Bóle kości – przyczyny i objawy tego stanu

dlaczego bolą kości

Kości są jednym z kluczowych narządów odpowiadających za nasz układ ruchu. Pełnią również szereg innych funkcji w naszym organizmie dlatego ważne jest, abyśmy odpowiednio o nie dbali. Układ kostny jest żywy, a otaczająca go okostna jest silnie unerwiona. Jej aktywne tkanki potrafią naprawiać powstałe uszkodzenia i się odnawiać. Grożą mu jednak choroby takie jak gruźlica, silny stan zapalny, a nawet zawał. Zarówno odpowiednia dieta, bogata w źródła wapnia i witaminy D3, jak i aktywność fizyczna pomogą nam zapobiec tym niebezpiecznym dolegliwościom.
Spis treści do artykułu:

Gdy odczuwamy ból kości przyczyny tego stanu mają wpływ na wybór metody leczenia

Najczęstszym objawem problemów z układem kostnym są bóle kości. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, dlatego powinniśmy się im przyjrzeć i podjąć odpowiednie kroki.

Dlaczego bolą kości, mimo że udałem się do specjalisty?

Najczęstszą przyczyną bólu kości są obrażenia fizyczne, takie jak np. złamania czy stłuczenia. Warto pamiętać, że dotyczą one nie tylko sportowców, bo przykry wypadek może nam się zdarzyć nawet w domu czy w drodze do pracy. Na szczęście medycyna bez problemu radzi sobie z takimi przypadkami dlatego przy odpowiednim postępowaniu będziemy w stanie wrócić do pełni zdrowia. Oczywiście najważniejszy jest tutaj czas reakcji. Gdy ulegniemy wypadkowi powinniśmy niezwłocznie udać się na oddział dyżurujący, by prawidłowo zdiagnozować naszą kontuzję. Warto również skontaktować się z dobrym rehabilitantem, który zaleci nam odpowiednie ćwiczenia i masaże, które pomogą nam w szybkim powrocie do sprawności.

Choroby genetyczne kości

Inna choroba kości wynikają z mniej oczywistej funkcji, jakie pełnią one w naszym organizmie, a mianowicie magazynowania niezbędnych minerałów takich jak np. wapń czy fosfor. Zdarza się, że przy wrodzonych, genetycznych wadach metabolicznych kości mogą magazynować ich za dużo. Mówimy wtedy o chorobie Albersa-Schönberga, czyli tak zwanym przewapnieniu kości. Czy bardzo nieprzyjemnej chorobie osłabienia układu kostnego, chorobie Pageta.

W takich sytuacjach stały kontakt z lekarzem jest oczywiście konieczny, bo tylko odpowiednia farmakoterapia pomoże spowolnić proces tej rzadkiej choroby.

Krzywica kości

Krzywica kości to zaburzenie dotykające głównie dzieci. Powstaje ona w wyniku niedoboru witaminy d3 w organizmie. Ta niepozorna witamina ma kluczową rolę w przyswajaniu wapnia przez kości. Gdy jest jej niewiele, nasze kości słabną i ulegają deformacji. Pierwszymi jej początkowymi objawami jest zazwyczaj ból kości rąk (z naciskiem na ból kości nadgarstka i palców u rąk). Dlatego ważne jest, byśmy szczególnie w okresie zimowym dodatkowo ją suplementowali.
krzywica

Pamiętaj! Przyczyny bólu kości to nie tylko wysiłek fizyczny

Oczywiście przyczyny bólu kości mogą być różne, oprócz kontuzji mogą wynikać również ze stanów zapalnych czy nawet zmian nowotworowych, dlatego bardzo ważne jest, byśmy nie ignorowali sygnałów, wysyłanych nam przez nasz organizm i czym prędzej wybrali się lekarza. Pamiętajmy, że tempo reakcji jest kluczowe dla skutecznej kuracji w przypadku chorób, zarówno tych mniej jak i bardziej poważnych.

Źródła:

 1. Witamina K2 i paradoks wapnia: Jak niepozorna witamina może uratować ci życie, Kate Rhéaume-Bleue, Illuminatio, 2017, ISBN: 8365601729, 9788365601728
 2. Choroby ukladu ruchu w praktyce lekarza rodzinnego, Bruce Carl Anderson, Wydanie 3, Edra Urban & Partner, 2016, ISBN: 8365373572, 9788365373571

12 myśli nt. „Bóle kości – przyczyny i objawy tego stanu

 1. ryszardP

  Najlepiej iść do lekarza i zdiagnozować, jeżeli coś poważnego to od razu lekarz zaplanuje leczenie, a jak nie to da jakieś leki, albo maści.

  1. Zgibniew

   Proszę Pana, kto chce teraz czekać w kolejkach do lekarza. Z pół roku czekania minimum! To jest farsa!

 2. Alina

  Ja byłam u lekarza i nic nie stwierdził, a ból dalej się pojawia. Co mam zrobić?

  1. wojtek

   Możesz spróbować jakiejś maści. Ja znam taką skuteczną, harpagon forte max się nazywa, gdybyś chciała rzucić okiem, to zostawię nawet link do strony – https://harpagonforte.pl/

 3. Karolina

  Jak lekarz nie stwierdził żadnego urazu ani nic, a ból nie minął, to albo ponowna wizyta u innego lekarza, albo poszukać rzeczywiście jakiejść maści można, czy tabletek.

 4. Jolka

  No najlepiej jakiejś maści, albo kremu, bo po co łykać coś, jak można w miejsce bólu bezpośrednio nanieść preparat. Ten harpagon, o którym ktoś pisał wyżej jest naprawdę niezły, też stosowałam. Tu jest o nim artykuł całkiem ciekawy – https://bit.ly/2KF3jMx

 5. Andrew

  Kości czasem bolą bez powodu i niekoniecznie musi być jakieś podłoże do bólu. Po prostu czasem tak jest, oby szybko minęło.

  1. Karolina67

   Mnie np. bardzo bolą, gdy zbliża się zmiana pogody. Jest to wówczas ból niemal nie do zniesienia. 🙁

 6. Aga8

  Różne są przyczyny bólu kości – mnie np. często spotyka ból związany z chondromalacją rzepki stawowej. Nieprzyjemne to okrutnie, ale jakoś żyć trzeba. Mi w tym wypadku pomaga maść nałożona miejscowo na kolano. Działa tylko w tym miejscu i nie musi wędrować przez cały organizm.

  1. Vera

   Cierpię na to samo schorzenie! Niestety zbyt intensywny sport w młodym wieku się do tego przyczynił. Teraz przy wejściu na piętro kolana bardzo mi strzelają i strzelają. Chyba spróbuję tego kremu, jeżeli u Ciebie się sprawdził. Dałaś mi nadzieję naprawdę!

 7. andrzej

  Też odczuwałem niedawno ból kości nadgarstka i ból kości łokciowej, ale bardzo mi pomogła maść lioton1000

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czterdzieści dwa − = trzydzieści dziewięć