Ból obojczyka i w okolicy szyi – przyczyny i leczenie

Dyskomfort w postaci stałego lub promieniującego bólu obręczy barkowej ma zazwyczaj związek z korzeniami szyjnymi, splotem barkowym lub jest spowodowany zmianami zwyrodnieniowo-zapalnymi w stawach barkowych. Bóle mogą się nasilać po przeciążeniu ruchowym okolic barków lub na wskutek obniżenia temperatury czy wzrostu wilgoci w powietrzu. Chcesz się dowiedzieć więcej o samych bólach w tych okolicach? Koniecznie czytaj dalej!

Skąd bierze się ból w obojczyku?

Choć zdawać by się mogło, że ból kości obojczyka jest zwyczajnym zjawiskiem, które może występować po wysiłku fizycznym, to w żadnym wypadku nie należy go lekceważyć ponieważ może to skutkować niepożądanymi konsekwencjami. Bóle kości nie powinny się pojawiać po wysiłku – kości to nie mięśnie i nie podlegają tym samym procesom.

Uszkodzone mięśnie

Głównymi sprawcami odpowiedzialnymi za ból w okolicy obojczyka i szyi bardzo często są nieprawidłowo działające mięśnie. To mięśnie odpowiadają za odpowiednie ułożenie głowy, łopatki i kości ramieniowej; to również mięśnie w głównej mierze odpowiadają za prawidłowy ruch barku. Ich osłabienie może skutkować nienaturalnymi ruchami, które stają się przyczyną złego stanu obręczy barkowej, a w konsekwencji bólów obojczyka. Zły stan mięśni może być powodowany nieprawidłową dietą, źle dobranymi ćwiczeniami lub przebytym udarem mózgu.

Źle dobrane ćwiczenia

Źle dobrane ćwiczenia fizyczne mogą się również przyczynić do powstawania stanów zapalnych. Przeciążenie ścięgien lub torebek stawowych może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych, dolegliwości autoimmunologicznych czy mniej lub bardziej poważnych uszkodzeń. Dla własnego bezpieczeństwa powinno się zawsze tworzyć plan ćwiczeń w oparciu o porady ekspertów. Szczególnie gdy w grę wchodzą ćwiczenia wymagające dużego obciążenia siłowego.

Uszkodzenia powstałe w wyniku źle dobranych ćwiczeń bezpośrednio wpływają na kondycję kości obojczyka. Jeśli w stawie rozwija się stan zapalny (na przykład z powodu zarostowego zapalenia torebki stawowej) to przekłada się to na znaczne ograniczenie ruchomości w obrębie obręczy barkowej – silnie upośledzony zostaje ruch podnoszenia ramion. Jeśli zaś więzadła lub torebki stawowe są zbyt luźne to ruchomość zostaje nienaturalnie zwiększona i może skutkować niestabilnością barków. Przykrą konsekwencją może być złamanie obojczyka. Rehabilitacja zaś jest długotrwała i wymaga dużej siły woli.

Złamanie kości obojczyka

Ból obojczyka przy dotyku połączony z opuchlizną może być oznaką złamania kości obojczyka. Obojczyk należy do kości długich i składa się z trzonów: mostkowego i barkowego. Jest to specyficzna kość ponieważ może mieć różny kształt i długość w zależności od osoby. Obojczyk współtworzy dwa z pięciu stawów znajdujących się w obręczy barkowej; wszystkie te stawy są ze sobą ściśle połączone dlatego nieprawidłowe ruchy w obrębie barków zawsze są związane z ryzykiem uszkodzeniem obojczyka.

Złamanie występuje zazwyczaj w okolicach środkowej części obojczyka, ma to ścisły związek z budową tej kości – część środkowa jest w charakterystyczny sposób przewężona. Rzadsze są złamania w części barkowej, a w części mostkowej prawie nie wstępują. Dużym niebezpieczeństwem, które niesie ze sobą złamanie obojczyka jest przemieszczanie się złamanych części kości: w górę (przez mięsień motskowo-obojczykowo-sutkowy) lub w dół (przez mięsień naramienny). Przemieszczenie i uszkodzenie mięśni wiąże się niestety z dodatkowym bólem.

Ból obojczyka a różne choroby

Ból w obojczyku bardzo często jest zwiastunem mniej lub bardziej poważnych chorób, dlatego nigdy nie należy do lekceważyć. Jednym ze schorzeń, których symptomem może być ból obojczyka jest na przykład zespół uciskowy górnego otworu klatki piersiowej. W chorobie tej dochodzi do ucisku pęczka naczyniowo-nerwowego kończyny górnej. Przyczyną zachorowania może być spanie wciąż na tym samym boku. W tym przypadku ból zazwyczaj ustępuje po jakimś czasie od wstania z łóżka. Nie powinno to być jednak przyczyną uśpienia czujności.

Inną chorobą wiążącą się z bólem obojczyka jest zwyrodnienie barku. Tak jak w przypadku wielu innych dolegliwości związanych z takim bólem, tak i w tym podczas leczenia warto zastosować odpowiednią maść.

Ból kości obojczyka – leczenie

Ból w okolicy obojczyka i szyi jest uciążliwą dolegliwością, która nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji. Na rynku dostępnych jest wiele środków służących do zwalczania bólu i leczenia tego typu urazów. W głównej mierze są to maści. Wśród nich wymienić można takie produkty jak żele typowo przeciwbólowe czyli Fastum, Voltaren Max czy Ibuprom Sport Żel. Środków tego typu jest w obiegu naprawdę wiele. Zazwyczaj są produkowane przez firmy, które zajmują się również wytwarzaniem lekarstw na schorzenia zupełnie niezwiązane z tego typu dolegliwościami.

Tak duża ilość dostępnych specyfików może przyprawić o zawrót głowy. Jednak wśród nich wyróżnia się kilka typowo specjalistycznych pozycji, którymi warto się zainteresować. Wyjątkowo szybki i precyzyjny w działaniu jest na przykład Harpagon Forte Max. Lek stworzony z myślą o zwalczaniu bólów kości i stawów, opracowany przez ekspertów. Bóle tego rodzaju mogą wiązać się z poważnym konsekwencjami zdrowotnymi dlatego nie warto eksperymentować podczas leczenia i dla własnego bezpieczeństwa lepiej od razu sięgnąć po specjalistyczne środki.

Nie warto ryzykować

Ból obojczyka może zwiastować poważniejsze problemy zdrowotne i nie powinno się go ignorować. Nawet jeśli pojawia się rano i znika do południa. Zdrowy organizm nie powinien boleć – to prosta zasada i należy się jej trzymać. Jeśli pojawia się ból to zawsze powinno się to wiązać z odpowiednią reakcją. Nie warto ryzykować – zdrowie jest jedno, a raz zaniedbane może dawać o sobie znać przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *