Co oznacza ból kości? Czym one w ogóle są?

co to są kości

Być może pytanie wydaje się banalne, ale warto sobie na nie odpowiedzieć. Kość jest narządem budującym układ kostny. Jest to układ, który pełni w naszym organizmie wiele kluczowych funkcji. Począwszy od ochrony naszych delikatnych narządów takich jak np. mózg czy serce, poprzez wsparcie układu mięśniowego aż do tych mniej oczywistych, jak np. magazynowanie wapnia i fosforu. Jak więc widzimy, układ kostny jest zbiorem tkanek kluczowych dla naszego funkcjonowania, dlatego powinniśmy poświęcać im odpowiednią uwagę, oraz dbać o nie poprzez dietę, odpowiednią higienę życia i profilaktykę. W artykule opowiemy skąd najczęściej bierze się ból kości. Opowiemy także dlaczego przysłowiowe kłucie i łamanie w kościach przyczyny ma najczęściej w złych nawykach. Zapraszamy serdecznie do artykułu!

Spis treści do artykułu:

Najczęstsze dolegliwości bólu kości

Częstą dolegliwością wynikającą zarówno z zaniedbań, jak i genetyki jest ból kości i stawów. Oczywiście, gdy występuje on tylko sporadycznie, jako objaw np. przeziębienia nie ma się czym przejmować. Jednak jeżeli bóle kostne stają się naszą częstą bolączką, a dolegliwości nie pozwalają nam normalnie funkcjonować, trzeba podjąć bardziej stanowcze kroki. Trzeba możliwie jak najszybciej poszukać przyczyn. W takich sytuacjach nie warto czekać, bo szanse na to ze samo minie są bardzo niewielkie, a długotrwale nieleczone stany zapalne kości to ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Bóle kości

Jaki lekarz pomoże na ból kości i stawów?

Oczywiście na początku najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas do odpowiedniego specjalisty. Ból w kościach może mieć wiele źródeł, dlatego jego leczeniem zajmuje się kilku specjalistów. W przypadku gdy dokucza nam przede wszystkim ból wszystkich stawów, powinniśmy udać się do reumatologa. Korzystając z odpowiednich maści rozgrzewających czy kąpieli będziemy mogli zminimalizować przykre dolegliwości związane z bólami reumatoidalnymi. Z kolei bóle kostno stawowe mogą oznaczać konieczność wizyty u osteopatologa, który dokładniej przyjrzy się źródłom choroby i zaleci odpowiednie leczenie. Trochę innej przyczyn bólu kości i mięśni możemy doszukiwać się, gdy dużo trenujemy, wtedy bóle kości i mięśni mogą świadczyć o niezaleczonej kontuzji i najlepiej będzie zapisać się na konsultacje do wykwalifikowanego rehabilitanta, którym jest specjalistyczny lekarz od kości (wystarczy zerknąć na Znanego Lekarza czy stronę tego typu). Trzeba jednak pamiętać, że w razie wystąpienia drastyczniejszych objawów, należy przeprowadzić lekarskie badania, na które zostaniesz skierowany przez lekarza rodzinnego.

Ból wszystkich stawów a profilaktyka

Musimy też jednak pamiętać o zdrowym, trybie życia na co dzień. W swojej diecie sięgajmy po produkty odżywcze dla naszych kości i stawów. Uprawiając sporty, dbajmy o ich odpowiednią ochronę a zimą ubierajmy się ciepło, aby uniknąć przewiania. Narząd kostny jest stosunkowo silnym narządem, ale to nie oznacza, że nie powinniśmy o niego dbać.

Źródła:
 1. Klasyfikacja bólu przewlekłego: opisy zespołów bólu przewlekłego i terminologia bólu, Harold MerskeyNikolai BogdukJan DobrogowskiJerzy WordliczekJanusz Bromboszcz, Rehabilitacja Medyczna, 1999, ISBN: 8390908417, 9788390908410
 2. Fizjoterapia, G. Ebelt – Paprotny, Elsevier Health Sciences, 2012, ISBN: 8376096060, 9788376096063

5 myśli nt. „Co oznacza ból kości? Czym one w ogóle są?

 1. loppy

  Dzień dobry wszystkim. Niestety od jakiegoś czasu mam niepokojące duszności i czuję ból zlokalizowany na wysokości mostka. Trochę się na początku przestraszyłem, że to zawał, ale ból trzyma mnie niestety od paru dni. Wiem, że raczej próżno szukać w internecie diagnozy, ale może ktoś spotkał się z podobnym problemem? Musze wybrać się na jakieś RTG, może pokaże mi więcej… Ale widzicie, z drugiej strony kolejki w dzisiejszych czasach na NFZ są ogromne… Eh, człowiek prędzej zejdzie z tego świata niż wizyty u lekarza się doczeka.

  1. Dorian

   Jeżeli nerwobóle to się zastanów czy w ostatnich dniach nie byłeś narażony na silniejszy stres. W innym wypadku może faktycznie naderwałeś sobie coś na rowerze. Ale jestem w szoku, że lekarz nie był w stanie stwierdzić co Ci jest. I to ortopeda!

 2. jaga

  Trochę krępująca sprawa, ale dokucza mi ból kości hmm tak jakby… w pośladkach (to możliwe?). Czy może to kości łonowa… żaden ze mnie wybitny biolog, ale mam siedzącą pracę i na koniec dnia po prostu ledwo wytrzymuje. Macie jakieś pomysły jak temu zaradzić?

  1. roman

   Mi na ból łopatki bardzo pomógł harpagon forte, może też spróbuj. Żona, gdy była jeszcze w ciąży to na ból kości kręgosłupa skarżyła się bardzo często. Jej Harpagon też sporą ulgę przyniósł, bez dwóch zdań

Dodaj komentarz