Ból pośladka – przyczyny i leczenie bólu kości w pośladku

Ból kości pośladkowych to częsta przypadłość, która może wynikać zarówno z prozaicznych przyczyn, jak i wiązać się z poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Często wpływa na znaczące obniżenie komfortu życia pacjenta. Dolegliwości bólowe nieraz stopniowo narastają, powodując ostry ból w pośladku. W części przypadków ognisko bólu znajduje się w kręgosłupie i promieniuje do pośladków.

Najczęstsze powody bólów pośladka

Pośladek to taki obszar ciała człowieka, który obejmuje różne struktury układu kostno-stawowego. Są one w dużym stopniu narażone na urazy i przeciążenia, które mogą powodować ból kości w pośladku. Najczęściej dolegliwości wynikają z urazów, na przykład na skutek uprawiania sportu czy ciężkiej i długotrwałej pracy. Ból promieniujący do pośladka może mieć także związek z dysfunkcjami kończyn dolnych, przede wszystkim stawu skokowego oraz kolanowego. Dolegliwości odczuwane jako ból kości pod pośladkiem mogą wynikać również z zastosowanego zastrzyku, lecz w tym przypadku powinien on minąć po maksymalnie kilku dniach.

Powszechną przyczyną jest także nadwaga oraz wady postawy. Na pojawienie się bólu kości pośladka są w tym przypadku narażone przede wszystkim osoby podejmujące siedzący tryb życia, zwłaszcza długotrwale pracujące przy komputerze. Jednak to nie wszystko i istnieje wiele więcej różnych przyczyn, które wymieniliśmy poniżej.

Ból kości w pośladku a rwa kulszowa

Częstym powodem bólu w pośladku jest również rwa kulszowa. W tym przypadku ma on zwykle jednostronną lokalizację – pacjentowi dokucza więc ból pośladka lewego lub prawego. Dolegliwości mają intensywny charakter i mogą utrzymywać się nawet przez wiele miesięcy. Ból staje się rwący i pojawia się w sposób nagły. Rwa pośladkowa cechuje się tym, że ból występuje jedynie w pośladku – nie obserwuje się więc promieniowania do kończyny czy palców. Przyczyną jego powstania jest ucisk bądź podrażnienie nerwu kulszowego, zwykle na skutek powstających zmian zwyrodnieniowych. Kiedy powodem jest rwa kulszowa, wtedy zazwyczaj ból kości pośladka podczas siedzenia nasila się, a ulega zmniejszeniu przy chodzeniu. Jego zwiększenie ma również miejsce w przypadku pochylania się do przodu.

Ból pośladka w ciąży lub przed porodem

Wiele kobiet skarży się na ból pośladka w ciąży. Problem ten może mieć różne przyczyny, spośród których do najważniejszych zalicza się:

 • wzrost masy ciała ciężarnej,
 • rozluźnienie więzadeł i ścięgien,
 • niedobór potasu,
 • ucisk powodowany przez wzrost rozmiarów macicy,
 • zmienioną krzywiznę kręgosłupa.

Jak widać doskonale – większość z Pań jest narażona na tego typu nieprzyjemne schorzenie.

Entezopatia guza kulszowego

Ból kości pod pośladkiem może wynikać m.in. z entezopatii guza kulszowego. Jest to kość, na której siedzimy. W przypadku pojawienia się tej choroby, dolegliwości są odczuwane w dolnym rejonie pośladka oraz bezpośrednio pod nim. Mają one charakter tępy, jednak w przypadku wykonywania intensywnych ruchów mogą przeradzać się w przeszywający. Ból w pośladku przy chodzeniu może się dodatkowo nasilać, podobnie jak przy bieganiu i innej intensywnej aktywności fizycznej. Z tego powodu mocno wpływa na obniżenie komfortu życia pacjenta.

Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych lub krzyżowo-biodrowych

Ból pośladka w trakcie chodzenia to nieraz również efekt postępującej choroby zwyrodnieniowej. W tym przypadku dolegliwości są odczuwalne bez względu na to, po jakim terenie się przemieszczamy. Ból ma tendencję do tego, aby promieniować, zwykle do bioder oraz kolan. Najczęściej ma miejsce jednostronny ból pośladka prawego lub lewego, jest on nagły i ostry. Zwyrodnienia kostne powstają w okolicy pośladka i wywierają nacisk na okoliczne struktury, m.in. nerwy i ścięgna. Często zdarza się, że choroba zwyrodnieniowa powoduje ból nad pośladkami, który jest odczuwany jako przeszywający. U części pacjentów promieniuje on do nogi i pachwiny.

Zespół więzadeł biodrowo-lędźwiowych

Istnieje także prawdopodobieństwo, że ból kości w pośladku ma związek z zespołem więzadeł biodrowo-lędźwiowych. I w tym przypadku zazwyczaj odczuwany jest ból nad pośladkiem. Przybiera on charakter przewlekły i może nasilać się z czasem, na przykład na skutek przewiania. Nieraz ma miejsce jego promieniowanie do bioder, narządów płciowych oraz pachwin.

Kość ogonowa

Ból promieniujący do pośladków może mieć związek z kością ogonową. W tym przypadku dochodzi do nasilenia objawów w trakcie przyjmowania pozycji siedzącej. Dolegliwości powstają zwykle na skutek urazu, np. w związku z upadkiem. Ból może promieniować nie tylko do pośladków, lecz także do ud oraz krocza. Ból kości pośladków czasami wynika poza tym z nowotworu kości ogonowej. Wówczas powstaje guz w postaci torbieli, będącymi zmianami o charakterze niezłośliwym. Wywierają one nacisk na okoliczne nerwy, na skutek czego pacjent odczuwa ból kości w pośladkach. Może również jednocześnie odczuwać problemy z oddawaniem moczu oraz stolca, a także różnego typu problemy neurologiczne.

Leczenie bólu kości w pośladkach

W celu pozbycia się dolegliwości bólowych zlokalizowanych w pośladkach należy przede wszystkim dokonać zmian w stylu życia. Zaleca się unikanie długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej, a także wprowadzenie zdrowej diety, sprzyjającej zachowaniu prawidłowej wagi. Niezwykle pomocne są również:

 • różnego typu masaże,
 • ćwiczenia rozluźniające,
 • joga,
 • zabiegi elektroterapeutyczne,
 • hydroterapia,
 • ćwiczenia wzmacniające,
 • zabiegi z użyciem biczów wodnych,
 • regularna, umiarkowana aktywność fizyczna,
 • stosowanie chłodzących okładów,
 • unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów,
 • korzystanie ze specjalnych poduszek i materaców ortopedycznych.

Jednak, aby wzmocnić proces leczenie często wystarczy swój organizm wspomóc środkami farmakologicznymi. Są to przeróżne preparaty i suplementy, które działają przeciwbólowo, a często i przeciwzapalnie, występując w formie nieinwazyjnych i niesterydowych maści. Chętnie używanym przez pacjentów preparatem jest m.in. maść Harpagon Forte Max, która powstała na bazie naturalnych składników i latach tworzenia odpowiednich kompozycji składników, jednak my sami rekomendujemy zapoznać się więcej z tego typu maściami w naszych artykułach poświęconych najlepszym maściom przeciwbólowym.

Jednak pamiętajmy – zdrowie mamy tylko jedno!

I właśnie dlatego w poważniejszych, długotrwałych czy przewlekłych przypadkach konieczna może okazać się również rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty lub wizyty u lekarza ortopedy. Pocieszmy Was jednak, że są to przypadki skrajne, które zdarzają się niezwykle rzadko i zazwyczaj wystarczy odpowiednia profilaktyka, dobry preparat wspomagający regenerację i trochę odpoczynku, aby w niedługim czasie wrócić do normalnego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *