Ból piszczeli – radzimy jak zwalczyć ból kości piszczelowej

ból piszczeli

Bolące piszczele, większość osób opisuje jako uciążliwe, trudne do zniesienie uczucie, umiejscowione wzdłuż przedniej części nogi. Może koncentrować się również w dolnej części nogi między kolanem a kostką. Ból kości piszczelowych może mieć różnorodne przyczyny, od pozornie błahych po poważniejsze, wymagające pilnej konsultacji z ortopedą. Jest jednak kilka sposób na domowe uśmierzanie tej dolegliwości.

Przyczyny bólu piszczeli i pierwsze sygnały, że coś jest nie tak

Ból kości piszczelowych szczególnie często dotyka ludzi, którzy angażują się w umiarkowaną lub ekstremalną aktywność fizyczną. Prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości bólowych może być większe, jeśli bierze się regularny udział w męczących ćwiczeniach fizycznych lub czynnie uprawia sporty takie jak np. tenis, piłka nożna lub koszykówka. Czasami ból piszczeli podczas biegania może być tak intensywny, że zmusi do natychmiastowego przerwania aktywności i uniemożliwi dalsze, swobodne poruszanie się.

Ból piszczeli przy bieganiu, chodzeniu i spoczynku może wynikać z nadmiernej eksploatacji kości, mięśni i stawów podczas źle dopasowanego, lub nadmiernie obciążającego wysiłku fizycznego. To pierwszy sygnał wysyłany z organizmu, który powinien skłonić do zweryfikowania swojego planu treningowego i jego ewentualnej zmiany. Zarówno w zakresie jego intensywności jak i częstotliwości. Ból piszczeli po bieganiu i innego rodzaju ćwiczeniach, wynika z nadmiernej siły działającej na kość piszczelową i tkanki łączących ją z otaczającymi mięśniami. Zbyt duża siła powoduje, że mięśnie puchną i zwiększają nacisk na kość, prowadząc tym samym do bólu i zapalenia.

Pęknięcie lub złamanie kości piszczelowej

Dolegliwości bólowe tych okolic mogą być również powiązane ze złamaniem lub pęknięciem kości. Ciągłe uderzanie i oddziaływanie dużą siłą na piszczel (np. rytmiczne skakanie z obciążaniem, bieganie, podnoszenie sztangi) może powodować mikropęknięcia w kościach nogi. Jeśli organizm będzie miał czas na regenerację – prawdopodobnie samodzielnie naprawi takie uszkodzenia. Jeśli natomiast, kość będzie cały czas nadmiernie obciążana, prawdopodobnie spowoduje poważne złamanie wymagające długiego leczenia. Ból kości piszczelowej w nocy, po treningu jest pierwszym sygnałem na to, aby wydłużyć przerwę między ćwiczeniami i dać sobie czas na regenerację.

Oprócz niewłaściwych i źle dopasowanych do możliwości ćwiczeń, ból piszczeli w spoczynku mogą powodować również wady genetyczne i czynniki zewnętrzne. Najczęstsze z nich to:

  • Płaskostopie – nieprawidłowość anatomiczna,
  • Osłabienie mięśni w pośladkach i udach,
  • Brak elastyczności i tzw. rozciągnięcia,
  • Bieganie po nierównym terenie, zbieganie w dół,
  • Źle dopasowane obuwi,
  • Udział w sportach, które szybko się zaczynają i szybko kończą np. narciarstwo.

Ból kości piszczelowej – objawy w ruchu i spoczynku

Ból piszczeli przy chodzeniu, staniu i siedzeniu może być również spowodowany przemęczeniem i naderwaniem ścięgien kończyn dolnych. Osoby, które mają płaskostopie, osoby starsze, tancerze i sportowcy są znacznie bardziej narażone na dolegliwości bólowe ze strony piszczeli. Najczęstsze objawy tej dolegliwości obejmują tępy ból w przedniej części dolnej części nogi, który może nie mijać nawet podczas spoczynku. Czasami, ból kości piszczelowej w nocy może powodować trudności ze snem. Co za tym idzie realnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Niedogodności te mogą nasilać się podczas aktywności ruchowej i występować po obu stronach kości. Charakteryzuje je tkliwość lub bolesność wzdłuż wewnętrznej części dolnej części nogi. Może mu towarzyszyć również łagodny obrzęk podudzia i drętwienie stóp.

Leczenie bólów kości piszczelowej

Domowe środki zaradcze, które mogą być zarazem niezwykle skuteczne – zazwyczaj odnoszą się do zrobienia przerwy od pewnych aktywności fizycznych i ofiarowania organizmowi wystarczającego czasu na regenerację. Niegroźny dyskomfort związany z bólem piszczeli, zwykle ustępuje całkowicie w ciągu kilku godzin lub najwyżej w ciągu kilku dni odpoczynku i ograniczeniem aktywności fizycznej. Miejscową i natychmiastową ulgę, która niestety szybko mija, może przynieść zimny okład, który zmniejszy obrzęk i zminimalizuje dolegliwości bólowe.

Czasem, skuteczne są również ogólnodostępne środki przeciwbólowe o działaniu przeciwzapalnym takie jak np. ibuprofen. Fizjoterapeuta może zalecić specjalne, lekkie ćwiczenia rozciągające wzmacniające mięśnie łydek i lecznicze masaże. Wiele osób wskazuje również miejscowe środki do stosowania bezpośrednio na nogi. Maści typu Harpagon Forte Max wskazywane są regularnie jako te, przynoszące najszybszą ulgę w bólu, która utrzymuje się długi czas i przy okazji redukuje lub całkowicie pozbywa się przyczyny jego powstawania.

Co jeśli ból nie ustępuje mimo domowego leczenia?

Jeśli oprócz silnego bólu piszczeli, noga jest gorąca i od dłuższego czasu wyraźnie spuchnięta – należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Warto również rozważyć konsultacje lekarską kiedy kończyna doznała kontuzji i jej silny ból nie ustępuje nawet podczas kilkudniowego odpoczynku. Lekarze mogą zalecić wykonanie różnego rodzaju badań diagnostycznych, takich jak RTG lub tomografia komputerowa. Oczywiście kierują na nie pacjenta tylko wtedy, gdy podejrzewają złamanie kości lub inny, poważniejszy stan.

Podsumowując, bólu piszczeli nie można ignorować.

Jeśli ból ten nie jest związany z poważnym urazem, powinniśmy odczytać go jako znak wysyłany przez organizm. Natomiast jego zbagatelizowanie może spowodować trudną do wyleczenia kontuzję. W najcięższych przypadkach złamań, wymagana może być nawet operacja chirurgiczna. Aby jej uniknąć, przy bólu piszczeli, warto w pierwszej kolejności zredukować swoją aktywność i podjąć próbę samodzielnego leczenia – rozciąganie, masaże, maści i żele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *