Jakie tabletki na ból głowy wybrać?

jakie leki na ból głowy
Na pewno każdemu z nas zdarzało się borykać z nieprzyjemną dolegliwością, jaką jest ból głowy. Niewątpliwie taki stan rzeczy może mieć wiele przyczyn. Chociaż do najczęstszych z nich należy stres, zmiany pogodowe czy odwodnienie organizmu, częstokroć spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu w dniu poprzedzającym. W tym tekście chcielibyśmy omówić najpopularniejsze i najbardziej dostępne metody radzenia sobie z tą najczęstszą chyba dolegliwością XXI wieku. Odpowiemy także na pytanie, dlaczego ból kości skroniowej za uchem (na kości) jest często mylnie diagnozowany przez pacjentów jako migrena. Zapraszamy!

Wybór odpowiednich tabletek na ból głowy

Najłatwiejszym sposobem na doraźne uśmierzenie bólu są chyba tabletki na ból głowy. Zakupimy je nie tylko w aptece, ale również w większości sklepów spożywczych i wielobranżowych oraz na stacjach benzynowych. Najczęstsze składniki aktywne takich leków to paracetamol (apap), ibuprofen (ibuprom) czy kwas acetylosalicylowy (np. etopiryna). Oczywiście na każdy organizm działają one inaczej dlatego warto sprawdzić, który z nich jest najbardziej skuteczny dla nas. Istotnym również jest wykluczenie możliwych alergii na powyższe składniki lekarstw. Trzeba również zwrócić uwagę na medykamenty, które mogą powodować u nas efekty uboczne. Mimo że Apap czy polopirynę kupimy w praktycznie każdym sklepie całodobowym nie są to bezinwazyjne leki przeznaczone dla wszystkich.

Alternatywny lek na ból głowy – maść

Inną ciekawą metodą radzenia sobie z migrenami jest maść na bóle głowy. To naturalny sposób na uśmierzanie bólu stosowany praktycznie od początku historii medycyny. Odpowiedni preparat wmasowany w skronie pomoże przynieść nam ulgę często już po kilkunastu minutach od jego aplikacji. Warto wybrać się do apteki i zaopatrzyć w odpowiedni specyfik. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tabletki przeciwbólowej nie wpływa negatywnie na nasz organizm a co ważniejsze nie obciąża wątroby. Czasami lepiej zastanowić się nad sięgnięciem do rozwiązań medycyny naturalnej, zamiast łykać tabletki jak cukierki. Oczywiście zdarzają się takie sytuacje, w których inne rozwiązanie jest praktycznie niemożliwe. Mimo wszystko warto zaopatrzyć naszą apteczkę nie tylko w kapsułki i tabletki, ale również sprawdzone maści i żele na ból kości czaszki.

Nie tylko lekarstwa

Oprócz tego pamiętajmy, że częstokroć przyczyna bólu głowy może być banalna i wynikać np. z niedotlenienia tudzież odwodnienia lub wywołuje ją ból kości szczęki czy policzkowej (mało kto wie, że to właśnie uszkodzone zęby często wpływają na ból kości twarzy czy żuchwy). Dbajmy o to, aby regularnie wykonywać przegląd u dentysty, a przede wszystkim codziennie wypijać co najmniej 1,5 l płynów i w miarę możliwości przebywać w dobrze klimatyzowanych pomieszczeniach, a z pewnością nie będziemy musieli zbyt często sięgać do naszej apteczki.

Źródła:

 1. Masaz leczniczy.Bóle glowy i górnego odcinka kregoslupa, Sandy Fritz, Elsevier Urban & Partner, 2012, ISBN: 8376095927, 9788376095929
 2. Choroby krążka międzykręgowego, Juergen Kraemer, Elsevier Health Sciences, 2013, ISBN: 8376096915, 9788376096919
 3. Heal Your Headache, David Buchholz, Stephen G. Reich, Workman Publishing, 2002, ISBN: 0761153608, 9780761153603
 4. Współwystępowania bólu głowy i kręgosłupa oraz objawom im towarzyszącym- badanie pilotażowe, Katarzyna Kożuch, Piotr Kozłowski, Magdalena Kozłowska, Barbara Cuch, Journal of Education, Health and Sport, Vol 6, Iss 9, Pp 433-441 (2016), Kazimierz Wielki University, 2016, ISSN:2391-8306

12 odpowiedzi do Jakie tabletki na ból głowy wybrać?

 1. karolinka pisze:

  Sama nie wiem, czy kupić tabletki przeciwbólowe czy jakieś maści o których mowa w artykule. Ma ktoś jakieś rady?

  • ania pisze:

   Tabletki przeciwbólowe mi zawsze pomagały, natomiast raczej była to pomoc krótkoterminowa. W dodatku no trzeba przyznać, że tabletki przeciwbólowe są toksyczne, więc nie zaleca się ich długotrwałego stosowania. A co do tych maści, to ja znam tylko harpagon forte max i go używam. Pomaga bardzo dobrze.

 2. OlafPlich pisze:

  Tu jakiś artykuł o nim znalazłem, o tym harpagonie, nie wiem czy jeszcze się przyda – https://bit.ly/2KF3jMx Chyba się skuszę i przetestuję.

 3. Mayka pisze:

  Do tej pory dobrym rozwiązaniem na ból głowy był Amol, a przynajmniej to przekonanie odziedziczyłam po mamie. Zawsze go stosowała w sytuacjach kryzysowych.
  A ja postanowiłam dzisiaj zerwać z tym starym zwyczajem i spróbować czegoś nowego – zamówiłam Harpagon. Mam nadzieję, że niedługo przyjdzie. ^^

 4. Martyna pisze:

  Hej, a myślicie, że maść sprawdzi się także przy atakach migreny? Mam już dosyć jakichkolwiek tabletek, bo one po prostu z czasem przestają działać. Zamiast pomagać, to się tylko coraz bardziej uzależniam i nie mogę normalnie funkcjonować… To jest gorsze niż heroina

  • Gąsior pisze:

   Migrena ma nieco inne podłoże niż zwykłe bóle głowy. Ja jednak mimo wszystko przy uporczywej migrenie nie rezygnowałbym całkowicie z leków, które do tej pory przynosiły Ci ulgę, bo będziesz miała zwykły efekt jojo czy taki jak mają palacze. Odstawisz, trochę będzie okej, a potem będziesz brać tego syfu 10x więcej. Całe szczęście maść jest o tyle nietoksyczna dla organizmu, że możesz zawsze spróbować.

 5. Gordy pisze:

  Bardzo fajna stronka, fajnie wiedzieć, że istnieją inne opcja leczenia bólu głowy. Niestety jestem z tych osób, które boli wątroba po paracetamolu. :C

  • Krzychu pisze:

   To w takim wypadku po prostu zainteresuj się preparatami, których nie przyjmujesz do żołądka. Dużo osób regularnie poleca tutaj maść Harpagon Forte Maxi czy coś takiego, zobacz sobie komentarze wyżej 😉

 6. lena pisze:

  Ja często czuję ból kości z tyłu głowy, mimo że nigdy o nic się nie uderzyłam an nie miałam żadnego wypadku. Czy na to mogą mieć wpływ te same czynniki co na bolącą głowę? Trochę mnie to niepokoi, a boję się udać do neurologa, bo zaraz mi wynajdą jakieś nowotwory…..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *