Niektórzy ludzie mają skłonność do pojawiania się siniaków i nawet lekkie uderzenie może wywołać u nich taki podskórny wylew. Najczęściej jednak siniaki pojawiają się w efekcie upadku lub stłuczenia, gdy uszkodzeniu ulegają ulokowane pod skórą naczynia krwionośne. Ponieważ każdy człowiek od czasu do czasu ma do czynienia z siniakami, warto dowiedzieć się jak można się ich szybko pozbyć! Są nieestetyczne – zwłaszcza gdy przychodzi lato i chcemy odsłonić nogi czy ubieramy bluzki z krótkim rękawem. Jakie są domowe sposoby na siniaki na ciele i jak można leczyć je profesjonalnymi maściami?
Spis treści do artykułu:
- Co to jest siniak? Skąd się bierze?
- Jakie są przyczyny siniaków? Czy siniaki mogą powstawać samoistnie?
- Czym są siniaki samoistne?
- Jakie rodzaje siniaków rozróżniamy?
- Domowe sposoby na siniaki
- Żel czy maść na siniaki? Co stosować, aby przyspieszyć wchłanianie? Ranking produktów
Siniaki – co to jest i skąd się biorą? Co oznaczają ich kolory?
Siniak to podskórny wylew – inne określenie krwiaka. Jest to więc lokalne nagromadzenie się krwi, która opuszcza naczynia krwionośne na skutek ich urazu. Choć nazwy te stosuje się zamiennie, w przypadku krwiaka krew zgromadzona jest w podskórnych lub śródtkankowych zbiornikach, podczas gdy w przypadku siniaka nasącza tkanki jak gąbka. Jak zrobić siniaka? Wystarczy się mocniej uderzyć. Niektóre osoby mają zresztą większą skłonność do powstawania siniaków niż inne. Wówczas nawet lekkie uderzenie może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych.
Kolory siniaka wskazują na etap jego gojenia się. Dokładniej chodzi o rozkład krwi, która nasączyła tkanki. Najpierw siniak jest czerwony, a później zmienia barwę na bordowo-fioletową. Kolejne etapy siniaka to zmiana jego barwy na niebiesko-zieloną, a wreszcie na żółtą, po której cała zmiana wreszcie się wchłania.
Przyczyny siniaków i siniaki samoistne
Skłonność do siniaków może wynikać z uwarunkowań genetycznych, ale i z trybu życia, jaki się prowadzi. Pewne problemy z układem krążenia ukazują się właśnie w ten sposób. Podatność na siniaki może wskazywać na takie przyczyny jak:
- wrodzona kruchość naczyń krwionośnych – związana jest z zaburzeniami w budowie naczyń krwionośnych.
- niedobór witamin (C i K) – witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, a witamina K poprawia szczelność naczyń, więc ich niedobory mogą skutkować skłonnością do tworzenia się siniaków.
- obniżona krzepliwość krwi – skłonność do powstawania siniaków może być efektem takich chorób jak skaza krwotoczna, hemofilia czy choroba von Willebranda, które są związane ze skłonnościami genetycznymi.
- choroby wątroby i nerek – skłonność do siniaków może być efektem między innymi marskości wątroby, ale również niewydolności nerek.
- białaczka – łatwość powstawania siniaków, bladość, a także częste krwawienia to bardzo charakterystyczne objawy białaczki. Najczęściej pojawiają się siniaki na nogach. Białaczka sprawia, że siniaki pojawiają się nawet bez uszkodzenia ciała.
- anemia – bladość, ciągłe zmęczenie, osłabienie i często pojawiające się siniaki to objawy niedokrwistości, nazywanej też anemią.
- miesiączka – podczas miesiączki siniaki u kobiet pojawiają się dużo szybciej.
- przyjmowanie leków rozrzedzających krew – stale przyjmowane leki, których składnikiem jest między innymi heparyna czy warfaryna mogą zwiększyć skłonność do siniaków.
- zwiększona aktywność fizyczna – dużo łatwiej o siniaki, jeśli uprawia się jakiś sport lub intensywnie trenuje. Jest więc w zasadzie naturalne, że siniaków jest więcej u osób, które są bardzo aktywne fizycznie.
- nadużywanie alkoholu – pity regularnie alkohol rozrzedza krew, w związku z czym siniaki mogą się częściej pojawiać.
Samoistnie siniaki, które pojawiają się bez uderzenia czy urazu
Samoistne siniaki na udach, siniaki na nogach bez powodu czy krwiaki na rękach są zawsze powodem do niepokoju. Częste siniaki nie tylko sprawiają, że ciało prezentuje się mniej atrakcyjnie, ale przede wszystkim są dowodem na to, że układ krwionośny takiej osoby nie jest do końca zdrowy.
Częste siniaki bez przyczyny (siniaki bez uderzenia) mogą wskazywać na indywidualne predyspozycje, ale też być związane z zażywaniem leków rozrzedzających krew czy niedoborem pewnych witamin. Ponieważ jednak pojawiające się siniaki mogą też być skutkiem chorób nerek czy wątroby, cukrzycy, a nawet białaczki, samoistne siniaki powinny być zawsze powodem do zgłoszenia się do lekarza. Siniaki bez powodu powinny skłonić do wykonania przede wszystkim badań USG i morfologii z rozmazem.
Rodzaje siniaków na ciele
Siniaki na ciele mogą powstawać w różnych miejscach i być albo skutkiem uderzenia czy innego wypadku (na przykład przytrzaśnięcia palca drzwiami), albo też pojawić się samoistnie. Sińce na ciele od czasu do czasu ma każdy. Nie są niczym groźnym, jeśli tylko nie doszło do uszkodzenia głębszych struktur ciała, a sam siniak nie jest zbyt rozległy. Czym charakteryzują się siniaki ulokowane w różnych miejscach na ciele?
- siniak na twarzy – może być bardzo bolesny i dość długo się goić. Siniak pod okiem to szczególnie nieestetyczny problem, który może upodobnić człowieka do szopa. Warto wiedzieć, że siniak pod jednym okiem rozlewa się zwykle również pod drugie oko. Siniak na powiece, który pojawił się niespodziewanie, może informować o kłopotach z sercem. Jak ukryć takie siniaki? Najlepiej makijażem. Znakomity sposób na siniaki na twarzy to zimne kompresy i maści.
- siniak na szyi – rzadko pojawia się na skutek uderzenia, ale dość popularna jest tak zwana malinka na szyi. Co to jest malinka? Malinki na ciele powstają zwykle po namiętnym pocałunku i jest to niewielki krwiak. Czy jest groźna? Teoretycznie nie, chociaż nie powinna być duża i nie można jej opalać. Czym grozi? Na szyi może doprowadzić do uszkodzenia tętnicy szyjnej, a w konsekwencji spowodować pojawienie się zakrzepu krwi i udar.
- siniaki na rękach – pojawiają się bardzo często i mogą być dosyć bolesne. Siniak na ręce może wystąpić na przedramieniu, łokciu, na dłoniach i na nadgarstku. Szczególnie bolesny jest ten na łokciu, z uwagi na ulokowany tam nerw. Jeśli siniaki pojawiają się samoistnie, mogą świadczyć o problemach z krzepliwością krwi.
- siniak na paznokciu – to wylew krwi, który może powstać na skutek uderzenia, ale także przez źle dopasowane, zbyt ciasne buty. Siniak pod paznokciem może prowadzić nawet do jego zejścia. W niektórych przypadkach konieczne jest jego chirurgiczne ściągnięcie.
- siniak na klatce piersiowej – jest bardzo niebezpieczny, ponieważ trzeba się upewnić, że w czasie wypadku nie doszło do uszkodzenia żeber i płuc. Siniaki na piersiach – jeśli nie powstały na skutek uderzenia – mogą być także symptomem zmian nowotworowych.
- siniaki na brzuchu – jeśli siniaki pojawią się w takim miejscu, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Trzeba bowiem wykluczyć, że doszło do uszkodzenia narządów wewnętrznych i że pojawił się krwotok wewnętrzny. Jeśli chodzi o siniaki na brzuchu, przyczyny mogą być oczywiście inne – łącznie z indywidualnymi predyspozycjami organizmu. Siniak na brzuchu może być też objawem chorującej trzustki.
- siniaki na plecach – warto zgłosić się z nimi do lekarza, żeby upewnić się, że nie doszło do uszkodzenia kręgosłupa. Czasami siniaki na kręgosłupie powstają na skutek masażu, jednak częściej to skutek poważniejszego stłuczenia. Jeśli ból jest mocny i utrzymuje się dłuższy czas, mogło dojść do pęknięcia kręgosłupa.
- siniaki na nogach – zmagamy się z nimi niezwykle często, a zwłaszcza wówczas, gdy ktoś cierpi na jakieś choroby układu krążenia. Siniak na nodze może być umiejscowiony na udzie, łydce, piszczeli, a nawet stopie. Jak ukryć takie krwiaki? Najlepiej pod spodniami czy długą spódnicą. Jeśli chodzi o siniaki na nogach, przyczyny są przede wszystkim mechaniczne (uderzenie, upadek), chociaż mogą się pojawić także samoistnie. Siniak samoistny na udzie może wskazywać na zaburzenia krzepnięcia krwi i kruchość naczyń krwionośnych. Siniak na łydce powinien zniknąć samoistnie po 7-10 dniach. Jeśli ktoś ma skłonność do powstawania rozległych siniaków, może to wskazywać na hemofilię czy chorobę von Willebranda. Jeśli chodzi o piszczel, siniak w tym miejscu może utrzymywać się wyjątkowo długo, jeśli obita została kość. Może nawet powstać zgrubienie w tym miejscu.
- siniak na kolanie – może nasączyć tkanki, albo mieć formę krwiaka (wówczas krew gromadzi się w jamie stawu kolanowego. Siniaki na kolanach mogą być skutkiem stłuczenia, ale również złamania, pęknięcia, zwichnięcia czy innego uszkodzenia stawu kolanowego. Warto więc – przy szczególnie dotkliwym bólu – zgłosić się na prześwietlenie. Siniak pod kolanem powinien zniknąć po kilku dniach. Jeśli stan się utrzymuje, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
- siniak na penisie – siniak na członku pojawia się raczej rzadko, ale może występować, gdy uszkodzone zostanie naczynie krwionośne. Jeśli towarzyszy mu ból, a sam siniak nie znika po kilku dniach, trzeba się zgłosić z tym do lekarza urologa czy androloga.
- siniak na stopie – siniak w tym miejscu może pojawić się nawet na skutek noszenia źle dobranych butów, jednak częściej chodzi o siniak na skutek urazu mechanicznego (uderzenia). Siniak pod stopą jest szczególnie dotkliwy, gdyż utrudnia chodzenie. Warto wówczas możliwie jak najbardziej oszczędzać obolałą kończynę. Siniak na śródstopiu może wskazywać na złamanie kości śródstopia (towarzyszy mu wówczas obrzęk i ból). Zasinienie jest zaś najbardziej widoczne na palcach i na grzbiecie stopy. Jeśli siniak na stopie pojawia się samoistnie, może to wskazywać na choroby nerek czy wątroby.
Domowe sposoby na siniaki na ciele – jak pozbyć się siniaka naturalnymi metodami?
Profesjonalne leczenie siniaków poprzez wizytę u specjalisty nie jest konieczne, ponieważ po pewnym czasie znikają same. Warto jednak wspomóc się różnymi sposobami – czy to naturalnymi, czy też profesjonalnymi maściami na siniaki. Dzięki temu można skrócić czas ich gojenia się, a także zmniejszyć dolegliwości bólowe, co przyniesie ukojenie i jest szczególnie ważne, jeśli siniak jest duży. Jak pozbyć się siniaka? Każdy domowy sposób na siniaki może być bardzo skuteczny, chociaż dla szybszego pozbycia się ich warto jednak zastosować jakąś profesjonalną maść lub żel. Więcej o nich można się dowiedzieć z kolejnego akapitu, powiększonego o przydatny ranking najlepszych produktów. Jeśli zaś chodzi o to, jak szybko pozbyć się siniaka domowymi sposobami, możliwości jest sporo! Jak usunąć siniaka możliwie szybko i pozbyć się dolegliwości bólowych? Oto kilka domowych sposobów jak zlikwidować siniaki:
- kompresy z lodu – chłodny kompres to znakomity sposób na siniaki pod okiem, ale nie tylko. Chłód powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, co skutkuje mniejszym siniakiem, dlatego takie zimne kompresy warto stosować głównie w ciągu doby od uderzenia czy upadku.
- kwaśne mleko/serwatka – kompres z kwaśnego mleka może czasem zastąpić zimne okłady, ponieważ zmniejsza opuchliznę. Warto więc stosować go po uderzeniu.
- maść chłodząca – współczesne maści posiadają działanie kojące i przeciwzapalne, a w dodatku schładzają miejsce uderzenia, co przynosi ulgę w odczuwanym bólu.
- kompresy z roztworem octu lub sody, w tym okłady z octu jabłkowego – wystarczy rozrobić 1 łyżkę sody lub octu w 100 ml zimnej wody, a następnie nasączyć mieszanką gazę czy ręcznik i przykładać do siniaka.
- okłady z liści kapusty, sparzonych uprzednio gorącą wodą – kapusta pozwala zmniejszyć obrzęk i uszczelnić naczynia krwionośne, dlatego jest szczególnie polecana na siniaki.
- okłady z surowych ziemniaków – ziemniaki najlepiej przykładać na obolałe miejsce w formie papki. Przyniosą ulgę w dolegliwościach bólowych.
- okłady z surowej przekrojonej cebuli – na stłuczenia można zastosować upieczoną lub ugotowaną cebulę, którą owija się w gazę, a następnie przykłada na siniaka.
- okłady z czosnkiem i oliwą – kilka ząbków czosnku warto wymieszać z 2 łyżkami oliwy z oliwek, a następnie nałożyć papkę na stłuczone miejsce. Można to jednak zrobić wyłącznie wówczas, gdy skóra jest nieuszkodzona.
- świeży ananas – plasterki ananasa mogą zmniejszyć stan zapalny i przyspieszyć gojenie się siniaków.
- rozgrzewające okłady po 24 h od powstania siniaka – ciepło pomoże siniakowi zagoić się, jednak okład można zastosować dopiero gdy upłynie co najmniej doba od uderzenia. W początkowym okresie należy schłodzić miejsce uderzenia, by zmniejszyć zasięg siniaka.
- masowanie miejsca, w którym powstał krwiak podskórny – taki masaż to pobudzenie krążenia, co przyspieszy gojenie, jednak opcja ta jest tylko dla osób, które nie odczuwają zbyt silnego bólu w miejscu siniaka.
- witamina C – uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne, więc warto spożywać jej wystarczająco dużo. Zwłaszcza chodzi o okres gojenia siniaka, ponieważ dzięki niej szybciej znikną.
pasta do zębów na siniaki – w zasinienia warto wcierać mieszankę pasty i ulubionego balsamu do ciała. Dzięki niej siniaki zbledną i szybciej się wchłoną. - witamina K – redukcja ilości zgromadzonej krwi i przyspieszenie gojenia to jej atuty. Dlatego też warto ją stosować zwłaszcza w okresie leczenia siniaków.
Co na siniaki? Maść na siniaki, żele i kremy – RANKING
Wchłanianie siniaków można przyspieszyć stosując odpowiednie maści, żele czy kremy. Taki żel na siniaki pozwoli im wchłonąć się szybciej i przyniesie ulgę w pierwszych, najbardziej bolesnych godzinach po uderzeniu. Krem na siniaki wykazuje działanie kojące, a także przeciwzapalne. Siniak oczywiście po pewnym czasie samoistnie się wchłonie, jednak stosując odpowiedni środek można ten proces przyspieszyć, a także zmniejszyć ból. Z tego względu polecana jest maść na siniaki dla dzieci, dotkliwie odczuwające efekty zabaw czy wypadków. Maść na siniaki powinna być stosowana również przez dorosłych.
Czym smarować siniaki? Oto kilka najlepszych produktów:
Dodatkowe informacje na https://harpagonforte.pl/ | ||
Wady produktu: - |
Maść na siniaki na twarzy czy na ciele pozwala szybciej pozbyć się nieestetycznego problemu. Siniaki bolą, a żel wspomaga ich szybsze wchłanianie i wykazuje działanie przeciwbólowe. W związku z tym dużo szybciej można się pozbyć problemów, niż gdyby krwiaki goiły się samoistnie. Najlepsza maść na siniaki to Harpagon Forte Max, który jest złożony z wielu skutecznych składników, a przy tym wyjątkowo bezpieczny dla użytkownika. Można go stosować również w sytuacji, gdy nie ma żadnych stłuczeń, a chcemy jedynie wzmocnić stan mięśni, kości i stawów. Wówczas staną się odporniejsze w przyszłości.
Źródła:
- Edbom-Kolarz, Anna, and Jerzy T. Marcinkowski. „Upadki osób starszych–przyczyny, następstwa, profilaktyka.” Hygeia Public Health 46.3 (2011): 313-318.
- TERESZKIEWICZ, Krzysztof, et al. „Przyczyny i skutki obrażeń tuczników w transporcie.” Logistyka (2014).
Dwa miesiące temu walnęłam się przez sen w ramę łóżka i rano wyglądałam jakby mnie ktoś pobił! Nawet najmocniejszy korektor na siniaki był bezużyteczny. Ciągle wszystko przebijało. Nie mogłam niczym go zakamuflować a nie poszłabym do pracy z siniakiem, jak ofiara przemocy domowej.
Słuchajcie, odkrycie. Miałam w apteczce harpagon – jakiś czas temu go kupiłam na zwichniętą kostkę, doszłam do siebie to o nim zapomniałam. Posmarowałam siniaka maścią, na to mocniejszy makijaż i tak przez parę dni. Szok, bo krem pomógł zajebiście. Tylko jednak osoba pierwszego dnia przyczepiła się do mojego sińca. Więcej już nikt. 3 dni i okropny fioletowy siniak zniknął.
A ja tym razem śpię z brzegu łóżka haha.
Zawsze mnie ciekawiło, dlaczego siniaki zmieniają kolory.
Ale zrobiłam kompres z octu jabłkowego na siniaka, z sodą też próbowałam i KOMPLETNIE NIC mi to nie dało. :/
Przyznaję się bez bicia – o większości tych okładów nie słyszałam. Czy to jakieś „babcine” sposoby ;)?
Ciężko wypróbować wszystkie z nich, jak ktoś się zastanawia, co na siniak pomaga najszybciej, to z własnego doświadczenia wiem, że okłady.
Każdy, kto uprawia jakikolwiek sport (albo jeździ na rolkach tak jak np. ja) wie, jak łatwo o siniaki.
Tym bardziej, gdy masz problemy z obniżoną krzepliwością krwi. Ooo wtedy pojawiają się nawet siniaki bez powodu, bez uderzeń.
Nie znalazłem na to jeszcze dobrego rozwiązania. Staram się jednak jeść dużo witaminy c i pilnować wyników krwi. Wiadomo, przy małej krzepliwości, siniak, który nie schodzi to nie największe zmartwienie.
Potwierdzam. Aczkolwiek u mnie to był krem z heparyną. Ale działa na siniaki fajnie. Za to maść z arniką była stratą czasu i moich pieniędzy.