Kategorie
Ogólne informacje

Czujesz ból uda? Poznaj przyczyny bólu kości udowej

ból uda i kości

Ból w udzie to dosyć częsta dolegliwość dotykająca zarówno osoby mniej jak i bardziej aktywne fizycznie, profesjonalnych sportowców, starszych oraz młodszych. Ze względu na dużą ilość przyczyn bólu uda, różne objawy oraz umiejscowienie ciężko jest samemu stwierdzić jaka choroba nas dotknęła. Dlatego w przypadku długotrwałych bólów, które nie chcą przejść, trzeba pamiętać, że zalecane jest niezwłoczne udanie się do lekarza ortopedy. Ten rozpozna dolegliwość i przepisze odpowiednie preparaty wspomagające leczenie. Jednak co w przypadku, gdy dopiero zaczęliśmy odczuwać ból w kości udowej? Z czego może on wynikać?


Spis treści do artykułu:

Rola kości udowej w ludzkim organizmie

Bóle kości najczęściej występują z symptomami bólu mięśni i stawów, jednak same w sobie również mogą być jedynym objawem. Zdarza się, że są one uogólnione, ale także istnieją miejscowe, jak właśnie ból kości udowej. Kość udowa jest to jedna z największych, najdłuższych i najcięższych kości występujących w naszym ciele. Jest twardsza niż beton, a na co dzień potrafi wytrzymać ciężar nawet cztery – lub pięciokrotnie większy niż nasza obecna masa. Ze względu na ogromną rolę jaką odgrywa jakikolwiek jej uraz znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ból kości udowej przy chodzeniu jest wyjątkowo uporczywy, ponieważ ogranicza poruszanie się. Niemożność chodzenia jest jednoznaczna z tym, że o bieganiu, skakaniu i jakichkolwiek ćwiczeniach możemy na ten czas zapomnieć.

Ból uda – przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Ból kości udowej przy miednicy często jest spowodowany doznanymi urazami mechanicznymi takimi jak: silne uderzenie, złamanie lub pęknięcie. Do osłabienia stanu kości udowych może przyczyniać się niedostateczna ilość witaminy D. A także niedobory wapnia, osteoporoza (zbyt duża redukcja masy kości w odniesieniu do rasy, wieku, płci, oraz wzrostu). Drugim powodem bólu kości udowej objawia się przez przeniesienie ośrodka ciężkości ciała oraz znaczne powiększenie brzucha. Trzeba zaznaczyć, że ma to miejsce tylko w przypadku kobiet będących w ciąży.

Ból kości udowej może być wywołany również zapaleniem, co jest ciężką i uporczywą chorobą, pozostającą wciąż najcięższą do wyleczenia chorobą zakaźną. Prowadzi do poważnych powikłań takich jak zanikanie tkanki kostnej. Ostre zapalenie kości leczy się za pomocą antybiotyków oraz opracowaniem rany przez chirurga. Jednak nie gwarantuje to 100% szansy na pozbycie się tej dolegliwości. Zakażenie ma charakter ostry, podostry lub przewlekły oraz jest spotykane w każdej kategorii wiekowej.

Ze względu na wiek osób dotkniętych chorobą rozróżnia się zapalenie kości i szpiku:

 • niemowlęce (do 2-3 roku życia),
 • dziecięce (w tej grupie odnotowuje się najwięcej przypadków zachorowań),
 • dorosły (każdy powyżej niemowlęcego i dziecięcego).

Ból kości udowej i towarzyszące im choroby

 • Fibromalgia – objawia się nadmierną wrażliwością tkanek miękkich, bólem mięśni oraz kości.
 • Ból uda z tyłu – występuje w przypadku obciążenia (trening siłowy), uraz mięśni grupy kulszowo-goleniowej lub długotrwałe siedzenie w jednej pozycji.
 • Ból uda z przodu – naderwanie przyczepu mięśnia, ból promieniujący od zwyrodnienia kręgosłupa, w przypadku bólu uda z przodu przy chodzeniu może to być skutkiem nierozciągnięcia mięśni po treningu siłowym lub ich nadwyrężenia.
 • Odczuwalny ból uda od kręgosłupa – zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, kręgozmyk (przemieszczenie sąsiednich dwóch kręgów), dyskopatia (wada krążka międzykręgowego, może powodować rwę kulszową).


Powodem bólów uda może być również przeciążenie mięśni, nadwaga, niewłaściwe odżywianie skutkujące niedoborem składników odżywczych oraz mineralnych lub co gorsza nowotwór lub martwica.

Martwica kości udowej

Martwica kości udowej to dolegliwość, która wynika z zaburzeń w ukrwieniu nasad powstałych np. w przypadku zatoru, urazu lub zakrzepu. Dotyka najczęściej kości długich takich jak: kość udowa, ramienna, łokciowa, promieniowa, piszczelowa, strzałkowa, kości paliczków, śródręcza oraz śródstopia. Martwica charakteryzuje się obumieraniem tkanki kostnej i dotyka najczęściej osoby młode, rzadziej dorosłe. Nieleczona martwica może prowadzić do poważnych deformacji kostnych, mogą również wystąpić problemy z poruszaniem się.

Niektóre z przyczyn zachorowań na martwicę:

 • urazy mechaniczne,
 • przyjmowanie glikokortykosteroidów,
 • spożywanie alkoholu w nadmiarze,
 • dolegliwości tkanki łącznej,
 • obecność szpiczaka mnogiego.

Leczenie bólu w udzie

Ból uda często jest ciężką do zniesienia kontuzją, która najczęściej dotyka sportowców, aczkolwiek bywa także uciążliwa dla osób starszych. Jak już wiemy kość udowa odgrywa niezwykle ważną rolę jeśli chodzi o nasze codzienne funkcjonowanie. W momencie kiedy w poruszaniu się przeszkadza nam ucisk jednej z kończyn dolnych, nie mamy możliwości wykonywać ruchów bez odczuwania dyskomfortu. W takim wypadku bardzo często stosujemy różnego rodzaju leki na ból uda, które mają za zadanie jedynie uśmierzyć ból, a nie go zwalczyć. Jeśli jesteś osobą, która podczas chodzenia, a nawet podczas siedzenia, odczuwa cierpienie, powinieneś zwrócić uwagę na podane w naszym rankingu rekomendowane produkty zwalczające ten problem.

Rekomendowane leki i preparaty na ból uda
Zalety i plusy używania
Wady i przeciwwskazania
harpagon forte max

1. Harpagon Forte Max - maść przeciwbólowa, a dokładniej krem, który dzięki swoim odpowiednim składnikom aktywnym takim jak diabelski pazur, olej konopny, czy wyciąg z pokrzywy, świetnie sprawdza się w walce z bólem uda. Odpowiednia dla osób, które na co dzień mają styczność ze sportem, ale także dla emerytów, czy młodzieży. Aktywnie działa w miejscu bólu, dzięki czemu już po niedługim czasie możemy odczuć jej efekty. Dzięki składnikom zawartym w swoim składzie, maść zapobiega powstawaniu stanu zapalnego.

Dodatkowe informacje na: https://harpagonforte.pl/
 • nawet po pierwszym użyciu możemy odczuć znaczną poprawę
 • przyjmuje postać wchłanialnego kremu, dzięki czemu nie zostawia na ciele przeźroczystej skorupki
 • szybkie wchłanianie, krótkie oczekiwanie na odczucie ulgi - rezultaty niemalże natychmiastowe
 • cena, która jest jednak pochodną wysokiej jakości produktu
 • A-Z TAPE PRO

  2. A-Z Tape - plastry kinezjologiczne, które stworzone są aby łagodzić wszelkie obrzęki, stłuczenia, czy przeciążenia spowodowane aktywnością fizyczną. Koją ból i wspomagają mięśnie uda podczas wykonywania ruchów kończyną. Jednorazowa taśma noszona powinna być przez maksymalnie 5 dni.
 • nie ograniczają one ruchów podczas codziennego funkcjonowania
 • są wodoodporne, dzięki czemu idealnie nadają się dla sportowców w dziedzinie pływania
 • wyprodukowane z hipoalergicznych materiałów
 • konieczność odpowiedniego naklejenia plastra, aby jego działanie było zgodne z naszymi wymaganiami
 • nieprzyjemne odczuwanie bólu spowodowane oderwaniem plastrów po 5 dniach użytkowania
 • Ibuprom Sport

  3. Ibuprom Sport Żel - przeciwbólowa maść na ból uda w postaci żelu. W swoim składzie posiada substancje czynną - ibuprofen. Redukuje opuchliznę miejsca, na które została nałożona oraz dociera głęboko do miejsca bólu. W przypadku podrażnień zmniejsza zaczerwienienia.
 • w miarę szybko uśmierza nieprzyjemny dyskomfort
 • żel jest dość wydajny
 • długo się wchłania
 • po posmarowaniu skóra przez pewien czas może się lepić
 • PYRALGINA Termo Hot plaster

  4. Plaster rozgrzewający Pyralgina Termo Hot - plastry na ból uda. Dzięki swoim funkcjom rozgrzewającym plaster rozluźnia mięśnie, nawet te ukryte bardzo głęboko, a jego temperatura waha się między 45-50 stopni. Proponowane zarówno sportowcom jak i osobom, które ze sportem nic wspólnego nie mają. Zalecane jest aby użyć go jednokrotnie, ponieważ ponowne zastosowanie go nie przynosi nawet niewielkiego odczucia ulgi w przypadku jakichkolwiek bólów ud.
 • niewysoka cena oraz łatwa dostępność
 • nieprawidłowe zaaplikowanie plastra może doprowadzić do uszkodzenia skóry
 • optymalny efekt rozgrzewający jest odczuwalny jedynie do 12 godzin, co nie zawsze się sprawdza
 • po założeniu słabo się trzyma
 • Pamiętajmy, że jeżeli od bardzo długiego czasu męczą nas dolegliwości związane z przewlekłym bólem kości, mięśni lub stawów niezbędne będzie udanie się do lekarza ortopedy oraz fizjoterapeuty, aby mieć możliwość wykonania szeregu badań (RTG, rezonans lub tomograf komputerowy). Badania pozwolą na dokładne zlokalizowanie problemu, dzięki czemu otrzymamy szansę samodzielnego leczenia w domu np. specjalistyczną maścią Harpagon Forte Max. Zawartość szeregu składników skutecznie uśmierza ból, wzmacnia strukturę mięśni, kości i stawów, ale również przeciwdziała kolejnym kontuzjom. Jest dedykowana dla wszystkich grup wiekowych, stosowana zewnętrznie do kilku razy dziennie nie powoduje efektów ubocznych, ani nie podrażnia skóry.

  Należy pamiętać, że nieleczone schorzenia prowadzą do poważniejszych powikłań! Dlatego nigdy ich nie lekceważmy!

  Źródła:

  1. Gowin, Ewelina, et al. “Ocena czynników wpływających na występowanie dolegliwości bólowych rok po osteoporotycznym złamaniu bliższego końca kości udowej.” Gerontologia Polska 17.1 (2009): 39-45.
  2. Andrzejewski, Waldemar, and Krzysztof Kassolik. “Palpable evaluation of a patient in tensegration massage.” Physiotherapy 17.4 (2009): 60-66.
  3. Sałek, Jan, et al. “Wyniki leczenia obustronnych atypowych złamań trzonów kości udowych u sześciu chorych przewlekle leczonych bisfosfonianami.” Chir. Narzadow Ruchu Ortop. Pol 81.4 (2016): 115-120.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *