Ból obojczyka i w okolicy szyi – przyczyny i leczenie

ból obojczyka i kości obojczykowych

Dyskomfort w postaci stałego lub promieniującego bólu obręczy barkowej ma zazwyczaj związek z korzeniami szyjnymi, splotem barkowym lub jest spowodowany zmianami zwyrodnieniowo-zapalnymi w stawach barkowych. Bóle mogą się nasilać po przeciążeniu ruchowym okolic barków lub na wskutek obniżenia temperatury czy wzrostu wilgoci w powietrzu. Chcesz się dowiedzieć więcej o samych bólach w tych okolicach? Koniecznie czytaj dalej!


Spis treści do artykułu:

Skąd bierze się ból w obojczyku?

Choć zdawać by się mogło, że ból kości obojczyka jest zwyczajnym zjawiskiem, które może występować po wysiłku fizycznym, to w żadnym wypadku nie należy go lekceważyć ponieważ może to skutkować niepożądanymi konsekwencjami. Bóle kości nie powinny się pojawiać po wysiłku – kości to nie mięśnie i nie podlegają tym samym procesom.

Uszkodzone mięśnie

Głównymi sprawcami odpowiedzialnymi za ból w okolicy obojczyka i szyi bardzo często są nieprawidłowo działające mięśnie. To mięśnie odpowiadają za odpowiednie ułożenie głowy, łopatki i kości ramieniowej; to również mięśnie w głównej mierze odpowiadają za prawidłowy ruch barku. Ich osłabienie może skutkować nienaturalnymi ruchami, które stają się przyczyną złego stanu obręczy barkowej, a w konsekwencji bólów obojczyka. Zły stan mięśni może być powodowany nieprawidłową dietą, źle dobranymi ćwiczeniami lub przebytym udarem mózgu.

Zyban è un farmaco zybangenerico.com da prescrizione usato per aiutare le persone a smettere di fumare. Appartiene a una classe di farmaci chiamati antidepressivi. Non si sa come Zyban aiuti i pazienti a smettere di fumare.

Źle dobrane ćwiczenia

Źle dobrane ćwiczenia fizyczne mogą się również przyczynić do powstawania stanów zapalnych. Przeciążenie ścięgien lub torebek stawowych może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych, dolegliwości autoimmunologicznych czy mniej lub bardziej poważnych uszkodzeń. Dla własnego bezpieczeństwa powinno się zawsze tworzyć plan ćwiczeń w oparciu o porady ekspertów. Szczególnie gdy w grę wchodzą ćwiczenia wymagające dużego obciążenia siłowego.

Uszkodzenia powstałe w wyniku źle dobranych ćwiczeń bezpośrednio wpływają na kondycję kości obojczyka. Jeśli w stawie rozwija się stan zapalny (na przykład z powodu zarostowego zapalenia torebki stawowej) to przekłada się to na znaczne ograniczenie ruchomości w obrębie obręczy barkowej – silnie upośledzony zostaje ruch podnoszenia ramion. Jeśli zaś więzadła lub torebki stawowe są zbyt luźne to ruchomość zostaje nienaturalnie zwiększona i może skutkować niestabilnością barków. Przykrą konsekwencją może być złamanie obojczyka. Rehabilitacja zaś jest długotrwała i wymaga dużej siły woli.

Złamanie kości obojczyka

Ból obojczyka przy dotyku połączony z opuchlizną może być oznaką złamania kości obojczyka. Obojczyk należy do kości długich i składa się z trzonów: mostkowego i barkowego. Jest to specyficzna kość ponieważ może mieć różny kształt i długość w zależności od osoby. Obojczyk współtworzy dwa z pięciu stawów znajdujących się w obręczy barkowej; wszystkie te stawy są ze sobą ściśle połączone dlatego nieprawidłowe ruchy w obrębie barków zawsze są związane z ryzykiem uszkodzeniem obojczyka.

Złamanie występuje zazwyczaj w okolicach środkowej części obojczyka, ma to ścisły związek z budową tej kości – część środkowa jest w charakterystyczny sposób przewężona. Rzadsze są złamania w części barkowej, a w części mostkowej prawie nie wstępują. Dużym niebezpieczeństwem, które niesie ze sobą złamanie obojczyka jest przemieszczanie się złamanych części kości: w górę (przez mięsień motskowo-obojczykowo-sutkowy) lub w dół (przez mięsień naramienny). Przemieszczenie i uszkodzenie mięśni wiąże się niestety z dodatkowym bólem.

Ból obojczyka a różne choroby

Ból w obojczyku bardzo często jest zwiastunem mniej lub bardziej poważnych chorób, dlatego nigdy nie należy do lekceważyć. Jednym ze schorzeń, których symptomem może być ból obojczyka jest na przykład zespół uciskowy górnego otworu klatki piersiowej. W chorobie tej dochodzi do ucisku pęczka naczyniowo-nerwowego kończyny górnej. Przyczyną zachorowania może być spanie wciąż na tym samym boku. W tym przypadku ból zazwyczaj ustępuje po jakimś czasie od wstania z łóżka. Nie powinno to być jednak przyczyną uśpienia czujności.

Inną chorobą wiążącą się z bólem obojczyka jest zwyrodnienie barku. Tak jak w przypadku wielu innych dolegliwości związanych z takim bólem, tak i w tym podczas leczenia warto zastosować odpowiednią maść.

Ból kości obojczyka – leczenie

Ból w okolicy obojczyka i szyi jest uciążliwą dolegliwością, która nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji. Na rynku dostępnych jest wiele środków służących do zwalczania bólu i leczenia tego typu urazów. W głównej mierze są to maści. Wśród nich wymienić można takie produkty jak żele typowo przeciwbólowe czyli Vicks VapoRub, Argol Rheuma czy Ibuprom Sport Żel. Środków tego typu jest w obiegu naprawdę wiele. Zazwyczaj są produkowane przez firmy, które zajmują się również wytwarzaniem lekarstw na schorzenia zupełnie niezwiązane z tego typu dolegliwościami.
kinesiotaping ramienia

Czym smarować bolący obojczyk?

Żele i maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym służą do łagodzenia dolegliwości, będących skutkiem urazów lub zmian chorobowych. Działając od zewnątrz, przynoszą szybką ulgę, jednocześnie nie obciążając narządów wewnętrznych organizmu. Preparaty w formie żelu pomagają niwelować stan zapalny i towarzyszący mu ból, zmniejszają obrzęki, oraz przyspieszają regenerację chorych tkanek. Szukając żelu o takim działaniu, warto wziąć pod uwagę rodzaj i umiejscowienie występującej dolegliwości. Wśród osób cierpiących z powodu bólu obojczyka, najczęściej stosowane są takie preparaty, jak Harpagon Forte Max, Vicks VapoRub, Argol Rheuma, oraz Maść końska chłodząca.

Preparaty na bóle obojczyka
Plusy stosowania
Minusy stosowania
maść przeciwbólowa Harpagon Forte Max

1.Harpagon Forte Max - to niezwykle skuteczny żel o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jest przeznaczony do stosowania zarówno na bolący obojczyk, jak i dolegliwości pozostałych części ciała. Wyprodukowany z wyselekcjonowanych komponentów działa na bóle mięśni, kości i stawów. Zaaplikowanie i wmasowanie niewielkiej ilości żelu w chore miejsca, natychmiastowo przynosi ulgę, niwelując ból i stan zapalny.

Więcej o maści na: https://harpagonforte.pl/
 • działa silnie i błyskawicznie w miejscu dolegliwosci,
 • jest łagodny dla skóry,
 • posiada składniki naturalnego pochodzenia,
 • niweluje objawy i przyczyny bólu, oraz stanu zapalnego,
 • nie wykazuje negatywnych skutków ubocznych.
 • wymaga stosowania kilka razy dziennie, co niestety nie odpowiada wszystkim,
 • dostępność głównie przez internet, niestety narzuty na lokalne punkty medyczne wydają się niewielkie - patrząc jednak po marży narzuconej przez takie miejsca, nic dziwnego
 • argol rheuma

  2. Argol Rheuma - to naturalna maść, dedykowana do łagodzenia stanów zapalnych i dolegliwości bólowych. Może być stosowana w schorzeniach i urazach układu kostno stawowego, takich jak bóle obojczyka, objawy reumatyczne czy nerwobóle. Wymaga nakładania 2-3 razy na dobę, poprzez wmasowanie paska o długości do 5cm w bolące miejsca. Po aplikacji zmniejsza ból, oraz regeneruje zmęczone i przeciążone mięśnie.
 • skutecznie działa na schorzenia reumatyczne,
 • zawiera naturalny skład,
 • wykazuje działanie rozgrzewające.
 • duża zawartość olejków eterycznych może powodować reakcje alergiczne,
 • jest mało wydajna.
 • rozgrzewająca maść Vicks Vaporub

  3. Vicks VapoRub - jest gęstą maścią, stosowaną w leczeniu przeziębień i dolegliwości bólowych. Zawartość olejków eterycznych przynosi efekt chłodzący, rozluźnia mięśnie, pomaga zniwelować ból i stan zapalny. Wystarczy 2-3 razy dziennie posmarować cienką warstwą chore miejsce, aby ograniczyć występujące symptomy. Już po kilku minutach można zauważyć pierwsze efekty w postaci ustąpienia bólu i opuchlizny.
 • posiada naturalny skład,
 • działa lekko znieczulająco.
 • lepiej sprawdza się w leczeniu przeziębień,
 • słabo się wchłania,
 • jest dość gęsta i mało wydajna.
 • Chłodząca maść końska

  4. Maść końska chłodząca - jest preparatem, który w pewnym stopniu neutralizuje dolegliwość kości i stawów. Działa chłodzącą i relaksująco, przynosząc ulgę w takich przypadłościach, jak zmęczenie i napięcie mięśni, czy uczucie ciężkich nóg. Dowolną ilość maści końskiej można stosować kilka razy dziennie. Regularnie używana, koi zmęczone części ciała i powolutku niweluje obrzęki.
 • liczbę aplikacji można dostosować do potrzeb użytkownika,
 • maść przynosi przyjemne uczucie chłodu, dające tymczasową ulgę,
 • opakowanie jest duże i wydajne.
 • niestety działanie maści jest mocno ograniczone, wpływa zazwyczaj na same objawy - nie przyczyny,
 • jest spora grupa osób, która narzeka, że dla nich maść końska zupełnie się nie sprawdziła,
 • działanie chłodzące może być nieprzyjemne dla niektórych osób,
 • może podrażniać wrażliwą skórę.
 • Maści i żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym są przydatne w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości mięśni i stawów. Stosowane zewnętrznie, szybko docierają do źródła choroby, szczególnie w przypadku objawów takich jak bóle obojczyka, kręgosłupa, czy rąk. Najlepsza maść na bolący obojczyk skutecznie zlikwiduje objawy i przyczyny stanu zapalnego, przynosząc ulgę na długi czas. Tak duża ilość dostępnych specyfików może przyprawić o zawrót głowy. Jednak wśród nich wyróżnia się kilka typowo specjalistycznych pozycji, którymi warto się zainteresować. Biorąc pod uwagę wszechstronne działanie preparatu na różne przykre symptomy, najlepszym środkiem na bóle pourazowe lub chorobowe będzie zwycięzca rankingu czyli precyzyjny w działaniu Harpagon Forte Max. Suplement stworzony z myślą o zwalczaniu bólów kości i stawów, opracowany przez ekspertów. Bóle tego rodzaju mogą wiązać się z poważnym konsekwencjami zdrowotnymi dlatego nie warto eksperymentować podczas leczenia i dla własnego bezpieczeństwa lepiej od razu sięgnąć po specjalistyczne środki.

  Nie warto ryzykować

  Ból obojczyka może zwiastować poważniejsze problemy zdrowotne i nie powinno się go ignorować. Nawet jeśli pojawia się rano i znika do południa. Zdrowy organizm nie powinien boleć – to prosta zasada i należy się jej trzymać. Jeśli pojawia się ból to zawsze powinno się to wiązać z odpowiednią reakcją. Nie warto ryzykować – zdrowie jest jedno, a raz zaniedbane może dawać o sobie znać przez długi czas.

  Źródła:

  1. Grażyński, Jacek, Paweł Wawrzaszek, and Stefan Sobczyński. „Operacyjne leczenie złamań obojczyka u dzieci.” Rocznik dziecięcej chirurgii urazowej 10.
  2. Woźniewski, Marek. „Kliniczne podstawy fizjoterapii w chirurgii.”

  6 myśli nt. „Ból obojczyka i w okolicy szyi – przyczyny i leczenie

  1. tomazi.wwka

   Czy to możliwe, że mój ból obojczyka wziął się z niewłaściwej pozycji podczas snu? :c Nie widzę innego powodu, dla którego mnie od paru dni napie***a ta kość. I to z pewnością jest obojczyk – miałem kiedyś z nim problemy, więc wiem gdzie leży i jaki to ból.
   Jakieś wskazówki co się dzieje? Przy okazji może czy mogę to jakoś na własną rękę wyleczyć? Jestem za granicą, wbrew pozorom w UK lekarze przepisują po prostu paracetamol (którego, eh, nie mogę brać przez problemy z wrzodami żołądka) i odsyłają do domu. Ciężko o dobrą diagnozę.

   1. FitElize

    Nie zwalałabym tego na sen czy tam złą postawę.
    Najwyraźniej Twoje wcześniejsze problemy nie zostały zaleczone… Może akurat wtedy ciśnienie się zmieniło i stara kontuzja się odezwała. A może właśnie przez krzywe spanie w nocy. Spróbuj posmarować to, zanim zaczniesz latać po lekarzach.
    No chyba, że ból jest naprawdę nie do zniesienia, wtedy to do lekarza dla świętego spokoju możesz się wybrać.

    1. Rumorous

     tomazi.wwka – nie wiem, jak się to u Ciebie potoczyło, ale podbijam to co napisała FitElzie. Źle zaleczone kontuzje bardzo często lubią się odzywać. Zwracaj uwagę czy np. nie idzie to w parze ze zmianą pogody, ciśnienia – wtedy kontuzje są typowo „meteopatyczne”.

  2. Marek Lasocki

   Witam.
   Jest ktoś kto używał Harpagon Forte Max i orientuje się, czy można nim smarować okolice szyi? Wiem, ze to głupie pytanie, ale na oficjalnej stronie https://harpagonforte.pl/ brakuje mi informacji na temat dokładnego użycia. Zanim go kupie, chciałbym mieć pełen obraz, czy jego zastosowanie jest wszechstronne, czy jednak stricte na stawy.

   1. karol_wielki

    To poczytaj skład i ogólne informacje.
    Potem zastanów się, czy naprawdę są jakieś przeciwwskazania co do stosowania w innych partiach niż kręgosłup, kolana, łokcie – jak na moje nie ma!
    Najważniejsze, że są składniki, które mają prawo w tym miejscu działać (czyli, jak dobrze rozumiem, u Ciebie w okolicach szyi).

    Rozumiem, że jak nie jest napisane wprost to ludzie mają wątpliwości, ale jak ma pomagać harpagon na bóle mięśni to… czemu nie mięśni szyi?
    Logika. 😉

    1. Marek Lasocki

     Dzięki Karol. Zamówiłem, używałem i przyznaję, że aż mi głupio, że nie połączyłem takich oczywistych faktów <facepalm>. Harpagon rewelacyjnie zadziałał na mięśnie mojej szyi, a zresztą jakby ktoś miał pytanie do rezultatów czy samego używania to służę pomocą, wystarczy napisać na mareklasocki@o2.pl
     Nie obiecuję, że odpiszę od razu, ale odpowiem na pewno:) Dzięki za pomoc wszystkim raz jeszcze!

  Dodaj komentarz