Kategorie
Ogólne informacje

Ból nadgarstka – nadwyrężenie czy skręcenie? Leczenie bólu w nadgarstku

ból nadgarstka

Ból w nadgarstku czasem może dopaść każdego, a jego przyczyną bywa przede wszystkim przeciążenie. Dolegliwości mogą być także skutkiem urazu, o który nie jest trudno, gdy prowadzi się aktywny tryb życia. Ból nadgarstka po zewnętrznej stronie przeważnie dotyka osób starszych, ale coraz więcej młodych ludzi również go odczuwa. Może to być skutek nadwyrężenia przez długie pisanie na klawiaturze, ale również zwichnięcia czy skręcenia na przykład po upadku. Nadgarstek to bardzo złożona konstrukcja – część kończyny piersiowej, składająca się z aż 8 kości. Ponieważ jest konstrukcją bardzo elastyczną, może ulegać różnym urazom. Warto więc znać przyczyny i sposoby leczenia bólu w nadgarstku – co robić w razie wystąpienia i by w razie potrzeby wiedzieć jak pomóc sobie i swoim bliskim!


Spis treści do artykułu:

 1. Ból nadgarstka – czym się charakteryzuje?
 2. Ból w nadgarstku – przyczyny 
 3. Zespół cieśni nadgarstka – objawy
 4. Zespół de Quervaina
 5. Zespół kanału łokciowego
 6. Ból nadgarstka – leczenie i profilaktyka
 7. Co na ból nadgarstka – maść, krem a może tejpy?

Bóle nadgarstka – charakterystyka schorzenia

Ból nadgarstka może znacząco wpływać na jakość życia człowieka. Powoduje duży dyskomfort, a czasem wręcz uniemożliwia pracę, przy czym są zawody szczególnie narażone na jego pojawienie się. To przede wszystkim osoby pracujące dużo przy biurku – posługujące się komputerem, myszką, piszące sporo na klawiaturze. Utrzymywanie rąk przez długi czas w jednej pozycji obciąża łokieć i nadgarstek. Ból nadgarstka zaś powoduje problemy także i z innymi czynnościami, jak pisanie ręczne, podnoszenie różnych rzeczy, przenoszenie, ale nawet i ubieranie się. Inne objawy, jakie mogą się pojawić oprócz bólu, to drętwienie, osłabienie, mrowienie czy tkliwość nadgarstka.

Bóle nadgarstka – przyczyny 

Ból nadgarstka przy zginaniu może być skutkiem zmian zwyrodnieniowych, jakie tworzą się w tej części z powodu wieku. Może być on jednak spowodowany również przeciążeniem czy urazami, jakie mogą dotknąć każdego – w różnym wieku. Warto wiedzieć, że nawet młodzi ludzie mogą cierpieć na problemy z nadgarstkami. Zwłaszcza z tym w ręce dominującej, czyli u większości osób w prawej. Jeśli ból występuje na skutek urazu – zwichnięcia, skręcenia czy złamania – to pojawia się również obrzęk, krwiak i trudności z poruszaniem. Bolący nadgarstek może być też efektem poważniejszych schorzeń, jakie dotknęły organizm – na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Zespół cieśni nadgarstka objawia się mrowieniem w okolicach nadgarstka i kciuka. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu choroba ta była bardzo rzadka – teraz zaś jest dość powszechna. Zaczyna się od od bólu łokcia i stawu ramiennego. Ból nadgarstka i kciuka początkowo szybko przechodzi – później jednak staje się coraz częstszy i trwa dłużej. Ręka zaczyna cierpnąć, drętwieć, boleć. Chory czuje, jak gdyby przebiegał przez nią prąd. Najpierw zaczyna zanikać czucie w opuszkach palców. W zaawansowanym stadium zanikają zaś mięśnie kłębu kciuka. Przestaje on być palcem przeciwstawnym – ustawia się w jednej płaszczyźnie z pozostałymi palcami, co nazywane jest “efektem małpiej ręki”. Na cieśń nadgarstka cierpią osoby pracujące codziennie na komputerze, ale również pracownicy fizyczni – na przykład ci, którzy cały dzień posługują się w pracy łopatą.

Zespół de Quervaina

Zespół de Quervaina to zapalenie pochewki ścięgnistej. Zaliczany got do entezopatii, a jego przyczyną jest duże napięcie i obciążenie, które prowadzi do oderwania się pojedynczych włókien ścięgna od chrząstek czy pozbawionych okostnej kości. Silny ból w okolicy nadgarstka to najczęstszy objaw tego schorzenia. Pochewka jest też pogrubiona. Warto dodać, że choroba ta dotyczy głównie sportowców, albo osób których praca wymaga mocnego chwytania. Wspomniany zespół de Quervaina może też pojawić się na skutek urazu mechanicznego.

Zespół kanału łokciowego

Zespół kanału łokciowego to choroba spowodowana zwężeniem kanału łokciowego. To rodzaj neuropatii, wywołanej uciskiem na nerw łokciowy. Choroba ta częściej dotyka mężczyzn i dotyczy ręki dominującej. Może być skutkiem urazu mechanicznego, przewlekłej choroby stawów, zaburzeń ukrwienia, guzami w kanale nerwu łokciowego, ale także zaburzeniami hormonalnymi, czy też nawet stosowaniem niektórych leków. Przyczyny mogą być różne. Objawy to zaś drętwienie i mrowienie w ręce, a także zaburzenia czucia, słaby chwyt i zaburzenie zdolności manualnych, a w dalszej kolejności również zanik mięśni, w wyniku którego palce ustawiają się szponiasto.

Ból nadgarstka – leczenie i profilaktyka

Ból kości w nadgarstku może mieć różne przyczyny, a metody leczenia powinny zostać do nich dostosowane. Jeśli to zespół kanału łokciowego, konieczna jest rehabilitacja i farmakoterapia. Jeśli to zespół de Quervaina w początkowej fazie choroby stosuje się leczenie zachowawcze. Stosuje się również leki przeciwzapalne oraz kortykosteroidy. Jeśli to nie przynosi ulgi, konieczne jest leczenie operacyjne. W przypadku zespołu cieśni nadgarstka i to w początkowej fazie, wystarczy krótkotrwałe unieruchomienie ręki, a także fizykoterapia i przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli nie będzie poprawy, konieczna może być operacja.

Co na ból nadgarstka – maść, krem a może tejpy?

Preparaty na ból nadgarstka pomagają przede wszystkim w zmniejszeniu bólu oraz obrzęku występującego w tej okolicy. Sięgnięcie po specjalistyczne środki lecznicze, jest niezbędne, ponieważ tylko to pozwoli na odzyskanie pełnej swobody manualnej. Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju leków, maści oraz opasek, mających na celu przeprowadzenie właściwej kuracji. Czynnikiem decydującym o tym, po jaki z nich najlepiej sięgnąć, jest przede wszystkim rodzaj urazu. Niewątpliwie w każdych okolicznościach, najważniejsze jest miejscowe stosowanie maści. Wielu fizjoterapeutów poleca także specjalistyczne plastry mające wspierać proces leczniczy. Warto przyjrzeć się najczęściej polecanym produktom, aby wybrać najbardziej skuteczny.

Rekomendowane preparaty na ból nadgarstka
Właściwości
Wady i przeciwwskazania
harpagon forte max

1. Harpagon Forte Max - naturalna maść na ból nadgarstka. Jej substancją czynną jest korzeń diabelskiego pazura, czyli składnik ceniony w medycynie już od setek lat. Przeznaczona do stosowania przy bólach różnego pochodzenia, w tym bólach stawów i kości. Herpagon Forte Max ma konsystencję żelową, dzięki czemu bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. Niewielką ilość maści należy wmasować w okolicę występowania bólu. Żel działa łagodząco, natychmiastowo przynosząc ulgę w bólu. Składniki aktywne docierają w głębokie warstwy skóry, lecząc przyczynę dolegliwości. Co więcej, maść ta wzmacnia tkankę kostno-chrzęstną, dzięki czemu zapobiega kolejnym urazom.

Więcej o maści na https://harpagonforte.pl/
 • błyskawiczne działanie
 • działa kompleksowo
 • leczy przyczynę bólu
 • przyjemny zapach
 • naturalny skład
 • jeżeli nie damy odpocząć ręce po urazie, należy używać maści dłużej niż do wyleczenia dolegliwości bólowych
 • dostępny jedynie na stronie dystrybutora
 • Przeciwbolowe plastry

  2. Punktowy plaster tape przeciwbólowy - bawełniane plastry na nadgarstek. Stosowane są przede wszystkim przez sportowców przy niewielkich urazach. Mają za zadanie wspomaganie naturalnej pracy mięśnia poprzez jego stabilizację. Ich przylepianie wymaga precyzji oraz wiedzy w zakresie fizjoterapii, dlatego polecane jest, aby aplikację wykonała osoba kompetentna. To właśnie odpowiednie naklejenie produktu pozwala na redukcję napięcia na receptory skórne. Tym samym sprawia, że kuracja jest efektywna. Punktowy plaster redukuje obrzęki, przez co zmniejsza ból w nadgarstku. Jego stosowanie pomaga także zniwelować zastoje limfatyczne.
 • poprawna aplikacja gwarantuje redukcje bólu
 • nie mają negatywnego wpływu na zdrowie
 • rozluźniają mięśnie
 • plastry są widoczne
 • poprawna aplikacja wymaga specjalistycznej wiedzy medycznej
 • MASC KONSKA rozgrzewajaca

  3. Końska maść rozgrzewająca - bardzo popularna maść na bolący nadgarstek. Preparat stworzony został ze składników wyłącznie pochodzenia naturalnego. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jest także polecany przy obrzękach. Żel zastosować można, wmasowując go w miejsce występowania dyskomfortu. Dobrze też wykonać z niego okład, nakładając większą ilość i przykrywając gazą lub innym umożliwiającym przepływ powietrza materiałem. Końska maść przynosi ulgę w bólach stawów, mięśni i pleców. Dobrze radzi sobie także z dolegliwościami reumatycznymi oraz obrzękami stawów.
 • naturalny skład
 • działanie rozgrzewające
 • działa na wiele dolegliwości
 • nieprzyjemny, intensywny zapach
 • działanie bardziej prewencyjne niż lecznicze
 • A-Z TAPE PRO

  4. A-Z Tape - taśmy kinezjologiczne używane w celu wsparcia nadgarstka po urazie, czy też nadwyrężeniu. Wykonane są z bawełny wraz z domieszką spandeksu. Materiał przepuszcza powietrze, a hipoalergiczny klej mocujący wykazuje właściwości wodoodporne. Taśmy doskonale redukują ból oraz zmniejszają napięcie mięśni, jednak zapewnia to jedynie prawidłowa aplikacja. Przyklejenie elementów w niewłaściwym miejscu nie przynosi żadnych efektów. Plastry zaaplikowane przez fizjoterapeutę natomiast pozwalają odciążyć mięśnie nadgarstka i pozwalają na uniknięcie kolejnych urazów.
 • odciążają stawy
 • łagodzą ból
 • zapewniają stabilizację przy urazie
 • przy długiej kuracji niezbędne są częste wizyty u specjalisty w celu aplikacji taśm
 • nie wykazują skuteczności przy niewłaściwej aplikacji
 • Wybierając odpowiedni preparat, najważniejsze, aby zwrócić uwagę, czy wyleczy i zniweluje ból nadgarstka. Maść to lek, po który powinno sięgnąć się w pierwszej kolejności. Ważne, aby produkt działał kompleksowo i niwelował także stan zapalny, a żele i inne preparaty miejscowe wykazują takie właściwości.  Jeśli ból w nadgarstku rzeczywiście jest spowodowany przeciążeniem tego miejsca, można sobie przynieść ulgę domowymi sposobami, choć skuteczniejsze będą odpowiednie maści czy żele kojące. Polecanym środkiem jest na przykład Harpagon Forte Max. To w tej chwili najlepszy preparat – naturalny, którego głównym składnikiem jest Harpagophytum procumbens, zwany potocznie korzeniem diabelskiego pazura. Działa przeciwzapalnie i kojąco, a także przeciwbólowo. Jednak jeżeli zdecydujemy się na inną formę preparatu leczniczego, np. wymienione tejpy, to w celu użycia taśm najlepiej jest udać się do specjalisty, aby zasięgnąć specjalistycznej porady. Profesjonalny ortopeda pokaże nam w jaki sposób założyć taśmy, aby przyniosły one zadowalające rezultaty.

  Źródła:
  1. Zwolińska, Jolanta, Andrzej Kwolek, and Julian Skrzypiec. “Skuteczność wybranych metod fizjoterapii w leczeniu zachowawczym zespołu cieśni nadgarstka (zcn).” Prz Med Uniw Rzesz 3 (2007): 239-244.
  2. Jung, Leszek, Cezary Michalak, and Iwona Słowińska. “Leczenie operacyjne nadgarstka reumatoidalnego.” Reumatologia 44 (2006): 102-105.
  3. Bartkowiak, Z. U. Z. A. N. N. A. “Zastosowanie wybranych metod fizjoterapeutycznych w usprawianiu pacjentów z zespołem kanału nadgarstka.” Praca doktorska. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu (2010).
  4. Dobrogowski, Jan, et al. “Patofizjologia i klasyfikacja bólu.” Polski Przegląd Neurologiczny 7.1 (2011): 20-30.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *