Dyskomfort w postaci stałego lub promieniującego bólu obręczy barkowej ma zazwyczaj związek z korzeniami szyjnymi, splotem barkowym lub jest spowodowany zmianami zwyrodnieniowo-zapalnymi w stawach barkowych. Bóle mogą się nasilać po przeciążeniu ruchowym okolic barków lub na wskutek obniżenia temperatury czy wzrostu wilgoci w powietrzu. Chcesz się dowiedzieć więcej o samych bólach w tych okolicach? Koniecznie czytaj dalej!
Spis treści do artykułu:
- Skąd bierze się ból w obojczyku?
- Uszkodzone mięśnie
- Źle dobrane ćwiczenia
- Złamanie kości obojczyka
- Ból obojczyka a różne choroby
- Ból kości obojczyka – leczenie
- Czym smarować bolący obojczyk?
Skąd bierze się ból w obojczyku?
Choć zdawać by się mogło, że ból kości obojczyka jest zwyczajnym zjawiskiem, które może występować po wysiłku fizycznym, to w żadnym wypadku nie należy go lekceważyć ponieważ może to skutkować niepożądanymi konsekwencjami. Bóle kości nie powinny się pojawiać po wysiłku – kości to nie mięśnie i nie podlegają tym samym procesom.
Uszkodzone mięśnie
Głównymi sprawcami odpowiedzialnymi za ból w okolicy obojczyka i szyi bardzo często są nieprawidłowo działające mięśnie. To mięśnie odpowiadają za odpowiednie ułożenie głowy, łopatki i kości ramieniowej; to również mięśnie w głównej mierze odpowiadają za prawidłowy ruch barku. Ich osłabienie może skutkować nienaturalnymi ruchami, które stają się przyczyną złego stanu obręczy barkowej, a w konsekwencji bólów obojczyka. Zły stan mięśni może być powodowany nieprawidłową dietą, źle dobranymi ćwiczeniami lub przebytym udarem mózgu.
Źle dobrane ćwiczenia
Źle dobrane ćwiczenia fizyczne mogą się również przyczynić do powstawania stanów zapalnych. Przeciążenie ścięgien lub torebek stawowych może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych, dolegliwości autoimmunologicznych czy mniej lub bardziej poważnych uszkodzeń. Dla własnego bezpieczeństwa powinno się zawsze tworzyć plan ćwiczeń w oparciu o porady ekspertów. Szczególnie gdy w grę wchodzą ćwiczenia wymagające dużego obciążenia siłowego.
Uszkodzenia powstałe w wyniku źle dobranych ćwiczeń bezpośrednio wpływają na kondycję kości obojczyka. Jeśli w stawie rozwija się stan zapalny (na przykład z powodu zarostowego zapalenia torebki stawowej) to przekłada się to na znaczne ograniczenie ruchomości w obrębie obręczy barkowej – silnie upośledzony zostaje ruch podnoszenia ramion. Jeśli zaś więzadła lub torebki stawowe są zbyt luźne to ruchomość zostaje nienaturalnie zwiększona i może skutkować niestabilnością barków. Przykrą konsekwencją może być złamanie obojczyka. Rehabilitacja zaś jest długotrwała i wymaga dużej siły woli.
Złamanie kości obojczyka
Ból obojczyka przy dotyku połączony z opuchlizną może być oznaką złamania kości obojczyka. Obojczyk należy do kości długich i składa się z trzonów: mostkowego i barkowego. Jest to specyficzna kość ponieważ może mieć różny kształt i długość w zależności od osoby. Obojczyk współtworzy dwa z pięciu stawów znajdujących się w obręczy barkowej; wszystkie te stawy są ze sobą ściśle połączone dlatego nieprawidłowe ruchy w obrębie barków zawsze są związane z ryzykiem uszkodzeniem obojczyka.
Złamanie występuje zazwyczaj w okolicach środkowej części obojczyka, ma to ścisły związek z budową tej kości – część środkowa jest w charakterystyczny sposób przewężona. Rzadsze są złamania w części barkowej, a w części mostkowej prawie nie wstępują. Dużym niebezpieczeństwem, które niesie ze sobą złamanie obojczyka jest przemieszczanie się złamanych części kości: w górę (przez mięsień motskowo-obojczykowo-sutkowy) lub w dół (przez mięsień naramienny). Przemieszczenie i uszkodzenie mięśni wiąże się niestety z dodatkowym bólem.
Ból obojczyka a różne choroby
Ból w obojczyku bardzo często jest zwiastunem mniej lub bardziej poważnych chorób, dlatego nigdy nie należy do lekceważyć. Jednym ze schorzeń, których symptomem może być ból obojczyka jest na przykład zespół uciskowy górnego otworu klatki piersiowej. W chorobie tej dochodzi do ucisku pęczka naczyniowo-nerwowego kończyny górnej. Przyczyną zachorowania może być spanie wciąż na tym samym boku. W tym przypadku ból zazwyczaj ustępuje po jakimś czasie od wstania z łóżka. Nie powinno to być jednak przyczyną uśpienia czujności.
Inną chorobą wiążącą się z bólem obojczyka jest zwyrodnienie barku. Tak jak w przypadku wielu innych dolegliwości związanych z takim bólem, tak i w tym podczas leczenia warto zastosować odpowiednią maść.
Ból kości obojczyka – leczenie
Ból w okolicy obojczyka i szyi jest uciążliwą dolegliwością, która nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji. Na rynku dostępnych jest wiele środków służących do zwalczania bólu i leczenia tego typu urazów. W głównej mierze są to maści. Wśród nich wymienić można takie produkty jak żele typowo przeciwbólowe czyli Vicks VapoRub, Argol Rheuma czy Ibuprom Sport Żel. Środków tego typu jest w obiegu naprawdę wiele. Zazwyczaj są produkowane przez firmy, które zajmują się również wytwarzaniem lekarstw na schorzenia zupełnie niezwiązane z tego typu dolegliwościami.
Czym smarować bolący obojczyk?
Żele i maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym służą do łagodzenia dolegliwości, będących skutkiem urazów lub zmian chorobowych. Działając od zewnątrz, przynoszą szybką ulgę, jednocześnie nie obciążając narządów wewnętrznych organizmu. Preparaty w formie żelu pomagają niwelować stan zapalny i towarzyszący mu ból, zmniejszają obrzęki, oraz przyspieszają regenerację chorych tkanek. Szukając żelu o takim działaniu, warto wziąć pod uwagę rodzaj i umiejscowienie występującej dolegliwości. Wśród osób cierpiących z powodu bólu obojczyka, najczęściej stosowane są takie preparaty, jak Harpagon Forte Max, Vicks VapoRub, Argol Rheuma, oraz Maść końska chłodząca.
![]() Więcej o maści na: https://harpagonforte.pl/ | ||
![]() | ||
![]() | ||
![]() |
Maści i żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym są przydatne w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości mięśni i stawów. Stosowane zewnętrznie, szybko docierają do źródła choroby, szczególnie w przypadku objawów takich jak bóle obojczyka, kręgosłupa, czy rąk. Najlepsza maść na bolący obojczyk skutecznie zlikwiduje objawy i przyczyny stanu zapalnego, przynosząc ulgę na długi czas. Tak duża ilość dostępnych specyfików może przyprawić o zawrót głowy. Jednak wśród nich wyróżnia się kilka typowo specjalistycznych pozycji, którymi warto się zainteresować. Biorąc pod uwagę wszechstronne działanie preparatu na różne przykre symptomy, najlepszym środkiem na bóle pourazowe lub chorobowe będzie zwycięzca rankingu czyli precyzyjny w działaniu Harpagon Forte Max. Suplement stworzony z myślą o zwalczaniu bólów kości i stawów, opracowany przez ekspertów. Bóle tego rodzaju mogą wiązać się z poważnym konsekwencjami zdrowotnymi dlatego nie warto eksperymentować podczas leczenia i dla własnego bezpieczeństwa lepiej od razu sięgnąć po specjalistyczne środki.
Nie warto ryzykować
Ból obojczyka może zwiastować poważniejsze problemy zdrowotne i nie powinno się go ignorować. Nawet jeśli pojawia się rano i znika do południa. Zdrowy organizm nie powinien boleć – to prosta zasada i należy się jej trzymać. Jeśli pojawia się ból to zawsze powinno się to wiązać z odpowiednią reakcją. Nie warto ryzykować – zdrowie jest jedno, a raz zaniedbane może dawać o sobie znać przez długi czas.
Źródła:
- Grażyński, Jacek, Paweł Wawrzaszek, and Stefan Sobczyński. „Operacyjne leczenie złamań obojczyka u dzieci.” Rocznik dziecięcej chirurgii urazowej 10.
- Woźniewski, Marek. „Kliniczne podstawy fizjoterapii w chirurgii.”
Czy to możliwe, że mój ból obojczyka wziął się z niewłaściwej pozycji podczas snu? :c Nie widzę innego powodu, dla którego mnie od paru dni napie***a ta kość. I to z pewnością jest obojczyk – miałem kiedyś z nim problemy, więc wiem gdzie leży i jaki to ból.
Jakieś wskazówki co się dzieje? Przy okazji może czy mogę to jakoś na własną rękę wyleczyć? Jestem za granicą, wbrew pozorom w UK lekarze przepisują po prostu paracetamol (którego, eh, nie mogę brać przez problemy z wrzodami żołądka) i odsyłają do domu. Ciężko o dobrą diagnozę.
Nie zwalałabym tego na sen czy tam złą postawę.
Najwyraźniej Twoje wcześniejsze problemy nie zostały zaleczone… Może akurat wtedy ciśnienie się zmieniło i stara kontuzja się odezwała. A może właśnie przez krzywe spanie w nocy. Spróbuj posmarować to, zanim zaczniesz latać po lekarzach.
No chyba, że ból jest naprawdę nie do zniesienia, wtedy to do lekarza dla świętego spokoju możesz się wybrać.
tomazi.wwka – nie wiem, jak się to u Ciebie potoczyło, ale podbijam to co napisała FitElzie. Źle zaleczone kontuzje bardzo często lubią się odzywać. Zwracaj uwagę czy np. nie idzie to w parze ze zmianą pogody, ciśnienia – wtedy kontuzje są typowo „meteopatyczne”.
Witam.
Jest ktoś kto używał Harpagon Forte Max i orientuje się, czy można nim smarować okolice szyi? Wiem, ze to głupie pytanie, ale na oficjalnej stronie https://harpagonforte.pl/ brakuje mi informacji na temat dokładnego użycia. Zanim go kupie, chciałbym mieć pełen obraz, czy jego zastosowanie jest wszechstronne, czy jednak stricte na stawy.
To poczytaj skład i ogólne informacje.
Potem zastanów się, czy naprawdę są jakieś przeciwwskazania co do stosowania w innych partiach niż kręgosłup, kolana, łokcie – jak na moje nie ma!
Najważniejsze, że są składniki, które mają prawo w tym miejscu działać (czyli, jak dobrze rozumiem, u Ciebie w okolicach szyi).
Rozumiem, że jak nie jest napisane wprost to ludzie mają wątpliwości, ale jak ma pomagać harpagon na bóle mięśni to… czemu nie mięśni szyi?
Logika. 😉
Dzięki Karol. Zamówiłem, używałem i przyznaję, że aż mi głupio, że nie połączyłem takich oczywistych faktów <facepalm>. Harpagon rewelacyjnie zadziałał na mięśnie mojej szyi, a zresztą jakby ktoś miał pytanie do rezultatów czy samego używania to służę pomocą, wystarczy napisać na mareklasocki@o2.pl
Nie obiecuję, że odpiszę od razu, ale odpowiem na pewno:) Dzięki za pomoc wszystkim raz jeszcze!