Ból stopy – dlaczego ból w stopie nie może być lekceważony?

Ból kości w stopie pojawia się czasem u każdego i przeważnie nie jest groźnym objawem. Dotyczy sytuacji przeciążenia kończyn dolnych, na przykład po intensywnym wysiłku fizycznym. Boląca stopa zdecydowanie utrudnia jednak funkcjonowanie na co dzień, ponieważ prowadzi do trudności ze swobodnym poruszaniem się. Czasem oczywiście jest to objaw mniej lub bardziej poważnej choroby (na przykład chorób układowych czy neuropatii), dlatego też nie wolno lekceważyć objawów – zwłaszcza gdy są silne i/lub długotrwałe. Dlaczego bolą stopy?

Spis treści artykułu

  1. Charakterystyka bólów stopy
  2. Ból w stopie po zewnętrznej stronie
  3. Uporczywe bóle pojawiające się podczas chodzenia
  4. Bóle pojawiające się w czasie i po bieganiu
  5. Bóle związane z dużym palcem u stopy
  6. Leczenie bólów kości, ćwiczenia, preparaty

Bóle stopy – charakterystyka

Ból stopy może mieć różne natężenie i może być zlokalizowany w różnych miejscach. Oczywiście, czasem można mieć wrażenie, że boli stopa w całości, jednak częściej czuje się raczej kłucie w części środkowej, ból w pięcie czy na przykład dziwne mrowienie w dużym palcu. Biorąc pod uwagę miejsce, rodzaj dolegliwości, jak i ich nasilenie, można wywnioskować co mogło je spowodować. Choć ból stopy może wydawać się czymś błahym, może wskazywać na jakąś poważną chorobę, która – nieleczona – może doprowadzić nawet do amputacji kończyny. Dlatego nie wolno go bagatelizować.

Nie warto jednak też od razu wpadać w panikę – najczęściej ból spowodowany jest źle dobranym obuwiem lub przeciążeniem kończyn dolnych, o co łatwo w niektórych zawodach i przy intensywnym trybie życia. Jednak przekonajmy się o tym rozkładając możliwe bóle na konkretne punkty punkty.

Ból w stopie z boku po zewnętrznej stronie

Ból lewej stopy czy ból prawej stopy po zewnętrznej stronie może być spowodowany nadwyrężeniem aparatu ruchu. Po przeciążeniu, albo też po uszkodzeniu na skutek urazu, tworzy się w ciele stan zapalny. W tym miejscu mogą się wówczas pojawić otarcia i pęcherze, zaczerwienienie, tkliwość. Jednak ból po zewnętrznej stronie stopy, z boku, może sugerować również problemy związane z uciskiem na nerwy. Czasami przyczyna leży aż w kręgosłupie, a może promieniować do stopy. Wówczas pojawia się też uczucie drętwienia. Z kolei jeśli ból w stopach jest połączony z opuchlizną (zwłaszcza kostek) i z ogólnym uczuciem ciężkości nóg, może to wskazywać na problemy z układem krwionośnym.

Ból pod stopą podczas chodzenia

Większość dolegliwości bólowych jest zlokalizowanych właśnie po stronie podeszwowej stopy. Ból pod stopą utrudnia codzienne, normalne funkcjonowanie – wywołuje trudności w poruszaniu się. Tak zlokalizowany ból może być skutkiem przeciążenia aparatu ruchu, albo niewłaściwej budowy stopy (na przykład płaskostopia). Może jednak wskazywać również na następujące choroby: nerwiak Mortona, grzybica, reumatoidalne zapalenie stawów, rwa kulszowa, neuropatia, zapalenie rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa).

Najczęściej diagnozowana jest właśnie ostroga piętowa – nazywana tak z uwagi na ból zlokalizowany właśnie w okolicach pięty. Natomiast ból pod stopą przy palcach może wskazywać na przeciążenie – na przykład na skutek długotrwałego noszenia butów na wysokim obcasie. Trzeba mieć na uwadze, że ból może promieniować również od samych palców, na których na przykład pojawiły się nagniotki, albo wrastające paznokcie.

Ból stopy po bieganiu i wysiłku fizycznym

Ból, który pojawił się w stopie po bieganiu, sugeruje zwykle, że doszło do przeciążenia, albo też do jakiegoś urazu. Dolegliwość może także być skutkiem zbyt ciasnych butów do biegania, w których spędziło się zbyt wiele czasu. Ból śródstopia może wskazywać nawet na złamania zmęczeniowe kości śródstopia. Z kolei ból stępu może pojawić się na skutek zapalenia rozcięgna piętowego, albo skręcenia. Ból pięty to zwykle objaw ostrogi piętowej – to najczęściej diagnozowane schorzenie. Warto jednak pamiętać, że przyczyna bólu czasem może być nieoczywista. Na przykład jeśli doszło kiedyś do urazu drugiej stopy, ta w danej chwili boląca może być na co dzień bardziej przeciążona. Ktoś może odruchowo silniej się na niej opierać w trakcie chodzenia czy biegu, co skutkuje narastającymi dolegliwościami bólowymi.

Ból dużego palca w stopie

Ból dużego palca w stopie przy paznokciu to zwykle objaw grzybicy, albo wrastającego paznokcia. Na stopach dużo ciężej o odpowiednią higienę, gdyż zwykle są zakryte (nawet w domu nosimy przecież często skarpetki czy kapcie). Jednak warto zwracać na to uwagę, by ustrzec się różnych, nieprzyjemnych objawów i chorób. Także nagniotki na palcu – powstałe na skutek częstego, zlokalizowanego w tym samym miejscu ucisku – mogą wywołać dolegliwości bólowe. Ból może być też wynikiem tak zwanego palucha biegacza, jak również mogą powodować go haluksy. To zmiany zwyrodnieniowe stóp, objawiające się odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców.

Ból kości w stopie – leczenie i zapobieganie

Bolące stopy utrudniają życie, a na pewno czynią je problematycznym. Nagle wyzwaniem stają się różne, codzienne czynności, wymagające poruszania. Czasem zaś ból jest tak ostry, silny, że stopy bolą nawet w czasie siedzenia czy w pozycji leżącej. Boląca stopa nie zawsze wskazuje na chorobę – częściej jest to wynik urazu czy przeciążenia. Warto więc zacząć od domowych metod leczenia – ćwiczeń rozluźniających. Na przykład można rozluźnić palce – cały czas ścieśnione w butach – udając, że gra się nimi na pianinie. Można też wykonywać ćwiczenia chwytne, jak zwijanie ręcznika palcami stóp. Na ból pod stopą poduszka także może się okazać wybawieniem – warto codziennie zapewnić sobie około 25 minut leżenia ze stopami w górze, uniesionymi w stosunku do reszty ciała. Najlepiej by stopy spoczywały na poduszce, zapewniającej im komfort.

Jeśli ćwiczenia to za mało, warto zastosować odpowiedni środek przeciwbólowyna przykład maść Harpagon Forte Max. To naturalna mieszanka, której głównym składnikiem jest Harpagophytum procumbens, zwany potocznie korzeniem diabelskiego pazura. Posiada także działanie przeciwzapalne, więc radzi sobie z wieloma problemami. W dodatku wzmacnia strukturę kości, mięśni i stawów, przeciwdziałając kolejnym kontuzjom. Jeśli jednak mimo ćwiczeń, odpoczynku i stosowania maści ból nie znika, trzeba udać się po pomoc do specjalisty.

Źródła
  1. Klasyfikacja bólu; J Wypyszewska, Z Kopański, M Kulesa-Mrowiecka, J Rowiński, F Furmanik, J Tabak, K Kieczka-Radzikowska, M Liniarski
  2. Planter foot pressures in pregnant women; Nyska M., Sofer D., Porat A., Howard CB., Levi A., Meizner I., Department of Orthopedic Surgery, Hadassah University Hospital, Ein Kerem, Jerusalem, Israel 1997, vol. 33(2), p.139-46.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *