Ból w krzyżu – jak wyleczyć bóle kości krzyżowej?

Bóle związane z kręgosłupem z pewnością należą do bardzo przykrych dolegliwości, z jakimi zmaga się wiele osób. Mogą one występować w dowolnym odcinku kręgosłupa, jednakże najbardziej doskwierające są bóle w okolicy lędźwiowo krzyżowej. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o bólach w krzyżu, poznać ich przyczyny i sposoby leczenia – zapraszamy do dalszej części artykułu!

Bóle w krzyżu – skąd się biorą i co je powoduje?

Bólem krzyża nazywany jest ból odczuwalny w dolnym odcinku kręgosłupa. To bardzo często występująca dolegliwość, przez którą osoby cierpiące na ból, są często niezdolne do pracy. Najczęściej ludzie zmagają się z tak zwanym bólem nieswoistym, niemożliwe jest przypisanie do niego konkretnego czynnika, przez którego został on wywołany. Ból pleców w krzyżu bardzo rzadko spowodowany jest ciężkimi chorobami. Zazwyczaj szybko mija, jednak po jakimś czasie dochodzi do jego nawrotów. Jedynie u co 10 pacjenta ból w okolicy krzyżowej jest wynikiem mechanicznego uszkodzenia kręgów, dysków, mięśni, ścięgien, wiązadeł, nerwów czy stawów międzykręgowych.

Ból w krzyżu – przyczyny fizjologiczne

Ból w krzyżu i podbrzuszu może wynikać z wielu różnych czynników. Przede wszystkim nie bez znaczenia jest styl prowadzonego życia, rodzaj wykonywanej pracy oraz aktywność fizyczna. Nagły ból w krzyżu dotyka osób przeciążających swój organizm, dźwigających ciężkie przedmioty i przyjmujących złą pozycję w trakcie siedzenia. Wiele osób skarży się także na ból w krzyżu przy schylaniu. Na takie dolegliwości cierpią zwłaszcza osoby starsze oraz otyłe. Przyczyną bólów może być także długotrwały stres.

Ból w krzyżu w ciąży i po porodzie

Kobiety często cierpią na ból kości krzyżowej w ciąży, to jedna z najczęściej występujących dolegliwości w tym okresie. Przypadłość ta dotyka od 50 do 80 procent kobiet. Ból w krzyżu w ciąży pojawia się już pod koniec II trymestru, chociaż nie jest to regułą.

Bóle w okolicy lędźwiowo krzyżowej – leczenie i rehabilitacja

  • Pierwszym typem jest leczenie zachowawcze. Polega na czasowym odciążeniu kręgosłupa oraz na podawaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Czasem stosuje się także leki rozluźniające mięśnie. Osoba cierpiąca na bóle nie powinna schylać się, podnosić ciężkich przedmiotów, wykonywać skłonów.
  • Rehabilitacja i fizykoterapia. W leczeniu zachowawczym dużą rolę ogrywa rehabilitacja i fizykoterapia. Ważne jest szybkie ich wprowadzenie, ponieważ przy wczesnym wdrążeniu właściwych ćwiczeń, zmniejsza się ryzyko przejścia ostrego bólu w przewlekły zespół bólowy kręgosłupa. Metodami uzupełniającymi rehabilitację jest elektrostymulacja, ultradźwięki, TENS. Ćwiczenia muszą być dobrane indywidualnie do danego pacjenta. Polecane są zwłaszcza ćwiczenia rozciągające (koci grzbiet, unoszenie bioder znajdując się w pozycji leżącej, unoszenie nogi w trakcie leżenia na plecach (nogi zgięte w kolanach). Dobrym sposobem na zniwelowanie uciążliwego bólu są także masaże pleców wykonywane w profesjonalnych salonach masażu. Warto także stosować preparaty uśmierzające ból w okolicach krzyża taki jak na przykład Harpagon Forte Max.

A co z leczeniem operacyjnym?

Tego typu leczenia wymaga jedynie 1-2 procent pacjentów z bólem pleców w dolnej części. Operacje wykonuje się w przypadku, gdy pacjent cierpi na towarzyszące ostrej rwie kulszowej niedowłady kończyny dolnej, a także na rwę kulszową z zatrzymaniem moczu oraz zaburzeniami czucia w okolicy krocza i na kończynach. Interwencji chirurgicznej wymagają także stwierdzone niestabilne złamania kręgosłupa, guza, ropnia w kanale kręgowym z obecnym deficytem neurologicznym. Zalecane jest przystąpienie do leczenia operacyjnego również w przypadku nasilonego zespołu bólowego, którego nie da się w żaden sposób opanować lekami oraz ból kręgosłupa jest przewlekły. W przypadku przepukliny jądra miażdżystego w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa jest zabieg mikrodyscektomi. Kolejnym często stosowanym zabiegiem jest laminektomia.

Podsumowanie

Aby uniknąć nieprzyjemnych bólów pleców w okolicy krzyża, trzeba przede wszystkim zadbać o zdrowy tryb życia. Nie należy palić papierosów, warto natomiast dbać o codzienną aktywność fizyczną. Dobrze rozwinięte mięśnie brzucha oraz grzbietu zapobiegają wszelkim dolegliwościom związanym z dolnymi częściami kręgosłupa. Pamiętajmy również o utrzymywaniu właściwej masy ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *