Ból kości miednicy to dolegliwość, która występuje powszechnie u kobiet, nawet częściej niż migrena. Z mniejszą częstotliwością dotyka również mężczyzn, zwłaszcza zmagającym się z przerostem prostaty. Przyczyny tego problemu mogą być różnorodne, najczęściej są związane z chorobami urologicznymi oraz ginekologicznymi i towarzyszącym im stanom zapalnym. W leczeniu bólu miednicy zazwyczaj stosuje się nieinwazyjne środki farmakologiczne. Jednak jeżeli odczuwasz bóle w okolicach miednicy lub chciałabyś się dowiedzieć, jak sobie z nimi poradzić – zapraszamy do artykułu!
Spis treści do artykułu:
- Bóle miednicy – jak się objawiają?
- Przyczyny bólu kości miednicy
- Ból miednicy w ciąży u kobiet
- Metody leczenia bólu w okolicach miednicy
Bóle miednicy – jak się objawiają?
Głównym objawem są dolegliwości bólowe, ucisk i uczucie dyskomfortu. Objawy te są zlokalizowane w okolicach miednicy, m.in. w rejonach podbrzusza, śródbrzusza i nadbrzusza. Dolegliwości często promieniują na inne narządy, a ból – pomimo subiektywnego odczucia pacjenta – nie zawsze dotyczy kości miednicy, lecz w niektórych przypadkach odcinka krzyżowego kręgosłupa lub wewnętrznych organów. Z tego powodu diagnostyka ze względu na miejsce lub stronę bólu jest bardzo utrudniona.
Przyczyny bólu kości miednicy
Można jednak wskazać, że przyczyną dolegliwości w przedniej ścianie brzucha kobiety może być na przykład cesarskie cięcie. Ból miednicy z tyłu nieraz ma związek z urazem odcinka krzyżowego kręgosłupa, a ból w podbrzuszu często wynika z infekcji lub stanu zapalnego, natomiast ból miednicy promieniujący do nóg może natomiast wskazywać na problem z niedokrwieniem kończyn dolnych lub przewlekłą niewydolnością żylną. Ból kości w okolicach miednicy często występuje jednocześnie z zaparciami, biegunkami, problemami z mikcją, a także bólem w kroczu. Dolegliwości mogą się również nasilać podczas stosunku seksualnego, co wpływa na obniżenie satysfakcji ze współżycia lub dysfunkcję seksualną.
Ból kości miednicy najczęściej jest wywołany przez zmiany o charakterze infekcyjnym oraz zapalnym. Może mieć także związek z chorobami odbytu, układu moczowego, pokarmowego, a także chorobami nowotworowymi, zwłaszcza rakiem jelita grubego. Bez względu na płeć, przyczyny dolegliwości bólowych w okolicach miednicy mogą wynikać m.in. z:
- zapalenia wyrostka robaczkowego,
- zapalenia uchyłku jelita grubego,
- uszkodzenia krążka międzykręgowego,
- przewlekłego stresu,
- problemów natury psychicznej, takich jak depresja, hipochondria czy zaburzenia lękowe,
- urazów i zmian zwyrodnieniowo-zapalnych kręgosłupa,
- zapalenia pęcherzyka żółciowego,
- zapalenia nerek,
- kamicy nerkowej i żółciowej,
- zaburzeń snu,
- zespołu jelita drażliwego,
- zapalenia jelit,
- zapalenia wyrostka robaczkowego.
Ból miednicy w ciąży u kobiet
Problem bólu w miednicy w przypadku kobiet najczęściej jest spowodowany zakażeniami oraz zmianami zapalnymi jajników, jajowodów, macicy oraz otrzewnej. Może być również związany z krwawieniem pęcherzyka jajnikowego, guzem jajnika, mięśniakami macicy, zespołem przekrwienia macicy, endometriozą, a także wystąpić na skutek ciąży pozamacicznej. Ryzyko wystąpienia dolegliwości wzrasta także w przypadku stosowania wkładki wewnątrzmacicznej. Często obserwuje się również ból miednicy w ciąży, co ma związek z powiększaniem się macicy, ruchami płodu, a także fizjologicznymi zmianami macicy przygotowującymi kobietę do porodu. Wówczas kobiecie może dokuczać zwłaszcza ból miednicy przy chodzeniu. Na skutek zmian w organizmie może zaistnieć taka sytuacja, że ból kości miednicy po porodzie nadal się utrzymuje. Dolegliwości często towarzyszą poza tym miesiączce, a także okresu ją poprzedzającego.
Ból miednicy u mężczyzn występuje prawie równie często!
Ból w miednicy u mężczyzn najczęściej ma związek z niebakteryjnym zapaleniem stercza, zapaleniem gruczołu krokowego lub zapaleniem pęcherza. Dolegliwości są wówczas odczuwalne nie tylko w miednicy, lecz także w okolicach genitaliów, jąder, penisa, odbytu oraz krocza. Mogą im towarzyszyć trudności z oddawaniem moczu oraz podejmowaniem aktywności seksualnej.
Metody leczenia bólu w okolicach miednicy
Jeśli w miejscach takich jak podbrzusze, czy nadbrzusze odczuwasz ucisk, który powoduje dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania, nie bagatelizuj tych objawów. Wymienione przez nas w rankingu środki na ból miednicy są odpowiednie dla osób zmagających się z takim właśnie problemem. Ból tej części ciała może być zapowiedzią stanu zapalnego wyrostka robaczkowego, zapalenia jelit oraz wielu innych chorób. Dlatego właśnie warto zapobiegać występującym bólom oraz zaopatrzyć się w przynajmniej jeden z wymienionych w rankingu produktów. Poniżej przedstawiamy ich listę od najbardziej polecanych przez konsumentów, aż po te najmniej proponowane.
Dodatkowe informacje na: https://harpagonforte.pl/ | ||
W przypadku bólu kości miednicy zwykle leczenie ogranicza się do podania środków farmakologicznych. Są to przede wszystkim:
- specjalistyczne maści,
- leki przeciwbólowe,
- leki rozkurczowe,
- antybiotyki,
- leki przeciwzapalne,
- leki przeciwdepresyjne (w przypadku bólów neuropatycznych),
- lekarstwa hormonalne (np. w przypadku bólów spowodowanych endometriozą).
W niektórych przypadkach zasadna może okazać się również psychoterapia. A także chirurgiczne leczenie inwazyjne – które jednak zawsze powinno być ostatecznością. W ciężkich przypadkach lekarze podają również środki dożylne. W zwalczaniu bólu miednicy pomocne bywają także techniki relaksacyjne, ćwiczenia fizyczne, zioła, masaże i inne zabiegi fizjoterapeutyczne, a także stosowanie maści (tutaj polecamy zapoznać się z rankingiem najlepszych maści na bóle tego typu) o działaniu miejscowo rozgrzewającym i znieczulającym. Produkty wymienione w rankingu są odpowiednie dla osób, które odczuwają intensywny ból miednicy. Mimo tego, że zwykle najczęściej pojawia się on u kobiet, to zdarza się również, że występuje on u mężczyzn. Jeśli dyskomfort, który odczuwasz w okolicach podbrzusza sprawia, że nie możesz normalnie funkcjonować, warto zwrócić uwagę na zaproponowane maści, plastry oraz żele. Harpagon Forte Max, który najlepiej sprawdzi się w zmaganiach z bólem miednicy, mimo swojej wysokiej ceny, w dalszym ciągu góruje w rankingach.
Pamiętajmy jednak!
W każdym przypadku ostateczny wybór metod leczenia, kiedy odczuwamy tego bóle już przez dłuższy czas – powinien być poprzedzony diagnozą. Oprócz wywiadu z lekarzem specjalistą (zwykle ginekologiem lub urologiem) zasadne jest m.in. przeprowadzenie badania laboratoryjnego krwi i moczu, badanie USG oraz badanie RTG kręgosłupa. Jeżeli wszystkie inne przyczyny zostaną wykluczone, wówczas pacjent powinien otrzymać od lekarza skierowanie na badania psychiatryczne.
Źródła:
- Boguszewski, Dariusz, et al. „Ocena skuteczności ćwiczeń relaksacyjnych i stabilizacyjnych w minimalizacji bólu lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa u kobiet ciężarnych.” Medical Review 2 (2014): 152-161.
- Pasek, Jarosław, et al. „Wulwodynia jako zespół bólowy spowodowany dysfunkcją mięśni dna miednicy.” Annales Academiae Medicae Silesiensis. Vol. 69. 2015.
- Bałajewicz-Nowak, Marta, Kazimierz Pityński, and Małgorzata Migdał. „Antioxidative system in pregnant women infected by Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum.” Ginekologia polska 82.10 (2011).
- Oszukowski, P., P. Woźniak, and K. Szyłło. „Przewlekły ból miednicy mniejszej u kobiet.” Gin Prakt 11 (2003): 24-7.
Przez wieloletni stres spowodowany pracą w potocznie zwanym „korpo” nabawiłam się neuralgii, która nie dawała mi żyć. Dosłownie. Używałam wszystkich najlepszych i najdroższych preparatów na bóle. Nawet te najdroższe maści jak Ekobalzam, którego cena jest baardzo wysoka -> https://www.zdro-vita.pl/eko-balzam-przeciwbolowy-przeciwreumatyczny.html A do tego Harpagon Forte Max https://harpagonforte.pl/ co też nie nalezy do najtańszych.
Czy to Z czasem okazało się, że to toksyczne środowisko pracy miało na mnie taki wpływ i, że w moim przypakdu żadna maść, tabletki nie zdają egzaminu, bo podczas negatywnych sytuacji ból znowu powracał…
Antydepresanty były niezbędne.
Jak to możliwe, że stosuje się leki przeciwdepresyjne w przypadku bólu miednicy?
Chodzi o bóle na tle nerwowym, gdzie pod wpływem silnych emocji, stresu dopiero się pojawiają napady bólowe w np. miednicy. Tutaj leczenie przede wszystkim trzeba zacząć od głowy, bo w innym wypadku żadne środki przeciwbólowe nie będą skuteczne.
Hej! Chciałam wszystkie przyszła mamy przestrzec, żeby nie lekceważyły żadnego bólu, bo ból miednicy w ciąży może świadczyć np. o rozejściu się spojenia łonowego, które nieleczone ma opłakane skutki. Przechodziłam przez to i naprawdę miałam problemy ze zwykłych chodzeniem.
A tabletki przeciwbólowe w ciąży to też niełatwa decyzja.
Od razu informujcie swoich ginekologów!
agnieszka_z – nie zgodzę się, że te kremy są takie drogie! Wcale nie są aż tak drogie, jakby wziąć pod uwagę, że wizyty u ortopedy są nierzadko droższe. A ortopeda przecież nie da ci gotowych ćwiczeń, nie przyniesie od razu ulgi. Ewentualnie przepisze Ci tabletki albo saszetki, których działanie wcale nie jest potwierdzone, tyle.