Archiwum kategorii: Leczenie i profilaktyka

Stłuczenie – przyczyny, domowe sposoby i maść na stłuczenia kości

Stłuczenia to niewielkie obrażenia, które zdarzają się czasem każdemu. Wystarczy drobne, przypadkowe uderzenie, żeby na nodze czy ręce pojawiło się obolałe miejsce. Czasami stłuczenia są poważniejsze, będąc skutkiem nieszczęśliwego wypadku. Choć najczęściej łączymy stłuczenie z objawami widocznymi na skórze, może mieć ono groźniejszy charakter – stłuczenia kości. Czym jest takie stłuczenie, czy jakakolwiek maść na… Czytaj dalej »

Siniak – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na siniaki na ciele

Niektórzy ludzie mają skłonność do pojawiania się siniaków i nawet lekkie uderzenie może wywołać u nich taki podskórny wylew. Najczęściej jednak siniaki pojawiają się w efekcie upadku lub stłuczenia, gdy uszkodzeniu ulegają ulokowane pod skórą naczynia krwionośne. Ponieważ każdy człowiek od czasu do czasu ma do czynienia z siniakami, warto dowiedzieć się jak można się… Czytaj dalej »

Rozejście spojenia łonowego w ciąży i po porodzie

Rozejście spojenia łonowego to przypadłość, która w naturalny sposób dotyka większości kobiet w ciąży. Jeżeli jednak dojdzie do zbyt dużego rozejścia, wtedy możemy mówić o stanie patologicznym. Nie powoduje on wprawdzie zagrożenia dla zdrowia i życia matki, lecz naraża ją na silny ból i znacząco ogranicza komfort codziennego życia. Dowiedz się zatem czym jest spojenie… Czytaj dalej »

Ostroga piętowa – objawy i leczenie. Jaka maść na ostrogi piętowe?

Czy wiesz, że najczęstszą przyczyną bólu i dyskomfortu w obrębie stopy jest ostroga piętowa? Co prawda część diagnozowanych przypadków przebiega bez objawów, ale jeśli skarżysz się dolegliwości w tamtej okolicy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie ostroga kości piętowej. Dowiedz się, skąd bierze się to schorzenie i po jakich symptomach można je poznać. Sprawdź, jak… Czytaj dalej »

Łokieć tenisisty – objawy i leczenie, domowe i maści na łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty to schorzenie, które – wbrew temu, co sugeruje nazwa – dopada nie tylko osoby uprawiające tego rodzaju sport. Jest to schorzenie związane ze zmianami degeneracyjnymi w ścięgnach znajdujących się w łokciu i powstaje na skutek urazów oraz przeciążeń grupy mięśni prostowników nadgarstka i palców. Ból – kłujący, piekący, pulsujący, stały, promieniujący – to… Czytaj dalej »

Leki na ból nóg – ranking produktów 2021

Bóle nóg to powszechna dolegliwość XXI wieku. Przyczynia się do tego siedzący tryb życia, niezdrowe nawyki żywieniowe i ciągłe życie w biegu. Takie kwestie nie są obojętne dla naszego zdrowia a nieodpowiednio dobrane obuwie z tanich materiałów może je dodatkowo potęgować. 

Krwiak – pod paznokciem czy na nodze. Leczenie i maść na krwiaki podskórne

Krwiak to wylew krwi, będący przeważnie skutkiem urazu. Warto jednak wiedzieć, że niektóre osoby mają skłonność do ich pojawiania się i może im się to przydarzyć nawet po pozornie lekkim uderzeniu. Przyczyny wylewów podskórnych mogą być jednak różne, więc warto dowiedzieć się jakie objawy mogą im jeszcze towarzyszyć i jak najszybciej się ich pozbyć. Czy… Czytaj dalej »

Bóle kości – przyczyny i objawy tego stanu

Kości są jednym z kluczowych narządów odpowiadających za nasz układ ruchu. Pełnią również szereg innych funkcji w naszym organizmie dlatego ważne jest, abyśmy odpowiednio o nie dbali. Układ kostny jest żywy, a otaczająca go okostna jest silnie unerwiona. Jej aktywne tkanki potrafią naprawiać powstałe uszkodzenia i się odnawiać. Grożą mu jednak choroby takie jak gruźlica,… Czytaj dalej »

Ból w krzyżu – jak wyleczyć bóle kości krzyżowej?

Bóle związane z kręgosłupem z pewnością należą do bardzo przykrych dolegliwości, z jakimi zmaga się wiele osób. Mogą one występować w dowolnym odcinku kręgosłupa, jednakże najbardziej doskwierające są bóle w okolicy lędźwiowo krzyżowej. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o bólach w krzyżu, poznać ich przyczyny i sposoby leczenia – zapraszamy do dalszej części artykułu!

Ból szczęki – przyczyny, objawy i leczenie

Ból kości szczęki lub ogólnie ból ucha i szczęki niekoniecznie muszą oznaczać dolegliwości natury stomatologicznej. Przyczyna bowiem może leżeć po zupełnie innej stronie. Bóle szczęki mogą się objawiać z wielu powodów. Najważniejsza jest zatem właściwa diagnoza oraz wiedza, co należy zrobić w takiej sytuacji. Czasami bagatelizujemy tego rodzaju dolegliwości, zasłaniając się właśnie problemami z zębami.… Czytaj dalej »

Ból stopy – dlaczego ból w stopie nie może być lekceważony?

Ból kości w stopie pojawia się czasem u każdego i przeważnie nie jest groźnym objawem. Dotyczy sytuacji przeciążenia kończyn dolnych, na przykład po intensywnym wysiłku fizycznym. Boląca stopa zdecydowanie utrudnia jednak funkcjonowanie na co dzień, ponieważ prowadzi do trudności ze swobodnym poruszaniem się. Czasem oczywiście jest to objaw mniej lub bardziej poważnej choroby (na przykład… Czytaj dalej »

Ból śródstopia – przyczyny i leczenie, gdy czujemy ból w śródstopiu

Śródstopie to środkowa część stopy, bardziej niż inne części narażona na urazy. Jednocześnie jest to człon na tyle istotny, że ból może powodować olbrzymi dyskomfort i zdecydowanie utrudniać życie. Częściej ból kości śródstopia dotyka kobiet – narzekają na niego panie w ciąży oraz te, które chodzą na wysokim obcasie, co jest obciążeniem dla śródstopia. Jakie… Czytaj dalej »

Ból ramienia lewego lub prawego – leczenie bólu kości ramion

Ból kości ramienia jest pewnym rodzajem choroby cywilizacyjnej. Z uwagi na siedzący tryb życia, utrzymywanie postawy ciała w nieprawidłowy sposób, oraz niesymetryczne przeciążanie sylwetki, staje się on coraz bardziej powszechny. U młodych ludzi ból w ramieniu najczęściej wynika z powodu wypadku lub urazu. Jednak wraz z wiekiem następuje również naturalne zużycie mazi w stawie barkowym.… Czytaj dalej »

Ból przedramienia – przyczyny i leczenie bólu w przedramieniu

Ból w przedramieniu jest często spotykaną dolegliwością. Nie ma reguły, co do występowania tej niedogodności wśród kobiet lub mężczyzn, a także według zróżnicowanego wieku. Nasilający się dyskomfort to powód do zadbania o swoje zdrowie. Nie tylko ze względu na możliwe konsekwencje, ale przede wszystkim na ograniczone możliwości ruchowe i ciągle występujący ból.

Ból pośladka – przyczyny i leczenie bólu kości w pośladku

Ból kości pośladkowych to częsta przypadłość, która może wynikać zarówno z prozaicznych przyczyn, jak i wiązać się z poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Często wpływa na znaczące obniżenie komfortu życia pacjenta. Dolegliwości bólowe nieraz stopniowo narastają, powodując ostry ból w pośladku. W części przypadków ognisko bólu znajduje się w kręgosłupie i promieniuje do pośladków.

Ból piszczeli – radzimy jak zwalczyć ból kości piszczelowej

Bolące piszczele, większość osób opisuje jako uciążliwe, trudne do zniesienie uczucie, umiejscowione wzdłuż przedniej części nogi. Może koncentrować się również w dolnej części nogi między kolanem a kostką. Ból kości piszczelowych może mieć różnorodne przyczyny, od pozornie błahych po poważniejsze, wymagające pilnej konsultacji z ortopedą. Jest jednak kilka sposób na domowe uśmierzanie tej dolegliwości.

Ból pięty przy chodzeniu i nie tylko – czy boląca pięta może być groźna?

Ból pięty może pojawić się u każdego, a jego przyczyny mogą być różne. Najczęściej to efekt jakiegoś urazu czy przeciążenia, chociaż może też być skutkiem choroby. Ból w pięcie to zawsze pewien dyskomfort – utrudniający chodzenie i codzienne funkcjonowanie. Warto więc poznać sposoby na jego pozbycie się oraz dowiedzieć się jak mu zapobiegać! Jakie boląca… Czytaj dalej »

Ból obojczyka i w okolicy szyi – przyczyny i leczenie

Dyskomfort w postaci stałego lub promieniującego bólu obręczy barkowej ma zazwyczaj związek z korzeniami szyjnymi, splotem barkowym lub jest spowodowany zmianami zwyrodnieniowo-zapalnymi w stawach barkowych. Bóle mogą się nasilać po przeciążeniu ruchowym okolic barków lub na wskutek obniżenia temperatury czy wzrostu wilgoci w powietrzu. Chcesz się dowiedzieć więcej o samych bólach w tych okolicach? Koniecznie… Czytaj dalej »

Ból nadgarstka – nadwyrężenie czy skręcenie? Leczenie bólu w nadgarstku

Ból w nadgarstku czasem może dopaść każdego, a jego przyczyną bywa przede wszystkim przeciążenie. Dolegliwości mogą być także skutkiem urazu, o który nie jest trudno, gdy prowadzi się aktywny tryb życia. Ból nadgarstka po zewnętrznej stronie przeważnie dotyka osób starszych, ale coraz więcej młodych ludzi również go odczuwa. Może to być skutek nadwyrężenia przez długie… Czytaj dalej »

Ból miednicy – skąd bierze się ból kości miednicy i jak go leczyć?

Ból kości miednicy to dolegliwość, która występuje powszechnie u kobiet, nawet częściej niż migrena. Z mniejszą częstotliwością dotyka również mężczyzn, zwłaszcza zmagającym się z przerostem prostaty. Przyczyny tego problemu mogą być różnorodne, najczęściej są związane z chorobami urologicznymi oraz ginekologicznymi i towarzyszącym im stanom zapalnym. W leczeniu bólu miednicy zazwyczaj stosuje się nieinwazyjne środki farmakologiczne.… Czytaj dalej »

Ból łopatki – jak sobie poradzić z bólami kości łopatki?

Ból w łopatce, tak samo, jak ból innych części pleców, jest bardzo powszechną dolegliwością. Łopatki są szerokimi kośćmi, w których znajdują się mięśnie oraz ścięgna. Niestety ból łopatki spotyka dużą część osób, zwłaszcza tych przemęczonych codziennymi obowiązkami. Nie należy go jednak lekceważyć, gdyż może być on także sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych.

Ból łokcia – przyczyny i leczenie bólu w łokciu przy poruszaniu

Ból łokcia może się przydarzyć każdemu i najczęściej jest wynikiem jakiegoś urazu – na przykład stłuczenia. W przypadku łokci nie jest wcale trudno o uraz, bo upadając wyciągamy je odruchowo, by się podeprzeć. Ból kości w łokciu jest jednak bardzo nieprzyjemny. Może być wynikiem stanu zapalnego, albo choroby reumatycznej. Może też pojawić się w związku… Czytaj dalej »

Ból lewej ręki, kciuka czy całej kości dłoni – dlaczego czujemy ból rąk?

Ból rąk pojawia się u wielu osób – zwykle jest to efekt zwykłego przeciążenia. Przecież cały czas posługujemy się rękami, chwytając coś, przenosząc, dźwigając, pisząc, wskazując, układając… W czasie gotowania, pracy i wielu innych, codziennych czynności posługujemy się stale rękami, więc trudno się dziwić, że bywają zmęczone, a nawet przeciążone. Niektóre zawody wręcz zwiększają ryzyko… Czytaj dalej »

Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie bólu w kręgosłupie

Ból w kręgosłupie od czasu do czasu może się przydarzyć każdemu. Przeważnie jest to skutek przeciążenia, złego ułożenia w czasie snu, albo prowadzenia siedzącego trybu życia (wiele godzin w jednej pozycji, mała ilość ruchu). Bóle kręgosłupa mogą jednak mieć inne, poważniejsze przyczyny – jak zwyrodnienie kręgosłupa, przemieszczenie kręgów (kręgozmyk) czy zesztywniające zapalenie kręgosłupa. Powodem mogą… Czytaj dalej »

Domowe sposoby na bóle w okolicach kręgosłupa

Ból karku czy ból kręgosłupa może mieć różne przyczyny. Najczęstszą jest nieodpowiedni, siedzący tryb życia, powodujący stałe napięcie mięśni i przeciążenie oraz ból kręgów kręgosłupa. Oczywiście nie trudno domyślić się, że najlepszym remedium na takie problemy byłaby zmiana trybu życia. Jednak w dzisiejszych czasach nie jest to takie łatwe.

Ból kości strzałkowej – przyczyny bólu i możliwe leczenie

Kość strzałkowa (łac. fibula) jest umiejscowiona w kończynach dolnych. Zaczyna się tuż poniżej stawu kolanowego na zewnętrznej stronie nogi i rozciąga się aż do stawu skokowego. Kość strzałkowa w nodze jest długa, dość cienka i wydrążoną w środku (stąd jej nazwa). Niestety kość strzałkowa może być również źródłem sporego bólu i dyskomfortu zarówno u osób… Czytaj dalej »

Ból kości ogonowej – jak złagodzić i leczyć bóle w okolicy kości guzicznej?

W latach dziecięcych każdemu z nas zdarzyło się na pewno bolesne stłuczenie kości guzicznej, powszechnie zwanej kością ogonową. To końcowy odcinek naszego kręgosłupa składający się z 4 zrośniętych ze sobą kręgów. Jest pozostałością ogona, który naszym genetycznym przodkom pomagał utrzymać równowagę. Teraz nadal pełni pewna istotną funkcję w naszym organizmie będąc punktem zaczepu mięśni utrzymującym… Czytaj dalej »

Ból kości nóg – jak sobie z nim poradzić?

Kości są stosunkowo silną i odporną na urazy tkanką. Musimy jednak pamiętać, że ich ewentualne kontuzje i bóle nie dotyczą tylko profesjonalnych biegaczy czy kolarzy, a każdego z nas. W poniższym artykule opiszemy najczęstsze dolegliwości bólowe związane z naszymi kończynami dolnymi. Napiszemy też o tym, w jaki sposób możemy ich unikać i kurować, kiedy już… Czytaj dalej »

Ból kolana – przy zginaniu i pod. Leczenie i maść na bóle w kolanie

Ból kolana pojawia się u bardzo wielu osób, a przy tym jest bardzo uciążliwy. Przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności, które dotychczas nie stanowiły żadnego problemu i większego wyzwania. Stawy kolanowe są jednymi z najbardziej obciążonych stawów w ciele człowieka. Jednocześnie ich przeciążenie powoduje trudności z poruszaniem. Ból może mieć swoje źródło również w urazach czy… Czytaj dalej »

Ból głowy u góry czaszki – przyczyny, źródła i leczenie bólów czaszki

Ból głowy jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, dotykających ludzi. Zazwyczaj posiada całkiem niegroźną przyczynę, ale czasami jest także symptomem poważnej choroby. Ból głowy u góry czaszki może być spowodowany dolegliwościami bólowymi różnego pochodzenia – migrenami, napięciami, lub samoistnym, napadowym bólem zwanym klasterowym. Nie mijający samoczynnie, długotrwały ból kości czaszki, wymaga dalszej diagnostyki i wykluczenia… Czytaj dalej »

Ból głowy na skroniach z lewej strony lub prawej – co oznacza i jak go leczyć?

Ból w skroniach pojawia się bardzo często, ale zawsze i dla każdego jest dużym dyskomfortem. Najczęściej jest to niegroźny objaw, wynikający z napięcia mięśni, przemęczenia, stresu czy ciśnienia. Może być skutkiem migreny, ale może być też związany z poważniejszymi schorzeniami, spowodowanymi przemijającym niedokrwieniem mózgu, albo ostrym napadem jaskry. Ponieważ istnieją różne powody, różne są też… Czytaj dalej »

Ból biodra – przyczyny i objawy bólu w biodrze a stany chorobowe

Ból biodra czasem może przytrafić się każdemu. Przeważnie jest to objaw nadwyrężenia – zwłaszcza, gdy dotyka kogoś w młodym wieku. Czasem jednak może wskazywać na zwyrodnienie stawu biodrowego, zapalenia ścięgien, albo problemy z kręgosłupem. Ból w kości biodrowej jest o tyle niekomfortowy, że pojawia się przy poruszaniu i utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Warto wiedzieć, że… Czytaj dalej »

Ból barku – zapalenie stawu, zwichnięcie, ZBB i maść na bolący bark

Ból barku może pojawić się tak naprawdę u każdego, a jego przyczyny bywają bardzo różne. Może on wynikać zarówno ze zmian powstałych w obrębie samego barku, jak i w otaczających go tkankach, kręgosłupie, czy nawet narządach wewnętrznych. Ból barków można leczyć na wiele sposobów, w zależności od etiologii tej dolegliwości u konkretnego pacjenta. Warto więc… Czytaj dalej »