Ból szczęki – przyczyny, objawy i leczenie

Ból kości szczęki lub ogólnie ból ucha i szczęki niekoniecznie muszą oznaczać dolegliwości natury stomatologicznej. Przyczyna bowiem może leżeć po zupełnie innej stronie. Bóle szczęki mogą się objawiać z wielu powodów. Najważniejsza jest zatem właściwa diagnoza oraz wiedza, co należy zrobić w takiej sytuacji. Czasami bagatelizujemy tego rodzaju dolegliwości, zasłaniając się właśnie problemami z zębami. A często może się zdarzyć, iż w związku z taką sytuacją zdrowotną, wizyta u lekarza dentysty może nie być w ogóle potrzebna.

Przyczyny bólu szczęki

Bardzo często zdarza się, że trudno jest w sposób prawidłowy od razu zdiagnozować ognisko bólu szczęki. Wbrew pozorom, przyczyn powstawania takiego rodzaju bólu jest naprawdę wiele. Poniżej krótkie ich omówienie.

  • Nasilający się ból szczęki przy uchu może mieć ścisły związek z doznaniem jakiegokolwiek urazu. Dla przykładu przykład stłuczenie odniesione na skutek upadku.
  • Gdy odczuwany jest silny ból szczęki i ucha, to jako przyczynę można traktować także zapalenie zatok. Jest to szczególny, bardzo opresyjny rodzaj bólu.
  • Pacjenci odczuwają głównie ból przy otwieraniu szczęki, wówczas każdy, nawet najbardziej delikatny ruch, może spowodować brak komfortu u pacjenta. Oczywiście, przyczyną, którą można nazwać najbardziej prozaiczną jest taka, która ma korelację z chorobami zębów. W tym przede wszystkim z zapaleniem dziąseł.
  • Obok występującego bólu szczęki mogą wystąpić równie dobrze na przykład typowe bóle migrenowe. Oprócz tego, do notowanych przypadków zalicza się również bóle przy chorobie zapalenia ucha (w szczególności u dzieci).

Wobec powyższego, wskazać należy, iż spektrum w zakresie związanym z rozpoznaniem przyczyny powodującej określone dolegliwości jest naprawdę szerokie. Czasami, aby postawić właściwą diagnozę, decydują niuanse. Niekiedy zdarzają się takie sytuacje, gdy istotnym jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu u pacjenta. Określa się wtedy czy odczuwa ból szczęki po prawej stronie, czy też może doskwiera mu ból szczęki po lewej stronie. Bardzo ważna pozostaje zatem diagnoza i szybkie rozpoznanie. Dlaczego w przypadku przewlekłych przypadkach ma to znaczenie? Ponieważ różne źródło bólu może wskazywać na inną dolegliwość.

Objawy, których nie wolno lekceważyć

W nawiązaniu do powyższego wskazać należy, iż nieważne jaka dolegliwość zdrowotna została zdiagnozowana, to głównym jej towarzyszącym objawem jest m.in.

  • ból szczęki przy otwieraniu ust,
  • ból żuchwy przy dotyku,
  • uciążliwy ból żuchwy przy uchu.

Jest to objaw standardowy, który występuje w zdecydowanej większości odnotowywanych przypadków. Objawy te powodują silny dyskomfort, a czasami nawet w sposób oczywisty uniemożliwiający normalne funkcjonowanie pacjenta w ciągu dnia. W tym nawet dokonywanie takich czynności jak mówienie czy też spożywanie posiłków. W przypadku gdy nie mówimy o jednostkowym przypadku (na przykład ból dolnej szczęki, czy też ból żuchwy przy dotyku), a tego rodzaju objawy mają charakter stały oraz nie ustępują, to warto wówczas skorzystać z konsultacji lekarskiej. Prawidłowe zdiagnozowanie takiej dolegliwości przyspieszy proces leczenia oraz polepszy komfort pacjenta.

Proces leczenia bólów szczęki i żuchwy

O tym jak będzie przebiegać proces leczenia, wskazywać będzie przyczyna powstałego stanu zdrowia pacjenta. W tym miejscu można posłużyć się przykładem, jeżeli pacjent skarży się na ból szczęki z prawej strony, czasami wystarczającym będzie jedynie podjęcie terapii farmakologicznej. Jest to proces leczenia mający charakter typowo doraźny, a wystarczającym będzie skorzystanie z dostępnych środków przeciwbólowych. Dopiero, gdy ból nie będzie ustępował, można wówczas skonsultować się z lekarzem.

Terapia farmakologiczna polegająca na przyjmowaniu leków przeciwbólowych będzie również odpowiednia, gdy pacjentowi towarzyszyć będzie na przykład ból żuchwy po lewej stronie, bądź też ból żuchwy po prawej stronie. W związku z tym, czasami może się zdarzyć się tak, że konsultacja lekarska nie będzie obligatoryjna. W tym miejscu wskazać należy wspomnieć, iż przy tego rodzaju dolegliwościach zdrowotnych, proces leczenia można skutecznie przeprowadzić stosując maść typu Harpagon Forte Max. Może stanowić ona element subsydiarny w tym procesie, ale również sprawić, iż efekty leczenia będą szybciej odczuwalne.

Jednak jeżeli ból będzie się nasilał, to bezsprzecznie należy ustalić źródło bólu oraz poznać jego przyczynę. Powyższe może się odbyć tylko i wyłącznie w specjalistycznym gabinecie lekarskim. Być może koniecznym będzie wykonanie szczegółowej diagnostyki, na przykład badanie RTG, morfologia, tomografia komputerowa.

Podsumowanie

Reasumując, wskazać należy, iż w żadnym razie nie można lekceważyć pojawiających się objawów bólowych, które stale się nasilają oraz intensyfikują. Wizyta w gabinecie lekarskim oraz wykonanie niezbędnych badań pomoże postawić diagnozę oraz podjąć właściwy proces leczenia. Bagatelizowanie takich dolegliwości może być bowiem niebezpieczne dla organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *