Kategorie
Ogólne informacje

Bóle kości – przyczyny i objawy tego stanu

dlaczego bolą kości

Kości są jednym z kluczowych narządów odpowiadających za nasz układ ruchu. Pełnią również szereg innych funkcji w naszym organizmie dlatego ważne jest, abyśmy odpowiednio o nie dbali. Układ kostny jest żywy, a otaczająca go okostna jest silnie unerwiona. Jej aktywne tkanki potrafią naprawiać powstałe uszkodzenia i się odnawiać. Grożą mu jednak choroby takie jak gruźlica, silny stan zapalny, a nawet zawał. Zarówno odpowiednia dieta, bogata w źródła wapnia i witaminy D3, jak i aktywność fizyczna pomogą nam zapobiec tym niebezpiecznym dolegliwościom.
Spis treści do artykułu:

Gdy odczuwamy ból kości przyczyny tego stanu mają wpływ na wybór metody leczenia

Najczęstszym objawem problemów z układem kostnym są bóle kości. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, dlatego powinniśmy się im przyjrzeć i podjąć odpowiednie kroki.

Dlaczego bolą kości, mimo że udałem się do specjalisty?

Najczęstszą przyczyną bólu kości są obrażenia fizyczne, takie jak np. złamania czy stłuczenia. Warto pamiętać, że dotyczą one nie tylko sportowców, bo przykry wypadek może nam się zdarzyć nawet w domu czy w drodze do pracy. Na szczęście medycyna bez problemu radzi sobie z takimi przypadkami dlatego przy odpowiednim postępowaniu będziemy w stanie wrócić do pełni zdrowia. Oczywiście najważniejszy jest tutaj czas reakcji. Gdy ulegniemy wypadkowi powinniśmy niezwłocznie udać się na oddział dyżurujący, by prawidłowo zdiagnozować naszą kontuzję. Warto również skontaktować się z dobrym rehabilitantem, który zaleci nam odpowiednie ćwiczenia i masaże, które pomogą nam w szybkim powrocie do sprawności.

Choroby genetyczne kości

Inna choroba kości wynikają z mniej oczywistej funkcji, jakie pełnią one w naszym organizmie, a mianowicie magazynowania niezbędnych minerałów takich jak np. wapń czy fosfor. Zdarza się, że przy wrodzonych, genetycznych wadach metabolicznych kości mogą magazynować ich za dużo. Mówimy wtedy o chorobie Albersa-Schönberga, czyli tak zwanym przewapnieniu kości. Czy bardzo nieprzyjemnej chorobie osłabienia układu kostnego, chorobie Pageta.

W takich sytuacjach stały kontakt z lekarzem jest oczywiście konieczny, bo tylko odpowiednia farmakoterapia pomoże spowolnić proces tej rzadkiej choroby.

Krzywica kości

Krzywica kości to zaburzenie dotykające głównie dzieci. Powstaje ona w wyniku niedoboru witaminy d3 w organizmie. Ta niepozorna witamina ma kluczową rolę w przyswajaniu wapnia przez kości. Gdy jest jej niewiele, nasze kości słabną i ulegają deformacji. Pierwszymi jej początkowymi objawami jest zazwyczaj ból kości rąk (z naciskiem na ból kości nadgarstka i palców u rąk). Dlatego ważne jest, byśmy szczególnie w okresie zimowym dodatkowo ją suplementowali.
krzywica

Pamiętaj! Przyczyny bólu kości to nie tylko wysiłek fizyczny

Oczywiście przyczyny bólu kości mogą być różne, oprócz kontuzji mogą wynikać również ze stanów zapalnych czy nawet zmian nowotworowych, dlatego bardzo ważne jest, byśmy nie ignorowali sygnałów, wysyłanych nam przez nasz organizm i czym prędzej wybrali się lekarza. Pamiętajmy, że tempo reakcji jest kluczowe dla skutecznej kuracji w przypadku chorób, zarówno tych mniej jak i bardziej poważnych.

Źródła:

  1. Witamina K2 i paradoks wapnia: Jak niepozorna witamina może uratować ci życie, Kate Rhéaume-Bleue, Illuminatio, 2017, ISBN: 8365601729, 9788365601728
  2. Choroby ukladu ruchu w praktyce lekarza rodzinnego, Bruce Carl Anderson, Wydanie 3, Edra Urban & Partner, 2016, ISBN: 8365373572, 9788365373571

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *