Kategorie
Ogólne informacje

Ból przedramienia – przyczyny i leczenie bólu w przedramieniu

ból przedramienia

Ból w przedramieniu jest często spotykaną dolegliwością. Nie ma reguły, co do występowania tej niedogodności wśród kobiet lub mężczyzn, a także według zróżnicowanego wieku. Nasilający się dyskomfort to powód do zadbania o swoje zdrowie. Nie tylko ze względu na możliwe konsekwencje, ale przede wszystkim na ograniczone możliwości ruchowe i ciągle występujący ból.


Spis treści do artykułu:

Bóle przedramienia – co do nich zaliczamy?

Pojawiający się ból kości przedramienia to występowanie dolegliwości bólowych w ręce, który utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Do przedramienia zaliczamy wszystkie kości, które znajdują się pomiędzy nadgarstkiem a łokciem. Tym samym można uznać, że jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych części ciała, przy której występujący i stale utrzymujący się ból, stanowi sporą przeszkodę przy wykonywaniu rutynowych zadań. Kości łokciowe i promieniowe, które znajdują się w przedramieniu są jednymi z kluczowych dla układu całej ręki. Dlatego zadbanie już na początku dolegliwości bólowych, jest jedną z kluczowych czynności, by wyeliminować późniejsze, poważniejsze konsekwencje.

Ból w przedramieniu – przyczyny i podłoże schorzeń

Ból w tych okolicach najczęściej spowodowany jest urazem mechanicznym lub zbytnim nadwyrężeniem, a w konsekwencji – przeciążeniem kończyny górnej. Nie ma przy tym reguły, jeśli chodzi o płeć czy wiek. Na te dolegliwości cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni oraz starsi, jak i młodsi. Ból kości przedramienia często jest efektem długotrwałego wykonywania czynności, podczas których angażowana jest właśnie ta część ciała. Szczególnie dotkliwy jest ból przedramienia przy łokciu, który często może być wynikiem złamania lub właśnie wspomnianego wcześniej przeciążenia. Warto wiedzieć, że zdarza się, że ta część ręki boli w wyniku powtarzalnego ucisku na nerwy w obrębie nadgarstka, który może doprowadzić m.in. do rozwoju zespołu cieśni nadgarstka. Niezależnie od tego czy dokucza nam ból przedramienia lewej ręki czy też drugiej – nie warto tego lekceważyć.

Jak leczyć ból kości przedramienia?

Jeśli dyskomfort przedramienia stale się nasila – warto pomyśleć o odpowiednim leczeniu. Tym bardziej, jeśli w szczególności dokucza ból ręki prawej w przedramieniu, bo ta część ciała jest statystycznie najczęściej wykorzystywaną przy codziennych czynnościach. Niwelowanie nieprzyjemnych odczuć zależy przede wszystkim od właściwego rozpoznania przyczyny bólu.

W zależności od tego, należy podjąć się właściwego, dalszego leczenia. Można zastosować zarówno leczenie zachowawcze, jak i w bardziej rozległych przypadkach – leczenie operacyjne. Do metod zachowawczych można zaliczyć stosowanie środków farmakologicznych oraz działania z zakresu fizjoterapii. W przypadku tej pierwszej metody można wspomóc się środkami, które są dostępne w aptece, np. maść Harpagon Forte Max. Jest to jeden z najczęściej wybieranych, a także chętnie polecanych preparatów. Powinien w szybki i skuteczny sposób wspomóc w walce ze schorzeniem. Wielu pacjentów przekonało się już o skuteczności tej maści, dlatego z pewnością warto ją wypróbować. Jednak zobaczymy jakie maści na podobne bóle są najczęściej kupowane przez osoby cierpiące na podobne objawy?

Rekomendowane maści na ból przedramienia

Jak już wspomnieliśmy różne bóle przedramienia dotykają tak naprawdę każdego, niezależnie od wieku. Długotrwały ból ogranicza możliwości ruchowe i jest przeszkodą w wykonywaniu nawet prostych czynności codziennych. Biorąc pod uwagę, że przeważnie są one wynikiem urazów przeciążeniowych i w mniejszej mierze czynników związanych z naszymi codziennymi nawykami – właśnie takiego typu preparatu musimy szukać. Maści na ból przedramienia mogą być stosowane przez każdego, kto boryka się z tym problemem.

Maści na bóle przedramienia
Jakie ma plusy?
Jakie ma minusy?
harpagon forte max

1. Maść Harpagon Forte Max - żel o naturalnym składzie, który został opracowany poprzez staranne poszukiwanie skutecznych kombinacji składników, stosowany przy bólach kości, a także mięśni i stawów. Wygodna konsystencja ułatwia aplikację żelu i umożliwia szybkie działanie miejscowe, dzięki czemu uderza dokładnie w punkt występowania bólu i przeciwdziała przyczynie bólu.

Więcej informacji o produkcie na: https://harpagonforte.pl/
 • odznacza się w pełni bezpiecznym działaniem,
 • nie wpływa negatywnie na pracę i stan zdrowia narządów wewnętrznych,
 • posiada same naturalne składniki
 • żel jest trudno dostępny w punktach stacjonarnych, dostawy dystrybutora do takich punktów są niewielkie
 • przez zdobywającą popularność coraz Harpagona pojawia się coraz więcej słabych podróbek, które mogą zmylić kupujących, dlatego nasza rada
 • kupujmy zawsze ze sprawdzonych źródeł
 • Lioton 1000

  2. Lioton 1000 - preparat w formie maści o działaniu przeciwobrzękowym. Głównym składnikiem żelu jest heparyna - substancja czynna, której wysoka dawka zalicza ten preparat do leków. Lioton 1000 powinno się stosować 1-3 razy na dobę, nanieść na skórę i dobrze wmasować aż do wchłonięcia żelu.
 • żel daje efekt chłodzenia, co sprzyja uczuciu natychmiastowej ulgi,
 • heparyna stosowana jest jako substancja przeciwzakrzepowa, zwiększa więc ruchliwość krwinek czerwonych, powodując zmniejszenie obrzęków
 • po użyciu mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości, takie jak: świąd, zaczerwienienie, wysypka,
 • ze względu na heparyna - niewskazana dla osób z nadciśnieniem
 • nadwrażliwość na któryś ze składników aktywnych może powodować dosyć mocną nadwrażliwość pokarmową
 • Voltaren Max

  3. Żel Voltaren Max - preparat dla osób borykających się z długotrwałymi, chronicznymi bólami pourazowymi, głównie w okolicach ścięgien i więzadeł. Czasami stosowany jest również jako preparaty skierowany dla osób z problemami dookoła zapaleniowymi. Działa leczniczo oraz przeciwobrzękowo, z naciskiem na drugie.
 • diklofenak zwarty w żelu, jest często składnikiem preparatów leczących zapalenia reumatoidalne,
 • stopniowo hamuje zwiększoną aktywność syntezy prostaglandyn oraz lipooksygenazy
 • pomaga znieczulająco w początkowym stadium bólu
 • producent nie zaleca stosowania poniżej 14 roku życia,
 • możliwe reakcje alergiczne, jak pokrzywka i astma (przez obecność kwasu acetylosalicylowego)
 • obecny w żelu alkohol wysusza skórę
 • mocny, intensywny zapach uniemożliwia stosowanie w miejscach publicznych (np. praca) - choć to wada względna, to jednak nie rekomendujemy używania w biurach itp.
 • żel nie wchłania się w dostatecznym tempie, przez co przed założeniem np. koszulki musimy odczekać aż się wchłonie lub stosować dodatkową gazę
 • diklofenak zwiększa ryzyko zawału serca.
 • MASC KONSKA rozgrzewajaca

  4. Maść końska rozgrzewająca - jest to naturalna mieszanka oparta o ekstrakty z ziół i roślin, które od dawna wykorzystywane są w celach prewencyjnych oraz leczniczych (z naciskiem na te pierwsze). Jej właściwości rozgrzewające znacząco wpływają na przepływ krwi w mięśniach i układzie dookoła kostnym, przez co w pewnym stopniu wpływa na kontuje i urazy mechaniczne, których się nabawiamy.
 • najważniejszą zaletą jest naturalny skład, który nie działa inwazyjnie na nasz organizm,
 • występujący w składzie jałowiec pospolity posiada właściwości detoksykujące,
 • przyspiesza przepływ krwi, co wpływa na zmniejszenie obrzęku.
 • nie nadaje się do stosowania dla dzieci,
 • posiada mocny, intensywny zapach,
 • działa drażniąco na błony śluzowe (np. śluzówkę oka),
 • nie posiada zbyt mocnego działania, dlatego jest głównie stosowany jako preparat prewencyjny.
 • Czy maści będą dobre dla każdego? Wszystko tak naprawdę zależy od naszych osobistych preferencji, jednak maści jako preparaty nakładane od zewnątrz sprawdzą się w znacznej większości przypadków. Substancje aktywne takich produktów wpływają bezpośrednio na miejsce schorzenia, przez co leczenie jest maksymalnie przyspieszone. Dodatkowo żele i kremy niwelują inwazyjne działanie takich preparatów jak tabletki czy strzykawki dożylne, dzięki czemu nie trujemy organizmu i wspomagamy jego naturalne siły lecznicze.

  Dodatkowymi możliwościami są praktyki ze zakresu fizjoterapii. 

  W zależności od tego, jak bardzo rozległy jest problem, może zająć to stosownie więcej czasu, który powinien być w całości poświęcony na kompletne zniwelowanie występujących dolegliwości. Niezależnie od tego, czy jest to ból przedramienia prawej ręki czy lewej, można postawić na dodatkowe metody, takie jak np. krioterapia, pole magnetyczne czy laser. Dodatkowymi możliwościami są regularne masaże, które mają na celu zwiększenie mobilności i przywrócenie pełnej sprawności przedramienia.
  przyczyny bólu przedramienia

  Podsumowując, nigdy nie lekceważmy bólu przedramienia!

  Zarówno ból lewego przedramienia, jak i prawego – nie jest wskazany do zignorowania. To z pewnością jedna z tych części ciała, która powinna być zawsze w pełni sprawna. Głównie dlatego, że brak odpowiedniej mobilności zakłóca normalne funkcjonowanie. Uciążliwe dolegliwości bólowe mogą być efektem późniejszych powikłań. Warto pamiętać, że nieleczony ból to nie tylko stały dyskomfort, ale ciągle pogłębiająca się wada, którą jak najszybciej należy zmniejszać, celem uniknięcia przykrych konsekwencji.

  Źródła:
  1. Dębek, Anna, Paweł Nowicki, and Zbigniew Czyrny. “Zastosowanie ultrasonografii w diagnostyce bólu bocznego przedziału stawu łokciowego i bliższego końca przedramienia.” Journal of Ultrasonography 49.12 (2012): 188-201.
  2. Grochocińska, Patrycja, Andrzej Piotrowski, and Grażyna Skotnicka-Klonowicz. “Przydatność odcinkowego znieczulenia dożylnego do repozycji złamań w obrębie przedramienia i ręki u dzieci w szpitalnym oddziale ratunkowym.” Anestezjologia i Ratownictwo 4 (2010): 414-421.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *