Krwiak – pod paznokciem czy na nodze. Leczenie i maść na krwiaki podskórne

krwiaki-na-ciele

Krwiak to wylew krwi, będący przeważnie skutkiem urazu. Warto jednak wiedzieć, że niektóre osoby mają skłonność do ich pojawiania się i może im się to przydarzyć nawet po pozornie lekkim uderzeniu. Przyczyny wylewów podskórnych mogą być jednak różne, więc warto dowiedzieć się jakie objawy mogą im jeszcze towarzyszyć i jak najszybciej się ich pozbyć. Czy krwiak boli? Czy jest groźny? Jak wygląda profesjonalne leczenie krwiaków i jakimi domowymi sposobami można je zlikwidować?

Spis treści do artykułu:

 1. Czym są krwiaki i co mają wspólnego z wylewami podskórnymi?
 2. Przyczyny powstawania krwiaków i wylewów krwi
 3. Krwiaki w ciąży – czy niesie ze sobą jakieś zagrożenie?
 4. Jak wyglądają krwiaki zależnie od umiejscowienia?
 5. Jak pozbyć się krwiaków na ciele? Domowe sposoby
 6. Jaka jest najlepsza maść na krwiaki? Czym smarować miejsce, gdzie te się pojawią?

Co to jest krwiak? Co ma wspólnego z wylewem podskórnym?

Krwiak oznacza lokalne nagromadzenie się krwi, która opuściła uszkodzone z jakiejś przyczyny naczynia krwionośne. Krew gromadzi się w tym przypadku w podskórnych lub śródtkankowych częściach. Tkanki nie są jednak wówczas uszkodzone, a jedynie rozpychane przez wydostającą się krew. Pewną odmianą krwiaka jest siniak, choć większość ludzi stosuje te nazwy zamiennie (co jest błędne!). Siniak jest jednak podbiegnięciem krwawym, w którego przypadku krew nasącza tkanki, podczas gdy w przypadku krwiaka gromadzi się w zbiornikach między nimi. Takie wylewy podskórne powoli się wchłaniają, a krwiak zmienia barwę, co jest skutkiem procesu rozkładu hemoglobiny. Począwszy od barwy czerwonej, krwiak przechodzi przez barwę siną i brunatnożółtą, aż zostaje całkowicie wchłonięty.

Jak długo wchłania się krwiak? Wiele zależy od jego umiejscowienia, a także od tego czy jest rozległy. Małe krwiaki najczęściej wchłaniają się w ciągu 7-10 dni. Bywa jednak, że ciało potrzebuje na to o wiele więcej czasu. Czy krwiak boli? Najczęściej tak, ponieważ zwykle jego pojawienie się jest skutkiem jakiegoś urazu. Powstaje wówczas stan zapalny, a nawet obrzęk uderzonego miejsca.

Skąd się bierze krwiak? Przyczyny wylewów podskórnych

Jeśli chodzi o wylewy podskórne, przyczyny ich pojawienia się mogą być różne. Najczęściej jednak mamy do czynienia z krwiakiem, kiedy dojdzie do jakiegoś wypadku, urazu. Niektórzy – w związku z zażywaniem pewnych lekarstw, albo z powodu nadciśnienia – mają większą niż inni skłonność do powstawania krwiaków. Kruchość naczyń krwionośnych może być związana z prowadzeniem niezdrowego stylu życia – nadwagą, otyłością, brakiem ruchu. Skłonność do pojawiania się krwiaków rośnie też przez przyjmowanie preparatów przeciwzakrzepowych. Krwiak po heparynie (składniku leków przeciwzakrzepowych) może powstać na skutek stosowanych zastrzyków. Można też mieć do jego powstania większą skłonność, gdy stosuje się ją w formie doustnej.


Dosyć często obserwowany jest też krwiak po operacji – na skutek uszkodzenia ciała dochodzi bowiem do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co skutkuje wylewem krwi. Przyczyną krwiaków może też być małopłytkowość. Płytki biorą udział w tworzeniu się skrzepów, więc ich zbyt mała liczba lub brak zdolności do właściwego funkcjonowania może skutkować właśnie wylewem podskórnym. Nawet jeśli ma się do ich powstawania większą skłonność, to musi dojść do jakiegoś urazu, by pojawił się krwiak. Wyróżniamy więc 2 rodzaje krwiaków:

 • krwiak po uderzeniu (pouderzeniowy) – to wylew krwi z uszkodzonego naczynia do wnętrza ciała, jednak nie jest tym samym co wylew wewnętrzny. W przypadku wylewu wewnętrznego uszkodzeniu ulegają bowiem większe naczynia krwionośne, a krew wydostaje się przez długi czas. Krwiak pouderzeniowy powstaje zaś na skutek uderzenia, a uszkodzeniu ulegają jedynie podskórne naczynia krwionośne.
 • krwiak po stłuczeniu (stłuczeniowy) – choć pojawia się pod skórą i może być obfity, krwiak po stłuczeniu nie jest tym samym co wylew wewnętrzny. Wylew wewnętrzny powstaje bowiem na skutek uszkodzenia większych naczyń krwionośnych i jest długotrwały oraz obfity. W przypadku krwiaka stłuczeniowego objawy mogą się zaś pojawić nawet po dłuższym czasie od stłuczenia.

Krwiak w ciąży – czy jest się czym martwić?

Dość groźną sytuacją jest krwiak w ciąży. Nie chodzi przy tym o zwykłe wylewy podskórne, które mogą powstać na skutek stłuczenia na nodze czy ręce, lecz o krwiaka zlokalizowanego wewnątrz macicy. Krwiak w ciąży może powstać w takim miejscu albo między ścianką macicy a kosmówką (krwiak podkosmówkowy), albo poza łożyskiem. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jakie są jego przyczyny. Ważne są na pewno indywidualne predyspozycje danej osoby, jednak nie do końca wiadomo czemu u niektórych kobiet takie krwiaki powstają, a u innych nie. Nie wiadomo również jak im skutecznie zapobiegać. Jeśli jednak pojawi się taki krwiak, przyczyny są mniej ważne niż potencjalne konsekwencje. Tak jeden, jak i drugi może doprowadzić do poronienia. W przypadku pojawienia się bólu i plamienia należy więc zgłosić się niezwłocznie do lekarza.

Jak wygląda krwiak? Objawy i rodzaje krwiaków

Jak wygląda krwiak? Charakterystyczne jest przede wszystkim krwawe podbiegnięcie, zlokalizowane pod skórą. W trakcie dotykania podbiegniętego krwią miejsca da się też wyczuć pewne zgrubienie pod skórą. Odróżnia to krwiaki od siniaków, które są bolesne, ale pod palcami przy dotknięciu nie da się wyczuć zgrubień. Krwiak podskórny może dawać nieco inne objawy w zależności od umiejscowienia. Jakie są rodzaje krwiaków?

 • krwiak pod paznokciem i na palcu – krwiak podpaznokciowy jest krwiakiem dosyć pospolitym, powstającym pod płytką paznokcia na skutek urazu. W miejscu urazu pojawia się wówczas zasinienie i zaczerwienienie. Krwiak na paznokciu może prowadzić do samoistnego zejścia płytki paznokciowej, co może trwać od 3 do 5 miesięcy. Jeśli wylew jest duży, konieczne jest również chirurgiczne usunięcie paznokcia. W przypadku małych wylewów można przebić płytkę paznokcia i usunąć spod niej krew. Można też leczyć krwiaka w domu. Jak długo się wchłania? Zależy to od wielkości wylewu i rodzaju uszkodzenia. Mogą to wspomóc domowe sposoby – ciepła woda z mydłem, zimny kompres czy maść z antybiotykiem.
 • krwiak okularowy (oczy szopa) – rodzaj krwiaka, pojawiający się w okolicy oczodołów. Krwiaki okularowe powodują również opuchnięcie powiek, ból gałek ocznych, a nawet opadanie powieki. Krwiak, który pojawił się pod jednym okiem, może rozprzestrzenić się również na drugi oczodół. Posiada barwę od czerwonej po fioletową.
 • krwiak na nodze – najczęściej powstaje na skutek urazu, na przykład jakiegoś wypadku czy upadku. Krwiaki na nogach mogą mieć różne umiejscowienie i najczęściej znikają samoistnie po kilku czy kilkunastu dniach (w zależności jednak od wielkości krwiaka). Zwykle krwiaki na nogach są miękkie, jednak jeśli nie znikną dość szybko, można zaobserwować u siebie twardy krwiak podskórny. Ma to miejsce głównie na piszczelu. Z kolei krwiak na udzie przeważnie jest miękki i szybko zmienia barwę z czerwonej na żółtą. U osób, u których krwiak na nodze pojawia się bez uderzenia, diagnozuje się na przykład zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby wątroby czy żylaki nóg. Dlatego osoby te powinny prędko udać się do lekarza, by postawił właściwą diagnozę.
 • krwiak na kolanie – to niezwykle częste umiejscowienie krwiaka. Wówczas w jamie stawu kolanowego gromadzi się krew, co jest następstwem urazu mechanicznego. Krwiak w kolanie pojawia się najczęściej do godziny od przebycia urazu, a towarzyszące mu objawy to chełbotanie rzepki, ból i obrzęk. Krwiak pod kolanem warto natychmiast schłodzić lodem. Jeśli zaś uszkodzenie jest duże, czasami konieczne jest nakłucie jamy i odciągnięcie zalegającej tam krwi.
 • krwiak na stopie – krwiak pod skórą pojawia się na stopie przeważnie na skutek noszenia niewłaściwie dobranych butów, co powoduje ucisk. Może być to również krwiak po uderzeniu, powstały na palcu u nóg. Wówczas pod paznokciem powstaje siniak, a sam paznokieć może zacząć schodzić.
 • krwiak w jamie ustnej – jama ustna to obszar, gdzie mogą zdarzać się niewielkie urazy. Z tego względu na ustach, na podniebieniu, na dziąśle czy na policzku od wewnątrz może powstać krwiak, na przykład na skutek ugryzienia czy innego urazu. Krwiak na języku czy krwiak na wardze ma formę czerwonej grudki, która z czasem się wchłonie. Objawy krwiaka są jednak podobne jak w przypadku nowotworu jamy ustnej, dlatego warto po pewnym czasie (jeśli krwiak się nie wchłania) zgłosić się do lekarza.
 • krwiak pod okiem po uderzeniu – krwiaki mogą powstać samoistnie, jak też być efektem uderzenia. Krwiak na powiece i pod okiem to w przypadku mocnego uderzenia dość normalny objaw. Może mu towarzyszyć obrzęk i ból. Jak ukryć taki uraz? Najlepiej makijażem. Pierwsza pomoc powinna jednak polegać na schłodzeniu miejsca uderzenia – na przykład lodem.
 • krwiak na głowie – w wyniku uderzenia może pojawić się także krwiak na głowie. Nie jest to wówczas typowy krwiak na skórze, lecz charakterystyczny guz na głowie. Jeśli powstał u kogoś krwiak po uderzeniu w głowę, niezwykle ryzykowne są ewentualne powikłania. Mogło dojść do wstrząśnienia mózgu, powstania krwiaka wewnątrzczaszkowego czy pęknięcia czaszki. Przy urazie czaszki może dojść do utraty przytomności. Później może pojawić się senność, wysięk z nosa lub ucha czy nierówność źrenic. Jeśli tylko na twarzy pojawił się krwiak, może mu towarzyszyć obrzęk i ból. Krwiak w tym miejscu może być spory, ponieważ sieć naczyń krwionośnych jest wyjątkowo gęsta.


Jak pozbyć się krwiaka? Domowe sposoby i maść na krwiaki

Leczenie krwiaków jest ważne nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i estetycznych. Każdy człowiek chciałby się ich pozbyć możliwie jak najszybciej. Co na krwiaki szczególnie warto stosować? Pierwsza pomoc powinna polegać na schłodzeniu miejsca po uderzeniu czy innym urazie, co może ograniczyć rozlew krwi wewnątrz. Warto wyrobić w sobie takie nawyki nie tylko gdy chodzi o urazy głowy, lecz całego ciała. Krwiaki pouderzeniowe czy pooperacyjne mogą być leczone w sposób profesjonalny, ale można też najpierw sięgnąć po pewne domowe metody. Jakie znamy domowe sposoby na krwiaki?

 • okłady z liści kapusty – utłuczone liście kapusty potrafią zmniejszyć obrzęk i uszczelniają naczynia krwionośne. Warto więc stosować taki okład na przykład, gdy krwiak pojawi się na kończynie.
 • ocet jabłkowy – jak pozbyć się krwiaka naturalnie? Stosując okłady z octu jabłkowego! Pobudza on krążenie krwi, dzięki czemu mniej jej będzie się gromadzić w miejscu uszkodzenia. Nasączamy gazę octem i kładziemy na krwiaku.
 • cebula – jak usunąć krwiaka przy pomocy cebuli? Wykonujemy okłady z surowej, przekrojonej cebuli w miejscu, w którym pojawiła się zmiana.
 • tymianek – świeże lub suszone ziele tymianku należy zagotować w wodzie, a następnie dodać do kąpieli i wymoczyć dobrze obolałe miejsce z krwiakiem.
 • sól – jak leczyć krwiaka przy pomocy soli? Nakłada się ją po prostu na miejsce, w którym powstał wysięk. Sól wchłonie nadmiar płynu limfatycznego, co przyczyni się do poprawy.
 • ziemniaki – jeśli pojawił się krwiak podskórny, leczenie domowe może obejmować także zastosowanie surowych ziemniaków. Zmniejszają bowiem obrzęk i przyczyniają się do lepszego przyrostu zdrowych komórek.
 • witamina K – najlepiej zastosować maść z tą witaminą, wsmarowując ją w miejsce pojawienia się krwiaka.
 • Metoda O.L.K.U. – to skrót oznaczający odpoczynek, lodowe kompresy i unoszenie nogi (jeśli to na niej pojawił się krwiak). Jest to dobry sposób na krwiaki pooperacyjne.

Takie domowe, naturalne sposoby na krwiaka są dość skuteczne (choć nie zawsze pomogą), ale długotrwałe. Dla szybszego wyleczenia warto się więc wspomóc profesjonalnymi maściami. Dlaczego to godny uwagi sposób na krwiaki? O tym jak działają takie produkty można się dowiedzieć z następnego akapitu.

Maść na krwiaki – czym smarować krwiaki podskórne i pooperacyjne?

Maść na krwiaki podskórne przyspiesza ich wchłanianie się. W ten sposób można szybciej pozbyć się nieestetycznego problemu, a dodatkowo zmniejszyć odczuwany ból. Składniki zawarte w tego typu maściach działają bowiem kojąco i łagodząco. Jaka maść na krwiaki i stłuczenia będzie najlepsza?

Ranking i opis maści na krwiaki
Zalety i właściwości stosowania
Wady i przeciwwskazania
maść na krwiaki Harpagon Forte Max

1. Harpagon Forte Max - jego formuła oparta jest o wyciąg z czarciego pazura. Środek zwalcza ból mięśni, stawów i kości, a także wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Więcej o żelu u oficjalnego dystrybutora: https://harpagonforte.pl/
 • Niezwykle dobrze wpływa na wchłanianie się krwiaków, przez co te naturalnie i szybko znikają, nie pozostawiając po sobie żadnych nieprzyjemnych znamion czy śladów,
 • naturalny skład,
 • wzmacnia organizm, przeciwdziałając kolejnym urazom,
 • środek jest delikatny dla skóry.
 • Forma żelu nie odpowiada każdemu,
 • smarowanie dookoła oczu wymaga odrobiny precyzji i skupienia,
 • to maść na krwiaki dostępna przede wszystkim na stronie producenta.
 • maść Tribiotic

  2. Tribiotic - to maść wykazująca działanie przeciwbakteryjne, która w swoim składzie zawiera 3 antybiotyki. Stosuje się ją miejscowo na skórę.
 • zapobiega rozwojowi zakażeń bakteryjnych,
 • dosyć skutecznie sobie radzi z krwiakami.
 • leku nie można stosować dłużej niż 7 dni,
 • to antybiotyk dostępny wyłącznie na receptę, co biorąc pod uwagę tempo i czas oczekiwania na lekarza, może powodować, że zwyczajnie nasz organizm sam sobie poradzi z krwiakiem nim uda nam się go zakupić.
 • żel na ból Altacet

  3. Altacet na krwiaki - to żel przeciwobrzękowy, który łagodzi objawy stanu zapalnego. Można go stosować bezpośrednio po urazie, ponieważ działa miejscowo chłodząco.
 • środek działa kojąco na obolałe miejsce, zmniejszając ból,
 • można go stosować nawet 3-4 razy na dobę
 • środka nie można stosować w przypadku rozległych ran i przez zbyt długi czas,
 • posiada bardzo nieprzyjemny zapach, które znacząco utrudnia stosowanie żelu w miejscach publicznych,
 • nie można go stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.
 • żel wspomagający wchłanianie krwiaków Heparizen

  4. Heparizen - to maść z heparyną na krwiaki, która działa miejscowo, łagodząc ból. Stosuje się ją między innymi w leczeniu żylaków czy dolegliwości pourazowych.
 • to żel na krwiaki, który można stosować do 3 razy na dobę,
 • heparyna nie jest najlepszym z dostępnych środków, wpływa na bardzo niewielkie krwiaki.
 • mocny, intensywny zapach,
 • po użyciu trzeba odczekać odpowiednią ilość czasu aż żel się wchłonie,
 • żel z heparyną na krwiaki nie może być stosowany przez osoby uczulone na parabeny.
 • preparat ziołowy Arcalen

  5. Arcalen - to maść z arniką na krwiaki, przeznaczona do stosowania w stanach pourazowych. Działa przeciwzapalnie, zmniejszając przepuszczalność ścian naczyń włosowatych.
 • wykazuje korzystny wpływ na krążenie obwodowe
 • zmniejsza ból i nie najgorzej przyspiesza wchłanianie krwiaków.
 • środek należy stosować na nieuszkodzoną skórę,
 • maść z arniką na krwiaki nie może być stosowana przy uczuleniu na arnikę, nagietek lub inne rośliny z rodziny Asteraceae (Compositae), gdyż może powodować znaczące podrażnienia.
 • Maści na krwiaki sprawdzą się u wszystkich osób, które pragną nie tylko szybko pozbyć się bólu, ale i przyspieszyć wchłanianie krwi. Działają kojąco, przez co zmniejszają odczuwane dolegliwości. W przypadku krwiaków pourazowych, umiejscowionych na kończynach czy tułowiu, takie żele będą idealnym środkiem, wspomagającym naturalne procesy zdrowienia. Najpopularniejszy jest Harpagon Forte Max, ponieważ nie tylko działa na objawy, ale i wzmacnia organizm. Dzięki temu zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się cięższych objawów w przyszłości. Ten typ produktu sprawdzi się przede wszystkim u sportowców i osób wykonujących prace fizyczne – oni są bowiem najbardziej narażeni na urazy, stłuczenia i krwiaki. Z maści może jednak w razie potrzeby skorzystać każdy.

  Źródła:

   1. Kużdżał, Adrian, et al. „Najczęstsze przyczyny oraz typy uszkodzenia stawu barkowego wśród piłkarzy ręcznych oraz ich konsekwencje psyho-fizyczne.” (2010).
   2. Rymkiewicz, Anna. „Przyczyny i skutki urazów czaszkowo-mózgowych.” Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia 2 (2014): 41-46.

  5 myśli nt. „Krwiak – pod paznokciem czy na nodze. Leczenie i maść na krwiaki podskórne

  1. Ali

   Moja babcia wielokrotnie stosowałam kapustę jako okład na bóle kostek, czy stłuczenia. Ja sobie średnio wyobrażam, żeby trzymała kapustę parę godzin pod bandażem na skórze. Brr…!

   1. kamila wolicka

    No właśnie ja kiedyś z ciekawości to zrobiłam okład z kapusty i mi nie pomogło. Miałam zbitą i opuchniętą łydkę, myślałam, ze kapusta jakoś pomoże rozprowadzić się tej krwi i zmniejszyć widoczność siniaka. Po 3 dniach nie było żadnej poprawy. Niepotrzebnie chyba kombinowałam z „domowymi sposobami”, trzeba było od razu posmarować harpagonem albo altacetem.

  2. Donna

   Hej! Mam nadzieję, że ktoś tutaj mi pomoże!
   Moja mama dwa tygodnie nadwyrężyła sobie kostkę przy wykopywaniu roślin w ogrodzie. Opuchlizna już trochę zeszła, ale kostka jest nadal bardzo tkliwa i został lekki krwiak. Wyczerpałyśmy już praktycznie wszystkie domowe sposoby na ból, łącznie z stosowaniem octu czy kapusty. Nacierałyśmy tę nogę wszystkim, ale nadal ją boli. Prawdopodobnie niedługo wybierzemy się do lekarza, ale moja mama ma lęk przed białymi kitlami i niestety bardzo ciężko jest mi ją namówić na to. Co możecie jeszcze polecić??

   1. Maxo

    Twoja mama powinna iść do lekarza, postaraj się ją namówić. Chociaż z drugiej strony doskonale znam lęk przed dentystą, więc nie oceniam…
    Z takich środków na teraz spróbuj harpagon forte max – polecam sobie zamówić z internetu, bo stacjonarnie wiele razy się zdarzało, że puszczali w obieg podróbki. Im szybciej się zamówi tym, naturalnie, szybciej przyjdzie, więc nie ma co zwlekać, tym bardziej, że noga najwyraźniej sama nie chce się goić. Zostawiam od razu, żebyś oszczędziła sobie szukania https://harpagonforte.pl/

  3. Jagoda93

   Do powyższych sposobów dołożyłabym jedzenie owoców i warzyw z witaminą c! Witaminka ta wzmacnia naczynia krwionośne, a wtedy są mniej kruche i nie pękają tak szybko. Siniaki więc się nie pojawiają. ^^ Polecam

  Dodaj komentarz