Ból w okolicy mostka dla wielu osób oznacza po prostu zawał. Jeśli więc się u nich pojawia, wpadają w panikę, co wcale nie pomaga w pozbyciu się go. Tymczasem ból w klatce piersiowej nie musi wskazywać na zawał, a ból w mostku może świadczyć o innych dolegliwościach – nawet o nerwicy. Warto więc wiedzieć jakie ból kości mostka może mieć przyczyny i jakie istnieją w tym wypadku metody leczenia. Kiedy chodzi o choroby serca, a kiedy powody są inne?
Spis treści do artykułu:
- Bóle w mostku a ból w klatce piersiowej
- Ból w mostku – przyczyny a diagnozowanie
- Ból pod mostkiem
- Ból mostka przy dotyku
- Ból w mostku a leczenie i profilaktyka
Bóle w mostku a ból w klatce piersiowej
Klatka piersiowa jest częścią tułowia, umiejscowioną między jamą brzuszną a szyją. Znajdujące się w jej obrębie rusztowanie – złożone z kręgosłupa, żeber mostka – stanowi ochronę i wsparcie dla licznych narządów wewnętrznych. Z kolei sam mostek to nieparzysta, płaska kość, która składa się na klatkę piersiową. Stanowi środkową część jej przedniej ściany. Nawet kłucie serca nie zawsze wskazuje na zawał. Tym bardziej więc umiarkowany ból, odczuwany w mostku, nie powinien aż tak niepokoić. Owszem, na pewno nie jest to objaw normalny, jednak istnieje bardzo dużo różnych przyczyn, które mogły spowodować pojawienie się bólu. Mogą to być oczywiście choroby serca, ale też na przykład nerwica czy refluks żołądkowo-przełykowy.
Ból w mostku – przyczyny a diagnozowanie
Wiele zależy nie tylko od tego jak jest umiejscowiony ból, ale też od tego jakie jest jego natężenie i charakter. Jeśli cierpiący odczuwa ucisk, przyczyną bólu może być nerwica serca. Wówczas mogą się pojawić i inne objawy – kłucie serca, palpitacje, a nawet duszności. Umiarkowany ból w tym miejscu może być spowodowany nawet przeziębieniem i towarzyszącym mu, silnym kaszlem. Wówczas wskazuje na zmęczenie mięśni.
Jeśli ból rzeczywiście jest silny, trwa dłużej niż 20 minut, nie pomaga na niego nitrogliceryna, a uczucie to rozpieranie, gniecenie kłucie w mostku, któremu towarzyszy także drętwienie lewej ręki, osłabienie, palpitacje, a czasem i duszności czy wymioty, wskazuje to właśnie na zawał serca. Wówczas trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie.
Ból pod mostkiem
Uczucie pieczenia umiejscowione pod mostkiem wskazuje zwykle na choroby związane z żołądkiem, dwunastnicą, trzustką lub z przewodami żółciowymi. Gdy ból jest tępy, gniotący, silniejszy na czczo, a słabnie po jedzeniu, zapewne jest to choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Warto dodać, że to najczęstsza przyczyna bólu pod mostkiem, diagnozowana przez lekarzy. W wypadku, gdy ból w tym miejscu łączy się z nudnościami, biegunką czy wymiotami, najpewniej chodzi o nieżyt żołądkowo-jelitowy, czyli po prostu grypa żołądkowa.
Jeśli pojawia się nie tylko ból pod mostkiem, ale i ból przełyku, zgaga czy chrypka, przyczyną najprawdopodobniej jest choroba refluksowa przełyku. Jeśli z kolei ból pod mostkiem jest piekący, to najprawdopodobniej zapalenie błony śluzowej przełyku lub żołądka. Oplatający ból podbrzusza, biegnący spod mostka, może wskazywać na ostre zapalenie trzustki. Przyczyną bólu może być również choroba woreczka żółciowego.
Ból mostka przy dotyku
Ból kości mostka przy dotyku może być wywołany zwykłym przeciążeniem. W tej chwili wiele osób prowadzi stresujący, bardzo aktywny tryb życia, co nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Ból może też pojawić się gdy doszło do jakiegoś urazu – na przykład na skutek wypadku. Wywołuje go wówczas uraz żeber lub samego mostka. Jeśli ból jest stały, piekący, a jeszcze nasila się przy dotykaniu, najprawdopodobniej jego przyczyną są choroby nerwów – jakiś ucisk, albo stan zapalny.
Ból w mostku a leczenie i profilaktyka
Leczenie bólu mostka uzależnione jest od tego, co za nim stoi. Najpierw należy więc zdiagnozować przyczynę, by móc podjąć odpowiednie działania w kierunku pozbycia się dolegliwości. Kiedy jednak odczuwa się ból, człowiek chciałby szybko poczuć ulgę. Warto mieć więc w domu specjalne żele czy maści, które skutecznie koją i zmniejszają dolegliwości, bądź też całkowicie się ich pozbywają. Najlepszym specyfikiem przeciwbólowym w tej chwili jest Harpagon Forte Max, który działa także przeciwzapalnie. Jego głównym składnikiem jest Harpagophytum procumbens, zwany potocznie korzeniem diabelskiego pazura. Maść posiada naturalne składniki, pozwalające skutecznie pozbyć się dolegliwości.
Pamiętajmy! Leczenie w dużej mierze zależy od przyczyny schorzenia!
Warto jednak pamiętać, że jeśli przyczyną bólu nie jest przeciążenie czy uraz, konieczne staje się leczenie przyczyn – dolegliwości żołądkowych, sercowych czy nerwowych. Także jeśli przyczyną bólu w mostku jest nerwica, należy zgłosić się do psychologa, by sobie pomóc. W takim wypadku warto również zakupić specjalne herbatki ziołowe o działaniu uspokajającym. Jeśli jednak ból jest silny, trzeba dzwonić po pomoc – może to być bowiem właśnie zawał serca.
Źródła:
- Kaźmierczak-Dziuk, Anna, et al. „Ból w klatce piersiowej–podobne objawy, a różne rozpoznania i przebieg kliniczny–opisy przypadków.” Pediatria i Medycyna Rodzinna 4.7 (2011): 401-408.
- Gałązka, Adam. „Analiza przyczyn bólów w klatce piersiowej u dzieci hospitalizowanych na Oddziale Dziecięcym Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie w latach 2004–2005.” Pediatria Polska 84.3 (2009): 234-238.
Mnie od czasu do czasu właśnie w mostku pobolewa, ale myślę, że to albo kości albo na tle nerwowym. :/ Zacząć od lekarza rodzinnego czy od psychoterapeuty? Jeżeli wiecie, co mogę zrobić na własną rękę, żeby nie zwariować od tego bólu.
Najlepiej to odwiedzić lekarza (może być rodzinny, ale wtedy pewnie od razu skieruje cię na ekg, żeby wykluczyć, że coś naprawdę z serduchem się dzieje) żeby mieć pewność, że to nic groźnego… A poza tym to magnez + wapń i właśnie krem. Jeśli chcesz jakiś konkretny, to mogę polecić od siebie Harpagon Forte Max. To w sumie naprawdę dobry krem i na tyle uniwersalny, żeby stosować go na niemal wszystkie problemy.
Ból w mostu może być naprawdę niepokojący, biorąc pod uwagę, że to częsty objaw zawałów serca 🙁
Kontuzji się można wszędzie nabawić!
A jak się przestrzega wskazówek dot. techniki wykonywania ćwiczeń to ćwiczenia nie są niebezpieczne. Poza tym przecież o o wiele więcej dają one plusów niż minusów. 😛
A jak już naprawdę się boisz tych kontuzji makso to sobie kup dobry krem przeciwbólowy czy coś. hah 😛
No, ale przecież sporty też są kontuzjogenne. Naciągnięcia, zwichnięcia, złamania, skręcenia to normalka szczególnie u niewdrożonych. Ja tam wolę spacery.