Stłuczenia to niewielkie obrażenia, które zdarzają się czasem każdemu. Wystarczy drobne, przypadkowe uderzenie, żeby na nodze czy ręce pojawiło się obolałe miejsce. Czasami stłuczenia są poważniejsze, będąc skutkiem nieszczęśliwego wypadku. Choć najczęściej łączymy stłuczenie z objawami widocznymi na skórze, może mieć ono groźniejszy charakter – stłuczenia kości. Czym jest takie stłuczenie, czy jakakolwiek maść na stłuczenia dostępna na rynku pozwoli ulżyć tej bolącej dolegliwości? Czy istnieją domowe sposoby, które pomogą nam poczuć się lepiej? To i jeszcze więcej w artykule!
Spis treści do artykułu:
- Stłuczenie – co to jest?
- Czym objawiają się stłuczone kości zależnie od miejsca, w którym występują?
- Rozpoznanie stłuczenia i odróżnienie go od zwichnięcia oraz złamania
- Najlepsza maść na stłuczenia oraz rekomendowane żele
- Domowe sposoby leczenia
- Jak długo boli stłuczone miejsce?
- Podsumowanie
Co to jest stłuczenie?
Stłuczenie jest uszkodzeniem ciała na skutek tępego urazu. Nie dochodzi wówczas do przerwania ciągłości skóry, a wszystkie objawy – choć często widoczne na zewnątrz – umiejscowione są w środku. Stłuczenie jest więc uszkodzeniem zamkniętym, powstałym na skutek pewnego urazu mechanicznego. Może on być mniej lub bardziej poważny. By doszło jednak do stłuczenia kości, przyczyna musi być silniejsza niż tylko lekkie uderzenie o tępy przedmiot. Stłuczenia mogą dotyczyć bowiem nie tylko tkanek miękkich, ale również stawów okołotkankowych, a także okostnej. Jest to włóknista błona, ochraniająca kość od zewnątrz. Jej zadaniem jest ochrona tkanki kostnej i pomoc w jej regeneracji, jeśli dojdzie do jakiegoś urazu. Stłuczenie kości może być na tyle silne, że dojdzie nawet do jej pęknięcia lub złamania. Należy to dla bezpieczeństwa wykluczyć, nim przejdzie się do podjęcia zabiegów leczniczych.
Objawy stłuczenia kości
Stłuczenie najczęściej objawia się obrzękiem stłuczonego obszaru ciała, na którym po pewnym czasie pojawia się siniak – czyli krwawy wylew podskórny w miejscu, w którym doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Konkretne objawy i dolegliwości są jednak uzależnione w dużej mierze od tego, w którym miejscu doszło do stłuczenia, a więc od tego jaki obszar został obity. Oto krótki opis objawów stłuczenia kości w następujących miejscach:
- stłuczenie nadgarstka – do urazu dochodzi najczęściej, gdy w trakcie upadku człowiek podeprze się wyciągniętą ręką. Ból w nadgarstku, obrzęk i utworzenie się krwiaka to objawy stłuczenia w tym miejscu. Jeśli wyciągnięta ręka ułoży się w specyficzny sposób, może dojść do tego stłuczenie palca. W przypadku małych kości bardzo łatwo o cięższy uraz. Obrzęk, siniak, nadwrażliwość na dotyk, ból i ograniczenie ruchomości występuje zarówno przy stłuczeniu, jak i przy wybiciu czy złamaniu palca.
- stłuczenie stopy – dochodzi do niego dość często i przeważnie przypadkowo. Może chodzić o stłuczenie pięty, stłuczenie śródstopia czy stłuczenie stawu skokowego. Opuchnięcie, bolesność, wylew krwi pod skórą i nadwrażliwość na dotyk w miejscu stłuczenia to typowe objawy. Pojawiają się jednak także przy złamaniu, choć temu ostatniemu towarzyszy zazwyczaj silniejszy ból.
stłuczenie palca u nóg – kości w palcach są cieńsze, w związku z czym łatwiej o ich pęknięcie czy złamanie. Stłuczeniu towarzyszą typowe objawy, jak obrzęk, krwiak pod skórą i bolesność. Do tego może dojść również uraz paznokcia, pod którym może się pojawić zasinienie, zaczerwienienie lub barwa fioletowawa. - stłuczenie kolana – objawy są tu podobne jak w przypadku innych stłuczeń, ale ból może utrudniać poruszanie. Siniak, otarcie (jeśli do stłuczenia kolana doszło na skutek przewrócenia się), bolesność, tkliwość, obrzęk – to wszystko objawy towarzyszące stłuczeniu. Jeśli ból nie osłabnie po 2 dniach, trzeba udać się do lekarza, bo mogło dojść do pęknięcia kości. Najlepiej zaś od razu przy mocniejszym stłuczeniu zrobić prześwietlenie.
- stłuczenie klatki piersiowej i żeber – stłuczenie klatki piersiowej może być groźne dla zdrowia. Na skutek urazu mogło bowiem dojść do stłuczenia płuca, czyli rozerwania miąższu płuca, co stanowi nawet zagrożenie dla życia. Kiedy do tego dojdzie, na skórze pojawiają się zasinienia i/lub otarcia. Do tego dochodzi bolesność żeber i mostka, a po pewnym czasie także krwioplucie oraz trudności z oddychaniem. Stłuczenie żeber może pojawić się na skutek wypadku lub pobicia i objawia się bólem w trakcie nabierania wdechu oraz przy wydechu. Samo obicie żeber powinno przestać boleć już po kilku dniach. Poważniejsze urazy mogą jednak skutkować ich złamaniem. Wówczas odczuwany jest duży ból, który nasila się przy ruchu oraz w nocy. Objawy stłuczenia i złamania są podobne. Tylko w rzadkich przypadkach można wyczuć przez skórę ostre, nierówne odłamki złamanych kości.
- stłuczenie ręki – stłuczenia tej części ciała mogą być dosyć poważne, prowadząc do trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Ból, obrzęk, ograniczenie ruchu i otarcia mogą być zarówno objawami stłuczenia, jak i złamania zamkniętego kości. Stłuczenie ręki (po upadku) może być szczególnie groźne, jeśli ktoś upadł na wyprostowaną rękę, ponieważ mogło dojść na przykład do złamania kości promieniowej.
- stłuczenie miednicy – miednica jest bardzo wytrzymałą częścią szkieletu, jednak w różnych sytuacjach może dojść do jakiegoś jej urazu. Przy poważniejszych urazach może to być pęknięcie lub złamanie. Ból, obrzęk, krwiaki, sińce – wszystko to objawy stłuczenia. Przy poważniejszych urazach może do tego dojść mrowienie, drętwienie, a nawet problemy z oddawaniem moczu.
stłuczenie łokcia – najczęściej powoduje je bezpośrednie uderzenie lub upadek na wyprostowaną rękę. Ból, ograniczenie ruchomości, albo jej zatrzymanie, obrzęk i siniaki to bezpośrednie objawy stłuczenia kości. - stłuczenie barku – może prowadzić do poważniejszego urazu stawu barkowego, w czasie którego głowa kości ramiennej wysunie się z panewki stawowej. Wówczas staw ulega zniekształceniu, pojawia się ból, obrzęk i zasinienie.
- stłuczenie kości piszczelowej – to jedna z dwóch kości podudzia (razem z kością strzałkową). Stłuczenie piszczela wywołuje przede wszystkim ból. Może się też pojawić zniekształcenie stawu, ograniczenie jego ruchomości, siniak i krwiak oraz otarcia na skórze.
Jak rozpoznać stłuczenie i odróżnić je od innych urazów?
W jaki sposób można rozpoznać, czy ma się do czynienia ze stłuczeniem, złamaniem, zwichnięciem czy może skręceniem? Wszystkie te urazy mogą dawać podobne objawy i pojawić się na skutek podobnej sytuacji. Złamanie dotyczy już raczej poważniejszych urazów, ale wiele zależy od wieku i formy konkretnej osoby. Stłuczenie pojawia się jednak przeważnie po upadku na twarde podłoże, albo po uderzeniu tępym przedmiotem. Jeśli stłuczenie jest głębokie i dotyczy kości, ból jest większy i pojawia się ograniczenie ruchomości. Jeśli jednak stłuczenie jest rozległe, a ból nie mija, lecz się nasila, można podejrzewać, że doszło do złamania zamkniętego. W przypadki zwichnięcia, uniemożliwia ono często poruszanie i bywa, że prowadzi do zniekształcenia stawu. Skręcenie dotyczy najczęściej kostki lub nadgarstka. Najlepiej jest zgłosić się do lekarza i wykonać prześwietlenie – wówczas będzie można mieć pewność, że mamy do czynienia ze stłuczeniem, a nie czymś poważniejszym.
Żel i maść na stłuczenia – czym smarować bolące miejsca?
Co na stłuczenia wybrać? Jeśli nie są rozległe – można leczyć samodzielnie, w domu. Warto jednak sięgnąć po różne, przydatne preparaty, przeznaczone do łagodzenia bólu i przyspieszające wchłanianie krwiaka, czyli siniaka. Najlepsza maść na stłuczenia schładza miejsce urazu, przynosząc natychmiastową ulgę. Jest w stanie ograniczyć również obszar uszkodzonych tkanek, zapobiegając rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego. Taka maść na stłuczenia i siniaki potrafi też zmniejszyć obrzęk, a przede wszystkim ulżyć w cierpieniu, działając przeciwbólowo. Można wybrać żel na stłuczenia, albo lek doustny o działaniu przeciwbólowym.
Dodatkowe informacje na stornie dystrybutora: https://harpagonforte.pl/ | ||
Preparaty na stłuczenia nadają się do stosowania zarówno przez sportowców, jak i po przypadkowym urazie. Likwidują ból i obrzęk, a także przyczyniają się do szybszego wchłaniania krwiaka. Taka maść na stłuczenia dla dzieci i dorosłych zawiera substancje aktywne, które koją obolałe miejsce i przynoszą natychmiastową ulgę. Sprawdzają się przede wszystkim przy urazach kończyn, ale nie tylko.
Domowe sposoby na stłuczenia
Stłuczenia, które nie są szczególnie silne i nie dotyczą większego obszaru ciała, można leczyć w domu. Oprócz stosowania środków leczniczych, łagodzących dolegliwości, można również wykorzystać domowe metody na ukojenie bólu i zlikwidowanie obrzęku. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie ułożenie w czasie snu, by nie zwiększyć bólu – na przykład nie leżeć na bolącym boku czy stłuczonej nodze. Jeśli doszło do stłuczenia, jak leczyć objawy domowymi metodami? Oto kilka pomysłów:
- ocet na stłuczenia – zimny okład z octu na stłuczenia łagodzi ból i pomaga pozbyć się opuchlizny. Woda z octem na stłuczenia powinna być łączona w następujący sposób: pół szklanki wody i pół szklanki octu.
- kapusta na stłuczenia – jeśli chodzi o naturalne środki na stłuczenia i obrzęki, domowe sposoby wykorzystują też właściwości liści kapusty. Liście powinny być dobrze schłodzone w lodówce, a następnie nakłute widelcem, by puściły sok. Liście trzeb przykładać do obolałego miejsca i najlepiej zabandażować. Okład zaś zmieniać co około 2 lub 3 godziny.
- okład z wykorzystaniem oliwy i czosnku – z oliwy i czosnku można wykonać doskonałe okłady na stłuczenia i siniaki. Kilka ząbków czosnku należy przecisnąć przez praskę, a następnie wymieszać z 2 łyżkami oliwy. Mieszankę nakłada się na stłuczenie i przykrywa gazą.
- soda na stłuczenia – kompres nasączony roztworem sody przygotowuje się mieszając łyżeczkę sody oczyszczonej z połową szklanki zimnej wody. Po nasączeniu gazy roztworem należy go trzymać na stłuczonym miejscu przez około kwadrans.
Opuchlizna po stłuczeniu – jak długo boli?
Ile boli stłuczenie? Taki uraz potrafi być bardzo bolesny, a siniak może schodzić z obolałego miejsca bardzo długo. W przypadku stłuczenia kości czas powrotu do normalności jest szczególnie długi. Tkliwość i ból mogą się utrzymywać nawet około 3 tygodni i dłużej. Właśnie dlatego warto takie dolegliwości wspomagać wymienionymi maściami czy sposobami do wykonania w domu.
Jeśli jednak ból nie słabnie po kilkunastu dniach, a dolegliwości wręcz się wzmacniają, konieczna jest wizyta u lekarza, by wykonał badanie RTG obolałego miejsca. Mogło dojść jednak do złamania kości czy zwichnięcia stawu – i stąd utrzymujące się dolegliwości. Do lekarza dość szybko należy się też wybrać, jeśli opuchlizna po stłuczeniu nie schodzi w ogóle. Konieczne będzie wówczas wykonanie dokładniejszych badań kości i tkanek miękkich.
Stłuczenie kości – podsumowanie
Drobne stłuczenia mogą się przydarzyć każdemu. Od czasu do czasu zdarzają się zaś nieco poważniejsze wypadki – zwłaszcza jeśli uprawia się sport i trenuje, albo wykonuje pracę fizyczną. Stłuczenie kości jest szczególnie bolesne i występuje najczęściej przy upadku, ale też na skutek na przykład uderzenia. Warto zwrócić uwagę, czy bolesny obszar nie jest zbyt duży, a ból przeszywający. Jeśli stłuczenia długo nie schodzą, obrzęk utrzymuje się dłużej niż kilka dni mimo stosowania środków mających go zlikwidować, a ból zwiększa się, konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie prześwietlenia. Trudno jest odróżnić stłuczenie kości od zwichnięcia czy pęknięcia, dlatego warto podchodzić rozważnie do wszystkich wypadków. Najlepiej wzmacniać organizm, by był odporniejszy i szybko zastosować jakiś środek na stłuczenia, by złagodzić ból i obrzęk. Najlepiej wybrać środek chłodzący, jak Harpagon Forte Max, który zadziała zarówno na kości, jak i tkanki miękkie. Obolałe miejsce powinno też zostać unieruchomione, by dolegliwości się nie wzmocniły.
Źródła:
- Kużdżał, Adrian, et al. „Najczęstsze przyczyny oraz typy uszkodzenia stawu barkowego wśród piłkarzy ręcznych oraz ich konsekwencje psyho-fizyczne.” (2010).
- Deneka, Jan, Stanisław Głuszek, and Dorota Kozieł. „Chirurgiczne przyczyny bólu w klatce piersiowej.” Stud Med 21 (2011): 43-51.
- Zieliński, Rafał, Violetta Piotrowska, and Anna Zakrzewska. „Urazy twarzoczaszki u dzieci–problem nie tylko medyczny.” Otorynolaryngologia 10.1 (2011): 30-35.
Pomyślcie sobie, że niedługo zacznie się sezon na przymrozki i o przewrócenie się na ulicy wcale nie będzie łatwo. Zdecydowanie trzeba się zaopatrzyć w coś przeciwbólowego na stłuczenia. I coś podrzucić babci. 🙂
Dokładnie, ja robię tak co roku! Moja babcia, mimo, że mieszka w dużym mieście, to bardzo często ma nieszczęście do bardzo śliskich chodników. :/ Raz ją aż do szpitala zawieźli. Teraz jej nie wypuszczam bez maści przeciwbólowej.
Używał ktoś sody oczyszczonej na stłuczenia? Jak wrażenia?
Osobiście smaruje często te miejsca amolem albo altacetem ale jeszcze o sodzie czy o tej paście z oliwy i czosnku nie słyszałam.
Oliwa + czosnek jak najbardziej ma działanie przeciwzapalne i rozgrzewające. Szczególnie jak się taką mieszankę podgrzeje – tak czytałam w Vivie. Ale nie wiem, czy wytrzymałabym ten zapach.
Zdecydowanie bardziej wolę coś neutralnego, praktycznie bez zapachu. Z kolei o sodzie nie słyszałam, nie wydaje mi się, żeby była skuteczna.
U mnie jest bardzo popularna cebula na stłuczenia, ale nie wiem może to tylko na Podlasiu tak jest :p
Jednak oprócz bardzo intensywnego zapachu nie zauważyłam cudownego działania ;p. Jak mnie coś boli to biorę tabletki albo smaruję kreme przeciwzapalnym. Czasami może ogrzewam miejsce termoforem. Nie lubię jednak jak moja noga pachnie cebulą :DD