Ból łopatki – jak sobie poradzić z bólami kości łopatki?

Ból w łopatce, tak samo, jak ból innych części pleców, jest bardzo powszechną dolegliwością. Łopatki są szerokimi kośćmi, w których znajdują się mięśnie oraz ścięgna. Niestety ból łopatki spotyka dużą część osób, zwłaszcza tych przemęczonych codziennymi obowiązkami. Nie należy go jednak lekceważyć, gdyż może być on także sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych.

Bóle łopatki – jakie są przyczyny takich stanów?

Ból może być wywołany przez przeciążenie albo uraz. W niektórych przypadkach pacjentowi towarzyszy ból łopatki prawej promieniujący aż do ręki, który jest wynikiem zmian chorobowych w kręgosłupie. Ból w lewej łopatce może także świadczyć o rozwijającej się chorobie kręgosłupa. Jednak to nie wszystko.

Poniżej przestawiamy najczęściej występujące przyczyny bólów, które występują u większości badanego społeczeństwa.

Zespół strzelającej łopatki

Jest to choroba spowodowana przez haczykowate zagięcie górnego kąta łopatki, obecność wyrośli chrzęstnej albo nieprawidłową budową żeber. Chorobę powoduje również uszkodzenie mięśni, dzięki których łopatka może się poruszać. Przy zespole strzelającej łopatki obecny jest ból w okolicy łopatki. W trakcie poruszania się słychać trzaskanie, a ból promieniuje aż do ramienia, łokcia, barku.

Rwa barkowa, czyli zespół bolesnego barku

Rwę barkową wywołuje zwyrodnienie w odcinku szyjnym kręgosłupa. Przez zwyrodnienie krążka międzykręgowego, korzenie zostają uciśnięte, przez co unerwiają mięśnie kończyny górnej i ramienia. Objawy rwy barkowej to przede wszystkim :

 • ostry ból barku,
 • ból w łopatce lewej i prawej,
 • ból wokół albo ból pod łopatkami,
 • zaburzenia czucia,
 • ból promieniujący do ramienia i palców,
 • ból mięśni wokół łopatki,
 • napięcie mięśni dookoła łopatki.

Ból łopatki a możliwe złamanie

W zależności od miejsca złamania, ból może być odczuwalny w lewej albo prawej łopatce. Przyczyną bólu jest uraz mechaniczny, czyli na przykład silne uderzenie, który doprowadziło do złamania trzonu łopatki. Urazowi towarzyszyć może także złamanie żeber czy kręgosłupa. Przeważnie dochodzi do złamania awulsyjnego, który polega na oderwaniu części kości. Przy złamaniu łopatki, chory odczuwa ból łopatki lewej bądź ból prawej łopatki, a także ból wokół łopatki bądź pod nią. Jeśli będziemy odczuwać któryś z bóli, należy od razu udać się do lekarza, który postawi diagnozę na podstawie wykonanych badań lekarskich.

Ból w łopatce wskazaniem na zawał

Ból w lewej łopatce może oznaczać zawał serca. Zwłaszcza jeśli ból jest gniotący,rozpierający, oraz promieniuje do szyi czy żuchwy.

Nerwobóle, neuralgia i inne przyczyny

Również w nprzypadku nerwobóli i neuralgii, chorzy mogą skarżyć się na ból w okolicy łopatek. Przemęczenie, zła pozycja w trakcie snu, zła pozycja w trakcie siedzenia przed komputerem czy przetrenowanie jest powodem bólów pleców między łopatkami.

Ból kości łopatki – leczenie, które możemy podjąć

Polecony przez lekarza sposób leczenia bólu łopatki, zależny jest od jego przyczyny. Jeśli specjalista będzie w stanie ustalić przyczynę, wówczas należy od razu ją usunąć. W pewnych sytuacjach pomoże jedynie zadbanie o swój kręgosłup, o prawidłową masę ciała czy dobrą postawę. Jeśli ból jest znaczny, wówczas można przyjąć leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, a także maści przeciwbólowe. Polecanym preparatem, przynoszącym ulgę w przypadku dokuczających bóli jest Harpagon Forte Max.

W sytuacji, gdy lekarz zdiagnozuje poważniejsze przyczyny chorób i bolących schorzeń, wówczas skieruje pacjenta do fizjoterapeuty. Zazwyczaj niełatwym zadaniem jest zdiagnozowanie źródła przewlekłego bólu. Pomagają w tym zabiegi rozluźniające, akupresura, masaże. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja bólu, czy jest to ból lewej łopatki, czy może cierpimy na ból w prawej łopatce. W celu zmniejszenia bólów warto wykonywać codziennie odpowiednie ćwiczenia, które polegają na przywróceniu równowagi mięśniowej w rejonie, gdzie dokucza nam ból. Mają one na celu ustabilizować oraz wzmocnić obręcz barkową i kręgosłup piersiowy. Do tego celu pomocne okazują się:

 • proste wymachy rąk,
 • podnoszenie ramion w trakcie leżenia na plecach lub brzuchu,
 • regularny pilates,
 • joga prowadzona przez zaawansowanego trenera.

Dobrą metodą na wzmacnianie mięśni w okolicy łopatki jest również pływanie. Wszystkie osoby borykające się z długotrwałym bólem łopatki powinny uczęszczać jak najczęściej na basen.

Podsumowanie

Aby bóle łopatki nie wracały, należy przede wszystkim usunąć wszelkie czynniki ryzyka. Warto zadbać także o wygodny materac sprzyjający wypoczynkowi. Trzeba mieć również na uwadze utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Nie zapomnijmy o regularnych ćwiczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *