Ból pięty przy chodzeniu i nie tylko – czy boląca pięta może być groźna?

Ból pięty może pojawić się u każdego, a jego przyczyny mogą być różne. Najczęściej to efekt jakiegoś urazu czy przeciążenia, chociaż może też być skutkiem choroby. Ból w pięcie to zawsze pewien dyskomfort – utrudniający chodzenie i codzienne funkcjonowanie. Warto więc poznać sposoby na jego pozbycie się oraz dowiedzieć się jak mu zapobiegać! Jakie boląca pięta może mieć przyczyny, jak wygląda leczenie i dlaczego nie warto lekceważyć objawów?

Spis treści artykułu:

  1. Charakterystyka bólów pięty
  2. Przyczyny stanów chorobowych – dlaczego bolą pięty?
  3. Bóle podczas ruchu – przy chodzeniu i bieganiu
  4. Ból z tyłu pięty
  5. Bóle pojawiające się nad ranem
  6. Dolegliwości w okolicach bocznych
  7. Bóle mające źródło od kręgosłupa
  8. Co może oznaczać schorzenie występujący u dzieci?
  9. Preparaty na bolące pięty

Bóle pięty – charakterystyka i objawy

Wiele osób odczuwa dolegliwości bólowe w obrębie pięty, jednak je ignoruje. Wszyscy myślą, że to najprawdopodobniej objaw chodzenia w zbyt ciasnych butach czy przemęczenia stopy i tak może być rzeczywiście. Boląca pięta może mieć jednak zupełnie inne przyczyny. Wiele zależy od tego gdzie dokładnie umiejscowiony jest ból, jakie jest jego nasilenie i jaki to ból. Czasami dolegliwości są tak silne, że chodzenie staje się niemożliwe. Pięta może boleć z boku, od tyłu lub od spodu. Ból może być ostry lub pulsujący. Można odczuwać kłucie, albo uczucie rozciągania. Może to być również tępy ból, który co prawda pozwala chodzić, jednak powoduje pewien dyskomfort w czasie poruszania się.

Ból pięty – przyczyny, które mogą wpłynąć na pojawienie się schorzenia

Ból pięty najczęściej ma swoje źródło w stanie zapalnym. Może to być tak zwana ostroga piętowa, która powoduje silny ból. Dość łatwo jest ją zdiagnozować, ponieważ zmiany są widoczne na badaniu RTG. Przyczyną dolegliwości jest nadmierne rozciągnięcie więzadła stopy. Miejsce to jest w ciągłym ruchu w czasie chodzenia czy po bieganiu. Jeśli dochodzi do nadwyrężenia i rozciągnięcia, pojawia się stan zapalny. On z kolei prowadzi do odkładania się złogów wapnia na pięcie. Powodują one dyskomfort w czasie poruszania stopą. To najczęściej diagnozowana choroba przy dolegliwościach bólowych w obrębie pięty – chociaż oczywiście przyczyny mogą być też inne.

Dlaczego bolą pięty? Wszystko zależy przede wszystkim od okoliczności, w których ten się pojawia. Poznajmy je więc wszystkie.

Ból pięty przy chodzeniu – przyczyny ruchowe

Ból pięty może pojawiać się w różnych sytuacjach. Najczęściej jednak dolegliwość nasila się lub występuje przy poruszaniu się, przy chodzeniu. Jeśli ból nasila się w czasie chodzenia, przeważnie przyczyną jest ostroga piętowa. Jej pojawienie się to skutek wydłużenia się kości piętowej o kilka milimetrów, co dzieje się po regularnym przeciążeniu, przez niewłaściwie dobrane obuwie, ale również gdy ktoś stawia stopy w nieodpowiedni sposób w czasie chodzenia. Jeśli to aktywność fizyczna – choćby i długie chodzenie – wywołało ból, mogło dojść do zapalenia ścięgna piętowego Achillesa, przykurczu, albo zapalenia kaletki maziowej.

Boląca pięta z tyłu stopy

Ból pięty z tyłu może wskazywać na ostrogę piętową, ale nie tylko. Pięta może w tym miejscu boleć z bardziej prozaicznego powodu – jeśli ktoś nosił zbyt ciasne buty, albo buty nowe, które sprawiły, że na stopie pojawiły się odciski. Takie dolegliwości mogą też wskazywać na zapalenie ścięgna Achillesa. Ból nasila się wówczas przy chodzeniu czy przy bieganiu. Samo zaś miejsce – tuż nad piętą i na samej pięcie – staje się bardzo tkliwe. Automatycznie więc nawet ubranie obuwia tworzy problem – a więc zapalenie ścięgna Achillesa bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie. Stan zapalny może być wynikiem długotrwałego ucisku czy przeciążenia. Miejsce ucisku jest świetnie widoczne – skóra jest bowiem zaczerwieniona. Jeśli razem z bólem pięty pojawia się też ból łydki, wyraźnie wskazuje to właśnie na jakiś uraz ścięgna – jego naderwanie, przeciążenie czy stan zapalny.

Bolące pięty po nocy

Ból pięty rano to częsty objaw. Charakterystyczne jest to, że pięta najbardziej boli właśnie rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka, albo też zaraz po nim. W trakcie dnia i chodzenia można jakoś rozruszać stopę i ból albo znika, albo się zmniejsza. Jest to przeważnie objaw ostrogi piętowej, czyli zapalenia rozcięgna podeszwowego. Ból może pojawić się również po długotrwałym odpoczynku, bezruchu. Jeśli na przykład ktoś długo siedział czy leżał, pierwszych kilka kroków jest bardzo bolesnych – dopiero później dolegliwości słabną.

Ból pięty z boku

Ból pięty z boku od wewnętrznej strony lub od strony zewnętrznej – na tą dolegliwość także skarży się wiele osób i to w różnym wieku. Może to być objaw urazu, który może się odnowić nawet po wielu latach. Na pojawienie się bólu może wpłynąć noszenie zbyt małego obuwia. Czasami podobne objawy daje też ostroga piętowa, chociaż w przypadku tej choroby dolegliwości są raczej odczuwane od spodu.

Ból pięty od kręgosłupa może wskazywać na coś poważniejszego

Pięta może boleć od kręgosłupa – choć wiele osób zapewne będzie tym zdziwionych. Jeśli nie doszło do żadnego urazu i przeciążenia kończyn dolnych, a jednak odczuwa się problemy z poruszaniem czy wstaniem z łóżka, to najprawdopodobniej nie same pięty stanowią główny problem, lecz właśnie kręgosłup. Najczęściej jest to raczej łatwe do zdiagnozowania, ponieważ razem z piętą boli też odpowiedni odcinek pleców – głownie lędźwiowy. Gdy prześwietlenie stopy nie pokaże żadnych zmian, warto sprawdzić właśnie kręgosłup, który może być źródłem problemów. Szczególną uwagę trzeba też zwrócić na staw biodrowo-krzyżowy, w którym mogą się pojawić przeróżne nieprawidłowości. One także mogą przyczynić się do bólu w pięcie – zwłaszcza gdy dotyczy to więzadła krzyżowo-guzowego. Ból pojawia się na przykład w trakcie schylania, a w zaawansowanych zmianach nie tylko przy poruszaniu, ale i w trakcie siedzenia czy w pozycji stojącej.

Ból pięty u dziecka – najmłodsi też mogą go odczuwać

Dzieci również mogą odczuwać ból w pięcie. Może być spowodowany zbyt ciasnym obuwiem, co wcale nie jest dziwne, jako że stopy rozwijającego się dziecka szybko rosną i czasami świeżo kupione obuwie staje się niemal z dnia na dzień zbyt małe. Dolegliwości mogą być też spowodowane nieprawidłowościami w budowie stopy, albo zmianami w kręgosłupie. W dzisiejszych czasach, gdy dzieci spędzają wolne chwile przy komputerze, smartfonie, uprawiają mało sportu, a przecież siedzą też wiele godzin w szkole, niemal nieruchomo, wady postawy są dość powszechne. Ból pięty u dziecka może też być związany z chorobą Haglunda-Severa.

Schorzenie to występuje u dzieci i u młodzieży w okresie wzrostu. To jałowa martwica guza kości piętowej, na którą częściej cierpią chłopcy. Jest to bardzo poważna choroba, więc nie wolno lekceważyć objawów bólowych u dziecka. Pięta ściera się bowiem w czasie chodzenia, a dziecko odczuwa naprawdę silny ból. Powodzenie i metody leczenia zależą zaś od stanu zaawansowania choroby, dlatego warto szybko zgłosić się z dzieckiem do lekarza, gdy zauważy się coś niepokojącego.

Maść na ból pięty i inne sposoby leczenia

Ból pięty to dolegliwość przez wiele osób uznawana za błahą, gdy tymczasem może świadczyć o różnych, mniej lub bardziej poważnych chorobach. Jeśli ktoś ma pewność, że objawy pojawiły się po chodzeniu w zbyt ciasnych butach, należy je rozbić lub w nich więcej nie chodzić. Kontynuowanie tego może źle wpłynąć na kości, stawy i skórę. Jeśli ból jest skutkiem urazu, trzeba przez jakiś czas dać stopie odpocząć. Warto też zastosować maści, które uśmierzą ból. Wiele z nich dostępnych jest bez recepty – jak na przykład działający przeciwzapalnie Voltaren. Pomoże także firma Scholl i popularne produkty tej marki, przeznaczone do stóp. To na przykład wkładki, które na pewno uczynią chodzenie bardziej komfortowym.

Liczba preparatów i akcesoriów jest jednak bardzo duża i czasem ciężko wybrać coś odpowiedniego. Największym zaufaniem cieszy się maść Harpagon Forte Max, złożona z naturalnych składników aktywnych. Główny składnik to Harpagophytum procumbens, zwany potocznie korzeniem diabelskiego pazura. Ta roślina wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Maść pomoże zwalczyć problem. Jeśli jednak dolegliwości nie ustąpią, trzeba zgłosić się do ortopedy – może to być oznaka poważnej choroby.

Źródła
 1. Ból przewlekły – problemy kliniczne i terapeutyczne; Teofan M. Domżał; Pol. Przegl. Neurol 2008;4(1):1-8.
 2. Patofizjologia i klasyfikacja bólu; Jan Dobrogowski, Renata Zajączkowska, Julian Dutka, Jerzy Wordliczek; Pol. Przegl. Neurol 2011;7(1):20-30.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *