Na pewno każdemu z nas zdarzało się borykać z nieprzyjemną dolegliwością, jaką jest ból głowy. Niewątpliwie taki stan rzeczy może mieć wiele przyczyn. Chociaż do najczęstszych z nich należy stres, zmiany pogodowe czy odwodnienie organizmu, częstokroć spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu w dniu poprzedzającym. W tym tekście chcielibyśmy omówić najpopularniejsze i najbardziej dostępne metody radzenia sobie z tą najczęstszą chyba dolegliwością XXI wieku. Odpowiemy także na pytanie, dlaczego ból kości skroniowej za uchem (na kości) jest często mylnie diagnozowany przez pacjentów jako migrena. Zapraszamy!
Spis treści do artykułu:
Wybór odpowiednich tabletek na ból głowy
Najłatwiejszym sposobem na doraźne uśmierzenie bólu są chyba tabletki na ból głowy. Zakupimy je nie tylko w aptece, ale również w większości sklepów spożywczych i wielobranżowych oraz na stacjach benzynowych. Jakie tabletki na ból głowy warto więc rozważyć?
- Apap z paracetamolem Paracetamol jest substancją znaną już od 1955 roku, wynalezioną przez Amerykańskich chemików. Związek ten powszechnie używany jest na obniżanie gorączki, czy celu też przy zwalczaniu bólu o zróżnicowanym nasileniu, głównie ludzie uważają . Najpopularniejszym na naszym rynku środkiem zawierającym paracetamol jest bez wątpienia Apap. Zażywany jest przez Polaków najczęściej w przypadku wystąpienia bólu o rożnym pochodzeniu, nie jest najlepszym wyborem ponieważ może okazać się toksyczny dla naszej wątroby i w łatwy sposób może nastąpić jego przedawkowanie, prowadzące do nudności czy wymiotów. Tak przynajmniej twierdziła duża część naszych ankietowanych użytkowników
- Ibuprom z ibuprofenem Wynaleziona w latach 60 XX wieku w Anglii, Należy również do substancji zwalczających odczuwaniu bólu, dodatkowo jednak wpływa na obniżenie gorączki, czy czasem pomaga na popularne przeziębienie. Ibuprofen jest główną substancją czynną w Ibupromie, który pomaga w leczeniu stanów zapalnych czy redukcji gorączki oraz niezbyt mocnych bólów głowy. Ma również właściwości uśmierzające przewlekły ból głowy. Należy jednak pamiętać że substancje zwarte w leku mogą wywołać wiele niekorzystnych objawów, takich jak bóle brzucha, pokrzywki czy uczucie świądu. Najgorsze jest jednak to, że według badań podobno co czwarty Polak jest uzależniony na ibuprofen lub wykazuje nietolerancje na ten środek.
- Etopiryna z kwasem acetylosalicylowymTo bardzo popularna substancja znana człowiekowi właściwie już od zarania dziejów. W swoim działaniu wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne czy też pomaga w redukowaniu stanów podgorączkowych. Stanowi alternatywę dla innych substancji o podobnym działaniu, znajdziemy go w popularnej Etopirynie. Środek ten według słów producenta pomaga z zwalczaniu występujących bólów migrenowych i działa przeciwzapalnie. Druga strona medalu okazuje się jednak dużo obszerniejsza, ponieważ środek może wywołać szereg skutków ubocznych, do których należeć mogą:
– niestrawności,
– uszkodzenie śluzówki żołądka,
– choroby wrzodowe czy coraz bardziej popularne szumy uszne. - Tabletki Aleve z naproksenemZwiązek chemiczny chyba o najmniej znajomej nazwie, wykazujący działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Odnajdziemy go w tabletkach powlekanych o nazwie Aleve. Tabletki te są środkiem leczniczym stosowanym w przypadkach bólów miesiączkowych, stanach zapalnych czy podgorączkowych, więc mają działanie mocno rozkurczowe. Oprócz wskazanych przez producenta dobroczynnych właściwości, istnieje szereg skutków niepożądanych, a należeć do nich mogą między innymi:
– nadmierna senność,
– zawroty głowy
– częściowo pojawiająca się wysypka oraz świąd.
Właśnie dlatego te tabletki, jeśli bardzo się na nie uparliśmy, powinny być stosowane tylko i wyłącznie w nocy, w naszym domowym zaciszu, aby nie spowodować zagrożenia dla siebie ani innych (np. za kierownicą).
Najczęstsze składniki aktywne takich leków to paracetamol (apap), ibuprofen (ibuprom) czy kwas acetylosalicylowy (np. etopiryna). Oczywiście na każdy organizm działają one inaczej dlatego warto sprawdzić, który z nich jest najbardziej skuteczny dla nas. Istotnym również jest wykluczenie możliwych alergii na powyższe składniki lekarstw. Trzeba również zwrócić uwagę na medykamenty, które mogą powodować u nas efekty uboczne. Mimo że Apap czy polopirynę kupimy w praktycznie każdym sklepie całodobowym nie są to bezinwazyjne leki przeznaczone dla wszystkich.
Alternatywny lek na ból głowy – maść
Inną ciekawą metodą radzenia sobie z migrenami jest maść na bóle głowy. To naturalny sposób na uśmierzanie bólu stosowany praktycznie od początku historii medycyny. Odpowiedni preparat wmasowany w skronie pomoże przynieść nam ulgę często już po kilkunastu minutach od jego aplikacji. Warto wybrać się do apteki i zaopatrzyć w odpowiedni specyfik, jak wynika z naszych ankiet, które przeprowadziliśmy wśród użytkowników tego bloga i kilku for medycznych, najchętniej rekomendujecie maść Harpagon Forte Max, o której więcej przeczytacie w naszych tegorocznym rankingach (wystarczy kliknąć, aby przejść do artykułu)!
Niewątpliwą zaletą maści jak Harpagon jest to, że w przeciwieństwie do tabletki przeciwbólowej nie wpływa negatywnie na nasz organizm, a co ważniejsze nie obciąża ona wątroby, co dzieje się przy wykorzystaniu chociażby tak popularnego ibuprofenu czy paracetamolu. Czasami lepiej zastanowić się nad sięgnięciem do rozwiązań medycyny naturalnej i precyzyjnej, zamiast łykać tabletki jak cukierki. Oczywiście zdarzają się takie sytuacje, w których inne rozwiązanie jest praktycznie niemożliwe. Mimo wszystko warto zaopatrzyć naszą apteczkę nie tylko w kapsułki i tabletki, ale również sprawdzone maści i żele na ból kości czaszki.
Nie tylko lekarstwa
Oprócz tego pamiętajmy, że częstokroć przyczyna bólu głowy może być banalna i wynikać np. z niedotlenienia tudzież odwodnienia lub wywołuje ją ból kości szczęki czy policzkowej (mało kto wie, że to właśnie uszkodzone zęby często wpływają na ból kości twarzy czy żuchwy). Dbajmy o to, aby regularnie wykonywać przegląd u dentysty, a przede wszystkim codziennie wypijać co najmniej 1,5 l płynów i w miarę możliwości przebywać w dobrze klimatyzowanych pomieszczeniach, a z pewnością nie będziemy musieli zbyt często sięgać do naszej apteczki.
Źródła:
- Masaz leczniczy.Bóle glowy i górnego odcinka kregoslupa, Sandy Fritz, Elsevier Urban & Partner, 2012, ISBN: 8376095927, 9788376095929
- Choroby krążka międzykręgowego, Juergen Kraemer, Elsevier Health Sciences, 2013, ISBN: 8376096915, 9788376096919
- Heal Your Headache, David Buchholz, Stephen G. Reich, Workman Publishing, 2002, ISBN: 0761153608, 9780761153603
- Współwystępowania bólu głowy i kręgosłupa oraz objawom im towarzyszącym- badanie pilotażowe, Katarzyna Kożuch, Piotr Kozłowski, Magdalena Kozłowska, Barbara Cuch, Journal of Education, Health and Sport, Vol 6, Iss 9, Pp 433-441 (2016), Kazimierz Wielki University, 2016, ISSN:2391-8306
Hej, a myślicie, że maść sprawdzi się także przy atakach migreny? Mam już dosyć jakichkolwiek tabletek, bo one po prostu z czasem przestają działać. Zamiast pomagać, to się tylko coraz bardziej uzależniam i nie mogę normalnie funkcjonować… To jest gorsze niż heroina
Migrena ma nieco inne podłoże niż zwykłe bóle głowy. Ja jednak mimo wszystko przy uporczywej migrenie nie rezygnowałbym całkowicie z leków, które do tej pory przynosiły Ci ulgę, bo będziesz miała zwykły efekt jojo czy taki jak mają palacze. Odstawisz, trochę będzie okej, a potem będziesz brać tego syfu 10x więcej. Całe szczęście maść jest o tyle nietoksyczna dla organizmu, że możesz zawsze spróbować.
Ja często czuję ból kości z tyłu głowy, mimo że nigdy o nic się nie uderzyłam an nie miałam żadnego wypadku. Czy na to mogą mieć wpływ te same czynniki co na bolącą głowę? Trochę mnie to niepokoi, a boję się udać do neurologa, bo zaraz mi wynajdą jakieś nowotwory…..
Już nie wiem, czy kupić tabletki przeciwbólowe czy jakieś maści o których mowa w artykule. Z jednej strony nie wyobrażam sobie stosowania maści na ból głowy, a z drugiej – po tabletkach boli mnie żołądek.
Tabletki przeciwbólowe mi zawsze pomagały, natomiast raczej była to pomoc krótkoterminowa. W dodatku no trzeba przyznać, że tabletki przeciwbólowe są toksyczne, więc nie zaleca się ich długotrwałego stosowania. A co do tych maści, to ja znam tylko harpagon forte max i go używam. Pomaga bardzo dobrze.
Do tej pory dobrym rozwiązaniem na ból głowy był Amol, a przynajmniej to przekonanie odziedziczyłam po mamie. Zawsze go stosowała w sytuacjach kryzysowych.
A ja postanowiłam dzisiaj zerwać z tym starym zwyczajem i spróbować czegoś nowego – zamówiłam Harpagon. Mam nadzieję, że niedługo przyjdzie. ^^