Ból miednicy – skąd bierze się ból kości miednicy i jak go leczyć?

ból miednicy

Ból kości miednicy to dolegliwość, która występuje powszechnie u kobiet, nawet częściej niż migrena. Z mniejszą częstotliwością dotyka również mężczyzn, zwłaszcza zmagającym się z przerostem prostaty. Przyczyny tego problemu mogą być różnorodne, najczęściej są związane z chorobami urologicznymi oraz ginekologicznymi i towarzyszącym im stanom zapalnym. W leczeniu bólu miednicy zazwyczaj stosuje się nieinwazyjne środki farmakologiczne. Jednak jeżeli odczuwasz bóle w okolicach miednicy lub chciałabyś się dowiedzieć, jak sobie z nimi poradzić – zapraszamy do artykułu!

Bóle miednicy – jak się objawiają?

Głównym objawem są dolegliwości bólowe, ucisk i uczucie dyskomfortu. Objawy te są zlokalizowane w okolicach miednicy, m.in. w rejonach podbrzusza, śródbrzusza i nadbrzusza. Dolegliwości często promieniują na inne narządy, a ból – pomimo subiektywnego odczucia pacjenta – nie zawsze dotyczy kości miednicy, lecz w niektórych przypadkach odcinka krzyżowego kręgosłupa lub wewnętrznych organów. Z tego powodu diagnostyka ze względu na miejsce lub stronę bólu jest bardzo utrudniona.

Przyczyny bólu kości miednicy

Można jednak wskazać, że przyczyną dolegliwości w przedniej ścianie brzucha kobiety może być na przykład cesarskie cięcie. Ból miednicy z tyłu nieraz ma związek z urazem odcinka krzyżowego kręgosłupa, a ból w podbrzuszu często wynika z infekcji lub stanu zapalnego, natomiast ból miednicy promieniujący do nóg może natomiast wskazywać na problem z niedokrwieniem kończyn dolnych lub przewlekłą niewydolnością żylną. Ból kości w okolicach miednicy często występuje jednocześnie z zaparciami, biegunkami, problemami z mikcją, a także bólem w kroczu. Dolegliwości mogą się również nasilać podczas stosunku seksualnego, co wpływa na obniżenie satysfakcji ze współżycia lub dysfunkcję seksualną.

Ból kości miednicy najczęściej jest wywołany przez zmiany o charakterze infekcyjnym oraz zapalnym. Może mieć także związek z chorobami odbytu, układu moczowego, pokarmowego, a także chorobami nowotworowymi, zwłaszcza rakiem jelita grubego. Bez względu na płeć, przyczyny dolegliwości bólowych w okolicach miednicy mogą wynikać m.in. z:

 • zapalenia wyrostka robaczkowego,
 • zapalenia uchyłku jelita grubego,
 • uszkodzenia krążka międzykręgowego,
 • przewlekłego stresu,
 • problemów natury psychicznej, takich jak depresja, hipochondria czy zaburzenia lękowe,
 • urazów i zmian zwyrodnieniowo-zapalnych kręgosłupa,
 • zapalenia pęcherzyka żółciowego,
 • zapalenia nerek,
 • kamicy nerkowej i żółciowej,
 • zaburzeń snu,
 • zespołu jelita drażliwego,
 • zapalenia jelit,
 • zapalenia wyrostka robaczkowego.

Ból miednicy w ciąży u kobiet

Problem bólu w miednicy w przypadku kobiet najczęściej jest spowodowany zakażeniami oraz zmianami zapalnymi jajników, jajowodów, macicy oraz otrzewnej. Może być również związany z krwawieniem pęcherzyka jajnikowego, guzem jajnika, mięśniakami macicy, zespołem przekrwienia macicy, endometriozą, a także wystąpić na skutek ciąży pozamacicznej. Ryzyko wystąpienia dolegliwości wzrasta także w przypadku stosowania wkładki wewnątrzmacicznej. Często obserwuje się również ból miednicy w ciąży, co ma związek z powiększaniem się macicy, ruchami płodu, a także fizjologicznymi zmianami macicy przygotowującymi kobietę do porodu. Wówczas kobiecie może dokuczać zwłaszcza ból miednicy przy chodzeniu. Na skutek zmian w organizmie może zaistnieć taka sytuacja, że ból kości miednicy po porodzie nadal się utrzymuje. Dolegliwości często towarzyszą poza tym miesiączce, a także okresu ją poprzedzającego.

Ból miednicy u mężczyzn występuje prawie równie często!

Ból w miednicy u mężczyzn najczęściej ma związek z niebakteryjnym zapaleniem stercza, zapaleniem gruczołu krokowego lub zapaleniem pęcherza. Dolegliwości są wówczas odczuwalne nie tylko w miednicy, lecz także w okolicach genitaliów, jąder, penisa, odbytu oraz krocza. Mogą im towarzyszyć trudności z oddawaniem moczu oraz podejmowaniem aktywności seksualnej.

Metody leczenia bólu w okolicach miednicy

W przypadku bólu kości miednicy zwykle leczenie ogranicza się do podania środków farmakologicznych. Są to przede wszystkim:

 • specjalistyczne maści,
 • leki przeciwbólowe,
 • leki rozkurczowe,
 • antybiotyki,
 • leki przeciwzapalne,
 • leki przeciwdepresyjne (w przypadku bólów neuropatycznych),
 • lekarstwa hormonalne (np. w przypadku bólów spowodowanych endometriozą).

W niektórych przypadkach zasadna może okazać się również psychoterapia. A także chirurgiczne leczenie inwazyjne – które jednak zawsze powinno być ostatecznością. W ciężkich przypadkach lekarze podają również środki dożylne. W zwalczaniu bólu miednicy pomocne bywają także techniki relaksacyjne, ćwiczenia fizyczne, zioła, masaże i inne zabiegi fizjoterapeutyczne, a także stosowanie maści (tutaj polecamy zapoznać się z rankingiem najlepszych maści na bóle tego typu) o działaniu miejscowo rozgrzewającym i znieczulającym.

Pamiętajmy jednak!

W każdym przypadku ostateczny wybór metod leczenia, kiedy odczuwamy tego bóle już przez dłuższy czas – powinien być poprzedzony diagnozą. Oprócz wywiadu z lekarzem specjalistą (zwykle ginekologiem lub urologiem) zasadne jest m.in. przeprowadzenie badania laboratoryjnego krwi i moczu, badanie USG oraz badanie RTG kręgosłupa. Jeżeli wszystkie inne przyczyny zostaną wykluczone, wówczas pacjent powinien otrzymać od lekarza skierowanie na badania psychiatryczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *