Ból stopy – dlaczego ból w stopie nie może być lekceważony?

Ból kości w stopie pojawia się czasem u każdego i przeważnie nie jest groźnym objawem. Dotyczy sytuacji przeciążenia kończyn dolnych, na przykład po intensywnym wysiłku fizycznym. Boląca stopa zdecydowanie utrudnia jednak funkcjonowanie na co dzień, ponieważ prowadzi do trudności ze swobodnym poruszaniem się. Czasem oczywiście jest to objaw mniej lub bardziej poważnej choroby (na przykład chorób układowych czy neuropatii), dlatego też nie wolno lekceważyć objawów – zwłaszcza gdy są silne i/lub długotrwałe. Dlaczego bolą stopy?

Spis treści artykułu

  1. Charakterystyka bólów stopy
  2. Ból w stopie po zewnętrznej stronie
  3. Uporczywe bóle pojawiające się podczas chodzenia
  4. Bóle pojawiające się w czasie i po bieganiu
  5. Bóle związane z dużym palcem u stopy
  6. Leczenie bólów kości, ćwiczenia, preparaty

Bóle stopy – charakterystyka

Ból stopy może mieć różne natężenie i może być zlokalizowany w różnych miejscach. Oczywiście, czasem można mieć wrażenie, że boli stopa w całości, jednak częściej czuje się raczej kłucie w części środkowej, ból w pięcie czy na przykład dziwne mrowienie w dużym palcu. Biorąc pod uwagę miejsce, rodzaj dolegliwości, jak i ich nasilenie, można wywnioskować co mogło je spowodować. Choć ból stopy może wydawać się czymś błahym, może wskazywać na jakąś poważną chorobę, która – nieleczona – może doprowadzić nawet do amputacji kończyny. Dlatego nie wolno go bagatelizować.

Nie warto jednak też od razu wpadać w panikę – najczęściej ból spowodowany jest źle dobranym obuwiem lub przeciążeniem kończyn dolnych, o co łatwo w niektórych zawodach i przy intensywnym trybie życia. Jednak przekonajmy się o tym rozkładając możliwe bóle na konkretne punkty punkty.

Ból w stopie z boku po zewnętrznej stronie

Ból lewej stopy czy ból prawej stopy po zewnętrznej stronie może być spowodowany nadwyrężeniem aparatu ruchu. Po przeciążeniu, albo też po uszkodzeniu na skutek urazu, tworzy się w ciele stan zapalny. W tym miejscu mogą się wówczas pojawić otarcia i pęcherze, zaczerwienienie, tkliwość. Jednak ból po zewnętrznej stronie stopy, z boku, może sugerować również problemy związane z uciskiem na nerwy. Czasami przyczyna leży aż w kręgosłupie, a może promieniować do stopy. Wówczas pojawia się też uczucie drętwienia. Z kolei jeśli ból w stopach jest połączony z opuchlizną (zwłaszcza kostek) i z ogólnym uczuciem ciężkości nóg, może to wskazywać na problemy z układem krwionośnym.
ból stopy podeszwa

Ból pod stopą podczas chodzenia

Większość dolegliwości bólowych jest zlokalizowanych właśnie po stronie podeszwowej stopy. Ból pod stopą utrudnia codzienne, normalne funkcjonowanie – wywołuje trudności w poruszaniu się. Tak zlokalizowany ból może być skutkiem przeciążenia aparatu ruchu, albo niewłaściwej budowy stopy (na przykład płaskostopia). Może jednak wskazywać również na następujące choroby: nerwiak Mortona, grzybica, reumatoidalne zapalenie stawów, rwa kulszowa, neuropatia, zapalenie rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa).

Najczęściej diagnozowana jest właśnie ostroga piętowa – nazywana tak z uwagi na ból zlokalizowany właśnie w okolicach pięty. Natomiast ból pod stopą przy palcach może wskazywać na przeciążenie – na przykład na skutek długotrwałego noszenia butów na wysokim obcasie. Trzeba mieć na uwadze, że ból może promieniować również od samych palców, na których na przykład pojawiły się nagniotki, albo wrastające paznokcie.

Ból stopy po bieganiu i wysiłku fizycznym

Ból, który pojawił się w stopie po bieganiu, sugeruje zwykle, że doszło do przeciążenia, albo też do jakiegoś urazu. Dolegliwość może także być skutkiem zbyt ciasnych butów do biegania, w których spędziło się zbyt wiele czasu. Ból śródstopia może wskazywać nawet na złamania zmęczeniowe kości śródstopia. Z kolei ból stępu może pojawić się na skutek zapalenia rozcięgna piętowego, albo skręcenia. Ból pięty to zwykle objaw ostrogi piętowej – to najczęściej diagnozowane schorzenie. Warto jednak pamiętać, że przyczyna bólu czasem może być nieoczywista. Na przykład jeśli doszło kiedyś do urazu drugiej stopy, ta w danej chwili boląca może być na co dzień bardziej przeciążona. Ktoś może odruchowo silniej się na niej opierać w trakcie chodzenia czy biegu, co skutkuje narastającymi dolegliwościami bólowymi.

Ból dużego palca w stopie

Ból dużego palca w stopie przy paznokciu to zwykle objaw grzybicy, albo wrastającego paznokcia. Na stopach dużo ciężej o odpowiednią higienę, gdyż zwykle są zakryte (nawet w domu nosimy przecież często skarpetki czy kapcie). Jednak warto zwracać na to uwagę, by ustrzec się różnych, nieprzyjemnych objawów i chorób. Także nagniotki na palcu – powstałe na skutek częstego, zlokalizowanego w tym samym miejscu ucisku – mogą wywołać dolegliwości bólowe. Ból może być też wynikiem tak zwanego palucha biegacza, jak również mogą powodować go haluksy. To zmiany zwyrodnieniowe stóp, objawiające się odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców.

Ból kości w stopie – leczenie i zapobieganie

Bolące stopy utrudniają życie, a na pewno czynią je problematycznym. Nagle wyzwaniem stają się różne, codzienne czynności, wymagające poruszania. Czasem zaś ból jest tak ostry, silny, że stopy bolą nawet w czasie siedzenia czy w pozycji leżącej. Boląca stopa nie zawsze wskazuje na chorobę – częściej jest to wynik urazu czy przeciążenia. Warto więc zacząć od domowych metod leczenia – ćwiczeń rozluźniających. Na przykład można rozluźnić palce – cały czas ścieśnione w butach – udając, że gra się nimi na pianinie. Można też wykonywać ćwiczenia chwytne, jak zwijanie ręcznika palcami stóp. Na ból pod stopą poduszka także może się okazać wybawieniem – warto codziennie zapewnić sobie około 25 minut leżenia ze stopami w górze, uniesionymi w stosunku do reszty ciała. Najlepiej by stopy spoczywały na poduszce, zapewniającej im komfort.

Maść na bolące stopy – co używać dla złagodzenia bólu?

Bolące stopy to codzienne utrapienie wielu z nas. Przyczyny tej uciążliwej dolegliwości mogą być różne. Na szczęście na rynku dostępnych jest obecnie wiele maści przynoszących ukojenie bolącym stopom. Preparaty te stanowią ogólnodostępną i skuteczną w działaniu formę radzenia sobie z problemem obolałych nóg. Mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe. Ich stosowanie zalecane jest zarówno osobom po urazach narządów ruchu, jak i sportowcom po obciążającym treningu. To, jaką maść na ból w stopie wybierzemy, musi być oczywiście uzależnione od przyczyny dolegliwości, m.in. od tego, czy ma ona podłoże mechaniczne, czy zapalne. Poniżej umieszczono zestawienie najbardziej skutecznych produktów.

Maści i kremy na bóle stóp
Plusy stosowania i zalety konsumenckie
Minusy stosowania i wady konsumenckie
maść przeciwbólowa Harpagon Forte Max

1. Maść Harpagon Forte Max - to skuteczny produkt, w szybki sposób zwalczający przyczynę bólu. Preparat wzbogacony został w czarci pazur, naturalny środek o charakterze przeciwbólowym, łagodzący stany zapalne oraz reumatyczne. Dzięki wygodnej formie maści, jest prosty w aplikacji. Wystarczy wmasować niewielką ilość w bolące nas miejsce i poczekać na wchłonięcie się produktu. Dobrze sprawdzi się jako masc na bolace stopy oraz inne schorzenia. Rekomendowany osobom w zasadzie w każdym wieku.

Produkt dostępny na: https://harpagonforte.pl/
  • Preparat Harpagon Forte Max zawiera w swoim składzie naturalne składniki, przez co jego stosowanie jest zupełnie bezpieczne.
  • Nie działa drażniąco w kontakcie ze skórą.
  • Działa szybko i skutecznie.
  • Może być stosowany zarówno celem zmniejszenia stanów zapalnych, jak i zniwelowania bólu pourazowego.
  • Nie pozostawia śladów na skórze oraz ma przyjemny, delikatny zapach.
  • Nie jest dostępny w każdej aptece.
  • Perskindol Active Classic Gel

    2. Perskindol Active Classic Gel - środek polecany w celu złagodzenia bólu w mięśniach i stawach. Zaleca się jego doraźne stosowanie, poprzez zaaplikowanie maści na bolące miejsce. W składzie zawiera różnego rodzaju olejki eteryczne, pomocne przy walce z dolegliwościami o charakterze reumatycznym, zapalnym.
  • Preparat w szybki sposób przynosi ukojenie w bólu.
  • Wyróżnia się neutralnym, niedrażniącym zapachem.
  • Produkt jest ogólnodostępny.
  • Konieczność stosowania maści kilka razy dziennie, przez co staje się mało wydajna i niestety nie wystarcza na długi okres czasu.
  • Może powodować reakcje alergiczne.
  • masc borowinowa

    3. Maść borowinowa - borowina to znany od lat środek w leczeniu różnego rodzaju bólów, mający działanie przeciwbólowe, łagodzące, przeciwzapalne. Maść borowinowa to wygodniejsza alternatywa dla popularnych okładów borowinowych.
  • Naturalność produktu sprawia, że jego stosowanie jest w zasadzie zupełnie bezpieczne.
  • Ogólna dostępność i niewysoka cena.
  • Działanie maści ma charakter raczej krótkotrwały.
  • Do stosowania profilaktycznego lub przy bardzo delikatnych urazach.
  • masc konska chlodzaca

    4. Maść końska chłodząca - polecana na bóle kostno-stawowe. Eliminuje różnego rodzaju napięcia występujące w mięśniach oraz neutralizuje dolegliwości występujące po intensywnym treningu. Ma także działanie rozgrzewające. Sprawdzi się nie tylko jako maść na ból w stopie.
  • Produkt jest niezwykle wydajny, jedno opakowanie wystarczy na długi okres czasu.
  • Skutecznie neutralizuje ból występujący w stopach.
  • Charakteryzuje się intensywnym, nieprzyjemnym zapachem, przez co nie nadaje się do stosowania w dzień.
  • Stosowana tylko w przypadku urazów wewnętrznych
  • Maści na bolące stopy to popularny i skuteczny środek walki z uciążliwym bólem. Z powodzeniem mogą być stosowane zarówno na bóle mechaniczne, spowodowane urazami, jak i te o podłożu zapalnym. Więc jeśli ćwiczenia to za mało, warto zastosować odpowiedni środek przeciwbólowyna przykład maść Harpagon Forte Max. To naturalna mieszanka, której głównym składnikiem jest Harpagophytum procumbens, zwany potocznie korzeniem diabelskiego pazura. Posiada także działanie przeciwzapalne, więc radzi sobie z wieloma problemami. W dodatku wzmacnia strukturę kości, mięśni i stawów, przeciwdziałając kolejnym kontuzjom. Jeśli jednak mimo ćwiczeń, odpoczynku i stosowania maści ból nie znika, trzeba udać się po pomoc do specjalisty.

    Źródła
    1. Klasyfikacja bólu; J Wypyszewska, Z Kopański, M Kulesa-Mrowiecka, J Rowiński, F Furmanik, J Tabak, K Kieczka-Radzikowska, M Liniarski
    2. Planter foot pressures in pregnant women; Nyska M., Sofer D., Porat A., Howard CB., Levi A., Meizner I., Department of Orthopedic Surgery, Hadassah University Hospital, Ein Kerem, Jerusalem, Israel 1997, vol. 33(2), p.139-46.

    6 myśli nt. „Ból stopy – dlaczego ból w stopie nie może być lekceważony?

    1. donna

      Po wielu tygodniach okropnej męczarni i bólu stopy lekarz zdiagnozował u mnie podagrę – prawie życie mi się zawaliło. Oczywiście od razu radykalna zmiana diety, żeby zniwelować ilość odkładanych kryształów moczanowych. Czy jest tu ktoś, kto cierpi na podobny problem orientuje się, co pomoże uśmierzyć ból? Lekarz niby przepisał mi coś przeciwzapalnego (nie pamiętam teraz nazwy), ale po tygodniu stwierdzam, że ból nie odpuszcza.

      1. Luisse31

        Problem z podagrą jest taki, że nie tylko dieta ma wpływ.
        Jeżeli palisz papierosy – musisz je rzucić, jeśli nadal pijesz alkohol – musisz go odstawić.
        Dieta jest kluczowa, ale ludzie często zapominają o wpływie ogólnie używek.
        Leki powinny być z dziedziny NLPZ, chyba oprócz aspiriny. Twój lekarz najlepiej będzie wiedział, co Ci przepisać, ale z własnego doświadczenia wiem, że dużo zależy od cech osobniczych i jak reagujesz na daną substancję. Poza tym jak cokolwiek bierzesz doustnie to licz się z tym, że może ucierpieć układ pokarmowy…

    2. evelinna28

      Poczytałam o tej podagrze i bardzo współczuję!
      Ja trafiłam tutaj ze względu na problemy z haluksami. Ból kości stopy od środka był niesamowity, a o dziwo haluksy nie były zaawansowane, aczkolwiek widziałam, że postępowały szybko. Ciężko było sobie złagodzić ten ból, łykałam wszystko jak leci i NIE POLECAM tak robić. Brzuch mnie bardzo szybko rozbolał, a to nie o to chyba chodziło 😛
      Oczywiście lekarz mnie zrugał i powiedział, że lepiej będzie jak przez jakiś czas będę nosiła opaskę, jakiś aparat na haluksy a do tego smarowała kremem. Chyba uznał mnie za lekomankę, bo powiedział, żebym sobie na razie tabletki darowała. 😛

      1. karolla

        U mnie w rodzinie bardziej krążyły legendy o obkładaniu stopy kapustą, czy moczeniu jej w occie. Babcia próbowała mi te sposoby wcisnąć. Z kolei ja z ciekawości smarowałam maściami przeciwbólowymi i nie byłam zadowolona z efektu. A testowałam i maść końską, i Voltaren, i Dip Rilif. Stopy jak bolały, tak nadal bolą ^^. Ale pocieszam się, że byle do rozwiązania i wtedy opuchlizna zniknie.

        1. remmy

          Karolla – przy moim nadwyrężeniu stawu skokowego używałem maści nlpz (dizloziaja) i naturalnej (harpagon forte max) na zmianę i takie kombo jest najskuteczniejsze. Trochę sportów w życiu już uprawiałem i na wszelkie kontuzje polecam testowanie właśnie różnego rodzaju maści.
          Nlpz ma to do siebie, że jeśli więcej ich się nałoży, to efekt nie będzie silniejszy. Dlatego, tak na logikę, lepiej jest podkręcić działanie Nlpz stosując właśnie naturalne preparaty.

    Dodaj komentarz