyczą chrząstek lub kości łokcia. Przyczyną bólu w tym wypadku może być między innymi zespół kanału nerwu łokciowego. To neuropatia uciskowa, przy której – prócz bólu – pojawia się również mrowienie, pieczenie, drętwienie, ból małego i serdecznego palca czy ból łokcia w nocy. Neuropatia ta częściej dotyka mężczyzn, niż kobiety. Konieczna jest odpowiednia rehabilitacja i zmiana przyzwyczajeń pacjenta, choć czasami wymagane jest operacyjne uwolnienie nerwu z ucisku.

Ból łokcia przy podnoszeniu

Ręce często muszą dźwigać ciężary – trudno się więc dziwić, że czasami dochodzi do ich przeciążenia. Ból w łokciu prawej ręki pojawia się przy tym częściej niż w lewej (o ile ktoś jest praworęczny), ponieważ to właśnie ta ręka częściej musi dźwigać ciężary. Ból najczęściej wynika z pojawienia się pewnych nieprawidłowości w obrębie stawu łokciowego. Mogło dojść na przykład do złamania wyrostka łokciowego, artrozy (choroby zwyrodnieniowej, atakującej stawy), albo młodzieńczego, idiopatycznego zapalenia stawów. Za ból przy podnoszeniu może też odpowiadać łokieć tenisisty. Gdy osoba cierpiąca choruje właśnie na to, dolegliwości zwiększają się właśnie przy podnoszeniu czy chwytaniu. Ból pojawia się po zewnętrznej stronie łokcia i promieniuje do przedramienia.

Ból łokcia przy dotyku

Kiedy ktoś zgłasza się do lekarza z bólem łokcia, musi przygotować się na gruntowne badanie, mające na celu ustalenie przyczyny dolegliwości. Lekarz sprawdza między innymi czy występuje tkliwość w bolącym miejscu. Jeśli ból zwiększa się nie tylko w czasie ruchu, ale i przy dotyku, najczęściej wskazuje to na entezopatię, powstałą przez przeciążenie. Może też chodzić o tak zwany łokieć tenisisty. Wówczas pojawia się nie tylko ból po bocznej stronie stawu łokciowego, ale także wrażliwość na dotyk. Żeby zminimalizować dolegliwości, trzeba przede wszystkim wykonywać ćwiczenia rozluźniające. Może być też konieczne przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a w niektórych przypadkach także odpowiedni zabieg chirurgiczny.

Ból łokcia – leczenie domowe i farmakologiczne

Ból łokcia, który nie jest spowodowany na przykład złamaniem, możemy początkowo leczyć samodzielnie, w domu. Dopiero jeśli dolegliwości nie ustąpią, albo nasilą się, trzeba się zgłosić do specjalisty ortopedy. Sprawdzą się ćwiczenia rozciągające, masaż, a także ciepłe lub zimne kompresy, które złagodzą ból. Warto również na jakiś czas pozwolić ręce odpocząć. Nie przemęczać jej czy to nadmiernym dźwiganiem, czy też uprawianiem niektórych dyscyplin sportowych. Sprawdzi się masaż lodem, okrężnymi ruchami, a także ćwiczenie zwane „wykręcaniem żarówek” i inne ćwiczenia rozciągające.

Plastry czy maść na ból łokcia? Czym leczyć miejscowe bóle

Wybór odpowiedniej maści lub plastra na bóle łokci nie jest łatwym zadaniem z uwagi na bardzo szeroki wybór różnego typu preparatów, które są dostępne na rynku. Jesteśmy bombardowani reklamami, w których każda maść lub plaster jest tym najlepszym i odpowiednim do Twoich dolegliwości. Jak więc wybrać odpowiednią maść na bolący łokieć? Kluczową rolę odgrywa skład produktu, który powinien posiadać odpowiednią ilość składników aktywnych. Bardzo często jednak tego typu preparaty operują znikomą jego ilość zapełniając skład różnymi witaminami oraz ekstraktami, które nie mają realnego wpływu na kojenie bólu. W dalszej części przedstawiamy Państwu propozycję preparatów, które cechują się satysfakcjonującą ilością składników aktywnych, w rankingu opartym na stosunku jakość-cena.

Najlepsze preparaty na bóle łokcia
Zalety stosowania preparatu
Wady stosowania preparatu
maść przeciwbólowa Harpagon Forte Max

1. Harpagon Forte Max - Na pierwszym miejscu uplasował się preparat w formie żelu, który jest najdroższą ze wszystkich propozycji, które będą dostępne w zestawieniu. Na pierwszy rzut oka może to wywoływać zdziwienie, gdyż w rankingu opartym na podstawie jakość-cena pierwsze miejsce zdobył produkt najdroższy, lecz patrząc na skład maści nie mamy wątpliwości o wysokiej jakości prezentowanego produktu. Wiele składników aktywnych sprawia, że duże grono zadowolonych klientów na wielu portalach opiniotwórczych chwali lek wystawiając jemu wysokie oceny. Kto jak nie konsument może wystawić najbardziej rzetelną ocenę przydatności produktu w codziennym użytkowaniu. Jedyną wadą produktu jest jego cena, lecz jeśli poszukujesz preparatu, dzięki któremu pozbędziesz się bólu stawów łokciowych, wtedy będzie on dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Maść znajdziecie na stronie: https://harpagonforte.pl/
  • Bardzo dobry stosunek jakość-cena
  • Wielu zadowolonych klientów
  • Wiele składników aktywnych
  • Uniwersalność
  • Dosyć wysoka cena
  • Nie jest to produkt stricte polskiego pochodzenia
  • Przeciwbolowe plastry

    Krzyżowy plaster tape przeciwbólowy - Niezwykle innowacyjną metodą są plastry na ból łokcia, które w rankingu zajęły miejsce tuż za plecami preparatu Harpagon Forte Max. W bardzo atrakcyjnej cenie otrzymamy produkt, który jest dedykowany przez wielu zadowolonych klientów do stosowania w razie bólu w stawie łokciowym. Jak działa tego typu plaster? Krzyżowy plaster tape przeciwbólowy składa się z dwóch warstw. Jedną z nich jest włóknisty materiał, który przylepiamy do bolącego miejsca. Natomiast drugą warstwą jest powlekany papier, na którym umieszczony został nadmiar ładunku elektrycznego, który po przyklejeniu pobudza receptory znajdujące się w bolącym miejscu. Wadą tego typu rozwiązania jest z pewnością zmniejszona uniwersalność tego typu plastra, gdyż maść nałożymy dosłownie wszędzie i będziemy mogli pokryć całą powierzchnię naszego łokcia. Natomiast plaster będzie miał swoje ograniczenia z powodu stałej, niezmiennej budowy.
  • Innowacyjne rozwiązanie
  • Spora skuteczność w łagodzeniu bólu
  • Ograniczenia związane ze stałą, niezmienną budową plastra
  • Konieczność odwiedzenia specjalisty, który nauczy nas odpowiednie zakładać tego typu plastry
  • chlodzaca masc konska swissgel forte

    Maść końska z kolagenem od firmy SwissGel - Maść na ból łokcia jest dedykowanym rozwiązaniem dla osób, które poszukują sprawdzonego rozwiązania w najniższej cenie. Oczywiście żel zawiera mniej składników aktywnych niż konkurencyjny produkt umieszczony na pierwszym miejscu, lecz niezwykle atrakcyjna cena sprawia, że znalazł on swoje miejsce w zestawieniu. Niewątpliwą zaletą tego typu maści jest efekt intensywnego rozgrzewania bolącego miejsca, co podwyższa uczucie ulgi (choć zaznaczamy, że nie wpływa to na przyczyny bólu. Jeśli doskwiera Ci delikatny ból łokcia maść SwissGel będzie z pewnością dobrym, budżetowym rozwiązaniem.
  • Niewysoka cena
  • Efekt rozgrzewania bolącego miejsca, który maskuje ból
  • Mniej składników aktywnych niż w przypadku maści z pierwszej pozycji
  • Nie pomoże w przypadku nawet średnich bólów
  • tasma kinesiology K-Active

    Taśma kinesiology K-Active - Ostatnia propozycja z zestawienia jest dedykowana głównie dla sportowców. Bardzo często tego typu rozwiązanie jest stosowane przez fizjoterapeutów, dzięki bardzo dużej skuteczności redukcji bólu w stawach. Wadą tego typu rozwiązania jest fakt, że tego typu taśm nie nakleimy sobie sami, więc konieczna będzie wizyta u sprawdzonego specjalisty, który będzie wstanie nakleić produkt w bolącym nas miejscu.
  • Duża skuteczność uśmierzania bólu
  • Rozwiązanie stosowane przez profesjonalistów ze względu na swoją wytrzymałość
  • Nie ominie nas wizyta u specjalisty, który założy tego typu tejpa
  • Plaster potrafi ograniczyć ruchliwość
  • Problemy z czyszczeniem miejsc stykania się plastra z ciałem
  • Można również – dla zmniejszenia bólu – zastosować środki farmakologiczne, jednak niestety większość jest dosyć inwazyjna. Lepszym pomysłem będzie więc zadziałanie od zewnątrz – zastosowanie maści, która zmniejszy ból lub nawet całkiem go zwalczy.  W tej chwili najchętniej stosowanym preparatem jest Harpagon Forte Max, eliminujący zapalenie stawów i likwidujący bóle kości. Warto wiedzieć, że preparat wzmacnia również strukturę kości, mięśni i stawów, przeciwdziałając kolejnym kontuzjom czy dolegliwościom bólowym w przyszłości. . Jeśli możesz pozwolić sobie na tego typu wydatek, z pewnością nie zwiedziesz się jakością produktu.
    jakie są przyczyny bólu łokcia
    Jeśli jesteś zwolennikiem innowacyjnych rozwiązań, wtedy dobrym wyborem będą plastry krzyżowe, które posiadają skuteczność na poziomie wyższej przedstawionej maści końskiej. Taśmy będą dedykowane osobom, które mają możliwość kontaktu ze specjalistą, gdyż tylko wyspecjalizowana osoba będzie wiedzieć jak nakleić plastry, aby uzyskać najwyższą skuteczność w łagodzeniu bólu w łokciu.

    Źródła:
    1. Dębek, Anna, Paweł Nowicki, and Zbigniew Czyrny. „Zastosowanie ultrasonografii w diagnostyce bólu bocznego przedziału stawu łokciowego i bliższego końca przedramienia.” Journal of Ultrasonography 49.12 (2012): 188-201.
    2. Fizjoterapia, G. Ebelt – Paprotny, Elsevier Health Sciences, 2012, ISBN: 8376096060, 9788376096063

    4 myśli nt. „Ból łokcia – przyczyny i leczenie bólu w łokciu przy poruszaniu

    1. domi1990

      Nie wiem, czy nie cierpię przypadkiem na jakiś reumatyzm, ale u mnie najczęściej pojawia się ból w łokciu po spaniu w nocy w jednej pozycji, gdzie w jakiś sposób na łokieć najwidoczniej naciskam. 😛
      Ale wtedy wstaję, chwilę nim poruszam i ból nie wraca z reguły przez cały dzień.

      1. Mari_Olsztyn

        U mnie też się tak zaczęło.
        Niewinne pobolewanie rąk po przebudzeniu. Ból łokci, gdy ręka za długo pozostawała w jakiejś pozycji. A potem diagnoza i zabawa się trochę skończyła, szczególnie gdy jesteś w młodym wieku i wydaje Ci się, że „choroby wieku starczego” Cię nie dotyczą.

        Teraz mija już 5. miesiąc po diagnozie. Wyczerpałam chyba wszystkie maści dostępne od ręki w aptece. Nie ma tam już dla mnie nic, co mogłoby uśmierzyć ból. Powoli zaczynam się zastanawiam nad sprowadzeniem czegoś zza granicy, bo niestety większość preparatów z polskich aptek nie satysfakcjonuje. I to nie jest tylko moje zdanie, a ogólna opinia ludzi cierpiących na reumatyzm.

        1. Luiza

          To może jakaś maść borowinowa? Moja babcia zawsze sobie takie pudełko przywozi z sanatorium. Kupuje je na miejscu, więc od razu powiem, że cena jest naprawdę wysoka. Z drugiej strony, sama już chyba nie wie, czy maść borowinowa naprawdę jej pomaga czy to przyzwyczajenie.
          Przynajmniej w dalszym ciągu cierpi na reumatyczne bóle łokci i serce mi się kraja, jak widzę jak cierpi. Wiecznie zmęczona brakiem snu twarz, drżące ręce. Aż sama podjęłam decyzję, że z miłości do niej muszę znaleźć coś lepszego i żeby nie było, że wymyślam sobie cokolwiek to zostawię link specjalnie dla tych dociekliwych, którzy robią przemyślane zakupy i nie kupują przypadkowych kremów w aptekach w ciemno. 🙂 https://harpagonforte.pl/

    2. tymo

      Siemaneczko.
      Przez lata ćwiczeń nabawiłem się schorzenia, w gronie fizjoterapeutów i lekarzy mówią to na to łokieć tenisisty. Tak, istnieje takie schorzenie! Jest naprawdę nieprzyjemne, ale szkoda, że nie macie tu więcej informacji, bo to wbrew pozorom częste schorzenie… I nie zawsze musi mieć coś wspólnego z tenisem…

      Chodzi o to, ze przez długi czas nadwyrężałem i przeciążałem mięśnie w łokciu. One nawet nie miały szansy się zregenerować. W końcu się naderwały. Jestem w trakcie leczenia i chciałem uprzedzić, że nawet polecany przez was Harpagon, bo z tego co producent tu https://harpagonforte.pl/ opisał to jest stricte przeciwzapalny, w tym wypadku się nie sprawdzi. Tak naprawdę, żadne przeciwzapalne leki się nie sprawdzą, bo to nie jest zapalenie. Poczytajcie sobie więcej http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-ruchu,lokiec-tenisisty—objawy–leczenie,artykul,1578897.html – jeśli ktoś nie wie o co chodzi.
      Jestem w trakcie kuracji steroidowej. Zobaczymy, czy będę mógł wrócić na siłownię. W międzyczasie stosuję też leki przeciwbólowe, które nieco łagodzą dyskomfort. Jeśli ktoś podejrzewa, że ma właśnie to schorzenie to możecie napisać do mnie na maila: tymo.kosa94@onet.pl Chętnie powiem więcej.

    Dodaj komentarz