Czujesz ból uda? Poznaj przyczyny bólu kości udowej

Ból w udzie to dosyć częsta dolegliwość dotykająca zarówno osoby mniej jak i bardziej aktywne fizycznie, profesjonalnych sportowców, starszych oraz młodszych. Ze względu na dużą ilość przyczyn bólu uda, różne objawy oraz umiejscowienie ciężko jest samemu stwierdzić jaka choroba nas dotknęła. Dlatego w przypadku długotrwałych bólów, które nie chcą przejść, trzeba pamiętać, że zalecane jest niezwłoczne udanie się do lekarza ortopedy. Ten rozpozna dolegliwość i przepisze odpowiednie preparaty wspomagające leczenie. Jednak co w przypadku, gdy dopiero zaczęliśmy odczuwać ból w kości udowej? Z czego może on wynikać?

Rola kości udowej w ludzkim organizmie

Bóle kości najczęściej występują z symptomami bólu mięśni i stawów, jednak same w sobie również mogą być jedynym objawem. Zdarza się, że są one uogólnione, ale także istnieją miejscowe, jak właśnie ból kości udowej. Kość udowa jest to jedna z największych, najdłuższych i najcięższych kości występujących w naszym ciele. Jest twardsza niż beton, a na co dzień potrafi wytrzymać ciężar nawet cztery – lub pięciokrotnie większy niż nasza obecna masa. Ze względu na ogromną rolę jaką odgrywa jakikolwiek jej uraz znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ból kości udowej przy chodzeniu jest wyjątkowo uporczywy, ponieważ ogranicza poruszanie się. Niemożność chodzenia jest jednoznaczna z tym, że o bieganiu, skakaniu i jakichkolwiek ćwiczeniach możemy na ten czas zapomnieć.

Ból uda – przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Ból kości udowej przy miednicy często jest spowodowany doznanymi urazami mechanicznymi takimi jak: silne uderzenie, złamanie lub pęknięcie. Do osłabienia stanu kości udowych może przyczyniać się niedostateczna ilość witaminy D. A także niedobory wapnia, osteoporoza (zbyt duża redukcja masy kości w odniesieniu do rasy, wieku, płci, oraz wzrostu). Drugim powodem bólu kości udowej objawia się przez przeniesienie ośrodka ciężkości ciała oraz znaczne powiększenie brzucha. Trzeba zaznaczyć, że ma to miejsce tylko w przypadku kobiet będących w ciąży.

Ból kości udowej może być wywołany również zapaleniem, co jest ciężką i uporczywą chorobą, pozostającą wciąż najcięższą do wyleczenia chorobą zakaźną. Prowadzi do poważnych powikłań takich jak zanikanie tkanki kostnej. Ostre zapalenie kości leczy się za pomocą antybiotyków oraz opracowaniem rany przez chirurga. Jednak nie gwarantuje to 100% szansy na pozbycie się tej dolegliwości. Zakażenie ma charakter ostry, podostry lub przewlekły oraz jest spotykane w każdej kategorii wiekowej.

Ze względu na wiek osób dotkniętych chorobą rozróżnia się zapalenie kości i szpiku:

 • niemowlęce (do 2-3 roku życia),
 • dziecięce (w tej grupie odnotowuje się najwięcej przypadków zachorowań),
 • dorosły (każdy powyżej niemowlęcego i dziecięcego).

Ból kości udowej i towarzyszące im choroby

 • Fibromalgia – objawia się nadmierną wrażliwością tkanek miękkich, bólem mięśni oraz kości.
 • Ból uda z tyłu – występuje w przypadku obciążenia (trening siłowy), uraz mięśni grupy kulszowo-goleniowej lub długotrwałe siedzenie w jednej pozycji.
 • Ból uda z przodu – naderwanie przyczepu mięśnia, ból promieniujący od zwyrodnienia kręgosłupa, w przypadku bólu uda z przodu przy chodzeniu może to być skutkiem nierozciągnięcia mięśni po treningu siłowym lub ich nadwyrężenia.
 • Odczuwalny ból uda od kręgosłupa – zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, kręgozmyk (przemieszczenie sąsiednich dwóch kręgów), dyskopatia (wada krążka międzykręgowego, może powodować rwę kulszową).

Powodem bólów uda może być również przeciążenie mięśni, nadwaga, niewłaściwe odżywianie skutkujące niedoborem składników odżywczych oraz mineralnych lub co gorsza nowotwór lub martwica.

Martwica kości udowej

Martwica kości udowej to dolegliwość, która wynika z zaburzeń w ukrwieniu nasad powstałych np. w przypadku zatoru, urazu lub zakrzepu. Dotyka najczęściej kości długich takich jak: kość udowa, ramienna, łokciowa, promieniowa, piszczelowa, strzałkowa, kości paliczków, śródręcza oraz śródstopia. Martwica charakteryzuje się obumieraniem tkanki kostnej i dotyka najczęściej osoby młode, rzadziej dorosłe. Nieleczona martwica może prowadzić do poważnych deformacji kostnych, mogą również wystąpić problemy z poruszaniem się.

Niektóre z przyczyn zachorowań na martwicę:

 • urazy mechaniczne,
 • przyjmowanie glikokortykosteroidów,
 • spożywanie alkoholu w nadmiarze,
 • dolegliwości tkanki łącznej,
 • obecność szpiczaka mnogiego.

Leczenie bólu w udzie

Pamiętajmy, że jeżeli od bardzo długiego czasu męczą nas dolegliwości związane z przewlekłym bólem kości, mięśni lub stawów niezbędne będzie udanie się do lekarza ortopedy oraz fizjoterapeuty, aby mieć możliwość wykonania szeregu badań (RTG, rezonans lub tomograf komputerowy). Badania pozwolą na dokładne zlokalizowanie problemu, dzięki czemu otrzymamy szansę samodzielnego leczenia w domu np. specjalistyczną maścią Harpagon Forte Max. Zawartość szeregu składników skutecznie uśmierza ból, wzmacnia strukturę mięśni, kości i stawów, ale również przeciwdziała kolejnym kontuzjom. Jest dedykowana dla wszystkich grup wiekowych, stosowana zewnętrznie do kilku razy dziennie nie powoduje efektów ubocznych, ani nie podrażnia skóry.

Należy pamiętać, że nieleczone schorzenia prowadzą do poważniejszych powikłań! Dlatego nigdy ich nie lekceważmy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *