Ból szczęki – przyczyny, objawy i leczenie

ból szczęki

Ból kości szczęki lub ogólnie ból ucha i szczęki niekoniecznie muszą oznaczać dolegliwości natury stomatologicznej. Przyczyna bowiem może leżeć po zupełnie innej stronie. Bóle szczęki mogą się objawiać z wielu powodów. Najważniejsza jest zatem właściwa diagnoza oraz wiedza, co należy zrobić w takiej sytuacji. Czasami bagatelizujemy tego rodzaju dolegliwości, zasłaniając się właśnie problemami z zębami. A często może się zdarzyć, iż w związku z taką sytuacją zdrowotną, wizyta u lekarza dentysty może nie być w ogóle potrzebna.


Spis treści do artykułu:

Przyczyny bólu szczęki

Bardzo często zdarza się, że trudno jest w sposób prawidłowy od razu zdiagnozować ognisko bólu szczęki. Wbrew pozorom, przyczyn powstawania takiego rodzaju bólu jest naprawdę wiele. Poniżej krótkie ich omówienie.

  • Nasilający się ból szczęki przy uchu może mieć ścisły związek z doznaniem jakiegokolwiek urazu. Dla przykładu przykład stłuczenie odniesione na skutek upadku.
  • Gdy odczuwany jest silny ból szczęki i ucha, to jako przyczynę można traktować także zapalenie zatok. Jest to szczególny, bardzo opresyjny rodzaj bólu.
  • Pacjenci odczuwają głównie ból przy otwieraniu szczęki, wówczas każdy, nawet najbardziej delikatny ruch, może spowodować brak komfortu u pacjenta. Oczywiście, przyczyną, którą można nazwać najbardziej prozaiczną jest taka, która ma korelację z chorobami zębów. W tym przede wszystkim z zapaleniem dziąseł.
  • Obok występującego bólu szczęki mogą wystąpić równie dobrze na przykład typowe bóle migrenowe. Oprócz tego, do notowanych przypadków zalicza się również bóle przy chorobie zapalenia ucha (w szczególności u dzieci).

Wobec powyższego, wskazać należy, iż spektrum w zakresie związanym z rozpoznaniem przyczyny powodującej określone dolegliwości jest naprawdę szerokie. Czasami, aby postawić właściwą diagnozę, decydują niuanse. Niekiedy zdarzają się takie sytuacje, gdy istotnym jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu u pacjenta. Określa się wtedy czy odczuwa ból szczęki po prawej stronie, czy też może doskwiera mu ból szczęki po lewej stronie. Bardzo ważna pozostaje zatem diagnoza i szybkie rozpoznanie. Dlaczego w przypadku przewlekłych przypadkach ma to znaczenie? Ponieważ różne źródło bólu może wskazywać na inną dolegliwość.

Objawy, których nie wolno lekceważyć

W nawiązaniu do powyższego wskazać należy, iż nieważne jaka dolegliwość zdrowotna została zdiagnozowana, to głównym jej towarzyszącym objawem jest m.in.

  • ból szczęki przy otwieraniu ust,
  • ból żuchwy przy dotyku,
  • uciążliwy ból żuchwy przy uchu.

Jest to objaw standardowy, który występuje w zdecydowanej większości odnotowywanych przypadków. Objawy te powodują silny dyskomfort, a czasami nawet w sposób oczywisty uniemożliwiający normalne funkcjonowanie pacjenta w ciągu dnia. W tym nawet dokonywanie takich czynności jak mówienie czy też spożywanie posiłków. W przypadku gdy nie mówimy o jednostkowym przypadku (na przykład ból dolnej szczęki, czy też ból żuchwy przy dotyku), a tego rodzaju objawy mają charakter stały oraz nie ustępują, to warto wówczas skorzystać z konsultacji lekarskiej. Prawidłowe zdiagnozowanie takiej dolegliwości przyspieszy proces leczenia oraz polepszy komfort pacjenta.

Proces leczenia bólów szczęki i żuchwy

O tym jak będzie przebiegać proces leczenia, wskazywać będzie przyczyna powstałego stanu zdrowia pacjenta. W tym miejscu można posłużyć się przykładem, jeżeli pacjent skarży się na ból szczęki z prawej strony, czasami wystarczającym będzie jedynie podjęcie terapii farmakologicznej. Jest to proces leczenia mający charakter typowo doraźny, a wystarczającym będzie skorzystanie z dostępnych środków przeciwbólowych. Dopiero, gdy ból nie będzie ustępował, można wówczas skonsultować się z lekarzem.

Terapia farmakologiczna polegająca na przyjmowaniu leków przeciwbólowych będzie również odpowiednia, gdy pacjentowi towarzyszyć będzie na przykład ból żuchwy po lewej stronie, bądź też ból żuchwy po prawej stronie. W związku z tym, czasami może się zdarzyć się tak, że konsultacja lekarska nie będzie obligatoryjna. W tym miejscu wskazać należy wspomnieć, iż przy tego rodzaju dolegliwościach zdrowotnych, proces leczenia można skutecznie przeprowadzić stosując maść typu Harpagon Forte Max. Może stanowić ona element subsydiarny w tym procesie, ale również sprawić, iż efekty leczenia będą szybciej odczuwalne.

Jakie preparaty stosować na ból w szczęce?

Na ból w szczęce zadziałają środki o naturalnych składnikach. Jeśli produkt jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego, może pomóc zarówno w w zmniejszaniu bólu, jak i gojeniu ewentualnej opuchlizny. Niektóre preparaty mają w sobie wyłącznie chemiczne składniki, przy których stosowaniu wyróżnia się dużo przeciwwskazań i reakcji alergicznych. Decyzja o suplemencie czy leku niwelującym ból szczęki musi więc opierać się nie na popularności czy cenie produktu, ale na analizie własnego stanu zdrowia i zawartości substancji.

Nazwa preparatu na bóle szczęki
Wskazania i zalety
Przeciwwskazania i wady
Harpagon Forte Max


1. Harpagon Forte Max - dominują tu składniki pochodzenia naturalnego, w tym tzw. czarci pazur. Suplement na bóle kości, stawów i mięśni. Często boląca szczęka przestaje być problemem już po pierwszym posmarowaniu. Może być środkiem profilaktycznym, chroniącym przed nawrotami dolegliwości.

Więcej o środku na: https://harpagonforte.pl/
  • Naturalność składników.
  • Duża skuteczność.
  • Szybkie wchłanianie żelu.
  • Mogą go stosować kobiety w ciąży i w okresie laktacji.
  • Rekomendacja reumatologów.
  • Słaba dostępność w stacjonarnych aptekach.
  • 2-tygodnie stosowania w celu zapobiegania nawrotom, w razie gdy nie dajemy ręce odpocząć i wracamy do normalnych czynności
  • Vicks Vaporub

    2. Vicks VapoRub - maść przeznaczona przede wszystkim na schorzenia górnych dróg oddechowych i stanów zapalnych gardła, nosa. Zawiera substancje łagodzące ból, które mogą pomóc przy katarze, zapchanych zatokach i innych problemach. Aktywne substancje to: levomentol, kamfora racemiczna, olejek eukaliptusowy, olejek terpentynowy.
  • Łatwa dostępność.
  • Można stosować u dzieci od 5. roku życia.
  • Skuteczność przy niewielkich nasileniach bólu.
  • Chemiczne składniki.
  • Duże ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.
  • Tabletki Dexak SL

    3. Dexak tabletki - zawierają deksketoprofen w dawce 25mg. Pozostałe składniki to m.in.: skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa i glikol propylenowy .Jest preparatem przeciwbólowym i przeciwzapalnym skierowanym do dorosłych osób. Według zaleceń powinno się zażywać jedną tabletkę co 8 godzin, najlepiej ok. 30 minut przed posiłkiem.
  • Szybka likwidacja źródła bólu.
  • Szerokie zastosowanie - oprócz bólu szczęki, leczy też bóle zębów i bóle miesiączkowe.
  • Obciążenie żołądka i wątroby.
  • Długa lista przeciwwskazań i ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków.
  • Nie ma badań i informacji dotyczących stosowania u dzieci i młodzieży - sam producent nie zaleca tabletek tym grupom pacjentów.
  • Nie zaleca się przyjmowania tabletki z posiłkiem - opóźnione lub zminimalizowane działanie tabletki.
  • Tabletki przeciwbólowe firmy Ibuprom

    4. Ibuprom tabletki - dzięki substancji czynnej Ibuprofen (200 mg w jednej tabletce) leczą one bóle różnego rodzaju wynikające z problemów mięśni, kości i schorzeń. Między poszczególnymi dawkami powinno się zachowywać odstęp ok. 4-6 godzin. Od połknięcia tabletki do łagodzenia bólu mija ok. 15-30 minut w zależności od przypadku.

  • Łatwa dostępność.
  • Szybkie uczucie likwidacji bólu.
  • Szerokie zastosowanie.
  • Wygoda - wystarczy połknąć tabletkę w dowolnym momencie dnia, niezależnie od posiłku.
  • Można stosować u dzieci - już od 6. roku życia.
  • Obciążenie żołądka i wątroby.
  • Ryzyko wystąpienia działań alergicznych.
  • Nie można stosować w okresie ciąży i laktacji.
  • Skuteczność dotyczy bólów o niewielkim nasileniu.
  • Leczenie bólu szczęki nie musi być długie – ważne, aby oprócz szybkości i wygody wybranego sposobu, kierować się też bezpieczeństwem składników. Im bardziej są one naturalne, tym lepiej przyjmuje je zarówno skóra, jak i cały organizm. Oprócz łagodzenia dolegliwości, naturalna zawartość może też wykazywać funkcje lecznicze. Tanie i łatwo dostępne leki w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do rozwoju innych chorób, np. na tle układu pokarmowego lub krwionośnego. Jednak jeżeli ból będzie się nasilał, to bezsprzecznie należy ustalić źródło bólu oraz poznać jego przyczynę. Powyższe może się odbyć tylko i wyłącznie w specjalistycznym gabinecie lekarskim. Być może koniecznym będzie wykonanie szczegółowej diagnostyki, na przykład badanie RTG, morfologia, tomografia komputerowa.

    Podsumowanie

    Reasumując, wskazać należy, iż w żadnym razie nie można lekceważyć pojawiających się objawów bólowych, które stale się nasilają oraz intensyfikują. Wizyta w gabinecie lekarskim oraz wykonanie niezbędnych badań pomoże postawić diagnozę oraz podjąć właściwy proces leczenia. Bagatelizowanie takich dolegliwości może być bowiem niebezpieczne dla organizmu.

    Źródła:

    1. Czerniuk, Maciej R. „Przewlekły stan zapalny tkanek przyzębia w obrębie szczęki jako potencjalne ognisko infekcji-opis przypadku.” Część I (2009): 98-102./em>
    2. Pihut, Małgorzata, Grażyna Wiśniewska, and Stanisław Majewski. „Active repositioning of temporomandibular disc displacement without reduction.” Journal of Stomatology 66.5 (2013): 650-662.

    5 myśli nt. „Ból szczęki – przyczyny, objawy i leczenie

    1. Juuuna

      Przez jakiś czas cierpiałam na ból szczęki z prawej strony. Trochę tępy, trochę kujący, już myślałam, czy przypadkiem nie mam jakiegoś raka żuchwy albo szkliwiaka. o.o Hah, ale okazało się, że to… ósemki! Bardzo często bolą przy wyżynaniu się…

      1. wujek_dobra_rada

        Ósemki to same kłopoty.
        Przez nie wielokrotnie odwiedzałem stomatologa, bo bolało cholernie. Po RTG okazało się, że nastąpiło zatrzymanie w wyrzynaniu i okropne komplikacje. Ból, okropna opuchlizna aż lekarz podejrzewał, że doszło u mnie do wytworzenia się torbieli zębopochodnych. Po zabiegu dłutowania było jeszcze gorzej. Niewiarygodne męki. Chyba w życiu nie przetestowałem tylu przeciwbólowych leków czy to w tabletkach (ketonal normalka), akupresury, masaży i smarowania zębów sacholem od wewnątrz i od zewnątrz nawet tym harpagonem forte max, który musiałem sprowadzać z internetu (a trochę się z tym namęczyłem, bo jednak nie do kupienia stacjonarnie tylko na ich stronie https://harpagonforte.pl/. Nie mam pojęcia czy ból odpuścił samoistnie, czy któraś z maści lub tabletek mi pomogła czy te chińskie wynalazki.
        Ale ostrzegam ludzie, monitorujcie stan swoich zębów. Zdjęcie panoramiczne to podstawa raz na 1,5 roku, dwa lata. 😉

    2. podolska k.

      Witajcie, nie wiem, czy jest tu ktoś kto mi pomoże, ale muszę spróbować…
      Cierpię na problemy właśnie ze szczęką. Boli mnie bardzo, ból jest pulsujący, czasami bardziej tępy. Nie towarzyszy mi jednak ciągle, bo przychodzi falami, a wydaje mi się najbardziej, że najmocniejszy jest jak się zdenerwuję, zestresuję albo jest nagła zmiana pogody. Nawet nie wiem od czego zacząć i do kogo się zgłosić. Czy to powinien być neurolog czy jakiś chirurg czy dentysta?… Chociaż RTG miałam robione niedawno a zęby mam zdrowe.

    Dodaj komentarz