Ból nadgarstka – przyczyny i leczenie bólu w nadgarstku

Ból w nadgarstku czasem może dopaść każdego, a jego przyczyną bywa przede wszystkim przeciążenie. Dolegliwości mogą być także skutkiem urazu, o który nie jest trudno, gdy prowadzi się aktywny tryb życia. Ból nadgarstka przeważnie dotyka osób starszych, ale coraz więcej młodych ludzi również go odczuwa. Może to być skutek nadwyrężenia przez długie pisanie na klawiaturze, ale również zwichnięcia czy skręcenia na przykład po upadku. Nadgarstek to bardzo złożona konstrukcja – część kończyny piersiowej, składająca się z aż 8 kości. Ponieważ jest konstrukcją bardzo elastyczną, może ulegać różnym urazom. Warto więc znać przyczyny i sposoby leczenia bólu w nadgarstku – by w razie potrzeby wiedzieć jak pomóc sobie i swoim bliskim!

Bóle nadgarstka – charakterystyka schorzenia

Ból nadgarstka może znacząco wpływać na jakość życia człowieka. Powoduje duży dyskomfort, a czasem wręcz uniemożliwia pracę, przy czym są zawody szczególnie narażone na jego pojawienie się. To przede wszystkim osoby pracujące dużo przy biurku – posługujące się komputerem, myszką, piszące sporo na klawiaturze. Utrzymywanie rąk przez długi czas w jednej pozycji obciąża łokieć i nadgarstek. Ból nadgarstka zaś powoduje problemy także i z innymi czynnościami, jak pisanie ręczne, podnoszenie różnych rzeczy, przenoszenie, ale nawet i ubieranie się. Inne objawy, jakie mogą się pojawić oprócz bólu, to drętwienie, osłabienie, mrowienie czy tkliwość nadgarstka.

Bóle nadgarstka – przyczyny 

ból nadgarstka przy zginaniu może być skutkiem zmian zwyrodnieniowych, jakie tworzą się w tej części z powodu wieku. Może być on jednak spowodowany również przeciążeniem czy urazami, jakie mogą dotknąć każdego – w różnym wieku. Warto wiedzieć, że nawet młodzi ludzie mogą cierpieć na problemy z nadgarstkami. Zwłaszcza z tym w ręce dominującej, czyli u większości osób w prawej. Jeśli ból występuje na skutek urazu – zwichnięcia, skręcenia czy złamania – to pojawia się również obrzęk, krwiak i trudności z poruszaniem. Bolący nadgarstek może być też efektem poważniejszych schorzeń, jakie dotknęły organizm – na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Zespół cieśni nadgarstka objawia się mrowieniem w okolicach nadgarstka i kciuka. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu choroba ta była bardzo rzadka – teraz zaś jest dość powszechna. Zaczyna się od od bólu łokcia i stawu ramiennego. Ból nadgarstka i kciuka początkowo szybko przechodzi – później jednak staje się coraz częstszy i trwa dłużej. Ręka zaczyna cierpnąć, drętwieć, boleć. Chory czuje, jak gdyby przebiegał przez nią prąd. Najpierw zaczyna zanikać czucie w opuszkach palców. W zaawansowanym stadium zanikają zaś mięśnie kłębu kciuka. Przestaje on być palcem przeciwstawnym – ustawia się w jednej płaszczyźnie z pozostałymi palcami, co nazywane jest “efektem małpiej ręki”. Na cieśń nadgarstka cierpią osoby pracujące codziennie na komputerze, ale również pracownicy fizyczni – na przykład ci, którzy cały dzień posługują się w pracy łopatą.

Zespół de Quervaina

Zespół de Quervaina to zapalenie pochewki ścięgnistej. Zaliczany got do entezopatii, a jego przyczyną jest duże napięcie i obciążenie, które prowadzi do oderwania się pojedynczych włókien ścięgna od chrząstek czy pozbawionych okostnej kości. Silny ból w okolicy nadgarstka to najczęstszy objaw tego schorzenia. Pochewka jest też pogrubiona. Warto dodać, że choroba ta dotyczy głównie sportowców, albo osób których praca wymaga mocnego chwytania. Wspomniany zespół de Quervaina może też pojawić się na skutek urazu mechanicznego.

Zespół kanału łokciowego

Zespół kanału łokciowego to choroba spowodowana zwężeniem kanału łokciowego. To rodzaj neuropatii, wywołanej uciskiem na nerw łokciowy. Choroba ta częściej dotyka mężczyzn i dotyczy ręki dominującej. Może być skutkiem urazu mechanicznego, przewlekłej choroby stawów, zaburzeń ukrwienia, guzami w kanale nerwu łokciowego, ale także zaburzeniami hormonalnymi, czy też nawet stosowaniem niektórych leków. Przyczyny mogą być różne. Objawy to zaś drętwienie i mrowienie w ręce, a także zaburzenia czucia, słaby chwyt i zaburzenie zdolności manualnych, a w dalszej kolejności również zanik mięśni, w wyniku którego palce ustawiają się szponiasto.

Ból nadgarstka – leczenie i profilaktyka

Ból kości w nadgarstku może mieć różne przyczyny, a metody leczenia powinny zostać do nich dostosowane. Jeśli to zespół kanału łokciowego, konieczna jest rehabilitacja i farmakoterapia. Jeśli to zespół de Quervaina w początkowej fazie choroby stosuje się leczenie zachowawcze. Stosuje się również leki przeciwzapalne oraz kortykosteroidy. Jeśli to nie przynosi ulgi, konieczne jest leczenie operacyjne. W przypadku zespołu cieśni nadgarstka i to w początkowej fazie, wystarczy krótkotrwałe unieruchomienie ręki, a także fizykoterapia i przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli nie będzie poprawy, konieczna może być operacja.

Jeśli ból w nadgarstku rzeczywiście jest spowodowany przeciążeniem tego miejsca, można sobie przynieść ulgę domowymi sposobami, choć skuteczniejsze będą odpowiednie maści czy żele kojące. Polecanym środkiem jest na przykład Harpagon Forte Max. To w tej chwili najlepszy preparat – naturalny, którego głównym składnikiem jest Harpagophytum procumbens, zwany potocznie korzeniem diabelskiego pazura. Działa przeciwzapalnie i kojąco, a także przeciwbólowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *