Ból śródstopia – przyczyny i leczenie, gdy czujemy ból w śródstopiu

Śródstopie to środkowa część stopy, bardziej niż inne części narażona na urazy. Jednocześnie jest to człon na tyle istotny, że ból może powodować olbrzymi dyskomfort i zdecydowanie utrudniać życie. Częściej ból kości śródstopia dotyka kobiet – narzekają na niego panie w ciąży oraz te, które chodzą na wysokim obcasie, co jest obciążeniem dla śródstopia. Jakie jeszcze ból w śródstopiu może mieć przyczyny? Jakie są metody jego leczenia?

Przyczyny bólu śródstopia

Śródstopie to metapodium kończyny tylnej, występujące u kręgowców. Podstawa tej kości łączy się z kośćmi stępu za pomocą stawów. Zakończenia zaś połączone są stawami z palcami stopy. Przy tym pierwsza kość śródstopia jest krótsza, ale i solidniejsza niż pozostałe kości. Łączy się z dużym palcem u stopy. Ból śródstopia przyczyny może mieć różne – spowodowane urazami mechanicznymi, przeciążeniem, ale i chorobami. Z uwagi na położenie, śródstopie tworzy swoiste sklepienie stopy – a jako takie jest narażone na różne uszkodzenia.

Mogą one być efektem na przykład upadku, stłuczenia, ale i złamania kości. Jeśli to rzeczywiście złamanie, objawy są bardzo charakterystyczne – ból jest tak duży, że stanięcie na stopie jest niemożliwe. Z kolei jeśli doszło do stłuczenia, pojawia się siniak, być może krwiak i umiarkowany ból. Może również pojawić się obrzęk. Warto dodać, że częstą przyczyną bólu w tym obrębie jest noszenie nieodpowiednio dobranych butów. Mogą być za ciasne, albo osoba poszkodowana mogła długi czas chodzić w obuwiu na wysokim obcasie, co wyjątkowo obciążą śródstopie. Często na ból w śródstopiu skarżą się również ciężarne.

Ból śródstopia od góry i od zewnątrz

Występujący ból śródstopia od góry sugeruje, że doszło do jakiegoś urazu. Ból po zewnętrznej stronie jest charakterystycznym objawem stłuczeń, zwichnięć, albo skręceń. W tym wypadku dolegliwościom bólowym często towarzyszy również opuchlizna. Objawy mogą się też pojawić przy złamaniu – na skutek nieodpowiedniego obciążenia stopy, na przykład w czasie intensywnej aktywności fizycznej. Ból powstaje także na skutek przeciążenia w czasie aktywności fizycznej – najczęściej przy zeskoku z wysokości. Śródstopie od góry może też ulec uszkodzeniu po silnym nadepnięciu czy kiedy coś na stopę spadnie w tym miejscu. Warto jednak pamiętać, że dolegliwości bólowe mogą też być skutkiem chorób – na przykład rwy kulszowej czy neuralgii nerwu piszczelowego.

Ból pod stopą podczas chodzenia

Ból śródstopia przy chodzeniu utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Normalne poruszanie się staje się niemożliwe – bardzo nieprzyjemne, bolesne. Niestety, często nawet podpieranie ciężaru ciała na stopie w pozycji statycznej staje się utrudnione, gdyż dolegliwości są silne. Ból pod stopą może być wynikiem urazu – nawet dawnego, który odnowił się po przeciążeniu w czasie chodzenia czy ćwiczeń. Objawy mogą być jednak wynikiem innych schorzeń i chorób, na przykład:

  • zapalenia rozcięgna podeszwowego
  • palucha koślawego lub palucha sztywnego
  • płaskostopia poprzecznego
  • stopy wydrążonej
  • odcisków
  • rwy kulszowej
  • neuropatii
  • chorób układowych, jak choroba zwyrodnieniowa
  • nerwiaka Mortona.

Objawy choroby Mortona

Nerwiak Mortona, zwany również jako choroba Mortona lub metatarsalgią Mortona, to dokuczliwe schorzenie stopy, utrudniające codzienne funkcjonowanie. Choroba częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn, a jej charakterystycznym objawem jest wrażenie jak gdyby kamień wpadł do buta i mimo starań nie można się go było pozbyć. Guzek tworzy się zwykle między trzecim a czwartym palcem. Nerwiak Mortona jest bowiem rodzajem guza, który tworzy się wzdłuż nerwu podeszwowego i może mieć związek z różnymi nieprawidłowościami w rozwoju stopy, ale też pojawić się na skutek urazu.

Trudno więc się dziwić, iż choroba dotyka głównie panie – zwłaszcza te, które noszą na co dzień buty na wysokim obcasie, z wąskimi noskami. Choroba Mortona pojawia się także u biegaczy czy innych osób uprawiających sport i podrażniających te same fragmenty stóp w czasie powtarzania tych samych ćwiczeń. Inne, charakterystyczne objawy tej choroby to – prócz dolegliwości bólowych – także uczucie mrowienia, palenia oraz bolesne skurcze w przedniej części stopy.

Ból śródstopia – leczenie i profilaktyka

Ból w śródstopiu to dolegliwość niezwykle nieprzyjemna, ponieważ utrudnia poruszanie się – a bez tego ciężko jest normalnie funkcjonować. Można mieć kłopoty nie tylko z udaniem się do pracy, ale i z przemieszczaniem się po własnym domu. Jednocześnie obciążanie drugiej, zdrowej stopy w nierównomierny sposób – na skutek dolegliwości bólowych w tej pierwszej – może prowadzić do rozwoju chorób czy powstania przeciążenia także i w niej. Dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie – wprowadzone tak szybko, jak to tylko możliwe. Istotne są również działania prewencyjne oraz stosowanie środków redukujących ból. Na szczęście w tej chwili jest tego sporo.

Podstawą profilaktyki bólu w obrębie śródstopia jest noszenie odpowiedniego, wygodnego obuwia. Lepiej zapobiegać, niż później leczyć, dlatego osoby zdrowe lub odczuwające dopiero pierwsze objawy powinny mieć to na uwadze. Fachowe leczenie uzależnione jest zaś od zdiagnozowania problemu. Jeśli to skutek urazu, stopa może zostać na jakiś czas unieruchomiona. Gdy uraz jest poważny, konieczna może być nawet operacja. Jeśli doszło do przeciążenia, na pewno śródstopie musi przez jakiś czas odpocząć. Warto zastosować likwidujące ból maści czy żele – jak Harpagon Forte Max. To wyjątkowa maść, z naturalnymi składnikami. Głównym jest Harpagophytum procumbens, zwany potocznie korzeniem diabelskiego pazura. To roślina o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W tej chwili jest to najlepszy preparat na ból, który szybko przynosi ulgę.

Co w przypadku bardziej zaawansowanych schorzeń?

W leczeniu różnych schorzeń i zniekształceń stosowana jest fizjoterapia oraz rehabilitacja. Zlecane są na przykład zabiegi z użyciem ultradźwięków czy lasera. Zabiegi i leki przeciwzapalne stosowane są też w leczeniu choroby Mortona. Jeśli jednak nie przyniosą ulgi, a ból wręcz nasila się, konieczna staje się operacja, polegająca na usunięciu odpowiedniego nerwu podeszwowego wspólnego palców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *